PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κλιματιστικό SAMSUNG SHO9VA1



meletiros
17-07-18, 01:37
Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν παιδιά έχω καραφλιάσει με το εξής πρόβλημα σε ένα αιρκοντίσιον του 2002 samsung inverter το οποίο ήταν πακεταρισμένο απ' το 2014 και μάλιστα μετά από σέρβις έλεγχο υγρών κλπ γιατί ήταν σε λειτουργία μέχρι τότε. Το Σάββατο λοιπόν 14/7 το εγκατέστησα στο εξοχικό μου. Λοιπόν από Σάββατο μέχρι Δευτέρα 18:30 δούλευε σχεδόν συνέχεια και με πολύ καλή ψύξη και μετά έσβησε σαν να κόπηκε το ρεύμα με τις περσίδες ανοικτές, κλείνω γενικό τον ανοίγω ακούγετε ότι πήρε ρεύμα και κλείνει μόνο του τις περσίδες, δίνω εντολή ξεκινάει κανονικά αρχίζει και ο ανεμιστήρας της εξωτερικής δίνει για λίγο κρύο και στο 1-2 λεπτά περίπου κάνει το ίδιο, επαναλαμβάνω την διαδικασία και ξανά κάνει το ίδιο ενώ στην εσωτερική μονάδα κάνει και ένα ήχο όπως ένα ρελλέ την στιγμή που σβήνει. Παρακαλώ τα φώτα σας.

black arrow
17-07-18, 16:40
Πιέσεις έχεις μετρήσει? Αν για κάποιο λόγο έχει χάσει το φρεον πολύ πιθανό να κόβει από πίεση .

black arrow
17-07-18, 16:46
Επιπλέων καλό θα ήτανε αυτά τα 2 λεπτά που δουλεύει εκτός από πιέσεις να πάρεις και μια μέτρηση στα αμπέρ γιατί από ότι διάβασα είναι ινβερτερ.

meletiros
17-07-18, 18:59
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και ναι είναι καλές τα σωληνάκια αρχίζουν να ιδρώνουν και παρατήρησα ότι με το που πάει να σβήσει βγάζει πολλά πμιπ, ήρθε κάποιος τεχνικός και μου είπε ότι είναι πλακέτα ρελλέ και δεν συμφέρει η επισκευή οπότε να σκεφτώ για καινούργιο.

p270
17-07-18, 19:23
αν το προβλημα ειναι στις πλακετες βγαλτες και στειλε τις για επισκευη ,συμφερει η επισκευη

sot1
17-07-18, 23:08
Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν παιδιά έχω καραφλιάσει με το εξής πρόβλημα σε ένα αιρκοντίσιον του 2002 samsung inverter το οποίο ήταν πακεταρισμένο απ' το 2014 και μάλιστα μετά από σέρβις έλεγχο υγρών κλπ γιατί ήταν σε λειτουργία μέχρι τότε. Το Σάββατο λοιπόν 14/7 το εγκατέστησα στο εξοχικό μου. Λοιπόν από Σάββατο μέχρι Δευτέρα 18:30 δούλευε σχεδόν συνέχεια και με πολύ καλή ψύξη και μετά έσβησε σαν να κόπηκε το ρεύμα με τις περσίδες ανοικτές, κλείνω γενικό τον ανοίγω ακούγετε ότι πήρε ρεύμα και κλείνει μόνο του τις περσίδες, δίνω εντολή ξεκινάει κανονικά αρχίζει και ο ανεμιστήρας της εξωτερικής δίνει για λίγο κρύο και στο 1-2 λεπτά περίπου κάνει το ίδιο, επαναλαμβάνω την διαδικασία και ξανά κάνει το ίδιο ενώ στην εσωτερική μονάδα κάνει και ένα ήχο όπως ένα ρελλέ την στιγμή που σβήνει. Παρακαλώ τα φώτα σας.

ο εσωτερικός ανεμιστήρας ξεκινάει ?

meletiros
17-07-18, 23:15
Ξεκινάει κανονικά δείχνει για λίγο ότι δουλεύει άψογα και μετά τέλος μέχρι να κόψω ρεύμα για 10'' και πάλι κανονικά.

meletiros
19-07-18, 10:46
Καλημέρα, άνοιξα την εξωτερική μονάδα και είδα τα λαμπάκια της πλακέτας αφού άνοιξα σε λειτουργία, (κόκκινο σταθερό, πράσινο αναβοσβήνει) δούλεψε περίπου 25' στο τούρμπο κανονικά και άριστα μάλιστα, ξαφνικά σβήνει, κανένα λαμπάκι αναμμένο, σαν να κόπηκε το ρεύμα, η πλακέτα στην εσωτερική μονάδα είναι ζεστή αρκετά αλλά δεν μπορώ να την βγάλω έξω για έλεγχο (προς το παρόν).

p270
19-07-18, 12:00
αν ειναι να κανεις ελεγχο τοτε θα κανεις και στην εσωτερικη ,ολες πασχουν απο ψυχρες κολλησεις ισως πυνκωτες αλλα βεβαια μπορει να εχει προβλημα σε ενεργο υλικο
πρωτα ομως θα πρεπει να δεις αν εισαι ενταξει απο φρεον και τα λοιπα

meletiros
25-07-18, 22:10
Καλησπέρα παιδιά. Ευτυχώς είναι η τρίτη ημέρα που δουλεύει άψογα και το πρόβλημα απ' ότι φαίνεται ήταν σε ένα ρελέ στην πλακέτα του εσωτερικού το οποίο έβγαλα το άνοιξα και καθάρισα τις επαφές του με ψιλό σμυριδόπανο ίσιωσα τα ελάσματα της κινητής πλευράς το ξανακόλλησα στην πλακέτα και από τότε πρόβλημα ουδέν μέχρι στιγμής. Όλα τ' άλλα είναι τσεκαρισμένα όπως έγραψα στην αρχή.