PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Κουζίνα Telefunken - Ο φούρνος δεν ανάβει!



kohran
26-05-18, 10:54
Γειά χαρά σε όλους!

Προσπαθώντας να βρω μια λύση στο πρόβλημα που παρουσιάστηκε στην κουζίνα μας, ανακάλυψα αυτό το forum και είπα να ποστάρω μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Πρόκειται για μια κουζίνα Telefunken (TFK 6607M) στην οποία ενώ τα μάτια ανάβουν και λειτουργούν κανονικά, ο φούρνος σταμάτησε να λειτουργεί. Ο θερμοστάτης κάνει click κανονικά αλλά ούτε το λαμπάκι ανάβει, ούτε ζεσταίνετε ο φούρνος.

Όταν βάζεις τον 'αέρα' από τα προγράμματα, ο ανεμιστήρας λειτουργεί. Επίσης το ρολόι λειτουργεί κανονικά, γιατί όταν το δοκιμάζω σε συνδυασμό με τον αέρα, το πρόγραμμα δουλεύει και όταν περάσει η ώρα σταματά.

Πήγα πήρα έναν θερμοστάτη universal και αντικατέστησα τον παλιό, αλλά πάλι τίποτα, τα ίδια.

Η κουζίνα μέσα είναι σε άψογη κατάσταση, πολύ καθαρή και τίποτα δεν φαίνεται φθαρμένο.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; Κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω;

info@kalarakis.com
26-05-18, 12:21
να έχει καεί η αντίσταση ?
που ειναι και το πιο πιθανο?

spairous
26-05-18, 12:53
προσφατα σε μια κουζινα miele που εφτιαξα ηταν ο επιλογεας προγραμματων του φουρνου.ο επιλογεας ειναι ανοιγοντας την κουζινα απο πανω πισω απο το κουμπι του φουρνου συνδεδεμενος με ενα φισακι .δες εαν εχει αρπαξει

kohran
26-05-18, 13:15
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Μπορώ κάπως να διαπιστώσω αν έχει καεί όντος η αντίσταση;

Την άνοιξα την κουζίνα και τον είδα τον επιλογέα προγραμμάτων, αλλά φαίνεται μια χαρά και όλα τα φισάκια συνδεδεμένα κανονικά. Επίσης όταν επιλέγεις αέρα δουλεύει ο ανεμιστήρας. Παίζει να έχει θέμα παρόλα αυτά;

spairous
26-05-18, 13:46
με πολυμετρο κανε αναζητηση στο you tube πωσ μετραμε αντισταση, το φισακι το εβγαλες απο τον επιλογεα πολλεσ φορες δεν φαινετε η ζημια

Antonis12
26-05-18, 20:17
Καλησπέρα. Οι γονείς μου έχουν την ίδια μάρκα και έκανε ακριβώς τις ίδιες μαγκιές. Ο επιλογέας προγραμάτων είναι μέτριας ποιότητας (πλαστικός-φτηνιάρικος) και αρπάζει εύκολα. Εμένα αρχικά δεν άναβε το φως και μετά σχεδόν έλιωσε ο μισός. Τον ίδιο φορούν αρκετές τούρκικες κουζίνες ( bεκο, schaub, κτλ). Eχει γύρω στο 25 ή και λιγότερο με λίγο ψάξιμο. Βγάλε την κουζίνα απο το ρεύμα λύσε τον διακόπτη και ελενξέ τον . Συνήθως αρπάζει απο την κάτω μεριά που είναι τα λαμάκια . Μόνο κάνε ένα σχεδιάγραμμα και πάρε πολλές φωτογραφίες για να μην μπερδέψεις τα καλώδια και ψάχνεσαι. Ελπίζω να βοήθησα.

Antonis12
26-05-18, 20:31
4490044901

georgis
27-05-18, 00:05
ΒΕΚΟ εξαιρετικη ποιοτητα.σπασμενος διακοπτης,παρε ενα αλλο (θα τον βρεις πανευκολα) και αλλαξετον.

Papas00zas
27-05-18, 20:00
Καλησπέρα. Οι γονείς μου έχουν την ίδια μάρκα και έκανε ακριβώς τις ίδιες μαγκιές. Ο επιλογέας προγραμάτων είναι μέτριας ποιότητας (πλαστικός-φτηνιάρικος) και αρπάζει εύκολα. Εμένα αρχικά δεν άναβε το φως και μετά σχεδόν έλιωσε ο μισός. Τον ίδιο φορούν αρκετές τούρκικες κουζίνες ( bεκο, schaub, κτλ). Eχει γύρω στο 25 ή και λιγότερο με λίγο ψάξιμο. Βγάλε την κουζίνα απο το ρεύμα λύσε τον διακόπτη και ελενξέ τον . Συνήθως αρπάζει απο την κάτω μεριά που είναι τα λαμάκια . Μόνο κάνε ένα σχεδιάγραμμα και πάρε πολλές φωτογραφίες για να μην μπερδέψεις τα καλώδια και ψάχνεσαι. Ελπίζω να βοήθησα.
Γι'αυτό ακολουθείς αυτό που λέει η υπογραφή μου και πας για κάτι ποιοτικό.Οτιδήποτε αυτής της προελευσης είναι είτε για σφυρί,είτε για πεδίο βολής είτε για ανάλογα....κάνουν και από τα καλύτερα μπαμ όταν σκάνε btw....

georgis
27-05-18, 22:15
στοιχημα οτι δεν γραφει πουθενα MADE IN TURKEY.Υπαρχει σε οτι μαρκα θελεις η σαβουρα.

Antonis12
28-05-18, 09:11
Γι'αυτό ακολουθείς αυτό που λέει η υπογραφή μου και πας για κάτι ποιοτικό.Οτιδήποτε αυτής της προελευσης είναι είτε για σφυρί,είτε για πεδίο βολής είτε για ανάλογα....κάνουν και από τα καλύτερα μπαμ όταν σκάνε btw....

Πραγματικά έτσι είναι αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό σε ηλικιωμένους ανθρώπους . Η παλιά ιζόλα (ελληνικής κατασκευής ) κράτησε 45 χρόνια. Οι μεταγωγοί ήταν πορσελάνης και η ποιότητα κατασκευής άψογη. Την τελεφούνκεν την πήραν χωρίς να ρωτήσουν κανένα γιατί οι διαστάσεις του φούρνου ήταν μεγάλες κατά τα πρότυπα της παλιάς, ενώ οι σύγχρονες ευρωπαικές εταιρίες έχουν εγκαταλείψει αυτά τα μεγέθη.

στοιχημα οτι δεν γραφει πουθενα MADE IN TURKEY.Υπαρχει σε οτι μαρκα θελεις η σαβουρα.

Ισχύει. Ωστόσο οι τουρκαλάδες έχουν εξαγοράσει παλιές γερμανικές επωνυμίες και έχουν γεμίσει την αγορά. Λόγω ονόματος και οικονομικής αδυναμίσς ο κόσμος τις αγοράζει και μετά τρέχει. Πάντως και αρκετές ευρωπαικές φίρμες σαβούρες πουλάνε. Σε μια ιντεσιτ 4 ετίας που μου είχαν χαρίσει άλλαξα τον φούρνο και την έδωσα στον αδελφό μου που την χρειαζόταν. Εκεί να δεις ποιότητα κατασκευής . Η βαφή του φούρνου (του καινούργιου ) άψητη τελείως, εσωτερικά τα μέταλα είχαν αρπάξει σκουριά, χάλια μαύρα, χειρότερη και απο τις τούρκικες.

Papas00zas
29-05-18, 13:03
Πραγματικά έτσι είναι αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό σε ηλικιωμένους ανθρώπους . Η παλιά ιζόλα (ελληνικής κατασκευής ) κράτησε 45 χρόνια. Οι μεταγωγοί ήταν πορσελάνης και η ποιότητα κατασκευής άψογη. Την τελεφούνκεν την πήραν χωρίς να ρωτήσουν κανένα γιατί οι διαστάσεις του φούρνου ήταν μεγάλες κατά τα πρότυπα της παλιάς, ενώ οι σύγχρονες ευρωπαικές εταιρίες έχουν εγκαταλείψει αυτά τα μεγέθη.

στοιχημα οτι δεν γραφει πουθενα MADE IN TURKEY.Υπαρχει σε οτι μαρκα θελεις η σαβουρα.

Ισχύει. Ωστόσο οι τουρκαλάδες έχουν εξαγοράσει παλιές γερμανικές επωνυμίες και έχουν γεμίσει την αγορά. Λόγω ονόματος και οικονομικής αδυναμίσς ο κόσμος τις αγοράζει και μετά τρέχει. Πάντως και αρκετές ευρωπαικές φίρμες σαβούρες πουλάνε. Σε μια ιντεσιτ 4 ετίας που μου είχαν χαρίσει άλλαξα τον φούρνο και την έδωσα στον αδελφό μου που την χρειαζόταν. Εκεί να δεις ποιότητα κατασκευής . Η βαφή του φούρνου (του καινούργιου ) άψητη τελείως, εσωτερικά τα μέταλα είχαν αρπάξει σκουριά, χάλια μαύρα, χειρότερη και απο τις τούρκικες.
Τους το εξηγείς χωρίς πολλά πολλά από την αρχή.Αν δεν σε ακουσουν πολύ απλα δεν αναλαμβάνεις ούτε ευθύνη ούτε τίποτα.Καλύτερα να κάτσω να κάνω σε μια καλή παλιά τη βλάβη της παρα να παρω απομιμήσεις από τους βρωμότουρκους....χώρια που τους τα πληρώνουμε και μετά μας κάθονται στο σβέρκο.Ρε ουστ....
Η εξαγορά παίζεται καθότι ισχύει εν μέρει.όπως και να'χει μακριά και....μισημένοι από αυτά.Χειρότεροι κι από κινέζους είναι.
Τι θα πει χωρίς να ρωτήσουν κανένα; Αρα μην ασχολείσαι,γιατί να τα ακούς εσύ που δε φταις;
Όσο για το άλλο θέμα έχω καταλήξει ότι όσο περισσότερο χρήμα έχεις τόσο πιο γνήσιο πράμα παίρνεις.
Οι εταιρίες δεν ξέρω αν εχουν αφήσει μεγάλα μεγέθη,πιο ψηλά μπορεί.Μια zanussi που εχουμε από πέρσι το Πασχα είναι ελαφρώς μικρότερη από την πιτσος που είχαμε έως τότε-72 λιτρα χωρος.Μήπως να το κοιτούσαν καλύτερα;

kohran
02-06-18, 17:49
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια.

Ακόμα δεν έχω βρει άκρη με την κουζίνα.

Τσέκαρα την θερμική ασφάλεια του φούρνου και ήταν οκ, πέρναγε ρεύμα (έφτιαξα ένα αυτοσχέδιο κυκλωματάκι με μπαταρία και λαμπάκι).

Επίσης αποσύνδεσα όλα τα καλώδια και έβγαλα τον διακόπτη των προγραμμάτων. Δεν θα το πιστέψετε αλλά είναι σαν καινούργιος, σε άψογη κατάσταση.
https://imgur.com/gYn9phL
https://imgur.com/kWz4oO6

Οπότε μάλλον οι αντιστάσεις είναι πιστεύω. Θα πάρω πολύμετρο να μετρήσω.

Καμία άλλη ιδέα;

Κυριακίδης
02-06-18, 23:49
Πρόκειται για μια κουζίνα Telefunken (TFK 6607M) στην οποία ενώ τα μάτια ανάβουν και λειτουργούν κανονικά, ο φούρνος σταμάτησε να λειτουργεί. Ο θερμοστάτης κάνει click κανονικά αλλά ούτε το λαμπάκι ανάβει, ούτε ζεσταίνετε ο φούρνος.
Για τα κόκκινα αναφέρεσαι στου φούρνου/ θάλαμο? ή στο ενδεικτικό λειτουργίας της αντίστασης του φούρνου.


Όταν βάζεις τον 'αέρα' από τα προγράμματα, ο ανεμιστήρας λειτουργεί. Επίσης το ρολόι λειτουργεί κανονικά, γιατί όταν το δοκιμάζω σε συνδυασμό με τον αέρα, το πρόγραμμα δουλεύει και όταν περάσει η ώρα σταματά.
Έχει εκτός την αντίσταση πάνω κάτω του φούρνου και μια 3η αντίσταση στρόγγυλη δίπλα στο πτερύγιο του ανεμιστήρα? ή όχι ? . Όταν λοιπόν λειτουργεί ο ανεμιστήρας δεν δοκίμασες στον ίδιο χρόνο να δεις αν υπάρχει τάση στην στρόγγυλη αντίσταση?

georgis
03-06-18, 05:26
Καινουριος μπορει να φενεται,δες την πρωτη επαφη (οχι απο τη μερια που μπενει το κουμπι).99% ειναι σπασμενη.το μοτερ του αερα ειναι απο αλλου γιαυτο δουλευει.99,9% ειναι ο διακοπτης.

kohran
03-06-18, 09:36
Για τα κόκκινα αναφέρεσαι στου φούρνου/ θάλαμο? ή στο ενδεικτικό λειτουργίας της αντίστασης του φούρνου.


Έχει εκτός την αντίσταση πάνω κάτω του φούρνου και μια 3η αντίσταση στρόγγυλη δίπλα στο πτερύγιο του ανεμιστήρα? ή όχι ? . Όταν λοιπόν λειτουργεί ο ανεμιστήρας δεν δοκίμασες στον ίδιο χρόνο να δεις αν υπάρχει τάση στην στρόγγυλη αντίσταση?

Κανένα από τα δύο δεν ανάβει.

Μόλις πάρω το πολύμετρο θα μετρήσω και αυτή που λες αν υπάρχει.

kohran
03-06-18, 09:38
Καινουριος μπορει να φενεται,δες την πρωτη επαφη (οχι απο τη μερια που μπενει το κουμπι).99% ειναι σπασμενη.το μοτερ του αερα ειναι απο αλλου γιαυτο δουλευει.99,9% ειναι ο διακοπτης.

Εγώ να πω την αλήθεια δεν βλέπω κάτι. Λες;

georgis
03-06-18, 10:00
Βγαλε φωτο το διακοπτη με τα καλωδια,αρκετες.παρτον στο χερι,πολυμετρο και μετρα.5 λεπτα δουλεια ειναι.

Papas00zas
03-06-18, 18:30
Και ανέβασε ΕΔΩ όχι σε εξωτερικο.

kohran
05-06-18, 13:09
4492244923

kohran
06-06-18, 00:20
Λοιπόν μέτρησα με πολύμετρο τις αντιστάσεις και είναι καμένες (αν κατάλαβα καλά πως μετράνε). Βάζω στους δύο ακροδέκτες της πάνω αντίστασης και γράφει 37Ω και buzzer τίποτα (το buzzer λέει ότι βαράει σε κλειστό κύκλωμα με αντίσταση μικρότερη από 70Ω). Το ίδιο και στην κάτω, το ίδιο και στο grill. Άρα θέλω 3 πράγματα; .. και άντε να βρώ πως μπαίνουν μετά ...

Α ξέχασα .. μέτρησα και τάση εναλλασσόμενου στην πάνω αντίσταση με τον διακόπτη στο πάνω-κάτω και θερμοκρασία 250 και μου έδειξε 0 ...

diony
06-06-18, 00:52
Κάτι δεν κάνεις καλά , δεν μπορεί να κάηκαν ταυτόχρονα και οι 3 αντιστάσεις

Και από τη στιγμή που έχει τάση 0 όπως λες , πώς θα λειτουργήσει η αντίσταση

Για να έχεις σωστό αποτέλεσμα στην μέτρηση της αντίστασης και πάντα με κατεβασμένη ασφάλεια της συσκευής , θα πρέπει τουλάχιστον το ένα από τα 2 άκρα της μετρούμενης αντίστασης να είναι αποσυνδεδεμένο από το κύκλωμα

vasilimertzani
06-06-18, 09:33
Αφου μετρησες 37Ωμ λειτουργουνε.

georgis
06-06-18, 10:30
ΑΛΛΑΞΕ διακοπτηΒ‘!!!!!!!!!!!!!!!

kohran
06-06-18, 12:46
@georgis
Mπορείς να με βοηθήσεις πως να μετρήσω τον διακόπτη με το πολύμετρο ;
Βάζω το ένα ηλεκτρόδιο του πολύμετρου στο κάθε pin του διακόπτη και το άλλο που ; Στρίβω και τον διακόpτη παράλληλα ;

georgis
06-06-18, 16:17
τσεκαρεις με το πολυμετρο στο μπαζερ καθε απεναντι επαφη.δηλ η πρωτη απο την πισω δεξια μερια (οχι αυτη που μπενει το κουμπι),με την απεναντι στην αριστερη μερια.βαζεις τους ακροδεκτες σταθερα στις επαφες και γυρνασ το διακοπτη.τουλαχιστον σε μια θεση πρεπει να σου χτυπησει το μπαζερ.αν χτυπησει εισαι οκ,αν οχι παμε για αλλο,ετσι απλα.καλη επιτυχια.

Κυριακίδης
06-06-18, 20:02
Ας βρει πρώτα για το κύκλωμα φωτισμού θαλάμου γιατί δεν ανάβει που είναι και το πιο απλό , και ίσως αυτομάτως αυτό συμπίπτει και με τα υπόλοιπα προβλήματα . Έλεος .... όχι με το buzzer :head:

georgis
06-06-18, 20:32
Απο το διακοπτη ειναι πετρο 99,9%

Κυριακίδης
06-06-18, 21:30
Απο το διακοπτη ειναι πετρο 99,9%
Σωστά , αλλά και εδώ πρέπει να περνάει το ξυράφι του Όκαμ , ήδη άλλαξε έναν θερμοστάτη , αν αποτύχει και με διακόπτη θα μείνουν τα βιδωτά ποδαράκια της κουζίνας για ύποπτα ασυνέπειας λειτουργίας .
Αυτό που προτείνω έχει μια λογική βάση ότι εντοπίζοντας για πιο λόγο δεν λειτουργεί ο φωτισμός , θα περάσει και από το κύριο αίτιο των υπολοίπων που δεν λειτουργούν.

kohran
07-06-18, 01:13
Η Οδύσσεια συνεχίζεται ...

Ο διακόπτης είναι οκ. Μέτρησα μία μία τις απέναντι επαφές γυρνώντας παράλληλα τον διακόπτη και κάπου άκουγα πάντα το buzzer.

Από την άλλη και οι αντιστάσεις είναι οκ, αφού σε όλες έχω ένδειξη Ωμ (βέβαια το buzzer δεν χτυπάει σε καμία).

Το περίεργο είναι ότι δεν φτάνει ρεύμα στις αντιστάσεις. Με ανοιχτό ρεύμα, διακόπτη κλπ., μετράω τάση στα άκρα των αντιστάσεων και μου δείχνει 0. Την θερμική ασφάλεια την μέτρησα και είναι οκ. Υπάρχει άλλη ασφάλεια που μπορεί να κόβει το ρεύμα από τον φούρνο; Λέτε να έπεσα στην περίπτωση και ο νέος θερμοστάτης να είναι και αυτός προβληματικός; Τι να πω ...

georgis
07-06-18, 05:17
Η λαμπα του φουρνου δεν εχει σχση με τον θερμοστατη.αναβει μολις γυρισεις το διακοπτη για το φοηρνο.δυο καλωδια εχει βρες που πανε.

diony
07-06-18, 12:35
Κάνε και έναν έλεγχο στο σημείο που συνδέεται η παροχή μήπως έχει κάποια βίδα χαλαρή ή κάποιον ακροδέκτη καμένο έχει κάποια λαμάκια σε σχήμα Π που γεφυρώνουν τις επαφές, βγάλε καμιά φωτογραφία εκεί και στo ρολόι

Papas00zas
07-06-18, 16:19
Καλώδια μήπως;;;; μόνο αυτό έχει μείνει.
Μανώλη μη λες τίποτα ακολούθα την υπογραφή μου και ας πάνε να δούνε κάτι ποιοτικότερο....
Κώστα απότι είδα δεν έχει ρολόι η κουζίνα

klik
07-06-18, 19:16
Αυτο με το buzzer με απασχολεί λιγο...
Δεν ειμαι σιγουρος οτι οι μετρησεις σου ειναι ενταξει. Οταν λες θερμικό ειναι οκ, τι μετρας; σφυριζει το buzzer;

Με βγαλμενη κοθζινα απο ρευμα, βαλε διακόπτη στο λαμπάκι και με το buzzer δες ποιο καλωδιο απο το λαμπακι σφυρίζει με το ενα καλωδιο της τροφοδοσιας.
Στο αλλο καλώδιο απο το λαμπακι ΜΕΧΡΙ τον αλλο ακτοδεκτη τροφοδοσιας (που δενθα σφυρίζει το buzzer), εχεις το χαλασμενο ακρπδεκτη/καλωδιο/θερμικο/διακοπτη που φταιει. Οι ακροδεκτες/καλωδια όταν χαλανε, φαινονται και με το ματι και με την αφη. Εσυ ομως θα πρεπει να τα μετρησεις ενα ενα με το πολυμετρο για να επιβεβαιωσεις τη συνεχεια.

Οπως καταλαβαίνεις η γνωση και η εμπειρια ενος τεχνικου, δεν αντικαθιστώνται τόσο ευκολα με λιγο γιουτιουμπ και λιγο ίντερνετ, γιαυτο και παιδευεσαι με κατι τοσο απλο

Μηπως να φωναξεις καποιον να βγαλει ακρη;

Κυριακίδης
07-06-18, 21:01
Λέτε να έπεσα στην περίπτωση και ο νέος θερμοστάτης να είναι και αυτός προβληματικός; Τι να πω ...
Υποθέτω ότι είναι ο απλούστερος θερμοστάτης με 2 επαφές και 2 καλώδια που στην ουσία κόβει φάση όπως ακριβώς ο διακόπτης .
Και εδώ θα μπορούσες απλή δοκιμή με πολύμετρο στην κλίμακα Ωμ (200ωμ) , ανάμεσα στις 2 επαφές του θερμοστάτη (βγαλμένα τα καλώδια ) και ρύθμιση του αισθητήριου θερμοστάτη από το περιστρεφόμενο κουμπί σε χαμηλή θερμοκρασία π.χ. 50C . Ζεσταίνεις με φλόγα ελαφρά και βλέπεις την λειτουργικότητα on - off .

Με τον ίδιο τρόπο εξέτασε και τον παλιό θερμοστάτη για να βγει και συμπέρασμα τι έφταιγε αρχικά και τυραννιέσαι τώρα . (ίσως εξαιτίας της τραπατσάδας του buzzer που δεν είναι και η καταλληλότερη ).

Ιδιαίτερη σημασία δώσε στο #32

diony
08-06-18, 09:20
Καλώδια μήπως;;;; μόνο αυτό έχει μείνει.
Μανώλη μη λες τίποτα ακολούθα την υπογραφή μου και ας πάνε να δούνε κάτι ποιοτικότερο....
Κώστα απότι είδα δεν έχει ρολόι η κουζίνα


Στο #1 (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=71833&p=594274&viewfull=1#post594274) αναφέρει ρητά πως υπάρχει ρολόι απλά κάποια ρολόγια έχουν 2 ανεξάρτητες επαφές όπου μπορεί να κόβει με τη μία επαφή τη φάση και με την άλλη τον ουδέτερο Η να κόβει με τη μία επαφή το φούρνο και με την άλλη την αυτόματη εστία , το συνάντησα πολλές φορές.

kohran
08-06-18, 09:42
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια.

Η κουζίνα έχει timer (πχ. σε 20 λεπτά σβήσε το φούρνο) όχι ρολόι που λέει την ώρα. Εγώ το έγραψα λάθος.

Τώρα που έρχεται Σ/Κ και έχω χρόνο θα διαβάσω προσεκτικά τα παραπάνω και θα κάνω την ύστατη προσπάθεια. Αν δεν τα καταφέρω θα φωνάξω τεχνικό, που το πιθανότερο είναι να βρει άκρη αμέσως ... αλλά άλλη η ικανοποίηση να το φτιάχνεις μόνος σου.

diony
08-06-18, 13:37
αν το timer έχει περισσότερες από 2 επαφές βγάλε φωτο

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
09-06-18, 01:15
Το συγκεκριμένο μοντέλο η βλάβη που έχει βγάλει είναι ο διακόπτης πίσω και αριστερά είναι η φάση που δίνει ταση,ο διακόπτης είναι σίγουρα χαλασμένος,η διάρκεια ζωής του διακόπτη είναι περίπου 2 χρόνια το πολύ, πιθανόν να έχεις κάνει λάθος αν άλλαξες διακόπτη στην επανατοποθέτηση των καλωδίων

georgis
09-06-18, 15:03
Το συγκεκριμένο μοντέλο η βλάβη που έχει βγάλει είναι ο διακόπτης πίσω και αριστερά είναι η φάση που δίνει ταση,ο διακόπτης είναι σίγουρα χαλασμένος,η διάρκεια ζωής του διακόπτη είναι περίπου 2 χρόνια το πολύ, πιθανόν να έχεις κάνει λάθος αν άλλαξες διακόπτη στην επανατοποθέτηση των καλωδίων


ακριβως ετσι ειναι.

Papas00zas
09-06-18, 19:56
Το συγκεκριμένο μοντέλο η βλάβη που έχει βγάλει είναι ο διακόπτης πίσω και αριστερά είναι η φάση που δίνει ταση,ο διακόπτης είναι σίγουρα χαλασμένος,η διάρκεια ζωής του διακόπτη είναι περίπου 2 χρόνια το πολύ, πιθανόν να έχεις κάνει λάθος αν άλλαξες διακόπτη στην επανατοποθέτηση των καλωδίων

Ασχολείσαι και με τετοια Νικο; Απο περιεργεια ρωταω....
Α ρε....σφυρί και μονον με αυτά....

kohran
20-06-18, 10:37
Τελικά το 99,9% που είχε δώσει ο Γιώργος έγινε 100%. Επίσης όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος ο διακόπτης σε αυτό το μοντέλο δεν την βγάζει για πολύ.

Παρά τις μετρήσεις μου, μάλλον έκανα κάτι λάθος, το πρόβλημα ήταν στον διακόπτη και συγκεκριμένα στα τελευταία pin πίσω (με μια πιο προσεχτική ματιά το μέταλλο στην βάση φαίνεται οξειδωμένο).

Τέλος καλό, όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια.

georgis
20-06-18, 21:17
Τελος καλο ολα καλα.