PDA

Επιστροφή στο Forum : [Video] Panasonic NV 7000 προβληματα



WallyGR
08-07-18, 14:25
Γεια χαρα,

τσιμπησα ενα Panasonic (National) NV 7000 του 1981.

45093

Ειναι top loader οποτε για να δοκιμασω playback,fwd,rew κτλ πρεπει να κανει eject. Δεν κανει eject...
Ακουγεται ενας θορυβος σαν κατι να ρολαρει και μετα σταματα χωρις να ανεβει το καπακι.

Το εχω τραβηξει σε ενα video αλλα ο ηχος δεν ακουγεται πολυ καλα:
https://www.youtube.com/watch?v=wgen002iUtY

Τι κοιταω για αρχη?
Υπαρχει τροπος για να κανει eject με manual τροπο?

Ισως φανει γενικως χρησιμο, βρηκα τα schematics:
http://www.labguysworld.com/Man_NV-7000_117.jpg

Ευχαριστω

mikemtb73
08-07-18, 15:58
Το σχηματικο δεν νομίζω ότι βοηθάει κ πολύ στην περίπτωση σου.. πιθανόν κάνα λαστιχάκι θα'ναι τελειωμένο και για αυτό δεν ανοίγει.. Πρέπει να το ανοίξεις και να δεις τι γίνεται εσωτερικά την ώρα που πάει να κάνει eject

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

WallyGR
08-07-18, 17:45
Ευχαριστω Μιχαλη.

Δυστυχως δεν βρισκω καποιο βιντεο στο YT για το πως αποσυναρμολογειται.

Ειναι σαν τανκ.

Απο κατω που εχει βιδες, βλεποντας ομως απο τις γριλιες πρεπει να εχει πολλες πλακετες. Για να να φτασω στα λαστιχακια πρεπει μαλλον να τις βγαλω ολες...

νεκταριοος
08-07-18, 22:27
και το 1το τανκ φιλε το συρταρι της κασετας δεν ανοιγει να υποθεσω, το προτο που πρεπει να ξεβιδω δεις ειναι η πλαστικη πορτα της κασετς, και μετα γυρο γυρο ολα αυτα για να φτασεις στους ιμαντες πρωτα απολα ομως σερβις μανυαλ

georgis
08-07-18, 23:27
Κατα 99%
1)εχει 2 βιδες στο καπακι της κασσετας
2)περιμετρικα απο πανω η απο κατω εχει βιδες που κρατανε το καπακι που σκεπαζει ολο το μηχανημα.πιθανων οι βιδες αυτες να εχουν ενα βελακι.
3)ο μηχανισμος εχει 4-5 βιδες που τον κρατανε στη θεση του.
4)σηκωνεις το μηχανισμο και τραβας τις φισες με τα καλωδια.
Εχεις εξω το μηχανισμοκαι κανεις τη δουλεια σου.μπορεις να βγαλεις το ασανσερ σκετο αλλα μετα απο τοσα χρονια σιγουρα πρεπει να δεις και απο κατω.ΠΡΟΣΕΧΕ τι πειραζεις μην το ξεχρονισεις.η panasonic ηταν η κορυφη στα βιντεο.προσεγμενα μεχρι την τελευταια λεπτομερια.

xrhstos1978
09-07-18, 08:08
άνοιξε το απο κάτω και σήκωσε τοις πλακέτες, εκει ειναι οι ιμάντες.

WallyGR
09-07-18, 09:21
σας ευχαριστω παιδια.
Θα κανω μια προσπαθεια

Papas00zas
09-07-18, 13:35
Και κατά 90% θα θέλει καινούριους ιμάντες.Πιο μετά θα δεις το ηλεκτρονικό τμήμα.ΠΡΟΣΟΧΗ μεγάλη στα γρανάζια του μηχανισμού....εκεί δεν πειράζεις τίποτα....
Το μηχάνημα δεν το ξέρω αλλά για αρχή θα κοιτούσα ιμάντες και σχετικά

WallyGR
09-07-18, 19:05
Παιδια εβγαλα την πλακετα.
Βλεπω δυο κομμενους ιμαντες. Δεν ξερω αν εχει κι αλλους ιμαντες κρυμμενους.
Αλλαζονται απο πανω ή πρεπει να βγαζω τις τροχαλιες?

Ευχαριστω

45097

450974509845099

xrhstos1978
09-07-18, 22:02
εχει και από πάνω 2 ιμάντες 45109 αλλα δεν τελειώνεις μόνο με αυτούς.

Papas00zas
10-07-18, 17:09
Για τον μικρό ιμάντα στην τρίτη φωτο δες αν ταιριάζει με κανέναν από χαλασμένο cd drive
Προσοχή επίσης στα γραφόμενα της τέταρτης όπου γράφει ότι δεν γυρνάς χειροκίνητα το γρανάζι-αυτό θα'ναι για το ασανσέρ της κασέτας

xrhstos1978
11-07-18, 21:21
θέλει χοντρό ιμάντα απο cd δεν κάνει.

WallyGR
12-07-18, 10:27
Βρηκα ιμαντες.
Σημερα θα κανω μια ππρωτη προσπαθεια...

νεκταριοος
12-07-18, 19:21
καλη επιτηχια.

WallyGR
12-07-18, 21:36
Αλλαξα τους δυο ιμαντες και τωρα κανει Eject μια χαρα.

Κανει επισης Rewind και FastForward μια χαρα.

Στο Play φαινεται οτι το δεξι γραναζι δεν κινειται σχεδον καθολου ενω το αριστερο γυρναει.

Φαινονται στο video (Eject,Rew,Ffwd,Play)
https://www.youtube.com/watch?v=2xwcqdiiqgw

Play
https://www.youtube.com/watch?v=UQgVNG8dx7k

Τι να κοιταξω? Ο ιμαντας πανω στο δεξι γραναζι φαινεται ΟΚ (δεν τον αλλαξα)

Ευχαριστω

ezizu
12-07-18, 23:09
Άλλαξε και τους ιμάντες αλλά και τα λαστιχάκια (idler) από την πάνω μεριά του μηχανισμού.

edit: ίσως χρειαστεί να αλλάξεις και pinch roller

xrhstos1978
13-07-18, 07:33
αυτά θέλουν αλλαγή και μετά βλέπουμε
45112
idler εχω αν θες να σου δώσω αλλά μάλλον δεν θα καταφέρεις να τα αλλάξεις.

WallyGR
13-07-18, 09:52
Σε ευχαριστω φιλε Χρηστο.

Φοβομουν οτι ειναι το idler και φοβαμαι πως οντως δεν εχω την τεχνικη γνωση για τετοια "εγχειρηση"

Θα κανω μια τελευταια προσπαθεια ΜΗΠΩΣ τριψω το λαστιχο του idler με ασετον...

Υπαρχουν μαστορες στην Αθηνα που να αναλαμβανουν τοσο παλια VHS? Αν θεωρειται διαφημιση και απαγορευεται, ισως να μου εστελνε ΠΜ οποιος γνωριζει κατι σχετικα.

Ευχαριστω

ezizu
13-07-18, 11:20
Όχι με ασετόν γιατί μπορεί να σου καταστρέψει το πλαστικό μέρος, καλύτερα με καθαρό οινόπνευμα ή ισοπροπυλική αλκοόλη.
Μπορείς επίσης να τρίψεις το λάστιχο ελαφρά με ψιλό γυαλόχαρτο και μετά να το καθαρίσεις με το οινόπνευμα.
Για τα παλιά video VHS, νομίζω μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να βρεις τα σωστά ανταλλακτικά, παρά μάστορα.

pipilas
15-07-18, 10:34
εχει και από πάνω 2 ιμάντες 45109 αλλα δεν τελειώνεις μόνο με αυτούς.



σωστος ο Χρηστος,,,παλιουρας που λεμε..

WallyGR
16-07-18, 09:43
Ειδα τα PM αργα! Να ευχαριστησω τον Χρηστο και τον Παπασουζα!

Επειδη λοιπον δεν ειχα δει τα PM, με επιασε μανια και ανοιξα το βιντεο ξανα βραδυατικα.

Εργαλεια για την περισταση δεν ειχα αλλα καταφερα με χιλιες δυο ηλιθιες Μαγκαιβεριστικες μεθοδους να αλλαξω του 4 απο τους 6 ιμαντες. Αν τραβαγα βιντεο με τις πατεντες θα λιωνατε στα γελια.

Μου ερχεται μετα η επιφοιτηση να βγαλω το λαστιχακι του idler και να γυρισω το μεσα εξω. Οι γνωστες θα καταλαβατε ηδη το αποτελεσμα. Κοπηκε στη μεση.

Η ωρα 12 το βραδυ και εγω σαν βρυκολακας να εχω νευρα αρπα.

Και κανω το αμιμητο. Τσιμπαω λαστιχο μαναβη και το γυρναω δυο γυρες στο idler.

Χωρις ελπιδα παταω Play και παιζει :)

Φυσικα αυτο ειναι μεσοβεζικη λυση διοτι η κουρμπα που διπλωνει το λαστιχο ειναι πολυ πεταχτη και βρισκει στον κατω ιμαντα με αποτελεσμα να μην επιτρεπει REW και FFWD.

Οποτε νομιζω οτι αν βρω λαστιχακι idler το ελυσα το θεμα.

Η αλλη βλακεια που εκανα ειναι οτι προσπαθησα να βγαλω το κουβουκλιο που μπαινει η κασσετα. Το αυτοκολλητο ελεγε να ξεβιδωσω τις βερνικωμενες βιδες, τις ξεβιδωσα, δεν καταφερα να το βγαλω αλλα μετα διαβασα παρακατω οτι αν τις ξεβιδωσεις χρειαζεται ξανα adjustment. Τι εννοει?

Ευχαριστω

EDIT:Για οσους φανει χρησιμο, βρηκα ενα τευχος περιοδικου του 1986 (https://www.americanradiohistory.com/Archive-Practical/Television/80s/Television-Servicing-UK-1986-07.pdf) που περιγραφει το service του NV 7000 καθως και για αλλα VCRs

xrhstos1978
16-07-18, 13:09
ελα να σου δώσω idler αν θες

dj_fivos_sak
22-11-18, 19:43
Γεια χαρα! Αγορασα σημερα ενα δευτερο NV-7500 (γιατι το αλλο που εχω ειναι fubar μαλλον) και το μονο που θελει ειναι ιμαντες και pinch roller. Ειναι ιδιο με το 7000 απλα εχει ασυρματο remote. Δυσκολευεται να κανει load και μολις το βοηθησω παει στο play και παιζει με εικονα καμπανα και στο secam! Χρηστο μηπως σου περισευει κανα ανταλλακτικο;
Το προβλημα που εχω το εξηγει ακριβως στην φωτο απ το manual της RCA για τα αντιστοιχα αμερικανικα μοντελα.

EDIT: Χρειαζομαι και καινουργιο back-tension φρενο γιατι οπως σε ολα αυτα τα panasonic, εχει ξεκολλησει το pad απ την χαλκινη ταινια.
45505

georgis
22-11-18, 21:38
Κολλησε το τσοχακι του φρενου με βενζινοκολλα πανω στο μεταλο.πριν το ξεβιδωσεις για νατο βγαλεις σημαδεψε που ειναι η βιδα σγο φρενο για να μην ψαχνεις ποσο τεντωμα θελει.

xrhstos1978
23-11-18, 08:16
καλημέρα φρένο δεν εχω, τι χρειάζεσαι? κολλησε το όπως σου ειπε και ο Γιώργος

dj_fivos_sak
23-11-18, 16:23
Καλησπερα! Θα προσπαθησω να το κολλησω αλλα φοβαμαι μην ξεραθει περισσοτερο και μετα φρεναρει περισσοτρερο απ οσο πρεπει. Θελω τους δυο ιμαντες για το loading (αυτοι που ειναι απο κατω) και pinch roller. Στο mikra.gr εχει σετ για ιμαντες αλλα το δικο μου απ οτι φαινεται θελει μονο αυτους τους δυο.

georgis
23-11-18, 16:29
Αν βρηκες σετ,παρτο.δε νομιζω να ξαναβρεις ευκολα.

dj_fivos_sak
23-11-18, 19:13
Λογικα θα το παρω εκτος αν κανω τραμπα τους ιμαντες απ το αλλο 7500 που εχω. Εχει δοκιμασει κανεις το rubber renue? Ειναι ενα χημικο που επαναφερει καπως την ελαστικοτητα στα roller. Αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει στην Ελλαδα.