PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποθητής ποντικών υπερήχων



goosey
27-11-16, 19:00
Καλησπέρα σε όλους.
Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μου πει αν δουλεύει? Εννοώ αυτού του τύπου
http://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=873

Ο χώρος που θέλω να το βάλω είναι αποθήκη 30μ2.

chipakos-original
27-11-16, 21:44
Καλησπέρα σε όλους.
Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μου πει αν δουλεύει? Εννοώ αυτού του τύπου
http://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=873

Ο χώρος που θέλω να το βάλω είναι αποθήκη 30μ2.

Δεν ξέρω αν μέχρι σήμερα έχει κανείς θετική άποψη για αυτούς τους απωθητές ποντικών,σκύλων,κουνουπιών.Καλύτερα βάλε μία φάκα,θα έχει πιο σίγουρο αποτέλεσμα.

alto2
28-11-16, 00:49
Πριν είκοσι και κάτι χρόνια είχα αγοράσει ένα τέτοιο εργαλείο ακόμα δουλεύει (σαν συσκευή), δουλειά έκανε το πρώτο οκτάμηνο. Μετά μάλλον συνήθισαν το τραγούδι :biggrin:

nyannaco
28-11-16, 09:38
Το συνηθίζουν, γι'αυτό κάποια έχουν και ένα τρίμμερ με το οποίο αλλάζει το pattern των παραγόμενων ήχων, και συστήνουν να αλλάζει η ρύθμιση τουλάχιστον μία φορά το μήνα. Μην περιμένεις πολλά πράγματα πάντως. Για τα ποντίκια, πολύ καλύτερη δουλειά θα κάνεις με τα δολώματα.

NEOMELOS
28-11-16, 11:22
Ένα διάστημα φώλιαζαν ψαρώνια στη στέγη μου. Αναγκάστηκα να φέρω από Αγγλία ένα απωθητικό υπερήχων γιατί τότε δεν είχε στην Ελλάδα. Την επόμενη χρονιά τα πουλιά δε ξαναφώλιασαν στη στέγη μου. Τυχαίο; Δε ξέρω. Βέβαια από τότε πέρασαν χρόνια μάλλον βραχυκύκλωσε και έπαψε να λειτουργεί. Αλλά τα πουλιά δεν ξαναήρθαν.
Τώρα αγόρασα για το πατάρι όπου είχα επίσκεψη από "αρούρι". Βέβαια προηγήθηκαν δολώματα και κλείσιμο στις τρύπες τις εμφανείς με σύρμα κατσαρόλας. Ο χρόνος και η τύχη θα δείξει εάν θα μας ξανάρθει το θηρίο και εάν οφείλεται η απουσία του στη συσκευή.(15 χρόνια ήμουν καθαρός, το 16ο με ανακάλυψε).
Πάντως αγοράστηκε συσκευή με δύο ηχεία και τρίμμερ όπως λέει ο Νίκος για να αλλάζουμε το μουσικοχορευτικό πρόγραμμα στους επισκέπτες.
Το κόστος είναι λογικό, γύρω στα 10-12 ευρό.

xrhstos1978
28-11-16, 22:27
η λύση στο πρόβλημα σου
42734

goosey
29-11-16, 02:52
η λύση στο πρόβλημα σου
42734

Aυτή τη λύση την ήξερα κι εγώ. :lool: Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση για ουτε μία γατα στην περιοχή λόγω του πιο άχρηστου ζώου μετά τον άνθρωπο...

42735

Papas00zas
29-11-16, 23:51
Μόνο στο πατάρι να μην έχεις κανέναν υπολογιστή γιατί βλέπω να φεύγει και αυτός από το πατάρι....αν θα βάλεις αυτό το απωθητικό να προσεχεις....

goosey
30-11-16, 03:07
Το συνηθίζουν, γι'αυτό κάποια έχουν και ένα τρίμμερ με το οποίο αλλάζει το pattern των παραγόμενων ήχων, και συστήνουν να αλλάζει η ρύθμιση τουλάχιστον μία φορά το μήνα. Μην περιμένεις πολλά πράγματα πάντως. Για τα ποντίκια, πολύ καλύτερη δουλειά θα κάνεις με τα δολώματα.
Aυτό που πήρα έχει διακοπτάκι σε δυο θέσεις : Variable & Fixed χωρίς να γράφει πουθενά που χρησιμοποιύμε το ένα και που το άλλο. Αυτό το Variable πρέπει ναναι αυτο το τριμμερ που λες? Αρα λογικά μετα καποιο διάστημα με Fixed το γυρνάω σε Variable.
Πάντως στο Variable ακούγεται δυνατότερα το buzzer του.

nyannaco
30-11-16, 08:23
Από την αρχή με ψιλοπροβλημάτισε που πιάνει και ποντίκια και κουνούπια και κατσαρίδες και... θεραπέυει κάθε νόσο και μλκια που λενε. Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Τώρα μεγάλωσα τη φωτογραφία, και είδα ότι γράφει electromagnetic, δεν είναι υπερήχων. Κατά πάσα πιθανότητα ακόμα πιο άχρηστο... μην ξεχάσεις τις φάκες και τα δολώματα :001_rolleyes:

NEOMELOS
30-11-16, 11:22
Μόνο στο πατάρι να μην έχεις κανέναν υπολογιστή γιατί βλέπω να φεύγει και αυτός από το πατάρι....αν θα βάλεις αυτό το απωθητικό να προσεχεις....
Για λέγε.
Μόνο υπολογιστές επηρεάζει, ή "τα πάντα όλα" τα ηλεκτρονικά; Συναγερμούς, ενισχυτές σήματος, ρούτερ κλπ

chipakos-original
30-11-16, 11:53
Από την αρχή με ψιλοπροβλημάτισε που πιάνει και ποντίκια και κουνούπια και κατσαρίδες και... θεραπέυει κάθε νόσο και μλκια που λενε. Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Τώρα μεγάλωσα τη φωτογραφία, και είδα ότι γράφει electromagnetic, δεν είναι υπερήχων. Κατά πάσα πιθανότητα ακόμα πιο άχρηστο... μην ξεχάσεις τις φάκες και τα δολώματα :001_rolleyes:

χαχαχαχαχα αφού σας το λέω φάκα και πάλι φάκα. Το μόνο σίγουρο και με αποδείξεις.

vasilimertzani
30-11-16, 13:59
Από την αρχή με ψιλοπροβλημάτισε που πιάνει και ποντίκια και κουνούπια και κατσαρίδες και... θεραπέυει κάθε νόσο και μλκια που λενε. Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Τώρα μεγάλωσα τη φωτογραφία, και είδα ότι γράφει electromagnetic, δεν είναι υπερήχων. Κατά πάσα πιθανότητα ακόμα πιο άχρηστο... μην ξεχάσεις τις φάκες και τα δολώματα :001_rolleyes:
Αμαν βρε ξινε ανθρωπε [emoji1] .
Ειναι σαν την αλοη και αυτο

Papas00zas
01-12-16, 00:27
Για λέγε.
Μόνο υπολογιστές επηρεάζει, ή "τα πάντα όλα" τα ηλεκτρονικά; Συναγερμούς, ενισχυτές σήματος, ρούτερ κλπ
Η αλήθεια είναι ότι το έγραψα για πλάκα καθότι και ο υπολογιστής έχει....ποντίκι(!) :lool: αλλά μάλλον δεν έγινε αντιληπτό.
Πέραν τις πλάκας,για ενισχυτές σήματος δεν ξέρω αλλα μπορεί να επηρεάζει ρούτερ κλπ τέτοια ασύρματα....δεν μου έτυχε ποτέ τέτοια περίπτωση για να έχω απωθητή να δοκιμάσω αν επηρεάζει άλλες συσκευές.
Άντε και καλο μας μήνα

goosey
01-12-16, 01:22
Από την αρχή με ψιλοπροβλημάτισε που πιάνει και ποντίκια και κουνούπια και κατσαρίδες και... θεραπέυει κάθε νόσο και μλκια που λενε. Πολύ καλό για να είναι αληθινό. Τώρα μεγάλωσα τη φωτογραφία, και είδα ότι γράφει electromagnetic, δεν είναι υπερήχων. Κατά πάσα πιθανότητα ακόμα πιο άχρηστο... μην ξεχάσεις τις φάκες και τα δολώματα :001_rolleyes:
Αν αναφέρεσαι στη φωτο που έβαλα, δεν έχω αυτό, ενδεικτικά το έβαλα γιατι βιαζόμουν. Τεσπα βρηκα ποιο έχω:
http://www.skroutz.gr/s/4986819/Telco-NT-MR810.html

και οπως βλεπεις δεν γράφει για όλα, παρα μόνο τρωκτικά και γράφει ηπερήχων. Κι εγώ το ξέθαψα απο παλιά πράγματα. Τώρα τ κατα πόσο κανει δουλειά...
Λογικά θα το αφήσω για 15 μερες στο fixed να δουμε, και μετα θα το γυρίσω στο variable.

NEOMELOS
01-12-16, 13:34
Η αλήθεια είναι ότι το έγραψα για πλάκα καθότι και ο υπολογιστής έχει....ποντίκι(!) :lool:

Χα,δε πήγε καθόλου το μυαλό μου.
Απλά επηρεασμένος από το ότι με υπερήχους εκτελούν και άλλες εργασίες (συγκολλήσεις, καθαρισμούς, λιθοτριψίες κλπ), σκέφτηκα ...μήπως .....
Πάντως για τα ζωντανά που μας επισκέπτονται, δεν επαναπαυόμαστε με τις συσκευές. Δολώματα οπωσδήποτε και φάκες εάν επιθεωρούμε τακτικά τον χώρο.