PDA

Επιστροφή στο Forum : πλακετα στεγνωτηριου σβηνει



jakektm
30-10-16, 01:53
χαιρετω την παρεα

μου εφεραν μια πλακετα απο στεγνωτηριο, η οποια σβηνει μετα απο 5-10 λεπτα.
αφου σβησει, μετα δεν ξανα αναβει. πρεπει να περασει 1-2 ωρες και μετα ξανα αναβει. οπου και παλι σβηνει στα 5 λεπτα.

το προβλημα το κανει και συνδεδεμενη και εκτος στεγνωτηριου.

μετρησα το tny δεν εχει βραχυκυκλωμα.
ειτε σβηνει ειτε οχι, εχω ταση 5βολτ.
εχει μηπως στο κυκλωμα καποιον πυκνωτη ο οποιος φορτιζει οταν υπαρχει σοβαρο σφαλμα; και ετσι το κραταει σβηστο;

πχ νοιωθει υπερθερμανση, λογω καποιου καμενου εξαρτηματος;

χωρις τιποτα συνδεδεμενο, παρα μονο με τροφοδοσια 240 μου βγαζει F08

(σε λιγο και οι φωτογραφιες )

jakektm
30-10-16, 02:02
Φωτογραφίες

klik
30-10-16, 03:40
μου εφεραν μια πλακετα απο στεγνωτηριο, η οποια σβηνει μετα απο 5-10 λεπτα.
έτσι ξαφνικά τους ήρθε;

μετρησα το tny δεν εχει βραχυκυκλωμα. ειτε σβηνει ειτε οχι, εχω ταση 5βολτ. πως το μέτρησες; Τι βήματα ακολούθησες;


εχει μηπως στο κυκλωμα καποιον πυκνωτη ο οποιος φορτιζει οταν υπαρχει σοβαρο σφαλμα; και ετσι το κραταει σβηστο; σοβαρά το ρωτάς αυτό;


πχ νοιωθει υπερθερμανση, λογω καποιου καμενου εξαρτηματος; δώσε παρακεταμόλη ή ακετυλοσαλικιλικό οξύ για την υπερθέρμανση.



χωρις τιποτα συνδεδεμενο, παρα μονο με τροφοδοσια 240 μου βγαζει F08 ενώ κατά τη γνώμη σου θα έπρεπε να στεγνώνει τα ρούχα;

jakektm
30-10-16, 19:13
Ξεκινησα λέγοντας "χαιρετω την παρεα". Με τα λεγόμενα σου, δεν βλέπω ότι αναφερομουν σε εσένα.
Σβηστα καλύτερα, μη γεμίζεις σκουπίδια τα φόρουμ.

chip
02-11-16, 19:29
άρα αφού είτε σβήσει είτε όχι έχεις την τάση που πρέπει να έχεις άρα μάλλον δεν φταίει το τροφοδοτικό (λεω μάλλον γιατί με πολύμετρο δεν μπορείς να δεις πιθανή κυμάτωση στην τάση)
και μάλλον έχουμε δυσλειτουργία σε κάποιο εξάρτημα που μόλις ζεσταθεί σταματάει να δουλεύει και μπορεί να είναι από το τσιπάκι (μικροελεγκτής?) μέχρι ένα πυκνωτάκι ή μια αντιστασούλα smd....
αν έχεις δοκίμασε αφού σταματησει να δουλέυει να αρχίσεις να ξεκάζεις τα εξαρτήματα με ψυκτικό σπρέυ ελπίζοντας οτι μόλις ψυχθεί το ύποπτο εξάρτημα θα επανέλθει αμέσως και με ζέσταμα (πχ με σεσουάρ η θερμό αέρα κοντα) θα ξαναεμφανίσει το πρόβλημα. Βέβαια το ψυκτικό σπρέυ δεν το λες και πολύ φθηνό και δεν βοηθάει πάντα....
προσοχή μην έχει κανένα κρύσταλλο ή resonator ο μικροελεγκτής και το ψεκάσεις γιατί θα το καταστρέψεις ακαριαία!!!!!

(έλεγξε και για ασφάλειες (μάλλον Smd) που επανέρχονται (resettable))