PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΗΤΗΣΗ:Καλώδιο ηχείων Creative Inspire P380 2.1



atrwtoss
27-08-17, 18:08
Ψάχνω το συγκεκριμένο καλώδιο ηχείων Creative Inspire P380 2.1

43979

mikemtb73
02-09-17, 11:41
Κάποια ιδιοκατασκευη ίσως? Ένα απλό volume control είναι ...
Στην τελική κάνει και απλό καλώδιο και ελέγχεις την ένταση από το pc!!

via Tapatalk

atrwtoss
02-09-17, 13:56
Κάποια ιδιοκατασκευη ίσως? Ένα απλό volume control είναι ...Στην τελική κάνει και απλό καλώδιο και ελέγχεις την ένταση από το pc!! via TapatalkΑπλό καλώδιο δοκίμασα ακουγετε ένα βουυυυυυ...τιποτα κια με το smartphone το συνδεσα τιποτα...τώρα για ιδιοκατασκευη παρομοιο δηλαδή δεν ξέρω 50-50 το κόβω

johnnyb
02-09-17, 21:16
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2971874.html

http://obrazki.elektroda.pl/7595969400_1421753330.jpg

atrwtoss
03-09-17, 02:55
Ενδιαφέρων αλλά με μπερδεύει λίγο η συνδεσμολογια του εγώ έχω αυτο το καλωδιο έχει 2 καλωδια (ασπρο+κοκκινο) και ένα χαλκινο γυμνο και ένα ασημένιο γυμνο δεν ξερω τη ειναι για θωράκισει το κόβω...στην εικονα που εβαλες βλεπω 6 καλώδια...εκτος και αν και αυτα είναι καλώδια που παει πιο;;;...αλλα ακόμα και να το κάνω πάλι δεν νομιζω να λειτουργήσει αλλά θα κάνω μια προσπάθεια...το θέμα ειναι ότι ο αυξομιωτης της έντασης που έχω έχει και μια πλακετιτσα επάνω του για αυτο το λογο δεν νομιζω να λειτουργήσει.

43995

ezizu
03-09-17, 14:16
Το ασημένιο, όπως το γράφεις, είναι στην ουσία και αυτό αγωγός- καλώδιο, κοινώς λέγεται και μπλεντάζ, κατασκευάζεται έτσι γιατί χρησιμοποιείται όντως για θωράκιση .
Τρία καλώδια έρχονται από το βύσμα που πάει στο PC και τα άλλα τρία από το βύσμα που πάει στο sub woofer αντίστοιχα και ενώνονται πάνω στα έξι ποδαράκια του ποτενσιομέτρου.
Θα πρέπει βέβαια να ενωθούν μεταξύ τους και τα δυο πόδια του ποτενσιομέτρου που καταλήγουν-ενώνονται τα μπλεντάζ από τα δυο καλώδια (PC και sub woofer αντίστοιχα ).
Έβαλα χρώμα στα καλώδια, στο παραπάνω σχήμα που ανέβασε ο Johny και πιστεύω να σε βοηθήσει να καταλάβεις πως ενώνονται:
43998

atrwtoss
03-09-17, 15:28
Το ασημένιο, όπως το γράφεις, είναι στην ουσία και αυτό αγωγός- καλώδιο, κοινώς λέγεται και μπλεντάζ, κατασκευάζεται έτσι γιατί χρησιμοποιείται όντως για θωράκιση .
Τρία καλώδια έρχονται από το βύσμα που πάει στο PC και τα άλλα τρία από το βύσμα που πάει στο sub woofer αντίστοιχα και ενώνονται πάνω στα έξι ποδαράκια του ποτενσιομέτρου.
Θα πρέπει βέβαια να ενωθούν μεταξύ τους και τα δυο πόδια του ποτενσιομέτρου που καταλήγουν-ενώνονται τα μπλεντάζ από τα δυο καλώδια (PC και sub woofer αντίστοιχα ).
Έβαλα χρώμα στα καλώδια, στο παραπάνω σχήμα που ανέβασε ο Johny και πιστεύω να σε βοηθήσει να καταλάβεις πως ενώνονται:
43998

Α τώρα μάλιστα!..το τριτο καλώδιο που θα χρησιμοποιήσω είναι το χαλκινο;..σε ποιο χρώμα αντιστοιχη;

ezizu
03-09-17, 15:57
Το γυμνό χάλκινο (ή το γυμνό ασημένιο όπως γράφεις στο ποστ #5) είναι το μπλεντάζ (θωράκιση) και αντιστοιχεί με το κίτρινο χρώμα στο σχέδιο.
Το κόκκινο χρώμα αντιστοιχεί στο κόκκινο καλώδιο και το μαύρο χρώμα στο άσπρο καλώδιο.
Μην ξεχάσεις να ενώσεις μεταξύ τους τα δυο ποδαράκια του ποτενσιομέτρου όπως σου περιγράφω στο ποστ#6
Βγάλε και ανέβασε μερικές φωτογραφίες αν μπορείς και της εργοστασιακής πλακέτας του ρυθμιστή έντασης .

atrwtoss
03-09-17, 16:39
Το χάλκινο ειναι το κιτρινο οκ..το ασημενιο δεν το ενώνω έτσι; χρησιμοποιώ ασπρο,κοκκινο,κιτρινο(χαλκινο)..τα ποδαρακια όπως λες ναι οκ δεν θα τα ξεχάσω...ορίστε και η πλακέτα..Έτσι βέβαια όπως τη βλέπω θα μπορούσα να κόψω τα καλώδια (με αερα(καλώδιο) λιγο εννοειτε για να κάνω τις ενωσεις) και να συνδέσω το καλώδιο που έχω αρσενικο+αρσενικο δεν χάνω κάτι...αλλά μήπως είναι και η πλακέτα... αν δεν λειτουργήσει θα πάω να βρω ποτενσιομέτρο να κάνω αυτά που ειπαμε...

44000

ezizu
03-09-17, 17:03
Στο αρχικό ποστ αναζητάς ολόκληρο τον ρυθμιστή έντασης και υπέθεσα ότι μάλλον τον έχεις χάσει.
Στο τρίτο σου ποστ αναφέρεις ότι δοκίμασες απλό καλώδιο και ακούγεται βόμβος (ένα βουυυυυ όπως γράφεις) κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό αν δεν χρησιμοποιήσεις θωρακισμένο καλώδιο, (άρα ο ρυθμιστής υπάρχει ).

Κάπου όμως έχει μπερδευτεί το πράγμα, επειδή αναφέρεις καλώδιο με γυμνό χάλκινο και γυμνό αλουμίνιο.
Τι ακριβώς καλώδια έχεις, μπορείς να μας βγάλεις φωτογραφίες ή είναι μόνο αυτό στην φωτογραφία που έβαλες στο ποστ#5 ;
Σημειωτέων στην φωτογραφία με την πλακέτα, τα δυο μαύρα καλωδιάκια που φαίνονται στην φίσα, είναι τα δυο γυμνά καλώδια μπλεντάζ-θωράκισης, από τα δυο κεντρικά καλώδια αντίστοιχα.

Επίσης δεν έχεις γράψει και ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα του ρυθμιστή σου.

atrwtoss
03-09-17, 18:32
Καθόλου μπερδεμένα..στο αρχικό post απλά ψάχνω το συγκεκριμένο καλώδιο ηχείων(δεν χρειάζεται να αναφέρω αν τον έχω ή όχι ή τη πρόβλημα έχω κτλ...μπορεί να ειμαι τρελός και να θέλω 15 τέτοια καλώδια :P) δηλαδή αν το έχει κάποιος και λειτουργεί ή από κάποιο site κτλ(Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά)..

Ναι στο τριτο μου post αναφέρω ότι ακουγετε ένα βουυυ...αλλα στο καλώδιο αρσενικο+αρσενικο (5post/εικονα) όταν το συνδέω όχι σε αυτό στο αρχικο post(βλέπε εικόνα) δηλαδη όταν συνδέω το καλώδιο αρσενικο+αρσενικο ακουω π.χ μουσικη σχετικά δυνατα ακουγετε κανονικα ο ήχος και από τα 2 ηχεία που έχω...όταν το κλείνω ακουγετε ενα βουυυ εντονα!.. πραγμα σπαστικο και στην χαμηλη ενταση...το βάζω mute..μονο έτσι..αυτό ξαναλέω γίνετε μόνο στο καλώδιο αρσενικο+αρσενικο (5post/εικονα)...ναι ο ρυθμιστης υπάρχει όπως βλέπεις άλλωστε...

Τωρα η φωτογραφια με τα καλώδια βασικα οκ καλώδιο(καλώδια εσωτερικά εννοω(5 post/εικονα) δεν ξέρω αν φαίνονται αν δεν φαινονται τα εσωτερικα πες μου να βαλω φωτο...

Το προβλημα είναι το εξης με συνδεμένο το κανονικό του καλώδιο(βλεπε αρχικό ποστ εικόνα) ακουγετε ο ήχος μόνο από το αριστερό ηχείο το δεξι είναι τελείως νεκρο...Ειναι συνδεμένα στον υπολογιστη σταθερος...Drivers κτλ. δοκιμασα δεν είναι ...το ίδιο το κάνει και στο laptop μου που τα συνδεσα...Όταν κουναω το καλώδιο πίσω από το woofer ακουγονται κάτι κρατσανισματα να το πω αλλά πάλι μόνο από το αριστερό...παλιότερα το κουνούσα λίγο για να το διορθώσω αν ακουγότανε μόνο από το αριστερο και ακουγόταν και από τα δυο ηχεία.."διορθωνοταν" το πρόβλημα να το πω...Αυτο που φταίει είναι καθαρά το καλώδιο!...Η συζητηση βέβαια ξεφυγε λίγο (Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά) αλλά τεσπα :) .

ezizu
04-09-17, 12:49
Το μπέρδεμα που γράφω, έχει να κάνει βασικά με τις φράσεις " γυμνό χάλκινο" και "γυμνό αλουμίνιο" που γράφεις στα ποστ σου (ενώ φαίνεται στη φωτογραφία στο ποστ#5, ένα μόνο καλώδιο με μπλεντάζ σε χρώμα αλουμινίου) και όχι επειδή ζητάς το καλώδιο -ρυθμιστή έντασης, που είναι δικαίωμά σου φυσικά. Όλα αυτά τα έγραψα, για να σου δείξω τι συμπέρασμα έβγαζα εγώ (τουλάχιστον), από τα γραφόμενά σου, διαβάζοντας τα ποστ σου (τμηματικά, κάθε φορά που γινόταν ανάρτηση) και τίποτα παραπάνω.

Έτσι όπως περιγράφεις το πρόβλημα και εφόσον συνδέοντας μόνο με το καλώδιο του ποστ#5 (αρσενικό - αρσενικό), ακούγονται κανονικά και τα δύο ηχεία (πέρα από τον βόμβο), κατά 99% αν αφαιρέσεις το βύσμα (που πάει στο sub woofer,το οποίο παλαιότερα το κουνούσες και έπαιζαν και τα δυο ηχεία) και κόβοντας και λίγο ( 5-10cm ) το καλώδιο (που πάει στο sub woofer) και στην συνέχεια βάλεις καινούργιο βύσμα στο συγκεκριμένο καλώδιο, λογικά θα είναι εντάξει.

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να έχουν δημιουργηθεί ψυχρές κολλήσεις και στο θηλυκό βύσμα πάνω στο sub woofer.

Δεν νομίζω ότι ξέφυγε κάπου η συζήτηση, απλά ζήτησα τις παραπάνω διευκρινίσεις για να γίνει πιο σαφές το πρόβλημα των ηχείων σου, ώστε να μπορεί κάποιος να δώσει πιο συγκεκριμένη και σωστότερη απάντηση. Αυτή και μόνο ήταν η πρόθεσή μου.
Φιλικά.

atrwtoss
04-09-17, 17:08
Κοίτα τώρα είμαστε και από forum γι' αυτό..αν είχαμε μια πιο face to face δεν θα υπήρχαν μπερδέματα στη συζητηση..ειναι και θέμα ορολογιών εσύ τα ξέρεις καλυτερα (μπλεντάζ,ποτενσιομέτρο κτλ.)..και εγώ τα ίδια εννοω απλά με διαφορετικά ας το πω ονοματα (επειδη δεν γνωρίζω) γι' αυτο τεσπα...

Ωραια λες δηλαδη να το κοψω το καλωδιο οκ...να χρησιμοποιησω από το (αρσενικό - αρσενικό) να κόψω το ένα αρσενικό και να τα ενώσω ετσι;; ok....αυτό που λες με τις " ψυχρές κολλήσεις και στο θηλυκό βύσμα πάνω στο sub woofer." δεν ξέρω τι είναι δηλαδη ακόμα και αν το κοψω και τα ενώσω μπορεί να υπάρχει πιθανότητα να μην λειτουργει;

Ελα ρε συ τόσο απλό ηταν!(αντικατασταση απλα του βυσματος που συνδεόταν στο woofer :P...Σε ευχαριστω πάρα πολυ ezizu (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=35827) για τις συμβουλες και τα λοιπα και γενικα που ασχολήθηκες!....Ακουω μια χαρα κανονικότατα και απο τα 2 ηχεια χωρις βοουυυ...:P TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ!!!!

44002 Λίγο πριν την ένωση...

ezizu
04-09-17, 21:01
:ok:Είδες πόσο απλό ήταν (για αυτό και ζήτησα τις διευκρινίσεις). :wiink:
Όπως το έκανες (αν κατάλαβα καλά, κόβοντας και χρησιμοποιώντας το βύσμα από το καλώδιο αρσενικό - αρσενικό που είχες) κατάφερες να ακούς κανονικά και από τα δυο ηχεία,όμως το σωστότερο και καλύτερο είναι να αγοράσεις καινούργιο βύσμα και να το συνδέσεις - κολλήσεις σωστά με το καλώδιο.