PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπακια δεντρου δεν αναβουν



gg4a
23-11-16, 22:11
Καλησπερα εχω κατι λαμπακια απο το δεντρο και ξαφνικα σταματησαν να παιζουν.

στελνω φωτο.

μετρησα τους πυκνωτες ενω γραφει 0,1uF μου δειχνει 0,7 nF.

4271542716

εχω μετρηση και της διοδους ολες δειχνουν κανονικα.
επισης θα ηθελα να ρωτησω στα δυο (thyristor) που ειναι PCR 406 1E Q τα μετρησα με το πολυμετρο και μου δεινει μονο απο την μια πλευρα 0,77 V απο την αλλη μου δειχνει OL επισης μετρησα το μετασχηματιστη που εχει πανω το πρωτευον με το πολυμετρο και το δευτερον μετο πολυμετρο στο εναλλασομενο και δεν δεχνει τιποτα.
εχω ελεγξει και την ασφαλεια που εχει και ειναι ενταξει.

ευχαριστω πολυ.
42717

mikemtb73
23-11-16, 22:21
μετρησα τους πυκνωτες ενω γραφει 0,1uF μου δειχνει 0,7 nF.
Μέτρα και έναν καινούργιο παρόμοιο πυκνωτή να συγκρίσεις αποτελέσματα, γιατί ταυτόχρονα και οι 2 χαλασμένοι, ε είναι καπως


Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

p270
23-11-16, 22:24
ισως δεν εχει να κανει με το κυκλωμα αλλα πλα να καηκε καποιο λαμπακι και να μην παιζουν τα υπολοιπα ,αν και δεν ξερω πως ειναι η συγκεκριμενη κατασκευη

gg4a
23-11-16, 22:32
εχω αλλα τρια συνολο 4ρα και εχουν ακριοβως το ιδιο προβλημα δεν αναβουν και οι τεσσερις σειρες.
ολοι πυκνωτες και οι 8 δηλαδη δειχουν το ιδιο.
μηπως ξερετε στον μετσχηματιστη τον εβγαλα τη ωμ πρεπει δειχνει το πρωτευον και 42718τι το δευτερευον.
επισης δειχνει κατι σε ωμ μεταξυ πρωτευον και δευτερευον?

mikemtb73
23-11-16, 22:32
ισως δεν εχει να κανει με το κυκλωμα αλλα πλα να καηκε καποιο λαμπακι και να μην παιζουν τα υπολοιπα ,αν και δεν ξερω πως ειναι η συγκεκριμενη κατασκευη
Αποτι φαίνεται Είναι 3 σειρές λαμπάκια με κοινή επιστροφή. Οπότε πρέπει να καούν τουλάχιστον ένα από κάθε σειρά για να μην ανάβει καθόλου.
Επειδή αντιμετώπισα ένα ίδιο προβλημα πριν καιρό, παραλλήλησα τις τρεις σειρές, πέταξα το κύκλωμα και άφησα τα λαμπάκια να ανάβουν συνεχώς και όσο αντέξουν (όχι μέσα στο σπίτι) δεν είχα το κουράγιο να σπαταλησω πάνω από 15 λεπτά για κάτι τέτοιο

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mikemtb73
23-11-16, 22:38
Επισεις αυτό που λες μετασχηματιστης είναι απλά ένα διπλό πηνίο έχει το ρόλο του φίλτρου. Άρα μεγάλη προσοχή όλο το κύκλωμα έχει 220Vac

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gg4a
23-11-16, 22:49
Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις.
αυριο θα κανω μια δοκιμη καινουργιο πυκνωτη και εαν δεν δουλεψουν θα τα αφησω.

ezizu
24-11-16, 01:20
...........μετρησα τους πυκνωτες ενω γραφει 0,1uF μου δειχνει 0,7 nF.........

Αν η μέτρηση (και το όργανο μέτρησης εννοείται) είναι σωστή, τότε οι πυκνωτές δεν είναι καλοί, εφόσον η τιμή τους είναι 100nf και εσύ μετράς 0,7nf = 700pf.
Οπότε ξεκίνα αλλάζοντας τους πυκνωτές .
Θα πρέπει όμως να προσέξεις να βάλεις πυκνωτές κατηγορίας X2.

Προσοχή με το κύκλωμα γιατί είναι υπό τάση δυκτίου (230V).

gg4a
27-11-16, 15:44
Τελικα αλλαξα πυκνωτες και τιποτα.
ξεικνησα να ψαξω εαν εχει καμμενα ειχε και το αφησα εχει πολυ διαδικασια.
Μαλλον παμε για καινουργια.

Papas00zas
28-11-16, 01:17
Θα ακουστεί κουφό αλλά συνήθως τα λαμπάκια χαλάνε. Πέρσι λίγο πριν την Πρωτοχρονιά ασχολήθηκα με 2 σειρές σχετικά μεγάλες -100 και 140-όπου τα μεν κάποια στιγμή μουλάρωσαν και δεν άναβαν, τα δε άναβαν τα μισά. Βγάζω το τυπωμένο το ελέγχω δεν βρίσκω τίποτα. Το έβαλα να το δοκιμάσω σκέτο και μου έδωσα στην έξοδο γύρω στα 200 VDC από εκει που δίνει στα λαμπάκια. Οπότε μάλλον το πρόβλημα είναι στην αλυσίδα,όπου ελέω σειριακής μάλλον σύνδεσης σβήνουν.Μπορείς βέβαια είτε να τα βγάλεις και να τα γεφυρώσεις (δεν το προτείνω βέβαια)είτε αν έχεις αλλη σειρά να τα αλλάξεις-το εχω κανει και αυτό από σπόντα.