PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΟΥΡΝΟΣ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΩΝ



blonzon
19-12-16, 23:43
καλησπέρα και χρόνια πολλά. έχω ένα φούρνο μικροκυμάτων toyotomi ο οποίος ζεσταίνει για maximum 5 λεπτα και σταματάει πράγμα που δεν ίσχυε παλιότερα.μετά πρέπει να τον αφήσεις κανένα δεκάλεπτο τουλάχιστον να κρυώσει και μετά πάλι να τον χρησιμοποιήσεις. ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου για να το επισκευάσω ή να το πάω για επισκευή και αν συμφέρει? ευχαριστώ εκ των προτέρων

manolo
20-12-16, 00:58
Καλημέρα. Ψάξε να βρεις την thermal fuse του φούρνου σου. Πιθανότατα είναι ελαττωματική και φτάσει σε cut-off θερμοκρασία πριν την ώρα της οπότε κόβει το κύκλωμα και σταματάει η λειτουργία. Μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση..

klik
20-12-16, 10:37
Δες και τον ανεμιστήρα ψύξης μήπως δεν λειτουργεί.
Έχει μηχανικό χρονοδιακόπτη ή display με φωτεινά νούμερα;
Τι συμπεριφορά έχει όταν σταματά; Ο δίσκος συνεχίζει να γυρίζει; Ενδείξεις υπάρχουν ή μόνο ο θορυβος του μετασχηματιστή σταματά;

blonzon
20-12-16, 21:21
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχει μηχανικό χρονοδιακόπτη και όταν σταματάει δεν λειτουργεί τίποτα.

blonzon
20-12-16, 22:20
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Ξερεις περίπου το κόστος για την αντικατάσταση?

klik
20-12-16, 23:15
Σαν εξάρτημα κάνει λίγα ευρώ. Αν θεωρήσει ότι ξεπεράστηκε μια θερμοκρασία ασφαλείας, κόβει την τροφοδοσία.
Βγάλε φωτογραφίες από το εσωτερικό (με φούρνο εκτός πρίζας φυσικά) αν θέλεις να σου πούμε ποιο εξάρτημα είναι.