PDA

Επιστροφή στο Forum : [Miele] Φουρνος Miele H 331 Δεν δουλευει το GRILL



makismpl
31-01-17, 22:16
Γεια σας.Θα ηθελα την βοηθεια σας.
1) Εχω ενα εντοιχισμενο φουρνο MIELE H331 και δεν δουλευει το grill.Εχω μετρησει αντιστασεις ΟΚ ,το θερμοστατη πανω στην αντισταση ζεσταίνοντας τον με πιστολακι ειδα οτι αυξανει την αντισταση (δεν ξερω αν μπορουμε να τον ελεγξουμε ετσι ,ουτε τι ειναι σαν στοιχειο??).Ετσι μου ηρθε εκεινη την ωρα .Δεν ξερω και αν ειναι ο μοναδικος μεσα στο φουρνο. Αν ναι τοτε δουλευει γιατι ο φουρνος στις υπολοιπες λειτουργιες δουλευει. Ψαχνοντας κατέληξα οτι δεν εχω ουδερο πανω στην αντισταση ,ενω εχω φαση. Φτανοντας στην πλακετα ειδα τους ηλεκτρονομους αλλα δεν εβγαλα ακρη .Υπαρχει καποιο σχεδιο για να το ψαξω καλυτερα ???Αν καποιος εχει καποια ιδεα ή εμπειρια θα ηθελα την βοηθεια του .Sevice Manual υπαρχει πουθενα???
2) Εχει σπασει ενας πιρος σε μεντεσε τις πορτας κατω δεξια πανω στην αρθρωση .Σκεφτομαι να βαλω καποιον πίρο αν βρω. Ξερεις καποιος αν θα μου βγει ή λεω βλακειες???Οι μεντεσεδες γυρω στα 90 ευρω το σετ απ οτι εψαξα internet. Ευχαριστω και sorry αν σας κουρασα.

diony
31-01-17, 22:42
Όλες οι συσκευές αυτής της μάρκας έχουν σχέδιο ηλεκτρολογικό , ψάξε στα χαρτιά σου στο φάκελο με τις οδηγίες χρήσης

makismpl
01-02-17, 11:22
Όλες οι συσκευές αυτής της μάρκας έχουν σχέδιο ηλεκτρολογικό , ψάξε στα χαρτιά σου στο φάκελο με τις οδηγίες χρήσης

Δεν εχω προσβαση στα χαρτια ,αν υπαρχουν .Μπορω να βρω απο αλλου ???Εχω ψαξει αλλα δεν βρηκα κατι.
Ευχαριστω

FILMAN
01-02-17, 13:45
Είναι τόσο δύσκολο να ακολουθήσεις το καλώδιο; :confused1:

makismpl
01-02-17, 14:17
Είναι τόσο δύσκολο να ακολουθήσεις το καλώδιο; :confused1:
Βασικα θελω το σχεδιο της πλακετας γιατι μπορει να μην ειναι ο ηλεκτρονομος .Να δω απο που ελεγχεται πριν ανοιξω ξανα το φουρνο .Να παω διαβασμενος που λενε...:wiink:

makismpl
01-02-17, 14:25
Είναι τόσο δύσκολο να ακολουθήσεις το καλώδιο; :confused1:
Βασικα θελω το σχεδιο της πλακετας γιατι μπορει να μην ειναι ο ηλεκτρονομος ,απο που ελεγχεται.Οπως διαβασες καπου χανω τον ουδετερο.Να μην ξανα ανοιξω το φουρνο .Να ειμαι διαβασμενος απο πριν ...:wiink:

klik
01-02-17, 14:50
Ακολουθησε τον ουδέτερο τοτε! Το κύκλωμα της πλακέτας είναι απίθανο να βρεθεί. Το ηλεκτρολογικο σχέδιο με τα καλώδια είναι πιο πιθανό αλλά δεν είναι απαραίτητο. Ακολουθησε το καλωδιο....

makismpl
01-02-17, 15:01
Ακολουθησε τον ουδέτερο τοτε! Το κύκλωμα της πλακέτας είναι απίθανο να βρεθεί. Το ηλεκτρολογικο σχέδιο με τα καλώδια είναι πιο πιθανό αλλά δεν είναι απαραίτητο. Ακολουθησε το καλωδιο....
Το ηλεκτρολογικο υπαρχει πουθενα ??Το θερμικο πως ελεγχεται ???
Σε ευχαριστω .

klik
01-02-17, 15:26
Το θερμικό ασφαλείας, έχει 2 ακροδέκτες και με το ωμόμετρο πρέπει να μετράνε 0 Ωμ.

ΥΓ. Ο πύρος μπορεί να αλλαχθεί στον μεντεσέ. Μεντεσέδες αλλάζουμε αν έχουν χαλαρώσει τα ελατήρια (συνηθισμένο σε siemens-bosch...)

makismpl
01-02-17, 17:28
Το θερμικό ασφαλείας, έχει 2 ακροδέκτες και με το ωμόμετρο πρέπει να μετράνε 0 Ωμ.

ΥΓ. Ο πύρος μπορεί να αλλαχθεί στον μεντεσέ. Μεντεσέδες αλλάζουμε αν έχουν χαλαρώσει τα ελατήρια (συνηθισμένο σε siemens-bosch...)
Μαλλον λαθος η εκφραση μου .OXI "θερμικο " αλλα o Θερμοστατης που ειναι μαζι με την αντισταση του Grill .
Ο πιρος υπαρχει σε ανταλλακτικό?
https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/16425490_1300080593389043_1347319154_n.jpg?oh=9188 eb03618e190a1daef2a6a34b69a2&oe=5893D2AB

makismpl
01-02-17, 17:47
Και αυτη ειναι η πλακετα.
https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/16425276_1300078700055899_1371741375_n.jpg?oh=ee58 0638f4b57965cf637a2cbd2cf6fe&oe=58940A37

Κυριακίδης
01-02-17, 21:08
Ετσι μου ηρθε εκεινη την ωρα .Δεν ξερω και αν ειναι ο μοναδικος μεσα στο φουρνο. Αν ναι τοτε δουλευει γιατι ο φουρνος στις υπολοιπες λειτουργιες δουλευει. Ψαχνοντας κατέληξα οτι δεν εχω ουδερο πανω στην αντισταση ,ενω εχω φαση.
Δηλαδή ? πως ψάχνουμε και βρίσκουμε ότι δεν έχουμε ουδέτερο? Αν λες ότι τις υπόλοιπες λειτουργίες τις κάνει (εκτός του Grill) δηλαδή δουλεύει η επάνω/ κάτω αντίσταση . Ενώ έχουν κοινό γεφυρωμένο ουδέτερο? (βλέπε φωτό #10 . Το κοινό μπλε καλώδιο ουδέτερου / το μεσαίο καφέ καλώδιο πιθανό του Grill και το δεξιά καφέ πιθανό της επάνω αντίστασης )

makismpl
01-02-17, 23:28
Δηλαδή ? πως ψάχνουμε και βρίσκουμε ότι δεν έχουμε ουδέτερο? Αν λες ότι τις υπόλοιπες λειτουργίες τις κάνει (εκτός του Grill) δηλαδή δουλεύει η επάνω/ κάτω αντίσταση . Ενώ έχουν κοινό γεφυρωμένο ουδέτερο? (βλέπε φωτό #10 . Το κοινό μπλε καλώδιο ουδέτερου / το μεσαίο καφέ καλώδιο πιθανό του Grill και το δεξιά καφέ πιθανό της επάνω αντίστασης )

1. Εννοεις οτι στη φωτο #10 εχουμε την πανω αντισταση του φουρνου και το grill?Αν ειναι ετσι εχεις δικιο. Οι αντιστασεις ειναι εμφανής μεσα στο φουρνο και οι δυο, μαζι με θερμοστατη. Δεν την δουλεψα για να δω .Θα το τσεκαρω γιατι μου το μετεφεραν αυτο . Οποτε παμε στο διακοπτη επιλογης λειτουργιας σαν βλαβη????Νομιζω ομως πως αναλογα τι ψηνεις πρεπει να βαλεις διαφορετικη αντισταση (Watt) με δυο διαφορετικες επιλογες στο διακοπτη μπροστα .
2. Οσο αφορα τον ουδετερο μετρώντας με πολυμετρο δεν εχω ταση 220v με διακοπτη επιλογης σε grill ,πανω στις αντιστασεις. Ταυτοχρονα με δοκιμαστικο εχω φαση ,αρα μου λειπει ο ουδετερος ,σωστα??
Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σου.

klik
02-02-17, 01:20
...2. Οσο αφορα τον ουδετερο μετρώντας με πολυμετρο δεν εχω ταση 220v με διακοπτη επιλογης σε grill ,πανω στις αντιστασεις. Ταυτοχρονα με δοκιμαστικο εχω φαση ,αρα μου λειπει ο ουδετερος ,σωστα?? ΛΑΘΟΣ
Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σου.

Δεν έχεις 220V μεταξύ ουδέτερου με ΠΟΙΟ σημείου αναφοράς;
Φυσικά και δεν θα έχεις 220V αν βάζεις τον άλλο ακροδέκτη σε λάθος σημείο.
Μάλλον έχεις απλά καμμένη αντίσταση.

Θεωρώ μη αξιόπιστες τις πληροφορίες που έχεις δώσει έως τώρα.
Τι τιμή μετράς στην αντίσταση; Με τι κλίμακα στο πολύμετρο;