PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετική με ηλιακούς θερμοσίφωνες.



leosedf
12-02-17, 17:49
Καλησπέρα, δηλώνω άσχετος.

Έχει κανείς ιδέα αν χρειάζονται συμπλήρωση υγρών? έχω μπετόνια με παραφλού...
Έχει κανείς ιδέα αν χρειάζονται κάπου εξαέρωση?

Panoss
12-02-17, 18:24
Ναι Κωνσταντίνε, χρειάζονται συμπλήρωμα (με ειδικό (=αν μπει στο νερό, με κάποιο τρόπο, και το καταπιείς, δεν πεθαίνεις) αντιπαγωτικό που είναι για θερμοσίφωνες + νερό), αλλά πολλοί βάζουν και απλό, αυτοκινήτων.

Κανονικά χρειάζονται, πλήρη συντήρηση, καθάρισμα (μέσα μαζεύει...λάσπη!!!), αλλαγή ανοδίου.

Έχει βίδεα στο youtube, και ελληνικά αν θυμάμαι καλά.

leosedf
12-02-17, 18:32
Ναι είδα κάποια. Τελικά θέλει αντιψυκτικό η παραφλού? έχω και τα δυο. Νομίζω είναι αιθυλαινογλυκόλη αυτό που λες αλλά παίζει να πεθάνεις αν το πιείς χαχαχα.
Τωρα με τα κρύα είχε σταματήσει να βγάζει έχω υποψίες ότι θέλει υγρό.

Panoss
12-02-17, 18:38
Το παραφλού αντιψυκτικό είναι, γι αυτοκίνητα.
Κοίτα...επειδή σε κόβω νιούμπη στο φόρουμ (αλλά καλό παιδί φαίνεσαι), κάνουμε και καμιά αναζήτηση (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50794) ε;;;:lool:

leosedf
12-02-17, 18:42
αχαχαχαχααχααχαχχα.. Έχω την εντύπωση οτι κάτι λέμε λάθος, έχω 2λιτρα 4λιτρα μπετονάκια που γράφουν αντιψυκτικό (αραιό υγρό μπλέ χρώμα) και έχω 25λιτρα μπετόνια με πράσινο παραφλού.

leosedf
12-02-17, 19:09
Ναι... Μάλλον θα χώσω το μπλε το αντιψυκτικό.

Panoss
12-02-17, 19:18
Απλά συμπλήρωσε (μέχρι να γεμίσει) από πάνω από τη βαλβίδα.
Στο πάνω μέρος του μπόιλερ (έτσι λέγεται; δεν είμαι σίγουρος) θα δεις μια βαλβίδα.
Αυτή, στο δικό μου τουλάχιστον, ξεβιδώνει.
Τη βγάζεις και συμπληρώνεις (μ' ένα χωνί).
Συνήθως κι αυτή θέλει άλλαγμα γιατί από κάποιο σημείο και μετά σταματάει να ανοιγοκλείνει και μένει συνέχεια ανοιχτή, με αποτέλεσμα να εξατμίζεται το περιεχόμενο του μπόιλερ και να χρειάζεται συχνά συμπλήρωμα.
Τέλος πάντων, επειδή τώρα κάνει ψοφόκρυο, απλά συμπληρώνεις και αργότερα όταν θα ζεστάνει ο καιρός, κάνεις ένα πλήρες σέρβις.
Μετά τη συμπλήρωση, θα δεις αυξημένη απόδοση.

leosedf
12-02-17, 19:22
Μέχρι πάνω τέρμα?

Κυριακίδης
12-02-17, 20:16
Ναι μέχρι επάνω και έτσι στο κλειστό κύκλωμα (καθρέφτης/σωληνώσεις/ σπιράλ του μπόιλερ) γίνεται εξαέρωση (γιαυτό και η βαλβίδα συμπλήρωσης αντιψυκτικού είναι τοποθετημένη στο υψηλότερο σημείο ), είναι κλειστό κύκλωμα που δεν έχει σχέση με το νερό που ζεσταίνεται και προσφέρεται για κατανάλωση. Με τυχόν έλλειψη του κατάλληλου αντιψυκτικού , σπάει η φυσική λειτουργία της κυκλοφορίας + μεταφοράς θερμικής απόδοσης από το κλειστό κύκλωμα προς το νερό που προορίζεται για εκμετάλλευση.
Και σε μένα η απόδοση είναι μικρή αν και δεν χρειάζομαι συμπλήρωση αντιψυκτικού , φέτος το κρύο είναι ανεπανάληπτο . Οι μονώσεις στις εξωτερικές σωληνώσεις πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση.

vasilimertzani
13-02-17, 09:12
Ναι... Μάλλον θα χώσω το μπλε το αντιψυκτικό.

Κανονισε
να γινεις στρουμφακι...

το καταλληλο χημικο για ηλιακους ειναι με βαση προπυλενογλυκολης(νομιζω και στα ηλερ.τσιγαρα βαζουν).Εσυ εχεις απο κινητηρα εσωτ.καυσεως μαλλον αιθυλενογλυκολη.Αν θες να την χρησιμοποιησεις να ειναι αραιωμενη(βγαινει σε δυο τυπους ασχετως χρωματος,η ππηχτη που την διαλυεις σε νερο σε αναλογια ,και η ηδη αραιωμενη).Βαλε οπως ειπε ο κυριακιδης ..

leosedf
13-02-17, 14:55
Άκυρη η δουλειά σας ευχαριστώ.

leosedf
13-02-17, 21:28
Ξανά άκυρο, πήγα και το φτιαξα, βράδυ.... με φακό... Μάλλον με τα κρύα τίναξε το σύνδεσμο ενδιάμεσα στις δυο πλάκες (βιδωτο) το βίδωσα πάλι (έφερα τις πλάκες πιο κοντά) του πέταξα και αντιψυκτικό με νερό μέσα και το φούλαρα, αύριο θα δείξει με τον ήλιο, δεν είχε καθόλου νερά μέσα. Δε φαίνεται να χάνει από πουθενά πλέον.

leosedf
13-02-17, 21:32
Ναι μέχρι επάνω και έτσι στο κλειστό κύκλωμα (καθρέφτης/σωληνώσεις/ σπιράλ του μπόιλερ) γίνεται εξαέρωση (γιαυτό και η βαλβίδα συμπλήρωσης αντιψυκτικού είναι τοποθετημένη στο υψηλότερο σημείο ), είναι κλειστό κύκλωμα που δεν έχει σχέση με το νερό που ζεσταίνεται και προσφέρεται για κατανάλωση. Με τυχόν έλλειψη του κατάλληλου αντιψυκτικού , σπάει η φυσική λειτουργία της κυκλοφορίας + μεταφοράς θερμικής απόδοσης από το κλειστό κύκλωμα προς το νερό που προορίζεται για εκμετάλλευση.
Και σε μένα η απόδοση είναι μικρή αν και δεν χρειάζομαι συμπλήρωση αντιψυκτικού , φέτος το κρύο είναι ανεπανάληπτο . Οι μονώσεις στις εξωτερικές σωληνώσεις πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση.
Μονώσεις του αντιψυκτικού είχαν χαλάσει και στο σημείο που λύθηκε η σύνδεση ήταν γυμνό τελείως, τα μόνωσα όλα δεν άφησα πουθενά τίποτα εκτεθειμένο, είχε και λίγο χαλασμένη μόνωση και στα νερά είσοδο έξοδο τα μόνωσα και εκείνα.

Κυριακίδης
13-02-17, 22:24
του πέταξα και αντιψυκτικό με νερό μέσα και το φούλαρα, αύριο θα δείξει με τον ήλιο,
Βάλε και 3 μέρες ακόμη , όση ηλιοφάνεια και να κάνει άλλο τόσες απώλειες έχει στο μήκος σωληνώσεων του καθρέφτη.
Εκτός και βρεις τον Gr.Kyros στα περί solar tracker και ένα κατάλληλο δορυφορικό πιάτο. Μόνο έτσι θα έχεις στις δύσκολες μέρες ζεστό νερό επειδή δεν έχεις μεγάλο μήκος εκτεθειμένων σωλήνων, αλλά και λαμβάνεις όλες τις γωνίες κλίσεις του ήλιου.
https://www.youtube.com/watch?v=Cq5ZvCdD6hk
https://www.youtube.com/watch?v=C_yhi_fy-Q0

leosedf
13-02-17, 22:37
Μπα μια χαρά δούλευε και μέσα στο χειμώνα, απλά με τα γερά κρύα την πάτησε που δεν είχε μονώσεις.

atsimas
26-02-17, 13:46
Ο ηλιακός σου πιθανώς να έχει ένα μικρό δοχείο στο πάνω μέρος, αυτό θεωρητικά εξυπηρετεί την διαστολή νερού όταν το νερό θερμαίνεται. Οι κατασκευαστές, επίσης, λένε, ότι έχουν εσωτερικά, κάποιοι καθόλου. Τι να πω, αφού ούτε το πρώτο θεωρώ πως είναι επαρκές αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί δεν αξίζει και δεν μπορώ να το αποδείξω κιόλας.
Να ναι καλά ο ηλιος της Ελλάδας!
Κανονικά θα έπρεπε να είναι δοχείο διαστολής. 'Οχι, δεν είναι το ίδιο, κόστιζει παραπάνω και στο πλαίσιο του αναταγωνισμού, της πολυπλοκότητας σύνδεσης και της επάρκειας χώρου δεν στο βάζουν. Άσε που γνωρίζουν ότι δεν θα το ψάξεις και ποτέ, και ούτε πρόκειται, μέχρι τώρα.
Παράλληλα, έχεις και μια βαλβίδα υπερπίεσης, συνήθως στο πάνω μέρος, που διώχνει το περισσευόμενο νερό. (πως κάνεις εξαέρωση στο κλειστό κατά τα άλλα σύστημά σου;!)
Το λοιπόν, αυτό που γίνεται, όταν τα υπόλοιπα λειτουργούν καλά, που μάλλον όχι, για να ασχολήθηκες, είναι το εξής.
Το καλοκαίρι που έχουμε πολύ ήλιο, διαστέλλεται το νερό από την θερμότητα, του ηλίου και τις υψηλές θερμοκρασίες, θεωρούμε ότι γεμίζει το μικρό δοχείο, και το υπόλοιπο φεύγει από το ασφαλιστικό. Τώρα, όποτε ο ηλιακός σου φτάνει μια θερμοκρασία "α" και άνω, όλα λειτουργούν "κανονικά". Το χειμώνα όμως, ο ήλιος δεν είναι τόσο δυνατός, και η περιβαλλοντολογική θερμοκρασία είναι χαμηλή επίσης. Πιθανόν να μην την φτάσει. Έτσι το σύστημα υπολειτουργεί. Για αυτό κάθε φθινόπωρο, πρέπει να προσθέτεις αυτό το αντιψυκτικό υγρό ή παραφλού ηλιακών, που το ζητάς από τα καταστήματα υδραυλικών αναφέροντας κατασκευαστή ηλιακού τουλάχιστον.
Δεν κάνουμε πειράματα. Αν το υλικό δεν είναι συμβατό εκτός ότι θα αυξήσει τις αντιστάσεις και θα μειώσει την απόδοση, επιπλέον ίσως κάνει αντίδραση και πιθανον να τρυπήσει το μπόιλερ και όλα αυτά θα περάσουν στο δέρμα σου.
Αν χρειάζεται, απιονισμένο ή απεσταγμένο νερό.
Αν έχεις δοχείο διαστολής, ελέγχεις κάθε 6 μηνο τουλάχιστον ή όποτε συνίσταται και απαιτείται την πίεση του αέρα, και την κατάσταση του δοχείου.
Όχι, δεν ασχολήθηκες γιατί λείπει παραφλού, τόσα χρόνια έλειπε και δεν το είχες προσέξει.
Σου διαφημίζουν ότι τα μπόιλερ είναι μονωμένα με αφρό πολυουρεθάνης, αφού όντως αυτή ειναι η πιο φθηνή, με την επιδιωκόμενη θερμομονωτική ιδιότητα, με μικρές διαστάσεις, (γιατί δεν θες κιόλας να έχεις μενίρ την ταράτσα σου) και επιπλέον δουλεύεται εύκολα. Ο πετροβάμβακας απαγορεύεται...
Το λοιπόν, άμα δεν ήσουν ελληνάρας σαν όλους μας * εγώ το κράτησα αλλά δεν το διάβασα παρά όταν ήρθα στην θέση σου* και κράταγες το εγχειρίδιο χρήσης, θα διάβαζες " όταν λείπεις (για μακροχρόνιο διάστημα) συνίσταται να καλύπτεις τους συλλέκτες". Υποχρεούσαι έπρεπε να γράφει.
Τώρα, γιατί το λέω αυτό. Γιατί δεν σε καλύπτει η "10ετής εγγύηση".
Θέλώ να μου δώσεις γραπτό και υπογεγραμμένο ότι εφόσον λειτουργεί κανονικά, πουθενά και ποτέ, στο μπόιλερ του ηλιακού, δεν αναπτύσσονται άνω των 120 °C.
Εγώ μπορώ για το αντίθετο. Πχ όταν λείπεις τον αυγουστο.
Πάρε και δύο link μήπως και ανησυχήσεις. https://tinyurl.com/zjbr8w4 https://tinyurl.com/gnxv5ue
Οπότε, τελικά, μήπως φταίει ότι το μπόιλερ πλέον δεν έχει μόνωση;
Το ειρωνικό είναι ότι οι συλλέκτες σου λειτουργούν κανονικά...
Λοιπόν να γνωρίζεις ότι οι μονώσεις χαλάνε το καλοκάιρι και γενικά από τον ήλιο. Εσύ ανέβηκες χειμώνα που σε έτσουξε (σαν εμένα) και το είδες.
Λύση είναι, όσο και αν σου φανεί περίεργο, αφού τις αντικαταστήσεις, να τις βάψεις με πλαστικό χρώμα εξωτερικού χώρου. Λιγο σομόν πάει παντού!
Το ανόδιο ηλιακού ή ράβδος μαγνησίου ή όπως αλλιώς το λένε πρέπει να το αντικαθιστάς κάθε 3-4 χρόνια. Η χρήση αλλάζει την περιοδικότητα. Προφανώς όσο περισσότερο νερό καταναλώνεις τόσο περισσότερο επεξεργάζεται, οπότε εμπειρικά, αν σου έχει τελειώσει, μήπως άργησες;
Προστατεύει από την ηλεκτρόλυση. https://tinyurl.com/jml3uuq
Μα αν νομίζεις ότι τελειώνει εκεί, είσαι γελασμένος. Νομίζεις ότι το νερό που πίνεις, της ευδαπ, είναι "καθαρό"; Ε, δεν είναι. Μέχρι και χώμα εχει.
Που κάθονται τα περισσότερα, νομίζεις;
Φίλτρο στην εισαγωγή έχεις; Το αντικαθιστάς, αν έχεις; εγώ δεν έχω δυστυχώς και είναι πιο ακριβό όταν το προσθέτεις μετα.
Τα άλατα, που δεν έχουν σχέση με το ανόδιο έχουν την τάση να προσκολούνται στις επιφάνειες που έχουν μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας. Που; στον μανδύα σου.
Τα περισσότερα δε, πέφτουν στο κάτω μέρος που σε ενδιαφέρει περισσότερο, γιατί πες μου ποια κατέυθυνση έχει το νερό όταν ζεσταίνεται...
Διορθώνεται, επαρκώς, αν αδειάσεις την δεξαμενή από το νερό και της δώσεις να καταλάβει με ένα πλυστικό εσωτερικά, πράγμα όχι πάντα δυνατό. Ή την αντικαταστήσεις.
Θα εκπλαγείς με τι κάνεις παρέα μπάνιο.

leosedf
26-02-17, 13:55
Πολύ καλά όλα αυτά, αλλά εγώ δεν έχω ηλιακό, ποτέ δεν είχα και να σου πω και την τελική στα @@ μου για τον συγκεκριμένο ηλιακό :lool:

atsimas
26-02-17, 15:50
Ο τίτλος είναι
Ερώτηση σχετική με ηλιακούς θερμοσίφωνες. (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=70528&page=2)
Ποιος σου είπε ότι αναφέρομαι στον "συγκεκριμένο ηλιακό";:001_tt2:
Τα περισσότερα εξάλλου αφορούν κάθε είδους μπόιλερ.