PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Samsung] Αναβοσβήνει και μετά απο επισκευή οθόνη samsung



Crane
09-11-16, 20:54
Καλησπέρα.

Έχω μια οθόνη υπολογιστή της Samsung μοντέλο sync master Τ220 . Το πρόβλημα είναι οτι αναβοσβήνει .Άλλαξα τους πυκνωτές όπως έγραφαν αρκετοί στο ίντερνετ αλλά η οθόνη μετά απο λίγς μέρες κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί άλλο να φταίει στο κύκλωμα τροφοδοσίας που να διορθώνεται ?ή πάει για πέταμα ?

Να προσθαίσω πως το περίεργο είναι οτι δεν το κάνει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή πλέον.Στις πέντε φορές το κάνει δύο και μετά απο λίγα λεπτά στρώνει και παίζει κανονικά.

xrhstos1978
09-11-16, 21:43
1) βαλε φωτο την πλακέτα
2) τους άλλαξες όλους τους πυκνωτές?

Crane
09-11-16, 22:07
1) βαλε φωτο την πλακέτα
2) τους άλλαξες όλους τους πυκνωτές?

Τους άλλαξα όλους με ακριβώς τις ίδιες χωρητικότητες. Τώρα την έχω κλείσει. Δεν φαίνεται κάτι καμένο και οι πυκνωτές όταν τους άλλαξα δεν ήταν φουσκωμένοι ή κάτι άλλο.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μόλις δουλέψει αρκετά ή μείνει ανοιχτή θα το κάνει. Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι αυτο που λέω.

chipakos-original
10-11-16, 02:30
Καλησπέρα.

Έχω μια οθόνη υπολογιστή της Samsung μοντέλο sync master Τ220 . Το πρόβλημα είναι οτι αναβοσβήνει .Άλλαξα τους πυκνωτές όπως έγραφαν αρκετοί στο ίντερνετ αλλά η οθόνη μετά απο λίγς μέρες κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί άλλο να φταίει στο κύκλωμα τροφοδοσίας που να διορθώνεται ?ή πάει για πέταμα ?

Να προσθαίσω πως το περίεργο είναι οτι δεν το κάνει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή πλέον.Στις πέντε φορές το κάνει δύο και μετά απο λίγα λεπτά στρώνει και παίζει κανονικά.


Πήγα εχτές στο φαρμακείο να αγοράσω ασπιρινη και όταν είπα του φαρμακοποιού να μου γράψει την δοσολογία μου είπε να αλλάξω και όλους τους πυκνωτές.Τελικά όλοι μας θέλουμε να πιστεύουμε ότι για όλα φταίνε οι πυκνωτές.

elektronio
10-11-16, 15:19
Καλησπέρα.

Έχω μια οθόνη υπολογιστή της Samsung μοντέλο sync master Τ220 . Το πρόβλημα είναι οτι αναβοσβήνει .Άλλαξα τους πυκνωτές όπως έγραφαν αρκετοί στο ίντερνετ αλλά η οθόνη μετά απο λίγς μέρες κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί άλλο να φταίει στο κύκλωμα τροφοδοσίας που να διορθώνεται ?ή πάει για πέταμα ?

Να προσθαίσω πως το περίεργο είναι οτι δεν το κάνει κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή πλέον.Στις πέντε φορές το κάνει δύο και μετά απο λίγα λεπτά στρώνει και παίζει κανονικά.

Αν πράγματι για κάποιες μέρες έπαιζε καλά μετά την αλλαγή των πυκνωτών σημαίνει πως οι πυκνωτές θέλαν άλλαγμα. Το γεγονός ότι κάνει τα ίδια σημαίνει ότι κάποιο/α εξάρτημα/τα ακόμη έχουν πρόβλημα και πιθανόν σε λίγες μέρες ακόμη (επειδή δεν στο κάνει πάντα αλλά αρκετά συχνά) οι πυκνωτές να θέλουν πάλι άλλαγμα αν δεν θέλουν ήδη.

Αν η βλάβη παρουσιάζεται μετά από ζέσταμα κάποιου εξαρτήματος είναι από τις χειρότερες περιπτώσεις γιατί κατά τον έλεγχο δείχνουν όλα ΟΚ και μόλις ζεσταθεί το εξάρτημα η συσκευή δεν λειτουργεί. Αν ανήκεις σε αυτή την περίπτωση δοκίμασε με ανεμιστήρα και σεσουάρ ή θερμό αέρα αν εμφανίζεται και εξαφανίζεται το πρόβλημα όταν ψύχεις ή ζεσταίνεις αντίστοιχα.

Μέτρησε όλες τις διόδους που είναι και εύκολο μήπως κάποια είναι βραχυκυκλωμένη και ζορίζει το τροφοδοτικό και τους πυκνωτές.

Επίσης υπάρχει περίπτωση το switching τροφοδοτικό να μην δίνει feedback για να σταθεροποιήσει την τάση οπότε η τάση να ανεβαίνει να κόβει λόγω μεγάλης τάσης και αμέσως μετά να ξαναπαίρνει οπότε η οθόνη να αναβοσβήνει. Αν έχεις δυνατότητα έλεγξε το/τα optocupler ή άλλαξε τα.

Crane
12-11-16, 10:40
Ας απαντήσω και στους φίλους της παρέας...:001_cool:


Πήγα εχτές στο φαρμακείο να αγοράσω ασπιρινη και όταν είπα του φαρμακοποιού να μου γράψει την δοσολογία μου είπε να αλλάξω και όλους τους πυκνωτές.Τελικά όλοι μας θέλουμε να πιστεύουμε ότι για όλα φταίνε οι πυκνωτές.

Δεν είπα κάπου ΕΓΩ οτι είναι σίγουρα οι πυκνωτές.Για να είμαι ειλικρινής προληπτικά τους άλλαξα εφόσον βρήκα ακριβώς τα νούμερα και τις χωρητικότητες. Από εκεί και πέρα οπτικά φαίνονται όλα καλά.Πρέπει να βγάλω απο επάνω ''ύποπτα'' εξαρτήματα που μπορεί να ρετάρουν απο υψηλές θερμοκρασίες.

Και ας πάω και στον Έλληνα Αινστάιν παρακάτω...


αν νομιζεις οτι απο το youtube θα γινεις ηλεκτρονικος γαμστα και φασκελωστα
το οτι στις 5 φορες αναβη 3 η 2 η 1 δεν μας λεει τιποτε
πιασε και ΜΕΤΡΑ ...τι πιο ευκολο να μετρησεις ??
4 τασεις εχει το κολομονιτορ ολες ολες..
ελεος

Μπορείς να μου πεις τι επαγγέλεσαι φίλε μου ? Να δούμε ποιός την έχει ποιο μεγάλη !! Την γνώση ντε.....

Το youtube με έχει βοηθήσει άπειρες φορές ώστε να μην διαλύσω συσκευές κατα το άνοιγμα. Η συγκεκριμένη οθόνη ανοίγει δύσκολα και εύκολα όμως σπας τα πλαστικά της.

Ηλεκτρονικός δεν περίμενα να γίνω απο το youtube ούτε απο τα διάφορα site απλά ρώτησα αν κάποιος ίσως είχε το ίδιο μόνιτορ και το πήγαινα σχεδόν το ίδιο γιατί είμαι υπερ να μοιράζω την όποια γνώση διαθέτω και να μην κρατάω για μένα το μυστικό και να διευκολύνω τον συνάθρωπο μου.

Στην τελική τη απαντάς πικρόχολα ? Μόνο και μόνο για να μου την πεις ? Δεν βαρίεσαι ? Δεν έχεις με κάτι άλλο να ασχοληθείς ? Έτσι γεμίζεις την ημέρα σου ? Εδώ πάει το ΕΛΕΟΣ !!

klik
12-11-16, 15:30
Άσχετα με το πρόβλημα σου το τωρινό (που το είχες και παλιότερα αλλά δεν επισκευάστηκε), γιατί νομίζεις ότι βρήκες ίδιους πυκνωτές;
Ποια τα χαρακτηριστικά των παλιών και ποια των καινούργιων;

Crane
12-11-16, 16:29
Άσχετα με το πρόβλημα σου το τωρινό (που το είχες και παλιότερα αλλά δεν επισκευάστηκε), γιατί νομίζεις ότι βρήκες ίδιους πυκνωτές;
Ποια τα χαρακτηριστικά των παλιών και ποια των καινούργιων;

Τα χαρακτηρηστικά του πυκνωτή δεν είναι τα volt η χωρητικότητα και η θερμοκρασία ? Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει ? Εκτός αν εννοείς το μέγεθος που μερικές φορές υπάρχει διαφορά του εμπορίου απο της πλακέτας και το είδος του πυκνωτη. Υπάρχει και κάτι άλλο ?:confused1:

klik
12-11-16, 16:56
Είναι και η εσωτερική αντίσταση (equiv. series res.)και το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει (και κάποια όχι τόσο σημαντικά για την αντικατάσταση).
Τουλάχιστο στα δυο παραπάνω την πατάνε τα κινέζικα (ebay μεριά) που είναι λίγο χειρότερα από τα σκουπίδια.
Αν έχεις βάλει πυκνωτές κινέζικους από ebay, τους πετάς.

Τώρα το δεν ανάβει, σβήνει κλπ δεν λένε πολλά. π.χ. άλλο πρόβλημα να αναβοσβήνει το power led, άλλο να αναβοσβήνει το backlight και άλλο να αρχίζει να θαμπώνει/κάνει νιφάδες στα γράμματα και να σβήνει.
Η πρώτη περίπτωση συχνά διορθώνεται αν αλλάξεις τους χαλασμένους (αν ξέρεις να τους βρεις) ή όλους τους πυκνωτές.
Μερικές φορές υπάρχει πρόβλημα και σε πυκνωτές στην video board ή/και στη t-con...κλπ

Crane
13-11-16, 20:00
Είναι και η εσωτερική αντίσταση (equiv. series res.)και το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει (και κάποια όχι τόσο σημαντικά για την αντικατάσταση).
Τουλάχιστο στα δυο παραπάνω την πατάνε τα κινέζικα (ebay μεριά) που είναι λίγο χειρότερα από τα σκουπίδια.
Αν έχεις βάλει πυκνωτές κινέζικους από ebay, τους πετάς.

Τώρα το δεν ανάβει, σβήνει κλπ δεν λένε πολλά. π.χ. άλλο πρόβλημα να αναβοσβήνει το power led, άλλο να αναβοσβήνει το backlight και άλλο να αρχίζει να θαμπώνει/κάνει νιφάδες στα γράμματα και να σβήνει.
Η πρώτη περίπτωση συχνά διορθώνεται αν αλλάξεις τους χαλασμένους (αν ξέρεις να τους βρεις) ή όλους τους πυκνωτές.
Μερικές φορές υπάρχει πρόβλημα και σε πυκνωτές στην video board ή/και στη t-con...κλπ

Τους αντικατέστησα με πυκνωτές του εμπορίου όχι μέσο ebay ή ίντερνετ. Εμένα όταν ζεσταθεί αναβοσβήνει αυτό έκανε αυτό κάνει και τώρα αλλά μετά απο αρκετή ώρα που οθόνη λειτουργεί γενικός.Λέω γενικός γιατί και σε αναμονή με κλειστό υπολογιστή κάνει το ίδιο μετά απο αρκετές ώρες.

leosedf
16-11-16, 17:29
Διαγράφηκαν τα άσχετα, ban ένας χρόνος στον πιπίλα.
Σταύρο κανονικά κι εσύ έπρεπε γιατί παραφέρθηκες αλλά οκ, καλύτερα να κάνεις μόνο αναφορά.



Αν τα έχετε με τους διαχειριστές, στα κάκαλα μου...... :lool:

Ευχαριστώ.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
16-11-16, 17:49
Γιατί διαγράφετε συνέχεια άτομα δεν είναι σωστό, το σάιτ αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς καταλήγει, απο επισκευές ηλεκτρονικών φτάσαμε σε υδρευση και σε μπετά εδώ πέρα, και το μακρύ και το κοντό ο καθένας,μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να πάρει τα πάνω του σε θέματα που αφορούν επισκευές σε κατηγορίες κλειδωμένες θα ρωτάει όποιος θέλει για βλάβη και θα παίρνει στοχευμένη απάντηση απο συγκεκριμένους και φυσικά θα βάζει και κάτι στο σαιτ (donate) για να λύσει το πρόβλημα του και οχι 830 πόστ άσχετα με το θέμα και θα κοπούν και οι προστριβές και οι άσχετοι

leosedf
16-11-16, 18:36
Γιατί διαγράφετε συνέχεια άτομα δεν είναι σωστό, το σάιτ αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς καταλήγει, απο επισκευές ηλεκτρονικών φτάσαμε σε υδρευση και σε μπετά εδώ πέρα, και το μακρύ και το κοντό ο καθένας,μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να πάρει τα πάνω του σε θέματα που αφορούν επισκευές σε κατηγορίες κλειδωμένες θα ρωτάει όποιος θέλει για βλάβη και θα παίρνει στοχευμένη απάντηση απο συγκεκριμένους και φυσικά θα βάζει και κάτι στο σαιτ (donate) για να λύσει το πρόβλημα του και οχι 830 πόστ άσχετα με το θέμα και θα κοπούν και οι προστριβές και οι άσχετοι

Μάλλον χάνεις επισόδεια Νίκο.
Δεν διαγράψαμε κανέναν έχουν διαγραφεί τα άσχετα ποστ, εκτός αν προτιμάς αντί για επισκευή να βλέπεις βρισίδια και αντιπαραθέσεις?
Σου είπε κανείς ότι η σελίδα είναι για επαγγελματίες? Όλοι μπαίνουν και οι άσχετοι και οι επαγγελματίες, τι σημαίνει αυτό? Ο καθένας μπορεί να πει τη γνώμη του σαν άνθρωπος.
Θέλεις να απαντάτε μόνο τα μαστόρια?

Πότε διαγράψαμε κάτι άλλο εδώ και καιρό? Το μόνο πόστ είναι αυτό. Και μιας και ο τέος είχε θέμα έφαγε και αυτός μόνιμο ban.

Crane
17-11-16, 19:56
Διαγράφηκαν τα άσχετα, ban ένας χρόνος στον πιπίλα.
Σταύρο κανονικά κι εσύ έπρεπε γιατί παραφέρθηκες αλλά οκ, καλύτερα να κάνεις μόνο αναφορά.



Αν τα έχετε με τους διαχειριστές, στα κάκαλα μου...... :lool:

Ευχαριστώ.

Έχεις δίκιο ζητώ συγνώμη όπως και ζήτησα συγνώμη από όλους τους φίλους που διάβασαν τα δικά μου ποστ. Δεν είχα καμία πρόθεση να προσβάλω κανέναν αλλά κάπου το πράγμα ξέφευγε της ανταλλαγής απόψεων.

Είχα στείλει π.μ σε διαχειριστή αν δεν κάνω λάθος ποιο πριν για την απαράδεκτη συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους αλλά συνέχισε να με προκαλεί και κυρίος να με προσβάλει ο ίδιος.

Papas00zas
23-11-16, 00:22
Να ξεκαθαρίσω κάτι....Κώστα με σένα δεν εχω κάποιο πρόβλημα ούτε με κάποιον άλλον πλην 2 ατόμων τους οποίους δεν θα αναφέρω. Επίσης προσπαθώ να μη γράφω μπαρμπούτσαλα στο φορουμ και πιστεύω ότι το έχω κανει μεχρι ενα αρκετά μεγάλο βαθμό.
Στα κακαλα σου; ειχα την απαντηση αλλα τεσπα....
Το θέμα με τα ασχετα post και τα βρισίδια ωστόσο εχει ξεφύγει αρκετά. Καλό θα ηταν να εξεταστούν αρκετά θέματα