PDA

Επιστροφή στο Forum : [Neff] Μάτι κουζίνας



alex20
13-02-17, 12:56
Γειά σας έχω μια κουζίνα neff ελεύθερη και το πρόβλημα μου είναι ότι δεν δουλεύει σωστά το μάτι. Δηλαδή το βάζεις στο 1 δουλεύει σαν να είναι στο 3 τι μπορεί να είναι ρώτησα έναν που φτιάχνει κουζίνες και ηλεκτρονικές συσκευές και μου είπε ότι θέλει αλλαγή το μάτι και το φωτάκι που είναι στην εστία μένει αναμμένο πάντα. Ευχαριστώ.

tipos
13-02-17, 21:25
Αλεξη το οτι δεν χαμηλωνει το ματι οφειλεται στον διακοπτη της εστιας.Το φωτακι που δεν σβηνει ειναι απο την ιδια την εστια.Δωσε μας και το enr απο το καρτελακι της κουζινας να δουμε τι διακοπτη φοραει.

alex20
14-02-17, 13:04
Γειά σας σας είχα στείλει και χτες για μια κουζίνα neff με το μάτι που δεν χαμηλώνει και μου είπατε ότι είναι ο θερμοστάτης. Πως μπορώ να το δω με ακρίβεια για να μην πληρώσω άδικα το ανταλλακτικό και πως μπορώ να σβήσω το φωτάκι της εστίας που μένει αναμμένο πάντα. Ευχαριστώ

tipos
14-02-17, 20:57
Για να το δεις πρεπει να μετρησεις με το πολυμετρο.Για να σου πουμε που θα μετρησεις βγαλε καμια φοτο του διακοπτη και της εστιας με τροπο που να μπορουμε να δουμε τη θεση των καλωδιων.Το enr απο το καρτελακι της κουζινας ειναι απαραιτητο για την περιπτωση που δεν ανεβασεις φοτο.Φωτακι υποθετω εννοεις το κοκκινο πανω στο κεραμικο σωστα?

alex20
25-02-17, 21:04
Γειά σας. Σας ειχα στείλει ξανά για μια κουζίνα neef primus 20ετίας και σας είχα πει για το θερμοστάτη. Ήρθε ενας τεχνικός τον άλλαξε τον θερμοστάτη ομως το προβόβλημα ειναι ότι αυτό το μάτι που είναι διπλής ζώνης, είχε μια λειτουργία που αν πήγαινες τον διακόπτη μέχρι το 7 και τον τράβαγες ελαφρώς έξω για κάποια λεφτά της ώρας άναβε ένα πράσινο λαμπάκι στην πρόσοψη και έσβηνε δηλαδή γινόταν το μάτι ταχείας θέρμανσης έσβηνε το πράσινο λαμπάκι ενώ από εχτές που αλλάχτηκε ο θερμοστάτης το φωτάκι αυτό ανάβει και σβήνει μαζί με το μάτι! Μήπως έχει βάλει λάθος τα καλώδια? Γιατί έκοψε τα καλώδια και τα ξανασύνδεσε και τώρα μόλις το είδα δεν λειτουργεί και το μονό μάτι δηλαδή είναι νεκρό!ο Το s/n της κουζίνας είναι ENR F1660 WI/02 Ας βοηθήσει κάποιος σας παρακαλώ.

diony
25-02-17, 22:05
Ήρθε ενας τεχνικός τον άλλαξε τον θερμοστάτη ομως το προβόβλημα ειναι ότι αυτό το μάτι που είναι διπλής ζώνης, είχε μια λειτουργία που αν πήγαινες τον διακόπτη μέχρι το 7 και τον τράβαγες ελαφρώς έξω για κάποια λεφτά της ώρας άναβε ένα πράσινο λαμπάκι στην πρόσοψη και έσβηνε δηλαδή γινόταν το μάτι ταχείας θέρμανσης έσβηνε το πράσινο λαμπάκι

Το πιο πιθανό δεν υπάρχει αντίστοιχος θερμοστάτης και σου έβαλε ζιμερστάτη εμπορίου

αν είχε 2 ζώνες η εστία , υπάρχουν ζιμερστάτες διπλής ζώνης όπου επιλέγεις αν θα λειτουργήσει μικρή/μεγάλη εστία

απλά θα έπρεπε ο τεχνικός να σε ενημερώσει για την αλλαγή τρόπου λειτουργίας




Μήπως έχει βάλει λάθος τα καλώδια? Γιατί έκοψε τα καλώδια και τα ξανασύνδεσε και τώρα μόλις το είδα δεν λειτουργεί και το μονό μάτι δηλαδή είναι νεκρό!ο


εδώ τι εννοείς λέγοντας δε λειτουργεί το μονό μάτι ?

alex20
25-02-17, 22:21
Ειναι νεκρο γυρνώντας το κουμπί δεν ανάβει . Τι εννοείτε ζυμερστάτες?

alex20
25-02-17, 23:07
Σας εδωσα πιο πάνω το serial number της συσκευης δεν μπορεί να μου πει κάποιος τι θερμοστάτη φοράει?​

diony
25-02-17, 23:23
Τι εννοείτε ζυμερστάτες?

δες εδώ η πρώτη πάνω σειρά

https://www.google.gr/search?q=%CE%A1%CE%A5%CE%98%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%A 4%CE%97%CE%A3+%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95 %CE%99%CE%91%CE%A3&sa=X&biw=1280&bih=670&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwjd3YTblqzSAhWKtBQKHeN_Ds8QsAQIGQ




Ειναι νεκρο γυρνώντας το κουμπί δεν ανάβει .

εννοείς άλλη εστία αν κατάλαβα

alex20
25-02-17, 23:32
Ναι βέβαια αλλά η άλλη εστία ήταν εντάξει δεν είχε πρόβλημα.

alex20
25-02-17, 23:35
Σας δίνω το serial numper F1660 WI/02

diony
26-02-17, 00:45
Ναι βέβαια αλλά η άλλη εστία ήταν εντάξει δεν είχε πρόβλημα.


στην άλλη εστία πιθανό με το άνοιγμα κάτι κουνήθηκε ή ξεκούμπωσε κάποιο καλώδιο
υπάρχει φυσικά και η περίπτωση με την αλλαγή καλωδίωσης κάτι να ξέφυγε στον τεχνικό

alex20
27-02-17, 11:15
Γειά σας σας είχα ξαναγράψει για μιακουζίνα neff ελευθερη και θέλω να αλλάξω ενα ρελέ στο μάτι(αυτό που ανάβει και σβίνει το μάτι αλλά πάει μαζί με το μάτι. Που μπορώ να βρω άλλο ρελέ? Αν μπορεί κάποιος ας μου πει σσς παρακαλώ. Ευχαριστώ.

tipos
27-02-17, 12:49
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ρελέ αλλά θερμοστάτης ασφαλείας και δεν πωλείται ξεχωριστά αλλά μαζί με την εστία

alex20
09-03-17, 12:22
Γειά σας. Έχω μια κουζίνα neff ελέύθερη και το πρόβλημα ειναι ότι το μάτι δεν έχει τη δύναμη που πρέπει. Δηλαδή το βάζεις στο12 και είναι η φωτιά σαν να είναι στο 5 τι μορεί να φταίει; ευχαριστώ.

alex20
09-03-17, 12:42
Το μάτι δεν έχει τη δυναμη που πρέπει. Αλλάξαμε και θερμοστάτη μήπως ο τεχνικος δεν εβαλε τον γνησιο θερμοστατη;

FILMAN
09-03-17, 12:47
Μια φωτο;

alex20
09-03-17, 13:03
Με το πολυμετρο πως να το μετρησω; Μπορω να το μετρησω που πρεπει να βαλω το πολυμετρο;

FILMAN
09-03-17, 14:10
Μιλάμε για κεραμική ή όχι, η ρύθμιση γίνεται με περιστροφικό κουμπί ή με πλήκτρα;

alex20
09-03-17, 14:25
Κεραμικη με περιστροφικο κουμπι

FILMAN
09-03-17, 14:29
Το περιστροφικό κουμπί έχει διακριτές σκάλες ή συνεχή ρύθμιση;

alex20
09-03-17, 20:56
Συνεχη ρύθμιση

tipos
09-03-17, 21:36
Βαζεις το κουμπι στη θεση 12 και με το πολυμετρο μετρας αν εχεις ταση 220 στις επαφες 2 και 4 του διακοπτη.Στη θεση 12 θα πρεπει να εχεις ταση συνεχομενη και οχι με διακοπες.Αν το ματι παραμενει αναμενο χωρις να σβησει για αρκετη ωρα τοτε η κουζινα ειναι ενταξη.Αν σβησει γρηγορα ενω υπαρχει ταση 220 στις επαφες 2 και 4 τοτε η βλαβη ειναι στο ματι.Αν το ματι σβηνει γρηγορα γιατι κοβεται η ταση τοτε φταιει ο διακοπτης.
Δεν γνωριζω ποσο εξοικειωμενος εισαι με το ρευμα γιαυτο προσεχε μην εχεις κανενα ατυχημα.

alex20
26-03-17, 11:52
Γειά σας. Έχω μία κουζίνα neff Ελεύθερη και έχω ενα διπλό θερμοστατη 8 επαφών. Μπορείτε να μου πείτε πως θα βάλω τα καλώδια ; Ευχαριστώ

tipos
26-03-17, 12:10
P1 φαση
Ρ2 ουδετερος
2 γενικο εστιας
4 εξωτερικη εστια
4α εσωτερικη εστια
S ενδεικτικο λαμπακι,συνηθωςγεφυρωνεται παραλληλα με τους υπολοιπους διακοπτες.Η συνδεση σε αυτες τις επαφες δεν ειναι παντα ιδια.Εξαρταται απο το αν εχει ξεχωριστο ενδεικτικο για καθε εστια η αν εχει ενα και για τις τεσσερης εστιες.Σε καποια μοντελα η μαρκες μπορει να εχει χαμηλη ταση.Στην ουσια ειναι ενας ανοιχτος διακοπτης που οταν ανογει η εστια κλεινουν μεταξυ τους οι επαφες S χωρις να εχουν σχεση με τις υπολοιπες επαφες του διακοπτη.

alex20
26-03-17, 12:55
Μήπως μπορειτε να μου πείτε το r1 r2 κλπ τι χρωμα εχουν και οι επαφες γραφουν επανω στο θερμοστατη; Ευχαριστώ

tipos
26-03-17, 20:58
Δεν υπαρχει κωδικος χρωματων στις συσκευες.ο καθε κατασκευαστης βαζει οτι θελει.Το r1 r2 που τα γραφει?

alex20
06-04-17, 11:21
Γειά  σας. Εχω μια κουζϊνα neff ελεύθερη και αλλάξαμε δύο θερμοστάτες σε μονό και διπλό μάτι γιατί τα μάτια δε χαμήλωναν αλλα τα μάτια έχασαν τη δυναμή τους.  Πήρα τηλέφωνο την αντειπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν φταίνε τα μάτια. Τι μπορεί να φταίει

FILMAN
06-04-17, 12:28
Τι εννοείς, είχε θερμοστατικούς διακόπτες τους οποίους και αλλάξατε επειδή οι παλιοί δεν έκοβαν τις εστίες ποτέ; Τώρα που οι καινούριοι τις κόβουν, δεν είναι λογικό ότι οι εστίες δεν θα ζεσταίνουν τόσο έντονα όσο παλιά, παρά μόνο αν βάλεις το χειριστήριο στο τέρμα; :confused1:

alex20
06-04-17, 12:35
3χουν χάσει τα μάτια τη δύναμη τους. Δηλαδή το βάζεις στο 12 και δεν έχει τη δύναμη που πρέπει.

FILMAN
06-04-17, 12:48
Και ποια είναι η δύναμη που πρέπει; Αυτό που λες είναι υποκειμενικό.

alex20
06-04-17, 13:06
Μηπως φταινε τα ματια; υπαρχει τροπος να τα μετρησω

FILMAN
06-04-17, 13:19
Σου φαίνεται δηλαδή λογικό να έτυχε να χάλασαν και τα δύο συγκεκριμένα μάτια ακριβώς μετά την αλλαγή των διακοπτών;

alex20
06-04-17, 13:26
Ναι. Υπάρχει τρόπος να τα μετρησω;

Κυριακίδης
06-04-17, 13:37
Αλέξη δεν είναι μόνο να κάνεις μετρήσεις , στο #5 & #10 πιστεύω ο τεχνικός έκανε παραλλαγή σύνδεσης (άγνωστη που κατά αυτόν πίστευε ότι θα λειτουργεί σωστά ) , μάλιστα λες ότι από εκείνη την φάση και μετά δεν λειτουργεί η μικρή εστία . Εάν δεν γνωρίζουμε τι είχε εξ αρχής (εργοστασιακό) και με τι αντικαταστάθηκε αργότερα , ή τι ακριβώς έκανε ο τεχνικός , είναι πολύ δύσκολο να βγει άκρη.

tipos
06-04-17, 19:32
Μηπως,λεμε τωρα,ειναι ιδεα σου γιατι πριν εκαιγαν στο φουλ και τωρα που δουλευουν κανονικα σου φαινεται λιγο?Το εχω ακουσει και εγω απο πελατη αυτο και εφτασα σε σημειο να του αλαξω και την εστια για να το δει και μονος του.Τελικα ηταν ιδεα του.