PDA

Επιστροφή στο Forum : [AEG] Χαμηλη θερμοκρασια φουρνου AEG



tsiki76
19-05-18, 16:55
Κυριοι καλημερα σας,
Ανοιγω καινουργιοthtread μιας κ αποσο εχω δει δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο!Εχω μια ηλεκτρικη κουζινα (AEG41056VI-MN , PNC 940-313-093) εδω και14 χρονια περιπου χωρις να εμφανισεισημαντικα προβληματα. Προ δυο μηνωνπεριπου η γυναικα μου ειχε αντιληφθειοτι δεν φουσκωνε το κεικ! Επρεπε νααντιμετωπισει την αμφισβητηση μου ωςπρος τις μαγειρικες της ικανοτητες καινα αλλαξουμε 2-3 φορμες κεικ εως οτουαντιληφθω ο ιδιος οτι δεν ζεστενε αποκατω δηλ ειχε χαλασει η κατω αντιστασητην οποια κ αντικατεστησα .
Προ ημερωνπαλι η γυναικα μου επανηλθε με παρομοιαπροβλημα. Αυτη τη φορα την ελαβα σοβαραυπ οψιν μου (δις εξαμαρτην ουκ αντροςσοφου εστιν λεγανε και το ακολουθω!),Ανοιξα λοιπν την κουζινα κ αρχισα ναμετρω. Ταυτοχρονα εβαλα κ ενα θερμομετροκαι κατεγραφα τιμες. Σ ολα τα modeσχεδον η θερμοκρασιαεντος θαλαμου ηταν απο 20-40 μικροτερηαπο αυτην που ειχα επιλεξει! Μετρησα κτις αντιστασεις κ δειχνανε φυσιολογικεςτιμες.Η ανωαντισταση 80, η κατω 50 και η αεροθερμη 25περιπου. Αρα αφου οι αντιστασεις δουλευουνειναι κατι που τις κοβει πρωτου πιασουντην επιθυμητη θερμοκρασια. Ο νους μ πηγεμε την μια στον θερμοστατη φουρνου
44875

αλλα οτανανοιξα την κουζινα ειδα αυτο.το θερμικοασφαλειας καμμενο. Βασικα δεν ξερω ποιαακριβως η λειτουργια απο αυτο το μαραφετι

44876 44877 44878
το οποιο βρισκεται κ σ αυτην την κατασταση!
Επισης κατιμικροτερης σημασιας. Εδω κ χρονια δενσταματαει το πανω ανεμστηρακι καθολου....και αναγκοζομαι να κατεβασω γενικο.

οι ερωτησειςμου



υπαρχει τροπος αν μετρησω τον θερμοστατη φουρνου? (1η εικονα)
Μπορει να φταει το θερμικο ασφαλειας ? (2-3-4η εικονα)

3. Οσον αφορα τοανεμιστηρακι τι μπορει να φταιει? Σε καποιο θεμα καποιος αναφερει το θερμικο ασφαλειας αυτο εδω.
44879
ή το μοτερ του ανω ανεμηστηρα και πως μπορω να το απομονωσω?

Ευχαριστωεκ των προτερων

diony
19-05-18, 22:03
Το συγκεκριμένο εξάρτημα στην 2-3-4η εικόνα δεν είναι θερμικό ασφαλείας , αλλά ένα είδος θερμοστάτη ελέγχου του ανεμιστήρα ψύξης του φούρνου

Αν δε σταματάει ο ανεμιστήρας όπως γράφεις , θέλει αλλαγή αυτό το εξάρτημα

Προσοχή έχει 4 άκρα μην τα μπερδέψεις , αν το καινούριο σου φανεί διαφορετικό , ζήτα βοήθεια

Όσο για τη θερμοκρασία που δεν πιάνει ο φούρνος , πιθανό να φταίει ο ρυθμιζόμενος θερμοστάτης του φούρνου , αν έχεις απόκλιση σε όλα τα σημεία που τον δοκιμάζεις

Όταν άλλαξες την κάτω αντίσταση έβαλες την ίδια σε ισχύ Η ότι βρήκες στην αγορά ??

tsiki76
20-05-18, 09:16
Το εξαρτημα στην 2-3-4 εικονα ετσι το ονομαζει γνωστο site ανταλλακτινων. οποτε μου λες οτι αυτο ευθύνεται για το ανεμιστηρακι και για την μικρη θερμοκρασια φταίει το εξαρτημα της εικονας 1?
Τοτε το θερμικο της τελευταιας εικονας δεν εχει σχεση με τπτ απο τα παραπανω?
Την αντισταση την προμηθεύτηκα απο καταστημα. Συγκεκριμενα πηγα την παλια, την μετρησε και παρήγγειλε καινουργια. Φανταζομαι οτι δεν ειναι η original αν κρινω απο την τιμη (γυρω στα 25) εντούτοις μετα ο φουρνος δουλευε μπομπα.

diony
20-05-18, 16:19
Το εξάρτημα 2-3-4 εικόνας θέλει αλλαγή για να σταματήσει το πάνω ανεμιστηράκι να λειτουργεί συνέχεια , αν ακολουθήσεις τα καλώδια του ένα από τα 4 συνήθως πηγαίνει σε αυτό κατευθείαν

Το εξάρτημα εικόνας 5 είναι θερμικό ασφαλείας από ότι δείχνει η εικόνα σου και ενεργοποιείται όταν ο φούρνος ξεπεράσει τη μέγιστη θερμοκρασία ασφαλείας , π.χ. λόγω βλάβης του ρυθμιζόμενου θερμοστάτη , για προστασία από υπερθέρμανση και συνήθως αν ενεργοποιηθεί κόβει και αυτός τη θέρμανση , αλλά αργεί αρκετά να επαναφέρει

Αν οι μετρήσεις σου σε όλες τις κλίμακες που μέτρησες έχουν όπως λες σταθερή απόκλιση από τη ρύθμιση που βάζεις , λογικά φταίει ο ρυθμιζόμενος θερμοστάτης Η μετατοπίστηκε το σημείο λειτουργίας του Η άλλαξε θέση η άκρη από το αισθητήριο του

Υπάρχει ενδεικτική λυχνία που δείχνει πότε δίνει ο θερμοστάτης εντολή θέρμανσης

tsiki76
21-05-18, 19:34
Ευχαριστω για την βοηθεια. Θα αλλαξω τα δυο εξαρτηματα και θα επανελθω για τα αποτελεσματα!

tsiki76
10-09-18, 17:09
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Άλλαξα το εξάρτημα της 2-3-4 φωτος και πλέον το ανεμηστηρακι σταματάει οταν ελατωθει η θερμοκρασία, φουρνου.
Επισης μετα την αντικατασταση του αισθητήρα θερκοκρασιας φουρνου της εικ.1, ο φουρνος λειτουργει στις ορθες τιμες με θερμομετρο εντος.
Κατα την διαρκεια αντικατάστασής του, διαπιστωσα στη γυρω περιοχη που εδραζει, μια τρυπα στην πλατη του φουρνου μεγεθους φακης, η οποια δημιουργήθηκε απο διαβρωση βιδας που στηριζει τον αισθητηρα. Θα πρεπει ν ανησυχω ή αν κατι που μπορω να κανω για την πρόληψη του φαινομένου?

Papas00zas
12-09-18, 15:56
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=68877&highlight=%D4%F1%FD%F0%E7%F3%E5+%F6%EF%FD%F1%ED%EF %F2
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=72046&highlight=%D4%F1%FD%F0%E7%F3%E5+%F6%EF%FD%F1%ED%EF %F2
ίσως αυτά βοηθήσουν