PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ραδιόφωνο] Ραδιοφωνο blaunpukt με λυχνιες



lakafitis
10-01-18, 21:45
Μου δώσανε ένα ραδιόφωνο Blaupunkt Bristol de luxe 2666 το οποίο δεν λειτουργεί . Ανοίγοντας το βλέπω ότι ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας ειναι καμένος, καίει την ασφάλεια ενώ και η λυχνία ανόρθωσης ΕΖ 80 έχει παραδώσει πνεύμα. σκέφτομαι να φτιάξω καινούριο τροφοδοτικό με γέφυρα αλλα δεν είμαι σιγουρος για τις τάσεις που χρειάζομαι, σίγουρα η μία θα είναι 6,3V. υπάρχει περίπτωση να αναστηθεί το μηχάνημα η δεν αξίζει να ασχοληθώ;

Panoss
11-01-18, 13:08
Σαν ραδιόφωνο νομίζω αξίζει.
Το κακό είναι ότι θα σου κοστίσει (π.χ το τροφοδοτικό (ή η λυχνία ανόρθωσης+μετασχηματιστής)).
Και θα σου πάρει και κάμποσο χρόνο, δεν είναι δουλειά που γίνεται γρήγορα.
Επίσης θα πρέπει να αλλάξεις όλους τους:
- ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές
- πυκνωτές χάρτου

Βρες και το σχηματικό αν μπορέσεις, σίγουρα θα σου χρειαστεί.
Βγάλε και μπόλικες φωτό από το κύκλωμα (την κάτω μεριά του σασί) ώστε να ξέρεις πώς ήταν πριν...του βάλεις χεράκι...

Δεν είναι λίγη η δουλειά που χρειάζεται, ούτε εύκολη ούτε φτηνή.
Οπότε εσύ θα κρίνεις αν αξίζει.

lakafitis
13-01-18, 10:21
Ναι έχω ανεβάσει το σχέδιο του ενισχυτή στο πρώτο ποστ που έχω κάνει. Απο οτι καταλαβαίνω θα χρειαστω ενα μετασχηματιστή με εξοδους 6,3v στα 3 Α τουλάχιστον και μια έξοδο στα 210 volt με μεσαια λήψη 200 ma περιπου.

lakafitis
07-02-18, 01:41
Τελικά αλλάχτηκε ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας ( παραγγελία από Γιατρά) , η λυχνια ανόρθωσης είναι καλή. Αλλαξα τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτές και του πυκνωτές χάρτου. Το ραδιόφωνο λειτουργεί αλλά δεν έχω καλή ποιότητα λήψης, αρκετό θόρυβο στο υπόβαθρο, και λήψη κάποιων σταθμών στα μεσαία κυρίως το βράδυ. Μάλλον πρέπει να συνδέσω εξωτερική κεραία για να έχω καλύτερη λήψη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

georgis
09-02-18, 22:02
Ναι απλωσε καμια 10αρια μετρα καλωδιο.

lakafitis
10-02-18, 09:52
4461744618446194462244621

lakafitis
11-02-18, 09:33
Ναι απλωσε καμια 10αρια μετρα καλωδιο.Δοκίμασα και με μονόκλωνο ηλεκτρολογικο και με πολυκλωνο αλλά έχω περισσότερο θόρυβο στην λήψη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

jdm
15-02-18, 08:40
Καλημέρα, καταρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια και την ενασχόληση με ένα τέτοιο ραδιόφωνο. Είναι σημαντικό για την ποιότητα της λήψης να έχουν καθαριστεί καλά και λιπανθεί οι μεταγωγοί διακόπτες επιλογής μπάντας. Με 5-10 μέτρα καλώδιο και συνδεδεμένη την γή στις σωληνώσεις του νερού θα έπρεπε να έχεις καθαρή λήψη. Αν έχεις καινούργιες τις: ech 81 και ef89 δοκίμασε τις να δείς την διαφορά, αλλά πιθανόν το ραδιόφωνο να χρειάζεται έλεγχο ή και επαναρύθμιση της if.

lakafitis
16-02-18, 09:47
Τελικά ο θόρυβος στην λήψη προέρχεται από τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά που βρίσκονται μέσα στο σπίτι, τροφοδοτικά υπολογιστών, τηλεοράσεις κτλ. όταν τα βγάζω απο την πρίζα ο θόρυβος μειώνεται αισθητα, και η λήψη είναι πολύ καλύτερη. Έχω παραγγείλει να αλλάξω και την λυχνία ECH81 για να δω διαφορά.

nyannaco
16-02-18, 18:27
Δοκίμασε γειωση.