PDA

Επιστροφή στο Forum : [Άλλη] Συνδεση σε κουζινακι



Pepi
13-11-16, 21:20
Καλησπέρα. Θελω να ρωτησω αν γίνεται να συνδέσεις το καλώδιο απο κουζινακι στα καλώδια της κουζίνας για να μην μπει απευθειας σε πριζα..Υπάρχει περίπτωση να δίνει παραπάνω τάση?

qsd330
13-11-16, 21:30
μπορει να γινει ανετα απο εναν επαγγελματια... χωρις προβλημα στην ταση οπως λες αλλα....
1α) χανεις την εγγυηση απο το κουζινακι (αν υπαρχει) προτιματε
1β) μπορεις να βαλεις μπριζακι ενισχημενο με 30 ποντους καλωδιο χωρις να κοψεις το βισμα (δεν προτιματε γιατι μπορει να σου παιζει νερο και να εχεις χειροτερα
2) ΠΡΕΠΕΙ για λογους ασφαλειας να αλαχτει και η ασφαλεια της κουζινας στον ηλεκτρολογικο πινακα με καποια μικροτερη αναλογα τα watt του (λογικα τωρα εχει 25Α να μπει 16Α)

ezizu
13-11-16, 21:43
Αν μιλάμε για μονοφασικό ρεύμα/ παροχή, μπορεί να συνδεθεί (τηρώντας εννοείται όλους τους ηλεκτρολογικούς κανόνες ασφαλείας). Η παροχή για την ηλεκτρική κουζίνα δεν έχει υψηλότερη τάση.

Αν όμως υπάρχει τριφασικό ρεύμα /παροχή τότε υπάρχει υψηλότερη τάση , αλλά υπάρχει τρόπος να συνδεθεί.
Διευκρίνισε αν θέλεις για τι ακριβώς παροχή μιλάμε (ή ανέβασε φωτογραφία από τα καλώδια παροχής της ηλεκτρικής κουζίνας και του ηλ. πίνακα) , μονοφασική ή τριφασική ;

Να σημειωθεί ότι οι εργασίες σχετικές με το ηλεκτρικό ρεύμα, θα πρέπει να γίνονται πάντα από ανθρώπους με σχετικές γνώσεις και εμπειρίες, τηρώντας τους κανόνες ασφαλείας.

FILMAN
14-11-16, 09:53
ΠΡΕΠΕΙ για λογους ασφαλειας να αλαχτει και η ασφαλεια της κουζινας στον ηλεκτρολογικο πινακα με καποια μικροτερη αναλογα τα watt του:thumbup1:

vasilimertzani
14-11-16, 18:27
Ασφάλεια γιατι πρεπει να αλλαχτει;
Δεν εχει προβλεψει ο κατασκευαστής ποσο φορτιο θα τραβηξει το κουζινακι ωστε να αντεχει το καλωδιο του;

Pepi
14-11-16, 18:41
Μονοφασικο πρέπει να ειναι.Το κουζινακι δεν ειναι δικο μου ,κάηκε παλι της πεθεράς μου και αγόρασε καινούργιο θα της το φέρουν αυριο.Τα προηγούμενα κουζινακια ειχαν συνδεθεί στα καλώδια της κουζίνας. Ρωταω γιατί κάποιες φορές όταν πηγαίνε να μαγειρέψει την χτύπαγε το ρεύμα και ανα 3 χρόνια της χαλάνε...

qsd330
14-11-16, 19:00
Ασφάλεια γιατι πρεπει να αλλαχτει;
Δεν εχει προβλεψει ο κατασκευαστής ποσο φορτιο θα τραβηξει το κουζινακι ωστε να αντεχει το καλωδιο του;

πρεπει να αλλαχτει γαιτι σε περιπτωση υπερφορτωση - βραχυκυκλωματος μεχρι να πεσει η 25αρα χαιρετισματα... πρωτα θα παρει φωτια και μετα θα πεσει η ασφαλεια


Μονοφασικο πρέπει να ειναι.Το κουζινακι δεν ειναι δικο μου ,κάηκε παλι της πεθεράς μου και αγόρασε καινούργιο θα της το φέρουν αυριο.Τα προηγούμενα κουζινακια ειχαν συνδεθεί στα καλώδια της κουζίνας. Ρωταω γιατί κάποιες φορές όταν πηγαίνε να μαγειρέψει την χτύπαγε το ρεύμα και ανα 3 χρόνια της χαλάνε...

αυτο ειναι κακη συνδεση - κακη γειωση - καλη συσφηξη - ισως κακη καλωδιωση για αυτο λεμε ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ τετοιες δουλειες. μια βιδα ολοι ξερουν να την βιδωσουν δεν συμενει ομως οτι θα σου κανουν και σωστη - ασφαλη δουλεια

σορρυ αν σε απογοητευω αλλα το ρευμα σκοτωνει και πρεπει να του συμπεριφερομαστε με τετοιο τροπο

vasilimertzani
14-11-16, 19:15
Το μαγνητικό Έχει πολύ μικρή διαφορά μεταξύ 16-25.Το θερμικο,θεωρω ότι εφόσον ο κατασκευαστής έχει βάλει πρίζα, έχει προβλέψει ότι δεν θα τραβάει πάνω από 16Α.Χωρίς βέβαια να είναι λάθος η τοποθέτηση μικρότερης ασφαλείας.

qsd330
14-11-16, 21:41
Το μαγνητικό Έχει πολύ μικρή διαφορά μεταξύ 16-25.

οχι δεν ειναι μικρη η διαφορα. Αν μηλαμε για τυπου Β ασφαλεια τοτε μηλαμε για διαφορα απο 27 εως 45 Α για να πεσει. αν ειναι C εκτοξευεται ακομα παραπανω.


Το θερμικο,θεωρω ότι εφόσον ο κατασκευαστής έχει βάλει πρίζα, έχει προβλέψει ότι δεν θα τραβάει πάνω από 16Α.

δεν πρεπει να εμπιστευεσαι κανεναν κατασκευαστη. εξαλου αν γινει η στραβη δεν ειναι οτι κατι δεν εγινε σωστα αλλα πολλα κομματια δεν εκαναν σωστα την δουλεια τους. εχω δει φουρνακι που ενω εχει σουκο μεσα εφταναν 2 καλωδια η γειωση καπου χαθηκε στον δρομο.... εξαλου τα σημαδια τα εχει... λεει οτι την χτηπαγε το ρευμα στο προηγουμενο αρα ΠΡΕΠΕΙ να το δει ηλεκτρολογος

vasilimertzani
15-11-16, 08:52
Γιωργο αυτα τα Α που αναφερεις ειναι του θερμικου.το μαγνητικο ειναι ~Ιn*7 ,δηλ καπου 200Α(αναλογα την καμπυλη).
Αν ομως δεν εμπιστευεσαι τον κατασκευαστη τοτε ενδεχεται ουτε η 16Α να σε καλυπτει.

Pepi
15-11-16, 09:05
πρεπει να αλλαχτει γαιτι σε περιπτωση υπερφορτωση - βραχυκυκλωματος μεχρι να πεσει η 25αρα χαιρετισματα... πρωτα θα παρει φωτια και μετα θα πεσει η ασφαλεια



αυτο ειναι κακη συνδεση - κακη γειωση - καλη συσφηξη - ισως κακη καλωδιωση για αυτο λεμε ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ τετοιες δουλειες. μια βιδα ολοι ξερουν να την βιδωσουν δεν συμενει ομως οτι θα σου κανουν και σωστη - ασφαλη δουλεια

σορρυ αν σε απογοητευω αλλα το ρευμα σκοτωνει και πρεπει να του συμπεριφερομαστε με τετοιο τροπο

Αυτος που ειχε κανει την συνδεση ηλεκτρολογος ηταν δουλευε (και στην Δεη) εγω εκανα την ερωτηση επειδη τα κουζινακια εχουν απο μονα τους ενιαιο καλωδιο με φις επανω, και θελουν και το καινουργιο να συνδεθει οπως αυτο που καηκε.Δηλαδη αν κοπει το φις γινεται να ενωθει στα καλωδια ετσι? Εγω ρωταω απο περιεργεια λογω watt

Pepi
15-11-16, 09:07
οχι δεν ειναι μικρη η διαφορα. Αν μηλαμε για τυπου Β ασφαλεια τοτε μηλαμε για διαφορα απο 27 εως 45 Α για να πεσει. αν ειναι C εκτοξευεται ακομα παραπανω.



δεν πρεπει να εμπιστευεσαι κανεναν κατασκευαστη. εξαλου αν γινει η στραβη δεν ειναι οτι κατι δεν εγινε σωστα αλλα πολλα κομματια δεν εκαναν σωστα την δουλεια τους. εχω δει φουρνακι που ενω εχει σουκο μεσα εφταναν 2 καλωδια η γειωση καπου χαθηκε στον δρομο.... εξαλου τα σημαδια τα εχει... λεει οτι την χτηπαγε το ρευμα στο προηγουμενο αρα ΠΡΕΠΕΙ να το δει ηλεκτρολογος
Τωρα παει καηκε αγορασαν αλλο για αυτο ρωτησα αν χρειαζεται να ενωθει παλι με κοψιμο και ενωση στα καλωδια οπως το προηγουμενο.

FILMAN
15-11-16, 09:21
Καταρχήν για να χαλάνε τα κουζινάκια ΔΕΝ μπορεί να φταίει η σύνδεση. Το ότι αγγίζοντας το κουζινάκι την χτύπαγε το ρεύμα πιθανότατα σημαίνει ότι το κουζινάκι ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΕΙΩΣΗ (πολύ σοβαρό). Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να έχει γείωση αλλά το φαινόμενο να ήταν περιστασιακό και να οφείλεται σε στατικό ηλεκτρισμό που έφερε η ίδια (ανάλογα με το είδος των ρούχων που φορούσε π.χ.), και το οποίο γενικά παρουσιάζεται σε φάσεις που η υγρασία του δωματίου είναι χαμηλή.

Το ότι ένας ηλεκτρολόγος θα σου κάνει σωστή - ασφαλή δουλειά είναι κάτι ΑΚΡΩΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΙΜΟ, γι' αυτό εγώ δεν θα πω να φέρει ηλεκτρολόγο, αλλά να φέρει κάποιον που ξέρει (και θέλει) να το κάνει σωστά.

Η μικρότερη ασφάλεια στον πίνακα μόνο καλό θα κάνει. Η ασφάλεια μπαίνει για προστασία στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Αν ήταν να μην πάει ποτέ κάτι στραβά τότε η ασφάλεια είναι άχρηστη.

Οι ασφάλειες τύπου B και C διακόπτουν θερμικά (πρίπτωση υπερφόρτωσης) με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (στάθμες, χρόνοι), που είναι 19.7 ... 23.2Α για την 16Α, και 30.8 ... 36.3Α για την 25Α. Αντίθετα έχουν διαφορές στη μαγνητική διακοπή (περίπτωση βραχυκυκλώματος), μια 16Α ή 25Α καμπύλη B διακόπτει σε ρεύματα 48 ... 80Α ή 75 ... 125Α αντίστοιχα, ενώ αν είναι C τα αντίστοιχα ρεύματα είναι 80 ... 160Α και 125 ... 250Α. Προφανώς λοιπόν για κουζινάκι είναι ενδεδειγμένη η Β.

qsd330
15-11-16, 12:56
@FILMAN και (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=41904) vasilimertzani (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=52734)

ακριβως το ιδιο λεμε εγω μιλησα για τη διαφορα (τα επιπλεον ρευματα) ενω εσεις για το συνολο τους...


Το ότι ένας ηλεκτρολόγος θα σου κάνει σωστή - ασφαλή δουλειά είναι κάτι ΑΚΡΩΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΙΜΟ

διστυχως θα συνφωνησω αν και ηλεκτρολογος... εχω δει "συναδερφοι" ποσο "επαγγελματικη" δουλεια κανουν