PDA

Επιστροφή στο Forum : [Προβολέας Nec] Άλλαξα τη λάμπα αλλά δεν λειτουργεί



olorin
11-05-17, 11:49
Καλημέρα.Έχω ένα NEC VT460k. Άναψε κόκκινο λαμπάκι για αλλαγή λάμπας.Την άλλαξα αλλά και πάλι το ίδιο.
Πως μπορώ να καταλάβω αν φταίει η λάμπα ή κατι άλλο στο προτζέκτορα;Άνοιξα το τροφοδοτικό του και τη πλακέτα ελέγχου και εμφανησιακά δεν φαίνεται κάτι καμμένο....

Κυριακίδης
11-05-17, 12:33
Μπας και έχει σχέση με την οδηγία 13 παρακάτω?
https://www.alfalampes.gr/antikatastash-lampas-protzektora/

olorin
11-05-17, 13:30
Μπας και έχει σχέση με την οδηγία 13 παρακάτω?
https://www.alfalampes.gr/antikatastash-lampas-protzektora/

Ναι αλλά αυτο για να γινει πρέπει να ανοίξει ο προτζεκτορας για να μπεις στο μενου του

p270
11-05-17, 13:43
το λαμπακι δεν λεει παντα την αληθεια ισως ειναι χρωματικος τροχος το προβλημα

το ειχα δει παρα πολλες φορες οταν δουλευα στο σερβις τις benq

olorin
11-05-17, 14:27
μπορω εγω να το ξεκαθαρισω αυτο;

p270
11-05-17, 16:22
οχι πρεπει να εχεις για να κανεις τεστ
ποσες ωρες ειχε η παλια λαμπα αυτη που εβαλες ειναι γνησια;

klik
11-05-17, 16:44
Αν χρειάζεται ρεσετ στις ωρες για να ανάψει, θα υπάρχει και συνδυασμός πλήκτρων που θα το κάνει (ρεσετ χωρίς να έχει άναψει η λάμπα)

p270
11-05-17, 17:14
το ρεσετ γινεται μονο για να ξερουμε ποσες ωρες εχει γραψει η νεα λαμπα ,τωρα αν εχει κατι ποιο περιπλοκο ο nec δεν το ξερω

klik
11-05-17, 22:36
"When the lamp exceeds 2100* hours (up to 3100* hours in Eco mode) of service, the projector cannot turn on and the
menu is not displayed. If this happens, press the HELP button on the remote control for ten seconds to reset the lamp clock back to zero.
When the lamp time clock is reset to zero, the LAMP indicator goes out."

klik
11-05-17, 22:39
το ρεσετ γινεται μονο για να ξερουμε ποσες ωρες εχει γραψει η νεα λαμπα ,τωρα αν εχει κατι ποιο περιπλοκο ο nec δεν το ξερω
Οχι. Σε διαφορους βιντεοπροβολεις Αν ξεπεραστεί καποιο οριο δεν ανάβουν

--edit--add manual link + reference ---
Στον συγκεκριμένο:
http://www.support.nec-display.com/dl_service/data/manual/english/vt660k_e.pdf
(σελίδα Ε29)
43631

olorin
12-05-17, 14:21
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον klik
Έκανα ότι είπε,πάτησα το help για 10 sec και έπαιξε.
Να 'σαι καλά!!!

Άρα μάλλον τζαμπα άλλαξα λάμπα...θα έπαιζε η παλιά.Οπότε έχω μία ερώτηση...Πως μπορώ να αναγνωρίσω αν η λάμπα είναι καμμενη;Με το πολύμετρο δεν μου βγάζει καμία ένδειξη!

Ευχαριστώ και τον κυριακίδη γιατί το είπε πιο πάνω!

olorin
15-05-17, 12:08
Παιδιά σε αυτό που ρωτάω στο αν δηλαδή μπορούμε να αναγνωρίσουμε αν η λαμπα είναι καμμένη ή όχι,μπορεί να μου απάντήσει κάποιος;

manolo
15-05-17, 13:28
Όπως όλες οι λάμπες, μετράς με ένα ωμόμετρο το continuity στους δύο πόλους της λάμπας. Πρέπει να μετράς λίγα Ohm. Το πόσα εξαρτάται από τον τύπο και τη χρήση της λάμπας...πάντως πολύ λίγα..σαν βραχυκύκλωμα. Αν μετράς άπειρο, τότε έχει καεί..

klik
15-05-17, 15:05
Μανώλη δεν έχουν νήμα αυτές οι λάμπες για να μετρηθούν με ωμόμετρο. Είναι λάμπες εκκένωσης με υψηλή πίεση ατμών υδραργύρου.

Οι λάμπες αυτές μετά από κάποιες ώρες ανάβουν δύσκολα, έχουν χάσει σημαντικό μέρος της φωτεινότητας τους και παρουσιάζουν συνεχώς αυξάνομενο κίνδυνο να σπάσουν. Γι'αυτό απαιτούν προληπτική αλλαγή.

manolo
15-05-17, 19:25
κλικ ευχαριστώ.! Απάντησα έχοντας υπόψην μου λυχνίες magnetron που έχει τύχει να επισκευάσω σε φουρνάκια μικροκυμάτων αλλά όντως καμία σχέση. Λάθος μου,... Και ευχαριστώ για τις πληροφορίες, γιατί δεν έχω εμπειρία από προβολείς..