PDA

Επιστροφή στο Forum : [Siemens] SIEMENS E-Nr.HL58229EU/01 - ΠΛΑΚΕΤΑ ΡΟΛΟΓΙΟΥ



nikosXr
29-12-16, 17:23
Καλησπέρα & Χρόνια πολλά

Χριστουγεννιάτικα μου χάλασε ο φούρνος της κουζίνας!
SIEMENS E-Nr.HL58229EU/01
Οι εστίες δουλεύουν κανονικά

Το πρόβλημα εντοπίστηκε στο ρελέ της πλακέτας του ρολογιού,
Απομονώσαμε το ρολόι, ο φούρνος δούλεψε, αλλά ζεστένονται υπερβολικά τα καλώδια της γέφυρας,
(Λόγο έλειψης ρελέ φαντάζομαι) οπότε δεν προκρίθηκε σαν μόνιμη λύση.

Έψαξα για πλακέτα αλλά οι τιμές ήταν υπερβολικές νομίζω, 135-195€ μου ζήτησαν, όπου βρήκα !!!
Έψαξα μόνο για ρελέ αλλά δυστυχώς χάθηκε και το χαλασμένο οπότε έμπλεξα ...

Μόνο με το μοντέλο της συσκευής μπορώ να βρω κάπου το γνήσιο ή άλλο ρελέ ???

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

klik
29-12-16, 18:25
Βαλε φωτογραφίες για αρχη απο πλακετα. Πως εκανες τη γεφυρα και ζεσταινοταν; με καλωδιο απο πολυφωτο; Οχι με τον κωδικο συσκευής δεν βρίσκεις ουτε το ρελε ουτε τα χαρακτηριστικα του. Ειναι λιγο πιο πολυπλοκα τα πράγματα τωρα που εχασες το ρελε. Αλήθεια, πως το εχασες;

Papas00zas
29-12-16, 23:59
Εγώ λέω ότι μάλλον χάλασε το ρελέ και τζάμπα ο κόπος. Αντικαθίσταται πανεύκολα αλλά θέλει να δούμε την πλακέτα. Για να ζεσταίνοται πολυ τα καλώδια της γέφυρας μάλλον δεν φτάνει. Βαλε 2 επί 1.5 mm2 όσο δεν δουλεύεις το ρολόι να είσαι σίγουρος.

nikosXr
16-01-17, 23:05
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ψάχνω αυτά που αναφέρατε + την φωτό και επανέρχομαι

FILMAN
17-01-17, 09:14
Η γέφυρα δεν ζεστάθηκε επειδή έλειπε το ρελέ αλλά επειδή η σύνδεση που έκανες εκεί ήταν χαλαρή και/ή τα διάφορα μέταλλα στις επαφές εκεί δεν ήταν στιλπνά και/ή το καλώδιο που χρησιμοποίησες ήταν πολύ λεπτό.
Μια και έχασες το ρελέ βάλε τουλάχιστον μια φωτο της πλακέτας να δούμε τί footprint είχε.

nikosXr
07-03-17, 14:35
432504325143252

Το ρελέ που έχει τώρα πάνω η πλακέτα (φωτό) δεν είναι το αρχικό
Με αυτό δούλευε ο φούρνος αλλά με ένα πρόβλημα
Όταν δούλευε ο φούρνος δεν δούλευε το ρολόι και το αντίστροφο
(Δεν ξέρω αν αυτό ήταν πρόβλημα του ρελέ ή λάθος στις συνδέσεις/ρυθμίσεις)
Τώρα που κάηκε και αυτό ψάχνω το γνήσιο ή με ίδιες προδιαγραφές
Σαν έσχατη λύση να παρακάμψω το ρολόι

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

FILMAN
07-03-17, 15:38
Οι φωτο δεν ανοίγουν.

nikosXr
07-03-17, 16:08
432694327043271

klik
07-03-17, 16:38
Με τέτοιες συνδέσεις στους lucar ακροδέκτες (fast on) είναι φυσικό να ζεσταίνεται, ακόμα και φωτιά να πιάσει δεν θα είναι παράξενο.

Αν είχες καλύτερες φωτογραφίες ώστε να διαβάζουμε τις ετικέτες των εξαρτημάτων) θα ήταν ευκολότερα τα πράγματα

Όσο για το σύμπτωμα σου θα σου πρότεινα να αλλάξεις τον άσπρο πυκνωτή.
Ο χαμηλής (λόγο γήρατος, ποιότητας, ταλαιπωρίας) χωρητικότητας πυκνωτής δεν επιτρέπει να οπλίζει ταυτόχρονα το ρελέ και να υπάρχει αρκετή ενέργεια και για την λειτουργία της υπόλοιπης πλακέτας

nikosXr
07-03-17, 17:12
Χαχα Klik δίκαιο έχεις - Η μονωτική ταινία στους ακροδέκετες είναι προσωρινή για τις δοκιμές την έχω
Το πρόβλημα είναι να βρω ρελέ, στέλνω καλύτερη φωτό, εδώ θέλω βοήθεια, αυτός που έχει πάνω, που κάηκε, δεν είναι ο αρχικός και δεν ξέρω που να βρω ούτε τα χαρακτηριστικά του αρχικού.
Αν έχω σωστό ρελέ θα δω το θέμα το πρόβλημα λειτουργίας φούρνου/ρολογιού μετά
Το θέμα του άσπρου πυκνωτή θα το κοιτάξω σε ευχαριστώ

43273

klik
07-03-17, 17:26
Πάλι θαμπή είναι η φωτογραφία. Αν μαντεύω σωστά, το πηνίο του ρελέ είναι 9Vdc.
Δεν μοιάζει καθόλου σωστό. Πρέπει να δεις τι τάση τροφοδοσίας έχεις (από το ζένερ) και να βάλεις ρελέ ανάλογης τάσης.
Τα 16Α επαφής ίσως να αρκούν (δες το καρτελάκι της κουζίνας, τι μέγιστο ρεύμα αναφέρει).

Με λάθος πηνίο στο ρελέ, είναι πιθανό να καταναλώνει αυτό υπερβολική ενέργεια (και να ζεματά και αυτό και το τρανζίστορ που το οδηγεί) και να γονατίζει αυτό την τροφοδοσία από την πλακέτα και όχι ο άσπρος πυκνωτής.

Papas00zas
07-03-17, 17:46
Εγω λέω να αλλάξει και τον μπλε ηλεκτρολυτικό γιατί δείχνει πολύ φουσκωμένος

nikosXr
07-03-17, 21:23
Όντως 9Vdc γράφει πάνω το ρελέ
Αυτό είναι το ταμπελάκι βοηθάει ?

43278






Πάλι θαμπή είναι η φωτογραφία. Αν μαντεύω σωστά, το πηνίο του ρελέ είναι 9Vdc.
Δεν μοιάζει καθόλου σωστό. Πρέπει να δεις τι τάση τροφοδοσίας έχεις (από το ζένερ) και να βάλεις ρελέ ανάλογης τάσης.
Τα 16Α επαφής ίσως να αρκούν (δες το καρτελάκι της κουζίνας, τι μέγιστο ρεύμα αναφέρει).

Με λάθος πηνίο στο ρελέ, είναι πιθανό να καταναλώνει αυτό υπερβολική ενέργεια (και να ζεματά και αυτό και το τρανζίστορ που το οδηγεί) και να γονατίζει αυτό την τροφοδοσία από την πλακέτα και όχι ο άσπρος πυκνωτής.

klik
08-03-17, 01:14
Όντως 9Vdc γράφει πάνω το ρελέ

Για την τάση του πηνίου του ρελέ δεν βοηθά (φυσικά) η καρτέλα, μπορεί να είναι και σωστό αλλά μπορεί και όχι (συνήθως είναι 12V, αν και έχω βρει και 8V).

Θα χρειαστεί
α) να μας πεις τα χαρακτηριστικά του μπλέ ηλεκτρολυτικού πυκνωτή και πιθανά να μετρήσει κάποιος έμπειρος την τάση στον μπλέ ηλεκτρολυτικό πυκνωτή εν λειτουργία (επικίνδυνο)
ή
β) να μας πεις τα χαρακτηριστικά της διόδου ζενερ (που θα υπάρχει παράλληλα με τον πυκνωτή)

Το ρολόι υποθέτω ότι δεν έκλεινε όλη την κουζίνα, σωστά, αλλά το φούρνο και ίσως κανένα μάτι. Δηλαδή θα έκλεινε μια από τις 3 γραμμές τροφοδοσίας (1 ή 2 ή 3), οπότε το συνολικό ρεύμα θα είναι κάτω από 16Α, οπότε δεν έχεις θέμα επαφής.

FILMAN
08-03-17, 10:28
Όλα τα ρελέ αυτά έχουν 16Α επαφή
Οι τάσεις πηνίων που έχω δει εγώ είναι 8, 9, και 12V
Η ζένερ στην πλακέτα θα βοηθήσει να βρούμε την τάση πηνίου του ρελέ όπως είπε και ο Κώστας
Οι συνδέσεις με τα στριμμένα καλώδια και τις ταινίες και οι κατεστραμμένες μονώσεις των καλωδίων που βλέπω είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ έστω και αν είναι προσωρινές (υπερθερμάνσεις - λιωσίματα - φωτιά), και βλέποντας τέτοια κατάσταση φαντάζομαι τί θα γίνεται και ως προς την καθαρότητα και τη χαλαρότητα των επαφών.