PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] Turbo-X TX-221WP 22''



thanosgk13
19-04-17, 13:04
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχω την συγκεκριμένη οθόνη Turbo-X TX-221WP 22'' και έδω και 2-3 περιπού μήνες η οθόνη φαίνεται ότι δεν παίρνει καθόλου ρεύμα καθώς δεν ανάβει το λαμπάκι της. Συγκεκριμένα αν την αφήσω εκτός πρίζας για κάμποσο καιρό ή αν πατήσω το power button για κάμποσα δευτερόλεπτα, επανέρχεται για λίγο δηλαδή δουλεύει κανονικά κάνοντας παράλληλα ένα θόρυβο/βουητό και μετά απο κάμποσα δευτερόλεπτα ξανά κλείνει. Πριν την ανοίξω εγώ, την πήγα σε τεχνικό στο πλαίσιο και εφόσον την έστειλαν Αθήνα (εγώ μένω Πάτρα) μου είπαν οτι πρέπει να αλλαχθεί η πλακέτα του τροφοδοτικόυ και όλη η διαδικασία μαζί με κόστος εργασίας και μεταφορικά βγαίνει γύρω στα 120ευρώ. Επειδή το κόστος ήταν ακριβό και δεν δέχτηκα να γίνει επισκευή οταν μου την επέστρεψαν η οθόνη δουλεψέ για λιγες μέρες και ξανα παρουσιάσε το ιδιο πρόβλημα. Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες απο το εσωτερικό του τροφοδοτικού ωστέ ίσως κάποιος μπορέσει να με καθοδηγήσει στο αν πρέπει να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα.
43524435254352643527

Panoss
19-04-17, 14:38
Καλημέρα Θάνο, χρόνια πολλά. Οι φωτογραφίες δεν ανοίγουν, κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τα λινκς.

thanosgk13
19-04-17, 17:38
Καλημέρα Θάνο, χρόνια πολλά. Οι φωτογραφίες δεν ανοίγουν, κάποιο πρόβλημα υπάρχει με τα λινκς.


435284352943530
τώρα ανοίγουν;

manolo
19-04-17, 18:33
Καλησπέρα. Επειδή λες ότι δουλεύει έστω και για λίγο, άλλαξε προληπτικά τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές του τροφοδοτικού της και ενημέρωσε για το αποτέλεσμα.

Panoss
19-04-17, 18:40
Ναι φαίνονται τώρα.
Αν μπορείς να αλλάξεις εξαρτήματα χωρίς να καταστρέψεις την πλακέτα, άλλαξε όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
(τα μπλε και μαύρα βαρελάκια δηλαδή, όπως C822, C361, C302 κλπ(στην πλακέτα τα γράφει αυτά). Αρχίζουν από C).
Τους ξεκολλάς (χωρίς να καταστρέψεις την πλακέτα) και πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικών και παίρνεις ίδιους (σε χωρητικότητα και τάση. Αν η τάση είναι μεγαλύτερη, δεν μας πειράζει. Μικρότερη όμως μας πειράζει, δεν θα πάρεις με μικρότερη τάση).
Γράφουν πάνω τους τα χαρακτηριστικά τους.
Τους αλλάζεις και βλέπουμε.

nyannaco
19-04-17, 20:34
Και προσοχη, σημειωσε και την πολικοτητα πριν τους βγαλεις!

GeorgeZ
19-04-17, 20:57
Κάτι μου λέει ότι το πρόβλημα είναι στο πρωτεύον του τροφοδοτικού ...

thanosgk13
25-04-17, 16:30
Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Άλλαξα 8/10 πυκνωτές διότι δεν μπόρεσα να βρώ εναν 68μF 400V και δεν χώραγε ένας 1000μF 25V (βρήκα μόνο 1000μF 35V ήταν 3 που έπρεπε να αλλαξω ήταν λίγο πιο μεγάλοι σε διαστάσεις και δεν χώραγαν και οι 3 δίπλα δίπλα :lool:). H οθόνη δούλεψε τουλάχιστον για την ώρα δουλεύει κανονικά, έχω ήδη παραγγείλει και τους 2 που μου λείπουν να τους έχω σε περίπτωση που ξανά χαλάσει. Το θόρυβο που είχα ανφέρει στο πρώτο πόστ, τώρα τον άκουσα σε πολύ μικρή ένταση σε σχέση με πρίν και όταν έβαλα τα καπάκια της οθόνης δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου. Και πάλι σας ευχαριστώ για την καθοδήγηση όλους :001_smile:

xsterg
25-04-17, 18:13
αρα παλμοτροφοδοτικο ειναι. κατι γινονταν με τους πυκνωτες. ειχαν χασει την χωρητικοτητα τους.

thanosgk13
26-04-17, 11:15
αρα παλμοτροφοδοτικο ειναι. κατι γινονταν με τους πυκνωτες. ειχαν χασει την χωρητικοτητα τους.

Μου έκανε κάτι περίεργα σήμερα, ενώ ήταν στο ρεύμα κλειστή προσπαθούσε να ανοίξει μόνη της δηλαδή απο κόκκινο λαμπάκι γινόταν μπλέ και έβγαζε συνέχεια το μήνυμα NO SIGNAL και έκανε ξανά αυτόν τον θόρυβο/σφύριγμα. Αναγκάστηκα την έβγαλα τελείως απο το ρεύμα και τώρα που την ξανα έβαλα φαίνεται να έχει στρώσει πάλι. Καμία ιδέα γιατί το κάνει αυτο;

xsterg
26-04-17, 19:51
ειπαμε. αλλαγη σε ολους τους ηλεκτρολυτικους.