PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτονομία σε μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης



imakist
17-01-17, 19:46
Καλησπέρα σας.
Μήπως ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση με μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης, σε διαμέρισμα η επιστροφή των σωμάτων να γίνεται από σώμα άλλου διαμερίσματος; Δηλαδή, αν γίνεται το κύκλωμα θέρμανσης να μην είναι μόνο ανά διαμέρισμα, αλλά να περνάει και σε διπλανό και μετά να επιστρέφει;
Πώς μπορεί να ελεγχθεί και υπάρχει λύση για αυτονομία;
Ευχαριστώ.

xsterg
17-01-17, 20:12
ναι, γινεται. στο δικο μου επι παραδειγματι. ο υδραυλικος απο οτι φαινεται ηταν τοσο μαλ@κ@ς. αλλα και παλι μπαινει αυτονομια. οπως αυτονομη θερμανση μπαινει σε οποιαδηποτε εγκατασταση με πλαστικη μονοσωληνια η με την κλασικη χαλυβδυνη σωληνα, οσο παλια και να ειναι η εγκατασταση. σε λιγο θα ειναι υποχρεωτικη με τον νομο η αυτονομη θερμανση. και θα πρεπει να αυτονομηθουν ολα τα διαμερισματα. εξαλου ειναι μνημονιακη υποχρεωση μας να προχωρησουμε σε αυτονομηση της θερμανσης.

imakist
17-01-17, 20:27
Εσύ πώς το ανακάλυψες; Πώς μπορεί να μπει αυτονομία όταν το ένα διαμέρισμα "τροφοδοτεί" και σώματα στο διπλανό; Για παράδειγμα, αν εγώ έχω 5 σώματα και είμαι μεσοτοιχία και δίνω σε 2 ακόμα σώματα στον διπλανό, στην κατανάλωση θα χρεώνομαι και του διπλανού!

xsterg
17-01-17, 21:41
Ακριβώς για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει άλλο σύστημα αυτονομίας. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Και μπερδεμενοι να είναι οι σωλήνες μπορεί να μπει αυτόνομη αν συμφωνήσουν οι ιδιοκτήτες. Αν ρωτήσεις σε κάποιον σοβαρό μηχανολογο που κάνει εγκαταστάσεις θέρμανσης θα σου πει.

vasilimertzani
17-01-17, 21:46
ε ναι θα χρεωνεσαι του διπλανου αλλα αυτονο ειναι.Οποτε θες θα το αναβεις οποτε θες θα το σβηνεις.χαχαχαχαχα
δεν εχετε ΗΒ στη θερμανση?
Αν ειναι ετσι οπως τα λες δεν γινεται να μπει αυτονομια.ωρομετρηση μπορει να μπει σαν αυτονομια αλλα ειναι αδικο να ζεσταινεται ο διπλα με τις δικες σου ωρες.Επισης σαν θερμιδομετρηση θα χρεωνεσαι θερμιδες για τους διπλα,οποτε ουτε αυτο μπορει να γινει.

xsterg
17-01-17, 22:19
Φίλε Βασίλη δεν το ξέρεις καθόλου το θέμα. Το έχω ψάξει πολύ και ξέρω τι σου λέω. Υπάρχει τρόπος αξιόπιστος, μη παραβιασιμος και η μέτρηση είναι με θερμίδες πράγμα που σημαίνει ότι πληρώνεις την ενέργεια που παίρνεις και όχι ώρες μέτρησης.

vasilisd
17-01-17, 22:19
Καλησπέρα σας.
Μήπως ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση με μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης, σε διαμέρισμα η επιστροφή των σωμάτων να γίνεται από σώμα άλλου διαμερίσματος; Δηλαδή, αν γίνεται το κύκλωμα θέρμανσης να μην είναι μόνο ανά διαμέρισμα, αλλά να περνάει και σε διπλανό και μετά να επιστρέφει;
Πώς μπορεί να ελεγχθεί και υπάρχει λύση για αυτονομία;
Ευχαριστώ.


Αν η επιστροφες του Α διαμερίσματος γίνονται προσαγωγές του Β, σημαίνει πως για να ζεσταθεί το Β διαμέρισμα θα πρέπει η ηλεκτροβάνα του Α διαμερίσματος να είναι ανοικτή.
Με ηλεκτροβάνες λοιπόν ή κυκλοφορητές δε γίνεται.
Στο δικό σας σύστημα και για ποιο δίκαιη κατανομή μπορεί να εφαρμοστεί θερμιδομέτρηση. http://www.hvacsolutions.gr/default.aspx?tab=page&ContentID=6

vasilimertzani
18-01-17, 16:38
Φίλε Βασίλη δεν το ξέρεις καθόλου το θέμα. Το έχω ψάξει πολύ και ξέρω τι σου λέω. Υπάρχει τρόπος αξιόπιστος, μη παραβιασιμος και η μέτρηση είναι με θερμίδες πράγμα που σημαίνει ότι πληρώνεις την ενέργεια που παίρνεις και όχι ώρες μέτρησης.
Αν μιλας για κατι συγκεκριμενο δεν εχω υποψη.
Εχει θερμιδομετρηση ανα σωμα ε;

xsterg
18-01-17, 20:10
ακριβως. θερμιδομετρηση ανα σωμα. ασυρματη αποστολη δεδομενων ανα σωμα στην κεντρικη μοναδα. μπορεις να μην ανοιξεις ολα τα σωματα και να χρεωνεσαι λιγοτερο. απαραβιαστο συστημα. γερμανικη κατασκευη και υλοποιηση. κοστος ανα σωμα περιπου 60-70 €. τι αλλο να ζητησει κανεις?

vasilimertzani
18-01-17, 23:05
Χρηστο μου περασε το μυαλο αυτο το συστημα αλλα εξακολουθω και εχω ενστασεις.Αν αναψει το διαμεριασμα Α την θερμανση τοτε θα ζεσταινονται καποια σωματα στο Β.Οποτε ο Β θα πληρωνει για καταναλωση που βεβαια εκανε αλλα δεν την ηθελε εκεινη την στιγμη.Αντιστοιχα φανταζομαι θα κανει ο Β για το διαμερισμα Α.
Θα μου απαντησεις βεβαια οτι μπορει να κλεινει την θερμοστατικη κεφαλη οποτε δεν το χρησιμοποιει,αλλα αυτο δεν μου φαινεται καθολου εξυπηρετικο.
Αυτα εχουν μεγαλη εφαρμογη σε δισωληνια συστηματα .

vasilisd
19-01-17, 11:40
Βασίλη μη μπερδεύεσαι, δεν υπάρχουν ηλεκτροβάνες σε αυτή την περίπτωση. Δε μιλάμε για καθαρή αυτονομία, όπως το έχεις στο μυαλό σου.

Ναι, κάθε σώμα έχει θερμοστατική κεφαλή και θερμιδομετρητή, ρυθμίζεις εσύ την θερμοκρασία που επιθυμείς ή κλείνεις τελείως το σώμα αν θέλεις. Οι θερμίδες που καταναλώνονται απο το κάθε σώμα στέλνονται ασύρματα σε μια κεντρική μονάδα, και εσύ πληρώνεις βάση των θερμίδων που κατανάλωσες και όχι των ωρών που το καλοριφέρ ήταν ανοικτό.
Στη κοινόχρηστη θέρμανση, ακόμη και αν τα καλοριφέρ σου είναι κλειστά θα πληρώσεις τα ίδια χρήματα. Με την θερμιδομέτρηση δεν πάει έτσι.

vasilimertzani
19-01-17, 16:04
Βασιλη ξερω πως δουλευει το συστημα αυτο.αυτο ομως δεν ειναι αυτονομια.
Αυτονομια ειναι ΑΝΟΙΓΕΙΣ και να κλεινεις την θερμανση οποτε θες ,κατι που δυστηχως δεν μπορει να κανει.
Δηλ αυριο ουτε δικη του αυτονομη εγκατασταση δεν μπορει να κανει.

xsterg
19-01-17, 19:10
και ομως. ειναι αυτονομη. οποτε θελεις την ανοιγεις οποτε θελεις την κλινεις.

nyannaco
19-01-17, 19:13
Υπο την προϋποθεση οτι ο λεβητας ειναι μονιμα σε αναμονη...

vasilisd
20-01-17, 00:34
Βασιλη ξερω πως δουλευει το συστημα αυτο.αυτο ομως δεν ειναι αυτονομια.
Αυτονομια ειναι ΑΝΟΙΓΕΙΣ και να κλεινεις την θερμανση οποτε θες ,κατι που δυστηχως δεν μπορει να κανει.
Δηλ αυριο ουτε δικη του αυτονομη εγκατασταση δεν μπορει να κανει.


Αυτονομία όπως το θέτεις δεν έχουν. Αν θελήσει να κάνει δική του αυτόνομη εγκατάσταση κάποιος ένοικος, θα πρέπει να την δημιουργήσει από την αρχή.
Παρ' όλα αυτά, συζητάμε για το βέλτιστο δυνατό σε μια ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση. Τρεις είναι οι λύσεις:
Ή χρησιμοποιούν την υφιστάμενη εγκατάσταση με θερμιδομετρητές, ή στήνουν από την αρχή το δίκτυο της θέρμανσης, ή ο καθένας φροντίζει να φτιάξει νέο δίκτυο θέρμανσης στο διαμέρισμά του και να βάλει δικό του λέβητα (αερίου, ηλεκτρικό, αντλία θερμότητας) στο μπαλκόνι του.
Το ποιο οικονομικό μάλλον είναι η λύση των θερμιδομετρητών ανά σώμα. Με αυτό τον τρόπο η κατανομή των δαπανών είναι ποιο δίκαιη, από ότι με ωρομέτρηση.
Για να μπορεί ο κάθε ένας να ανάβει τα καλοριφέρ του όταν θελήσει, πρέπει ο λέβητας να είναι stand-by όλη μέρα. Ακόμη όμως και αν επιλέξουν να δουλεύουν τον λέβητα κάποιες ώρες της μέρας, ο κάθε ένοικος έχει την δυνατότητα να ρυθμίζει αυτόνομα την θερμοκρασία στο διαμέρισμά του, η να την κλείνει τελείως και να πληρώνει βάση την ενέργεια που κατανάλωσε και όχι της ώρες λειτουργίας του λέβητα επί τα χιλιοστά επιβάρυνσης του διαμερίσματός του.
Πάντα υπάρχει βέβαια και ένα αλλά:
Το κακό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι πως η όποια μελέτη έγινε όταν κατασκευάστηκε η πολυκατοικία, στηρίχτηκε στην έννοια της κοινόχρηστης θέρμανσης. Υπολόγιζαν λοιπόν το κτήριο να ζεσταίνεται κάποιες ώρες της μέρας όλο και ενιαία, όχι μεμονωμένα. Πρόβλεπαν μάλιστα θερμαντικά σώματα ακόμη και στους κοινόχρηστους χώρους για αυτό τον σκοπό. Η διαστασιολόγηση των σωμάτων σε κάθε διαμέρισμα, γίνονταν βάση αυτής της λογικής για αυτό και συνήθως σε τέτοιες εγκαταστάσεις συναντάμε σώματα υποδιαστασιολογημένα.
Με άλλα λόγια, αν εγώ ανάβω τα καλοριφέρ μου αλλά οι συνορεύοντες επί της οικίας μου δεν ανάβουν, έχω απώλειες ως προς αυτούς (ελλιπής μόνωση) που ενδεχομένως να μην καλύπτουν τα σώματά μου.