PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαλτσοπριονο BOSCH pcm10 προβλημα ?



pstama
25-09-18, 14:58
Καλησπερα.

Εχω το παραπανω φαλτσοπριονο το οποιο δουλευει αψογα.

Εχω διαπιστωσει ομως το εξης προβλημα.

Οταν το βαζω στο ρευμα χωρις να το ενεργοποιησω και βαζω ενα ηλεκτρολογικο κατσαβιδι πανω στο σασι το κατσαβιδι αναβει λιγο. ( Δεν κτυπαει )
Το εχω λυσει και εχω μετρησει τα παντα στις καλωδιωσεις μηπως καποιο καλωδιο ακουμπαει στο σασι, και ειναι ολα ενταξει.
Οπως και ο κινητηρας.
Διαπιστωσα το εξης οταν τα καρβουνακια ειναι κουμπωμενα στην θεση τους το λαμπακι στο κατσαβιδι αναβει πιο εντονα. Οταν ειναι εκτος αναβει πιο λιγο.

Πηρα την BOSCH και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι επαγωγικο και εφοσον δουλευει ειναι ενταξει.

Παιζει αυτη η "διαρροη" να ειναι επαγωγικη ??

Το πηνιο του κινητηρα ειναι μεσα σε πλαστικο περιβλημα. Εβγαλα και το περιβλημα ( Μαζι και το πηνιο ) το βαζω στην μπριζα και εξακολουθει αυτη η διαρροη.
Το φαλτσοπριονο εχει μονο 2 καλωδια . Δεν εχει τριτο.

Ευχαριστω.

vasilimertzani
25-09-18, 16:25
Ένας προχειρος ελεγχος με αρκετή προσοχή βάλε ένα καλώδιο μεταξύ του μεταλλικού μέρους που ακουμπάς το κατσαβίδι και της γείωσης (τα μεταλλικά λαμακια που φαίνονται στην πρίζα).
Βαλε και μια φωτο το δοκιμαστικό.

nyannaco
25-09-18, 16:36
Με την υπόθεση ότι υπάρχει ΔΔΕ, σωστά;

pstama
25-09-18, 16:43
Με την υπόθεση ότι υπάρχει ΔΔΕ, σωστά;

Υπαρχει ΔΔΕ

pstama
25-09-18, 16:45
Ένας προχειρος ελεγχος με αρκετή προσοχή βάλε ένα καλώδιο μεταξύ του μεταλλικού μέρους που ακουμπάς το κατσαβίδι και της γείωσης (τα μεταλλικά λαμακια που φαίνονται στην πρίζα).
Βαλε και μια φωτο το δοκιμαστικό.
Για να δοκιμασω το κατσαβιδι ???

pstama
25-09-18, 16:47
Εχω κανει και την εξης δοκιμη
Απο το φις εβγαλα με ενα καλωδιο την γειωση και την ακουμπησα πανω στο σασσι. Δεν επεσε ο ΔΔΕ.

nyannaco
25-09-18, 16:55
Εχω κανει και την εξης δοκιμη
Απο το φις εβγαλα με ενα καλωδιο την γειωση και την ακουμπησα πανω στο σασσι. Δεν επεσε ο ΔΔΕ.Αυτό εννοούσε ο Βασίλης.
Δοκίμασέ το κι αφού περιστρέψεις το φις 180° στην πρίζα.

pstama
25-09-18, 17:06
Αυτό εννοούσε ο Βασίλης.
Δοκίμασέ το κι αφού περιστρέψεις το φις 180° στην πρίζα.

Εγιναν και οι δυο δοκιμες ( και η περιστροφη ). Τιποτα. Δεν πεφτει ο ΔΔΕ. Μαλλον ειναι επαγωγικο ???
Ο ΔΔΕ ειναι δοκιμασμενος και η εγκατασταση του σπιτιου ειναι καινουργια.

Κυριακίδης
25-09-18, 23:52
https://www.youtube.com/watch?v=o6k3XyEiYR4 Μπας και το κατσαβίδι είναι όπως το συγκεκριμένο πράσινο του βίντεο που δείχνει ότι ναναι ακόμη και πάνω στις μονώσεις .:lool:

chipakos-original
26-09-18, 08:35
Καλησπερα.
Το πηνιο του κινητηρα ειναι μεσα σε πλαστικο περιβλημα. Εβγαλα και το περιβλημα ( Μαζι και το πηνιο ) το βαζω στην μπριζα και εξακολουθει αυτη η διαρροη.
Το φαλτσοπριονο εχει μονο 2 καλωδια . Δεν εχει τριτο.

Ευχαριστω.
Μα καλά είναι δυνατόν το φαλτσοπρίονο να έχει μόνο δύο καλώδια ???Αφού έχει μεταλλικό περίβλημα δεν έπρεπε να είναι γειωμένο??Εγώ θα άλλαζα το καλώδιο ρεύματος με ένα με τρία καλώδια και θα γείωνα το μεταλλικό μέρος του μηχανήματος οπότε δεν θα άναβε και το δοκιμαστικό πλέον.

Κυριακίδης
26-09-18, 21:33
Εγώ θα άλλαζα το καλώδιο ρεύματος με ένα με τρία καλώδια και θα γείωνα το μεταλλικό μέρος του μηχανήματος οπότε δεν θα άναβε και το δοκιμαστικό πλέον.
Το ίδιο έκανες και στο κολλητήρι σου φαντάζομαι :lool:

Papas00zas
26-09-18, 23:18
Κι όμως υπάρχουν κολλητήρια με πρίζα σούκο

nyannaco
27-09-18, 08:34
http://www.hobbytronics.co.uk/image/cache/data/antex/soldering-iron-xs-25-500x500.jpg

Panoss
27-09-18, 09:49
Το ίδιο έκανες και στο κολλητήρι σου φαντάζομαι :lool:
Εγώ το είχα κάνει σ' ένα κολλητήρι μου Tecsol.

chipakos-original
27-09-18, 13:09
Γνωρίζω ότι όλες οι συσκευές με μεταλλικά μέρη προσβάσιμα στον χειριστή πρέπει να γειώνονται.Και φυσικά υπάρχουν κολλητήρια με γείωση αφού λόγω ESD χρειάζεται.

chipakos-original
27-09-18, 13:10
Το ίδιο έκανες και στο κολλητήρι σου φαντάζομαι :lool:
Εχω βάση Weller που επιλεκτικά γειώνης την μύτη του κολλητηριού για αντιστατική προστασία αλλά τι σχέση έχει η βάση μου που είναι πλαστική με το ηλεκτρικό πριόνι που έχει μεταλλικό στέλεχος??Καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Κυριακίδης
27-09-18, 13:26
Η περίπτωση με το συγκεκριμένο πριόνι και την μεταλλική βάση του θα μπορούσαμε να την παρομοιάσουμε με την κατά επέκταση κάθετη βάση που βάζουμε σε ένα απλό τρυπάνι , οπότε και δεν θεωρείται παράβαση η μη ύπαρξη γείωσης .
Μεταλλική "βάση" λογικά στο σκέτο τρυπάνι θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε και την αρίδα !!! , εκεί τι θα κάνουμε ?

chipakos-original
27-09-18, 18:01
Ισως ένα τρυπάνι που έχει πλαστικό σώμα να μην έχει ανάγκη γείωσης κι επειδή το σύστημα στερέωσης είναι συνήθως το σύστημα γραναζιών που είναι απομονωμένο από το ηλεκτρικό μέρος μάλλον δεν θα προκύψει διαρροή μετρήσιμη με δοκιμαστικό.

JOUN
28-09-18, 12:28
Το βρηκες..Επανω σε ολα τα συγχρονα ηλεκτρικα εργαλεια υπαρχει ενα συμβολο δυο τετραγωνων το ενα μεσα στο αλλο.
Αυτο σημαινει οτι εχει διπλη μονωση οποτε δεν χρειαζεται γειωση.Δεν εχεις προσεξει οτι κανενα τρυπανι,δισκος κλπ κλπ ενω εχει φις σουκο δεν εχει λαμακι γειωσης;

chipakos-original
28-09-18, 14:22
Το βρηκες..Επανω σε ολα τα συγχρονα ηλεκτρικα εργαλεια υπαρχει ενα συμβολο δυο τετραγωνων το ενα μεσα στο αλλο.
Αυτο σημαινει οτι εχει διπλη μονωση οποτε δεν χρειαζεται γειωση.Δεν εχεις προσεξει οτι κανενα τρυπανι,δισκος κλπ κλπ ενω εχει φις σουκο δεν εχει λαμακι γειωσης;
Εγώ δεν γνωρίζω το φαλτσοπρίονο αν έχει τέτοιο σύμβολο επάνω του δεν την έχω αυτή την πληροφορία αλλά με το μοναδικό δεδομένο ενός δοκιμαστικού που ανάβει η πρώτη μου σκέψη ήταν να βάλει γείωση.Είναι λάθος κατά τη γνώμη σου Γιώργο?? Να μην βάλει καλώδιο με γείωση έστω κι αν δεν είχε απ την αρχή??Σε ρωτάω διότι στο μαγαζί μου παίζει να έχω 500 μέτρα 3χ1,5 και 3χ2,5 και άλλα 500 μέτρα 4χ2.5 και αλλάζω καθημερινά καλώδια σε συσκευές με καλώδια ελλαττωματικά προκειμένου να μην μου πεθάνει κάνας πελάτης και πάω κι εγώ φυλακή.

vasilimertzani
28-09-18, 17:03
Δεν είναι λάθος.Προστασια από άμεση επαφή παρέχει η διπλή μονωση για αυτό τον λόγο δεν έχει και καλώδιο γείωσης.

chipakos-original
28-09-18, 20:16
Μπορεί να φταίει ο αντιπαρασιτικός πυκνωτής που συνήθως έχουν οι συσκευές εκεί κοντά στον διακόπτη .

vasilimertzani
30-09-18, 16:02
Δεν νομίζω να τον γειώνει(αφού δεν έχει γείωση) πουθενά.