PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για πτώση τάσης σε τροφοδοτικό



dimitris_p
20-08-17, 20:25
Καλησπερα. Υπάρχει ένα μικρο πρόβλημα σε ενα τροφοδοτικό. Πριν πολλά χρόνια κάπου (30) είχα φτιάξει ενα τροφοδοτικό 0-30v 10a σε κιτ. Έγινε λάθος και έστειλαν πλακέτα που ανέβαζε μόνο μέχρι τα 24v αν θυμαμαι καλά. Δεν μου το άλλαξαν λόγο που το είχα ανοίξει και κολλήσει φυσικά. Πριν καιρό έκανα μια μετατροπή της πλακέτας ξηλώνοντας το lm741 αν θυμαμαι καλά που είχε και βάζοντας στην θέση του ένα lm317. To κύκλωμα ειναι ίδιο με αυτό εδώ μόνο που εχω τρανζίστορ npn και μάλλων 2n3055.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35679

Έρχομαι στο προβλημα. Ο μετ/της ειναι απλός 24v 10 amper. Με μολις 2 αμπέρ φορτίο (δοκίμασα λάμπα 24v) κατά την γνώμη μου εχω μεγαλη πτώση τάσης.
Αναλυτικά.

Στο AC απ ευθειας πάνω στον μετ/τη από 26,7 με φορτίο 2 αμπέρ πέφτει στα 26,3v

Στο dc αμέσως μετά την γέφυρα από 35,5v πάμε στα 32,8v

Tελος στο out του τροφοδοτικού από 24v πάει στα 22,5v

Aυτη η 2,5v πτώση σε έναν μετ/τη που ειναι 10 αμπέρ με φορτίο μονο 2a δικαιολογείτε κατά την γνώμη σας?:confused1:

klik
20-08-17, 20:53
...Έρχομαι στο προβλημα. Ο μετ/της ειναι απλός 24v 10 amper. Με μολις 2 αμπέρ φορτίο (δοκίμασα λάμπα 24v) κατά την γνώμη μου εχω μεγαλη πτώση τάσης.
Αναλυτικά.

Στο AC απ ευθειας πάνω στον μετ/τη από 26,7 με φορτίο 2 αμπέρ πέφτει στα 26,3v

Συμβαίνουν αυτά. Θέμα κατασκευής μετασχηματιστή και πυρήνα.



Στο dc αμέσως μετά την γέφυρα από 35,5v πάμε στα 32,8v

Φυσιολογικό, πτώση σε γέφυρα ανόρθωσης και "φτωχή" εξομάλυνση.



Tελος στο out του τροφοδοτικού από 24v πάει στα 22,5v

εδώ δεν είναι απαραίτητα φυσιολογικό. Έχεις λάθος στην ψύξη ή/και στη συνδεσμολογία.
Η κατασκευή αυτή να ξέρεις είναι για θερμαντικό σώμα το χειμώνα.
Αν ζεματήσει το lm είναι φυσικό να ρήξει την τάση.
Με 35 είσοδο και 24 έξοδο στα 2A καταλαβαίνεις ελπίζω ότι πρέπει να απάγεις ισχύ 22Watt σε θερμότητας.
Βάλε υδρόψυξη ή πέταξε το (καλύτερη λύση) ή βάλε παλμοτροφοδοτικό ή μετασχηματιστή με πολλά τυλίγματα ή ....

dimitris_p
21-08-17, 10:15
Αλλαν νταλων οι απαντήσεις σου. Για ποια ψύξη λες? Μίλησα εγω για θέμα θερμοκρασίας? Είπα κάπου ότι η πτώση εμφανίζεται μετά από ώρα αφού υπερθερμένεται η ψήκτρα? Για πουά φτωχή εξομάλυνση λες? Με 15000mf πυκνωτές?

Αν δεν έχεις διάθεση να βοηθήσεις καλύτερα να μην γράφεις άσκοπα μηνύματα.

tasosmos
21-08-17, 19:39
Για να σε βοηθήσει ο οποιοσδήποτε πρέπει να παρέχεις αρκετές πληροφορίες ώστε να μην χρειάζεται να μαντευει... Με βάση αυτά που γράφεις στο 1ο πόστ ειναι απόλυτα λογική η απάντηση που έλαβες.

Ας τα πάρουμα απο την αρχή λοιπόν:
1)Το κυκλωμα που παραθέτεις δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτούσιο με NPN τρανζίστορ...
2)Όταν λες ξήλωσες το LM741 (?) και έβαλες στη θέση του LM317; Εφτιαξες εξαρχής το κύκλωμα που φαίνεται στο link ή απλα βρηκες είσοδο έξοδο και εχωσες το lm317 στη μέση;
3)Εάν δεν ειναι σωστή η υλοποίηση του κυκλώματος μπορεί να ζεσταίνεται αμέσως το regulator ή/και να γίνονται διάφορα άλλα περιέργα...
4)Η φτωχή εξομάλυνση που λεει παραπάνω ο klik είναι αρκετά πιθανό να ισχύει, εάν οι πυκνωτες ειναι οι αρχικοί και έχουν κλείσει 30ετία το πιθανότερο ειναι οτι δεν ειναι στα καλύτερα τους.

Blasis
01-09-17, 20:25
Το lm317 δεν έχει όριο 1.5Α είπες ότι συνδέεις φορτίο 2Α στην έξοδο άρα λογική η πτώση τάσης που έχεις...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk