PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρολογικο κανάλι



goosey
18-11-16, 06:38
Καλημερα σας!
Υπάρχει τρόπος να καταλάβω που βρισκεται το κανάλι των καλωδιων ρευματος που πηγαινει σε φωτιστικό στο ταβάνι?
Δεν θέλω να χαλάσω το σημείο που κρέμεται για να βρω το καλώδιο, και απ την άλλη, υπάρχουν κουτιά ψηλά και στους 4 τοιχους. Το διαμέρισμα/πολυκατοικία είναι 10ετίας . Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη πρακτική, να περνάνε τα καλώδια απο συγκεκριμένη πλευρά?

Κυριακίδης
18-11-16, 07:46
Λογικά από τα 4 κουτιά διακλάδωσης στους 4 τοίχους μόνο σε ένα από αυτά θα έχει όδευση καλωδίου προς τα πάνω και που προορίζεται για φωτιστικό. Πιθανότατα στο ίδιο κουτί όπου γίνεται η όδευση καλωδίου για φωτιστικό , να υπάρχει και όδευση προς τα κάτω με τον διακόπτη του φωτιστικού που τον ελέγχει. Αν όχι τότε ακολουθείς τις γραμμές του διακόπτη προς το επόμενο κουτί διακλάδωσης όπου κατευθύνονται αυτά.

nyannaco
18-11-16, 08:06
Η άλλη σου επιλογή είναι ανιχνευτής καλωδίων.

vasilimertzani
18-11-16, 09:03
Καναλι στο ταβανι δεν υπαρχει.Πλακε καρφωμενο ειναι το οποιο φαινεται απο την ροζετα(αν εχει) η απο εκει που βγαινει το καλωδιο στο φωτιστικο προς τα που παει.

goosey
19-11-16, 03:53
Καναλι στο ταβανι δεν υπαρχει.Πλακε καρφωμενο ειναι το οποιο φαινεται απο την ροζετα(αν εχει) η απο εκει που βγαινει το καλωδιο στο φωτιστικο προς τα που παει.
Tότε εγώ γιατί θυμάμαι το σπίτι έτοιμο με το ταβάνι αστοκάριστο & άβαφτο, μόνο με το σοβά χωρίς να φαίνεται καλώδιο καρφωμένο?
Σχετικός δεν ειμαι, δηλ αυτό που λέω κανάλι εννοώ οτιδήποτε σκαμένο οπου περνάει καλώδιο.
Το οτι είναι πλακέ (τριπλο) το καλώδιο, πράγματι αλλά δεν φαίνεται απο ποια πλευρά ερχεται, αν δεν χαλάσω την τρύπα...
*Εκτος κι αν εννοείς καρφωτό κατευθείαν στην πλάκα, και κατοπιν το σοβάτισαν...

chipakos-original
19-11-16, 06:35
Αυτό που σου είπε ο Νίκος στο #3 με ανιχνευτή καλωδίων θα βρεις την πορεία των καλωδίων.Ισως επειδή το καλώδιο είναι πλακέ να μπορέσεις να καταλάβεις προς ποιά πλευρά πηγαίνει αν βγάλεις το φωτιστικό και δεις το καλώδιο από κοντά.

nyannaco
19-11-16, 10:30
Ετσι ακριβως, καρφωμενο στην πλακα και μετα σοβατισμενο απο πανω, αλλιως θα φαινοταν!
Γενικα ο ηλεκτρολογος κανει την εγκατασταση πριν το σοβατισμα, και μετα ο σοβας τα σκεπαζει και τα κρυβει ολα, καναλια, κουτια και καρφωτα στις οροφες, και μενουν να φαινονται μονο τα ανοιγματα των κουτιων και οι ακρες των καλωδιων φωτισμου και συναγερμου.

vasilimertzani
19-11-16, 17:33
Ετσι οπως το λες.
Ετσι οπως βλεπεις το καλωδιο να βγαινει θα εχει δυο διαδρομες .η μπροστα θα πηγαίνει η πισω.
Εφοσον ομως δεν εισαι σχετικος τι θελεις να κανεις;

nestoras
20-11-16, 15:32
Από πόσους διακόπτες ανάβει το φωτιστικό;
Αν ανάβει μόνο από έναν θα κοιτάξεις ακριβώς πάνω από τον διακόπτη, θα πρέπει να υπάρχει κυτίο. Το καλώδιο προς το φωτιστικό θα είναι περίπου στη νοητή ευθεία μεταξύ κυτίου και φωτιστικού.

Έτσι είναι στις πιο πολλές περιπτώσεις. Αν δεν είναι σίγουρος, καλύτερα να πάρεις ηλεκτρόλογο να στο βρει. Δε νομίζω πως και με τον ανιχνευτή θα καταφέρεις πολλά πράγματα αν δεν ξέρεις τι ψάχνεις.

goosey
20-11-16, 16:54
Αυτό που θέλω είναι να συνδέσω + στηρίξω φωτιστικό με 4 λαμπες. Μεχρι τώρα έχει μονή λάμπα.
Το τρίτο καλωδιο απο το πλακέ που βλέπω στο ταβάνι ελεύθερο είναι γείωση ? Συνδέεται στο τρίτο που επίσης βλέπω στο φωτιστικό βιδωμένο στο κέντρο?

qsd330
20-11-16, 17:17
σου εχουν βγαλει γαντζο για να το στηριξεις? αν οχι ξεχνα το ειναι μεγαλο το βαρος....
για την συνδεση δεν ξερουμε τι εχει κανει ο ηλεκτρολογος σου... το τριτο καλωδιο μπορει να ειναι
α) να ειναι γειωση β) να ειναι 2η παροχη για τις λαμπες για αυτα που αναβουν μισα-μισα με 2πλο διακοπτη γ)να ειναι ασυνδετο
οπως ειπαν παραπανω πρεπει να δεισ το κουτι αν μπορεις τραβα μια φωτο να δουμε και εμεις... αλλα σε προιδεαζω αν το φωτιστικο σου εχει μεταλλικο σκελετο ΠΡΕΠΕΙ το τριτο να ειναι ή να το κανεις γειωση

goosey
21-11-16, 17:56
Eληξε παιδιά, το ανέλαβε η κυρά με μάστορα. Ευχαριστώ όλους.
Για την ιστορία, το τρίτο καλώδιο ήταν πράγματι γείωση (ωστόσο δεν το σύνδεσε στο τριτο του πολύφωτου). Οσο για το πολύφωτο (3,ένα σε καθε δωματιο) έβαλε με ουπα κατι σαν γαντζοντίζα στην πλακα.
Απ οσο κατάλαβα δηλ γιατί δεν ήμουν και παρών.

FILMAN
22-11-16, 09:07
Εφόσον υπήρχε γείωση γιατί δεν γειώθηκε το πολύφωτο;