PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν κατεβάζει ζεστό νερό ο ηλιακός



andyferraristi
28-08-17, 22:02
Παιδιά καλησπέρα. Στο πατρικό μου στην επαρχία οι δικοί μου αντιμετωπίζουν ένα περίεργο πρόβλημα. Ο ηλιακός δεν κατεβάζει ζεστό νερό σε καμία βρύση του σπιτιού. Οι δικοί μου μου μη γνωρίζοντας τη λειτουργία του ηλιακού, και νομίζοντας ότι δεν κάνει δουλειά, άναψαν και την αντίσταση φυσικά χωρίς αποτέλεσμα. Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό ???

nyannaco
29-08-17, 08:20
Εννοείς "δεν κατεβάζει ζεστό νερό" δηλ. το νερό έρχεται κρύο, ή "δεν κατεβάζει ζεστό νερό" δηλ. δεν έρχεται καθόλου νερό;
Στη δεύτερη περίπτωση- που μάλλον αυτό εννοείς, φαντάζομαι: Είναι σκληρό το νερό ή /και με χώματα κλπ; Είναι κάμποσα χρόνια ο ηλιακός; Αν ναι στα προγηγούμενα, μάλλον έχει βουλώσει από άλατα και λάσπη.

andyferraristi
29-08-17, 12:22
Συγνώμη, έχεις δίκιο, έπρεπε να διευκρινίσω. Δεν κατεβάζει ζεστό νερό. Κατεβάζει μόνο κρύο. Κατά τα άλλα δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω άλλες πληροφορίες. Δεν γνωρίζω την παλαιότητα του ηλιακού. Το δεν νερό της περιοχής οι δικοί μου δεν το πίνουν, οπότε μιλάμε μάλλον για νερό αυξημένης σκληρότητας ...

nyannaco
29-08-17, 12:54
Αρα έχεις πιθανότατα δύο ανεξάρτητες βλάβες, μία της λειτουργίας ως ηλιακού, και μία της λειτουργίας της αντίστασης.

Οσον αφορά το πρώτο: το σπίτι κατοικείται μόνιμα;
Αν ναι, η εμφάνιση της δυσλειτουργίας έγινε από τη μία μέρα στην άλλη, ή μειωνόταν η απόδοση σταδιακά σε βάθος χρόνου;
Αν όχι, ίσως έχει χάσει το υγρό του κλειστού κυκλώματος, είτε αό πάγωμα, είτε από υπερθέρμανση.
Σε κάθε περίπτωση, ξεκινάςμε οπτικό έλεγχο και έλεγχο στάθμης υγρών αν δεν υπάρχει μεφανές πρόβλημα εξωτερικά.

Οσον αφορά το δεύτερο, υποθέτοντας ότι η αντίσταση χρησιμοποείται σπάνια, πολλά θα μπορούσαν να έχουν συμβεί από την τελευταία φορά. Θα ξεκίναγα ελέγχοντας τη θερμική ασφάλεια του θερμοστάτη, και στη συνέχεια αν έχρεται ρεύμα στα άκρα της αντίστασης (προσοχή, φάση ΚΑΙ ουδέτερος, δοκιμή με πολύμετρο ή λάμπα - το να ανάψει το δοκιμαστκό στη φάση δεν αρκεί!). Αν η αντίσταση πάιρνει ρεύμα και δεν θερμαίνει λογικά έχει καεί, αν δεν παίρνει ρεύμα ελέγχεται ο θερμοστάτης και μετά όλη η εγκατάσταση προς τα πίσω.

andyferraristi
29-08-17, 15:52
Το σπίτι κατοικείται μόνιμα. Από εκεί και πέρα, αυτό μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απ' ότι ξέρω το σύμπτωμα συνέβη από τη μια στιγμή στην άλλη (λόγια των γονιών μου). Το Σαββατοκύριακο που τους είχα επισκευτεί, ανέβηκα στην ταράτσα και πιάνοντας τους σωλήνες του ηλιακού (μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου) νομίζω ότι κάποια σωλήνα ήταν ζεστή. Μπορεί βέβαια να μην ήταν τόσο ζεστή ώστε να γίνει αισθητή αυτή η θερμοκρασία και στο νερό.

xsterg
30-08-17, 08:38
απο τα λεγομενα σου βλεπω οτι δεν γνωριζεις πολλα απο υδραυλικα. μημπως να καλουσες καποιον ειδικο και με καποια μικρη χρεωση να αποκαθιστουσε το προβλημα?

nyannaco
30-08-17, 08:58
Το σπίτι κατοικείται μόνιμα. Από εκεί και πέρα, αυτό μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απ' ότι ξέρω το σύμπτωμα συνέβη από τη μια στιγμή στην άλλη (λόγια των γονιών μου). Το Σαββατοκύριακο που τους είχα επισκευτεί, ανέβηκα στην ταράτσα και πιάνοντας τους σωλήνες του ηλιακού (μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου) νομίζω ότι κάποια σωλήνα ήταν ζεστή. Μπορεί βέβαια να μην ήταν τόσο ζεστή ώστε να γίνει αισθητή αυτή η θερμοκρασία και στο νερό.Αυτό για να το αξιολογήσουμε πρέπει να διευκρινίσουμε το "ζεστή" (μπορούσες να την κρατήσεις ή σε έκαιγε; ), τη θερμοκρασία του νερού στο καζάνι εκείνη την ώρα (λογικά χαμηλή), τί ώρα ήταν (πόσες ώρες ηλιοφάνεια είχαν προηγηθεί)... σε κάθε περίπτωση, δύσκολο να βγει άκρη χωρίς αυτοψία και με ελλειπή δεδομένα. Αν θέλεις να συνεχίσεις μόνος σου (αν και προσωπικά συμφωνώ με τη συμβουλή του Χρήστου παραπάνω), το επόμενο βήμα είναι να ελέγξεις τη στάθμη του υγρού στο κλειστό κύκλωμα (νωρίς το πρωί για να είναι σίγουρα κρύο, μην πάθεις κανένα ατύχημα).

Κυριακίδης
30-08-17, 10:21
Μήπως υπάρχουν 2 μποιλερ ? π.χ. 1 του ηλιακού και 1 του λέβητα? (με κάποια τελευταία παρέμβαση τεχνικού που να σας είπε π.χ. τον τάδε λέβητα τον χειμώνα να τον έχετε ανοικτό και του ηλιακού κλειστό και το αντίστροφο για καλοκαίρι?) (από συμβάν ντοκουμέντο σε μια οικία με τα ίδια συμπτώματα)

nyannaco
30-08-17, 11:12
Πέτρο, αν συμβαίνει αυτό, θα έρθω να μου πεις τον καφέ! :thumbup:

andyferraristi
30-08-17, 15:55
απο τα λεγομενα σου βλεπω οτι δεν γνωριζεις πολλα απο υδραυλικα. μημπως να καλουσες καποιον ειδικο και με καποια μικρη χρεωση να αποκαθιστουσε το προβλημα?

Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα. Πάντως ούτω ή άλλως θα κληθεί τεχνικός γι αυτό, απλά ρώτησα μήπως ήταν κάτι στάνταρ, και μου λυνόταν η εύλογη (θεωρώ) απορία.


Αυτό για να το αξιολογήσουμε πρέπει να διευκρινίσουμε το "ζεστή" (μπορούσες να την κρατήσεις ή σε έκαιγε; ), τη θερμοκρασία του νερού στο καζάνι εκείνη την ώρα (λογικά χαμηλή), τί ώρα ήταν (πόσες ώρες ηλιοφάνεια είχαν προηγηθεί)... σε κάθε περίπτωση, δύσκολο να βγει άκρη χωρίς αυτοψία και με ελλειπή δεδομένα. Αν θέλεις να συνεχίσεις μόνος σου (αν και προσωπικά συμφωνώ με τη συμβουλή του Χρήστου παραπάνω), το επόμενο βήμα είναι να ελέγξεις τη στάθμη του υγρού στο κλειστό κύκλωμα (νωρίς το πρωί για να είναι σίγουρα κρύο, μην πάθεις κανένα ατύχημα).

Καταιγιστικός. Με το "ζεστή" εννοώ ότι μπορούσα άνετα να την κρατήσω. Θερμοκρασία καζανιού άγνωστη (δεν έπιασα εκεί). Ώρα, απογευματινή (ήλιος προς τη δύση του). Κατά τα άλλα, ναι θα ακολουθηθεί η συμβουλή σου (όσο και του Χρήστου παραπάνω).


Μήπως υπάρχουν 2 μποιλερ ? π.χ. 1 του ηλιακού και 1 του λέβητα? (με κάποια τελευταία παρέμβαση τεχνικού που να σας είπε π.χ. τον τάδε λέβητα τον χειμώνα να τον έχετε ανοικτό και του ηλιακού κλειστό και το αντίστροφο για καλοκαίρι?) (από συμβάν ντοκουμέντο σε μια οικία με τα ίδια συμπτώματα)

Πέτρο, αν συμβαίνει αυτό, θα έρθω να μου πεις τον καφέ! :thumbup:

Να πας :lool::lool::lool:. Η αλήθεια είναι ότι είδα κάτι σωλήνες να φεύγουν προς το δωματιάκι του καυστήρα (βρίσκεται κι αυτό στην ταράτσα), χωρίς όμως να γνωρίζω (γιατί δεν τους ακολούθησα μέχρι τέλους, αλλά νομίζω ότι συνδέονται) αν συνδέονται. Επειδή γίνεται όμως πολύ πολύπλοκο (ειδικά εάν σταθώ στα λόγια του Πέτρου), λέω να μην ασχοληθώ άλλο (έστω από περιέργεια - διαστροφή), και να περιμένω τα νέα των δικών μου μετά την επίσκεψη του τεχνικού. Πάντως σας ευχαριστώ όλους όσοι ασχοληθήκατε να μοηυ γράψετε τις απόψεις σας ...

Κυριακίδης
30-08-17, 21:12
Να πας :lool::lool::lool:. Η αλήθεια είναι ότι είδα κάτι σωλήνες να φεύγουν προς το δωματιάκι του καυστήρα ...
Το διάβασμα του καφέ τον χρεώνω 15 ευρώ την ώρα (προσφορά και μόνο για λίγες μέρες).


χωρίς όμως να γνωρίζω (γιατί δεν τους ακολούθησα μέχρι τέλους, αλλά νομίζω ότι συνδέονται) αν συνδέονται.
Ούτε εγώ γνωρίζω από υδραυλικά , αλλά στην περίπτωση που όντως υπάρχει και στον καυστήρα μπόιλερ και συνδέθηκε ο ηλιακός εκεί (έχω την εντύπωση ότι τα συνδέουν παράλληλα? ) .
Απλός όταν δεν λειτουργεί ο καυστήρας κλείνεις την παροχή (είσοδος κρύου νερού του μπόιλερ καυστήρα ) και ανοίγεις το μπόιλερ του ηλιακού (είσοδος παροχής κρύου νερού του μπόιλερ ηλιακού).
Αν κατά λάθος έχεις και τα 2 ανοικτά (μποίλερ καυστήρα + μπόιλερ ηλιακού) γινόταν ανάμιξη εξόδου νερού των 2 μπόιλερ (λιγότερη απόδοση ζεστού επειδή ανακατεύονταν/ανάμιξη το ζεστό νερό π.χ. του ηλιακού με το κρύο νερό του καυστήρα ). Έπρεπε να τρέχει η βρύση για περισσότερο χρόνο μέχρι να εμφανιστεί μια δόση μέτριου ζεστού νερού , εξαιτίας της ανάμιξης . Ενώ όταν έχεις ανοικτό μόνο το σωστό μπόιλερ (ανάλογα αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι και από που θέλεις και από ποιο μπόιλερ να έχεις ζεστό νερό , το νερό τότε έρχεται άμεσα ζεστό , επειδή δεν γίνεται ανάμιξη με το κρύο του άλλου μπόιλερ .
Αν και πραγματικό συμβάν δεν γνωρίζω αν από τεχνικής πλευράς αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι λάθος ή εφικτός και ασφαλές .

Tassoss
13-09-17, 09:11
Παλιοτερα που ειχα παρομοιο προβλημα το ελυσα συμπληρωνοντας λιγο νερο που ελειπε.
μου ειχε πει ο υδραυλικος οτι εστω και ενα φλυτζανακι νερο να λειπει, δεν ζεσταινει.....

Tassoss
13-09-17, 09:12
Παλιοτερα που ειχα παρομοιο προβλημα το ελυσα συμπληρωνοντας λιγο νερο που ελειπε.
μου ειχε πει ο υδραυλικος οτι εστω και ενα φλυτζανακι νερο να λειπει, δεν ζεσταινει.....

kvos
13-09-17, 11:43
Καλημέρα,

χωρίς να είμαι ειδική, συμφωνώ με τα τελευταία σχόλια.

Κι εμείς στο σπίτι που νοικιάζουμε έχουμε ηλιακό και το πρώτο πράγμα που μας είπε ο σπιτονοικυκύρης είναι οτι αν δεν έρχεται ζεστό νερό, σημαίνει οτι του λείπει νερό και πρέπει να ανέβουμε να το γεμίσουμε. Αυτό συμβαίνει και το κάνουμε περίπου μια φορά το χρόνο.

Πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες πιο πολύπλοκές αιτίες στο πρόβλημά σας, αλλά αυτό είναι το πιο απλό που μπορείτε να τσεκάρετε άμεσα.

andyferraristi
20-09-17, 20:46
Λοιπόν παιδιά έχω νεότερα. Απ' ότι μου είπαν οι γονείς μου, πήγε υδραυλικός, έλυσε τη μία σωλήνα, ακούστηκε ένα "φσσστ", και αυτό ήταν όλο. Μάλλον κάποια εξαέρωση ????