PDA

Επιστροφή στο Forum : [Pitsos] Μειωμένη απόδοση ματιών κουζίνας



Zaxos85
07-10-16, 12:55
Καλησπέρα!

Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα περίεργο φαινόμενο που παρατηρώ.

Αναφέρω τα δεδομένα του...γρίφου και θα ήθελα τις απόψεις σας!

-Η παλιά μου κουζίνα λειτουργούσε, αλλά όχι με την ένταση που θα περίμενε κανείς.
-Η καινούρια κουζίνα που αντικατέστησε την παλιά δυστυχώς λειτουργεί με την ίδια χαμηλή απόδοση.
-Η παλιά κουζίνα μεταφέρθηκε στο εξοχικό όπου και λειτουργεί μια χαρά και με αισθητά περισσότερη ένταση από ότι λειτουργούσε στο σπίτι στην Αθήνα (τα πάντα βράζουν αισθητά πιο γρήγορα, τα φαγητά αρπάζουν αμέσως κλπ και τα μαγειρικά σκέυη είναι τα ίδια)!
-Ύστερα από μέτρηση που έγινε, η τάση που φτάνει στην κουζίνα του σπίτι στην Αθήνα (εκεί που υπολειτουργεί η συσκευή) είναι 230 V.

Να σημειώσω ότι όλες οι υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού λειτουργούν κανονικά.

Πώς είναι δυνατόν η ίδια συσκευή να έχει διαφορετική απόδοση σε δύο διαφορετικά σπίτια που θεωρητικά έχουν σωστή τάση?

Σε περίπτωση που παίζει κάποιον ρόλο, στην Αθήνα υπάρχει τριφασικό ρεύμα ενώ στο εξοχικό μονοφασικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω ιδέες!!

FILMAN
07-10-16, 13:06
Η μέτρηση με τί όργανο έγινε, με αυτά τα δοκιμαστικά τάσης που έχουν πάνω 4 ... 5 LED με ενδείξεις 48 / 110 / 230 / 400V; Αν ναι, το γεγονός ότι άναψε το LED των 230V δεν σημαίνει ότι η τάση ήταν 230V αλλά ότι δεν ήταν κάτω από 110V...

Αν υποθέσουμε ότι η τάση είναι ίδια, τότε για να γίνεται αυτό που λες η κουζίνα είχε συνδεθεί με διαφορετικό τρόπο στα δυο σπίτια, ή η σύνδεση στο προβληματικό σπίτι περιλαμβάνει επαφές υψηλής αντίστασης (χαλαρές βίδες συνδέσεων, μαυρισμένα / οξειδωμένα μέταλλα ηλεκτρικών επαφών).

Συνεπώς μέτρα με πολύμετρο την τάση που φθάνει στην κουζίνα την ώρα που αυτή δουλεύει (και όχι όταν είναι σβηστή οπότε και θα έχεις 230V) να δούμε τί γίνεται.

Zaxos85
07-10-16, 14:20
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
Η μέτρηση έγινε με πολύμετρο και από άτομο του επαγγέλματος, που θεωρητικά ξέρει τι κάνει.
Δεν ξέρω αν είχε γίνει την ώρα που η κουζίνα λειτουργούσε αλλά μπορώ να το κοιτάξω ή να κάνω κάπως μια μέτρηση εκ νέου.
Τα υπόλοιπα είναι κάτι που δεν είχα προσέξει ποτέ και μπορώ να ρίξω μια ματιά μήπως βρω κάτι στραβό...
Ευχαριστώ και πάλι, θα ξαναγράψω μόλις έχω νεότερα!

FILMAN
07-10-16, 15:00
Αν έχεις πολύμετρο κάνε εσύ μια μέτρηση, γιατί αν περιμένεις προκοπή από τα άτομα του επαγγέλματος που (εσύ φαντάζεσαι ότι) ξέρουν τί κάνουν, σώθηκες.

Άνοιξε με προσοχή το καπάκι πίσω από την κουζίνα (εκεί που μπαίνει μέσα το καλώδιο της παροχής) και μέτρα με αναμμένη κουζίνα (με αρκετό φορτίο, άναψε π.χ. όλα τα μάτια, μην ανάψεις π.χ. μόνο το μάτι για το μπρίκι του καφέ στο 1) την τάση μεταξύ φάσης - ουδετέρου πάνω στις βίδες του κοννέκτορα της κουζίνας. Επίσης κάνε την ίδια μέτρηση με σβηστή κουζίνα και πες τί τάσεις μέτρησες. Προσοχή σε ό,τι κάνεις, το ρεύμα σκοτώνει.

chipakos-original
08-10-16, 01:45
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
Η μέτρηση έγινε με πολύμετρο και από άτομο του επαγγέλματος, που θεωρητικά ξέρει τι κάνει.
Δεν ξέρω αν είχε γίνει την ώρα που η κουζίνα λειτουργούσε αλλά μπορώ να το κοιτάξω ή να κάνω κάπως μια μέτρηση εκ νέου.
Τα υπόλοιπα είναι κάτι που δεν είχα προσέξει ποτέ και μπορώ να ρίξω μια ματιά μήπως βρω κάτι στραβό...
Ευχαριστώ και πάλι, θα ξαναγράψω μόλις έχω νεότερα!

Είναι 100% σίγουρο ότι το πρόβλημα είναι σε πτώση τάσης στην παροχή και πρέπει να γίνει ακριβώς αυτό που είπε ο Φίλιππος το ζητούμενο είναι να το ανακαλύψεις. Πάει κάπου το μυαλό μου αλλά φοβάμαι ακόμα και στη σκέψη.Δώσε το αποτέλεσμα των μετρήσεων και θα πω και την δική μου σκέψη μετά.Επίσης πες μας υπάρχει ρελέ διαφυγής στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού??

Zaxos85
08-10-16, 10:54
Καλημέρα..
Θα απαντήσω εν τάχει σε ότι πληροφορία ζητήσατε.

Φίλιππε, ξαναμέτρησα με καλό πολύμετρο την τάση με την κουζίνα σβηστή και εν λειτουργία.
Η διαφορά ήταν ότι από 231V σβηστή πήγε στα 227V όταν λειτουργούσαν όλα.
Η συνδεση και στα δύο σπίτια έχει γίνει από τον ίδιο έμπειρο ηλεκτρολόγο και όλα δείχνουν σωστά όσο αφορά στην συνδεσμολογία και στο πώς δείχνουν οι επαφές.
Δημήτρη, στον πίνακα υπάρχει ρελέ διαφυγής.

Θα περιμένω επόμενες ιδέες!

nyannaco
08-10-16, 11:55
Πάει κάπου το μυαλό μου αλλά φοβάμαι ακόμα και στη σκέψη..... Επίσης πες μας υπάρχει ρελέ διαφυγής στον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού??Γείωση αντί ουδετέρου πήγε το μυαλό σου; Η μέτρηση υπό φορτίο που παρατίθεται σε μεταγενέστερο post δεν το υποστηρίζει βέβαια, αλλά τότε δεν το ήξερες.

Στο αρχικό θέμα, με 227V υπό φορτίο, μόνο σε λανθασμένη αρχική συνδεσμολογία μπορεί να αποδοθεί, εφόσον θεωρούμε ότι το πρόβλημα πράγματι υπήρχε και δεν ήτσν υποκειμενικό ή συγκυριακό.

chipakos-original
08-10-16, 13:42
Γείωση αντί ουδετέρου πήγε το μυαλό σου; Η μέτρηση υπό φορτίο που παρατίθεται σε μεταγενέστερο post δεν το υποστηρίζει βέβαια, αλλά τότε δεν το ήξερες.

Στο αρχικό θέμα, με 227V υπό φορτίο, μόνο σε λανθασμένη αρχική συνδεσμολογία μπορεί να αποδοθεί, εφόσον θεωρούμε ότι το πρόβλημα πράγματι υπήρχε και δεν ήτσν υποκειμενικό ή συγκυριακό.
.....ΑΚΡΙΒΩΣ..... αυτό είχε περάσει απ το μυαλό μου. Γι αυτό περίμενα τις απαντήσεις του όσον αφορά τις μετρήσεις αλλά και αν υπάρχει ρελέ στο σπίτι.Στα νησιά (δεν ξέρω σε όλα αν είναι το ίδιο) αλλά τουλάχιστον στη Σάμο που γνωρίζω καλά δεν υπάρχει ουδέτερος από τη ΔΕΗ αλλά η επιστροφή γίνεται με ουδετερογείωση,εκεί να δεις στις παλιές εγκαταστάσεις τι έχουν δει τα ματάκια μου.Τώρα τι να χει πάθει ο Ζαχαρίας που δεν πάει το μυαλό μου αλλού??Και τα 227volt είναι καλά και τα 231volt είναι καλά και αφού υπάρχει ρελέ δεν μπορεί με τίποτα να συμβαίνει αυτό που σκέφτηκα.

nyannaco
08-10-16, 14:59
Η ουδετερογειωση παιζει σε ολη την υπολοιπη Ελλαδα πλην της Αθηνας (και ουτε καν ολης της Αθηνας).

klik
08-10-16, 16:53
Λες ότι τα σκεύη είναι τα ίδια. Δηλαδή τα μεταφέρεις από το εξοχικό στο κυρίως σπίτι;

Αν απλά είναι όμοια, δοκίμασε να τα ανταλλάξεις. Είναι περίεργο στο σπίτι σου να μην δουλεύουν οι κουζίνες και αν τις πας στο εξοχικό να δουλεύουν.

Αναφέρεις μόνο τις εστίες. Με το φούρνο δεν έχεις πρόβλημα;

Ίσως η γυναίκα σου να σε κυνήγησε καμιά φορά πετώντας κατά πάνω σου τις κατσαρόλες και στράβωσε ο πάτος τους:001_tt2:
Μήπως βιάζεστε πιο πολύ να φάτε όταν δεν είστε σε διακοπές και σας φαίνεται πολύς ο χρόνος μαγειρέματος;
Μήπως έχεις πολλά άλατα στο νερό;
Μήπως ρίχνετε το αλάτι πριν βράσει το νερό;
Βγάλε φωτογραφία από τη συνδεσμολογία της κουζίνας (πάνω στις κλέμες τις κουζίνας, εκεί που μετράς την τάση).
Αν ο φούρνος δουλεύει σωστά, τότε δεν θα είναι θέμα τάσης.
Μήπως όταν ανάβεις ένα μάτι ζεσταίνεται και άλλο μάτι μαζί ή ο φούρνος;
Ο ηλεκτρολόγος αξιοποίησε το 3φασικό στο σπίτι στην Αθήνα για τη συνδεσμολογία;

klik
08-10-16, 17:09
Να συμπληρώσω:

Αν η ανταλλαγή των σκευών μεταξύ χωριού - Αθήνας δεν λειτουργήσει, δοκίμασε να ανταλλάξεις και τις μαγείρισσες!!!:biggrin:

Zaxos85
08-10-16, 17:32
Ζώντας στην Αθήνα, όντως δεν είναι το πρόβλημα η γείωση. Άλλωστε από ότι κατάλαβα θα έπεφτε και το ρελέ αν υπήρχε θέμα εκεί.

Κλικ είναι καλές οι ερωτήσεις σου..
Όντως και ο φούρνος υπολειτουργεί σε σχέση με τον αντίστοιχο στο εξοχικό αλλά δεν γίνεται τόσο έντονα αντιληπτό όπως με τα μάτια.
Τα σκεύη είναι πανομοιότυπα, δεν μεταφέρω τα ίδια! Μπορεί όντως κάποιο να είναι ελαττωματικό, όλα όμως είναι κάπως δύσκολο!
Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται μόνο στο βράσιμο του νερού.
Μιλάμε για την ίδια χρήση από την ίδια νοικοκυρά, στο σπίτι στην Αθήνα υπάρχει γκρίνια γιατί παλεύει να ροδίσει ένα φαγητό είτε στο φούρνο είτε σε τηγάνι, ενώ στο εξοχικό δεν τολμάει να φύγει 5 λεπτά από πάνω γιατί παίζει να το κάψει!

Τα μάτια ζεσταίνονται σωστά, με βάση το ποιο ανάβω.
Ναι, ο ηλεκτρολόγος αξιοποίησε το τριφασικό και μπορώ να επιβεβαιώσω 100% ότι η συνδεσμολογία είναι όπως πρέπει.
Φωτογραφία θα ανεβάσω με πρώτη ευκαιρία!!

klik
08-10-16, 17:43
Ναι, ο ηλεκτρολόγος αξιοποίησε το τριφασικό και μπορώ να επιβεβαιώσω 100% ότι η συνδεσμολογία είναι όπως πρέπει.
Φωτογραφία θα ανεβάσω με πρώτη ευκαιρία!!
και στον προηγούμενο είχε αξιοποιήσει το 3φασικό;
Στο 3φασικό μια μόνο μέτρηση στα 230V ΔΕΝ αρκεί για ένδειξη ικανοποιητικής αγωγιμότητας στις καλωδιώσεις.

Zaxos85
08-10-16, 19:25
Ναι, η σύνδεση γίνεται πάντα από τον ίδιο άνθρωπο και πάντα με τον ίδιο τρόπο και στα 2 σπίτια! Η διαφορά είναι ότι στο εξοχικό το ρεύμα είναι μονοφασικό.

Συγνώμη για την ασάφεια στις πληροφορίες μου..Και οι τρεις μετρήσεις κυμαίνονται από 227V έως 231V ανάλογα με το αν είναι σε λειτουργία ή όχι η κουζίνα.

Στέλνω και φωτογραφία που ελπίζω να βοηθήσει..

42419

klik
08-10-16, 19:31
Τι είναι αυτό το κίτρινο στο 3 και το μπλέ στο 2;

Πιθανά έχουν χρησιμοποιηθεί 2 καλώδια μονοφασικής σύνδεσης με μπαλαμούτι/πατέντα.

Από τον τοίχο τέτοια χρώματα βγαίνουν;

Μεταξύ 1 και 4, 2 και 4, 3 και 4 πρέπει να έχεις 230V περιπου (3 μετρησεις)
Μεταξυ 1 και2, 2 και 3, 1 και 3 πρέπει να έχεις 400V περίπου (3 μετρησεις)

Zaxos85
08-10-16, 20:16
Ωραία, κάνω επεξήγηση του τι βλέπουμε με τα χρώματα!!

Από τον τοίχο έρχονται δύο 3κλωνα καλώδια (6άρια)

Το ένα τρίκλωνο (καφέ-μπλε-κίτρινο) είναι οι φάσεις (1-2-3) και από το άλλο τρίκλωνο έχουν χρησιμοποιηθεί μόνο τα 2 (κίτρινο-μπλέ) για γείωση και ουδέτερο.

Οι μετρήσεις είναι ακριβώς έτσι όπως τις λες και μεταξύ των φάσεων.

tipos
08-10-16, 23:42
Ο ηλεκτρολογος ειναι για φυλακη:confused1:

diony
09-10-16, 00:19
Στέλνω και φωτογραφία που ελπίζω να βοηθήσει..

42419


Το κανονικό είναι να έχει καλώδιο με τα τυποποιημένα χρώματα

Είναι απαράδεχτο και λίαν επικίνδυνο να έχεις φάση σε κίτρινο αγωγό
Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήτανε να βάλει και από τις 2 άκρες μαύρο θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι ή ταινία ΠΟΤΕΕΕ σκέτο κίτρινο

Κυριακίδης
09-10-16, 01:13
Ωραία, κάνω επεξήγηση του τι βλέπουμε με τα χρώματα!!

Από τον τοίχο έρχονται δύο 3κλωνα καλώδια (6άρια)
Από πλευράς κεντρικού πίνακα οικίας έριξες μια οπτική ματιά? (της γραμμής κουζίνας )

klik
09-10-16, 03:35
Θα ήθελα να δω και φωτογραφία έστω και με κλειστό πίνακα των ασφαλειών και του διακόπτη της κουζίνας.
Για ανοικτό πίνακα δεν το συζητώ, είναι επικίνδυνο, ακόμα και με κατεβασμένο τον γενικό άρα ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ.

Zaxos85
09-10-16, 11:20
Τον έχω ξανανοίξει και μάλιστα η πρώτη μέτρηση που είχα κάνει όταν είχα πρωτοξεκινήσει να ψάχνω το πρόβλημα είχε γίνει στον πίνακα και όχι στην κουζίνα! Τα πάντα πάλι δέιχνουν σωστά και οι μετρήσεις το ίδιο.
Στέλω μια φωτογραφία των ασφαλειών της κουζίνας με τον πίνακα κλειστό, πιο πολύ για να είσαι καλυμμένος κι εσύ ότι δεν πάει κάτι στραβά εκεί..

42420

Αν κρίνεις ότι χρειάζεται να τον ανοίξω πες μου να το κάνω με πρώτη ευκαιρία.

Γενικά θα έλεγα ότι νιώθω 100% σίγουρος ότι η συνδεσμολογία και το τεχνικό κομμάτι γενικά είναι όπως πρέπει.

Μάλλον ψάχνουμε κάτι πολύ ιδιαίτερο, μια ιδέα μάλλον όχι πολύ προφανή!!

Κυριακίδης
09-10-16, 11:51
Οπτικά λοιπόν όταν το άνοιξες και όσο αφορά την γραμμή κουζίνας (δεν μιλάω για μετρήσεις και δεν αμφιβάλλω για το 100% της σωστής συνδεσμολογίας ) άλλωστε θεωρώ ότι αρχικά η ίδια παλιά κουζίνα λειτουργούσε σωστά στην απόδοση και το συμβάν έγινε μετά . Το γεγονός ότι ούτε η νέα κουζίνα πάει καλά, οι υποψίες γέρνουν προς πρόβλημα γραμμής .
Όπως ακριβώς το δήλωσε και ο Filman (για κακές επαφές / οξειδωμένες κτλ αυτό δεν αφορά μόνο από πλευράς κουζίνας ) .
Όταν στο #2 σου δήλωναν

Συνεπώς μέτρα με πολύμετρο την τάση που φθάνει στην κουζίνα την ώρα που αυτή δουλεύει (και όχι όταν είναι σβηστή οπότε και θα έχεις 230V) να δούμε τί γίνεται.
Δεν εννοούσε και απαραίτητα στιγμιαία μέτρηση υπό φορτίο , αλλά και διαρκές .

Zaxos85
09-10-16, 13:16
Προφανώς συμφωνούμε στο ότι οι υποψίες γέρνουν προς την πλευρά της γραμμής!
Θεωρείς πιθανό το πρόβλημα να είναι πιο βαθύ, πχ να φταίει η ΔΕΗ, και να μην είναι κάτι που μπορώ να κάνω από το σπίτι μου?
Δεν μπορώ να ξέρω αν το πρόβλημα ήταν εξαρχής ή προέκυψε μεταγενέστερα, καθώς δεν μπορώ να το προσδιορίσω χρονικά. Πες πως μάθαμε να ζούμε με αυτόν τον τρόπο λειτουργίας της κουζίνας. Απλά όταν βλέπεις πώς λειτουργούν οι κουζίνες σε άλλα νοικοκυριά καταλαβαίνεις την διαφορά.

Διαρκή μέτρηση δεν έχω κάνει ποτέ.
Για να το καταλάβω, θεωρείς ότι αν αφήσω την κουζίνα να δουλεύει και παρακολουθώ την τάση (τυχαία σε κάποια από τις 3 φάσεις) για κανα 10λεπτο είναι αρκετό?
Δηλαδή μιλάμε για την ίδια διαδικασία απλώς να αφήσω το πολύμετρο για αρκετή ώρα?

Και πες ότι κατά τη διάρκεια που το κάνω αυτό παρατηρώ την τάση να πέφτει ή να αυξομειώνεται, τι συνεπάγεται αυτό?

nyannaco
09-10-16, 13:29
Αν ηταν προβλημα απο τη ΔΕΗ, θα το ειχες και στις υπολοιπες συσκευες, και στα φωτα οπου ειναι αμεσα ορατο, οποτε δεν το θεωρω πιθανο. Αν οντως υπαρχει προβλημα στη λειτουργια της κουζινας, και δεν ειναι στην ιδια την κουζινα, ειναι καπου στην εσωτερικη σου εγκατασταση.

klik
09-10-16, 14:49
Ο πίνακας σωστά έχει 3πολικό διακόπτη και 3 ασφάλειες (καλό θα ήταν να είναι μηχανικά συνδεδεμένες ώστε να πέφτουν μαζί, ώστε να μην μπερδευτεί κάποιος νομίζοντας ότι η κουζίνα δεν έχει ρεύμα, ενώ απλά της λείπει μια φάση, αλλά μετά το κίτρινο που δίνει φάση, αυτό είναι απλό πταίσμα).

Για να κάνεις μετρήσεις, βάζεις μια κατσαρόλα με νερό σε ένα μάτι (σε αυτό που συνήθως δουλεύεται στο μαγείρεμα και δεν είστε ικανοποιημένοι από την απόδοση) και ανάβεις μόνο αυτό το μάτι στο τέρμα (μέγιστη ένδειξη στον διακόπτη του).

Μετράς για περίπου μισό λεπτό συνεχόμενα σε κάθε ένα από τα ζεύγη κλεμών
1 με 5,
2 με 5,
3 με 5,
γείωσης με 5 και
γείωσης με 3

Το πολύμετρο σου το εμπιστεύεσαι; Μερικά φτηνιάρικα, όταν έχουν πεσμένη μπαταρία, δείχνουν ανεβασμένες μετρήσεις. Μπορείς να το ελέγξεις χοντρικά, αν μετρήσεις μια γεμάτη μπαταρία 1,5V και να δεις αν θα τη δείχνει πάνω από 1,5 και κάτω από 1,6V.

vasilimertzani
09-10-16, 17:56
Αν εχει ενα ματι με 1500w τοσα δεν ειναι και στα 230 και στα 150v.
Τι τον βαζετε και ξαναμετραει ο ανθρωπος;
Ας μετρησει σωστα αν εχει και στις τρεις φασεις ρευμα μιας και εδωσε μια μονο απαντηση για την τάση (227v) αν και παλι καθε ματι εχει μια φαση μονο,αλλα ας αποκλεισουμε και αυτο το ενδεχομενο.

klik
09-10-16, 18:41
Αν εχει ενα ματι με 1500w τοσα δεν ειναι και στα 230 και στα 150v...
Όχι βέβαια. Αν η ισχύς στα 230V είναι 1500W, στα 150V θα είναι 980 W.
Το φυσικό μέγεθος που δεν μεταβάλλεται είναι η αντίσταση, όχι η ισχύς.
Η αντίσταση ανάλογα με την τάση που εφαρμόζεις, διαρρέεται από ανάλογο ρεύμα.

Αν υπάρχει λοιπόν θέμα ισχύος, ή θα υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή ή στην τροφοδοσία.
Η παλιά συσκευή όμως μόλις έφυγε και πήγε σε άλλο σπίτι έστρωσε, άρα δεν έφταιγε αυτή.
Τώρα λοιπόν έχει άλλη συσκευή συνδεδεμένη.
Το μόνο κοινό είναι η τροφοδοσία τους και γι'αυτο εστιάζουμε εκεί.

nyannaco
09-10-16, 19:00
Στα 150V, η ισχυς θα ειναι 638W, οχι 980W.
Στα υπολοιπα συμφωνουμε.

klik
09-10-16, 19:21
Έχεις δίκιο, 35Ωμ η αντίσταση, άρα κοντά στα 640w έχουμε στα 150V.

tipos
09-10-16, 21:11
Η παλια κουζινα πηγε σε αλλο σπιτι και δουλευει κανονικα οπως λες και η καινουργια δεν εχει καλη αποδοση.Εδω μπορουμε να υποθεσουμε και το εξης.Η παλια κουζινα να ειχε προβλημα συνδεσης και με τη καινουργια συνδεση στο αλλο σπιτι να δουλευει σωστα.Η καινουργια κουζινα μηπως δεν μπορει να συγκριθει με την παλια λογο του γνωστου γνωμικου που λεει οτι οσο πιο παλια τοσο πιο καλα.Επισης πολλες νοικοκηρες μου εχουν πει πως οι παλιες εστιες απο μαντεμη ειναι πιο δυνατες απο τις καινουργιες κεραμικες,αντιστιχα το ιδιο συμβαινει και με τους φουρνους.Μηπως τελικα κανουμε συγκρηση μεταξυ δυο διαφορετικων κουζινων και τζαμπα ψαχνεις βλαβη?Οι εστιες ειναι ιδιες και στις δυο κουζινες για η μια εχει εστιες απο μαντεμη και η αλλη κεραμικες?
Κατα τη γνωμη μου ο καλυτερος τροπος για να δουμε αν υπαρχει προβλημα ειναι η αμπερομετρση αφου μαθουμε πρωτα την ισχυ των αντιστασεων του φουρνου και των εστιων.Αυτο φυσηκα χρειαζεται βασικες γνωσεις και τουλαχιστον μια αμπεροτσιμπιδα.

Zaxos85
09-10-16, 21:31
Θα προσπαθήσω να καλύψω όλες τις απαντήσεις σας..

Μετρήσεις έχουν γίνει και στις 3 φάσεις με τα αποτελέσματα να είναι από 227V έως 231V ανάλογα με τη χρήση ή μη της κουζίνας.
Οι δύο κουζίνες είναι ίδιου τύπου (κεραμικές) και από αδελφές εταιρείες. Pitsos αυτή στην Αθήνα και Bosch ή Siemens (δεν θυμάμαι με σιγουριά) στο εξοχικό.
Μικρή σημασία έχει μιας και πρακτικά είναι σαν να μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Θα δοκιμάσω να κάνω μία μέτρηση διαρκείας όπως μου λέτε εδώ και θα μεταφέρω τα αποτελέσματα.
Ναι, το πολύμετρο είναι καλό και το εμπιστεύομαι, παρ' ολα αυτά θα κάνω και ένα τσεκ με μια μπαταρία.

chipakos-original
09-10-16, 22:39
Θα προσπαθήσω να καλύψω όλες τις απαντήσεις σας..

Μετρήσεις έχουν γίνει και στις 3 φάσεις με τα αποτελέσματα να είναι από 227V έως 231V ανάλογα με τη χρήση ή μη της κουζίνας.
Οι δύο κουζίνες είναι ίδιου τύπου (κεραμικές) και από αδελφές εταιρείες. Pitsos αυτή στην Αθήνα και Bosch ή Siemens (δεν θυμάμαι με σιγουριά) στο εξοχικό.
Μικρή σημασία έχει μιας και πρακτικά είναι σαν να μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Θα δοκιμάσω να κάνω μία μέτρηση διαρκείας όπως μου λέτε εδώ και θα μεταφέρω τα αποτελέσματα.
Ναι, το πολύμετρο είναι καλό και το εμπιστεύομαι, παρ' ολα αυτά θα κάνω και ένα τσεκ με μια μπαταρία.

Λόγω του ότι το έχω δει με τα μάτια μου και μετρήσει ίσως στην επαρχία να υπερλειτουργεί η κουζίνα οπότε θα προσθέσω μία σκέψη. Μήπως η τάση είναι ανεβασμένη στην επαρχία π.χ 240volt ή ακόμα και 245volt ?? Σε αυτήν την περίπτωση πολύ απλά η κουζίνα εδώ λειτουργεί μια χαρά και απλά στην επαρχία αποδίδει καλύτερα.

FILMAN
10-10-16, 10:53
Αν εχει ενα ματι με 1500w τοσα δεν ειναι και στα 230 και στα 150v.
Τι τον βαζετε και ξαναμετραει ο ανθρωπος;
Τί ωραία που θα ήτανε να ήταν έτσι, διότι τότε ασφαλώς και στα 0V θα απέδιδε 1500W και θα μαγειρεύαμε τσάμπα. Αλλά θα είχαμε ένα πρόβλημα, δεν θα γινόταν να τη σβήσουμε!

Όχι βέβαια. Αν η ισχύς στα 230V είναι 1500W, στα 150V θα είναι 980 W.
Το φυσικό μέγεθος που δεν μεταβάλλεται είναι η αντίσταση, όχι η ισχύς.
Η αντίσταση ανάλογα με την τάση που εφαρμόζεις, διαρρέεται από ανάλογο ρεύμα.

Αν υπάρχει λοιπόν θέμα ισχύος, ή θα υπάρχει πρόβλημα στην συσκευή ή στην τροφοδοσία.
Η παλιά συσκευή όμως μόλις έφυγε και πήγε σε άλλο σπίτι έστρωσε, άρα δεν έφταιγε αυτή.
Τώρα λοιπόν έχει άλλη συσκευή συνδεδεμένη.
Το μόνο κοινό είναι η τροφοδοσία τους και γι'αυτο εστιάζουμε εκεί.


Στα 150V, η ισχυς θα ειναι 638W, οχι 980W.
Στα υπολοιπα συμφωνουμε.
Η ισχύς θα είναι λίγο παραπάνω από 638W γιατί η αντίσταση θα είναι πιο κρύα και θα έχει μικρότερη τιμή άρα θα αποδίδει ελαφρώς μεγαλύτερη ισχύ... :001_tt2:

Από τη στιγμή που οι φασικές τάσεις είναι πολύ κοντά στα 230V μετρημένες με αναμμένη κουζίνα επάνω στην κλεμμοσειρά της, το πρόβλημα ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ. Η κουζίνα δουλεύει κανονικά.

Τα χρώματα των καλωδίων που έχουν χρησιμοποιηθεί για την κουζίνα είναι απαράδεκτα αλλά περισσότερο απαράδεκτο είναι ότι υπάρχουν τρεις φάσεις με καλώδια 6mm2 και τρεις ασφάλειες 25Α τη στιγμή που μόνο μία τέτοια αρκεί για να καλύψει τις ανάγκες της κουζίνας! Εφόσον είναι τρεις θα μπορούσαν να είναι των 16Α και το καλώδιο σύνδεσης να είναι 5 X 2.5mm2 με τα σωστά χρώματα! Επίσης πρέπει να χρησιμοποιούνται κατάλληλοι ακροδέκτες στα εύκαμπτα καλώδια στα σημεία σύνδεσης τόσο με την κουζίνα όσο και στο κουτί σύνδεσης στον τοίχο! Ψιλά γράμματα...

Zaxos85
10-10-16, 12:39
"Δυστυχώς" όπως και να μετρήσω, η τάση είναι πάντα στα επίπεδα που πρέπει..
Τα χρώματα προφανώς δεν είναι τα τυπικά σωστά αλλά πρώτον όποιος και αν ανοίξει την κουζίνα (που γνωρίζει) θα καταλάβει ότι βλέπει 3 φάσεις και δεύτερον ο μόνος που μπορεί να ασχοληθεί με αυτό στο σπίτι μου είναι ο ίδιος που έκανε την εγκατάσταση οπότε ξέρει τι συμβαίνει εκεί!
Ρώτησα για τις διατομές των καλωδίων και από μόνος του μου είπε ότι το τυπικό είναι το 5 x 2.5 αλλά μικρή σημασία έχει αφού μου διαβεβαιώνει ότι δεν προκαλεί σε καμία περίπτωση πρόβλημα στην περίπτωσή μου.

Αυτό που αναφέρει ο Δημήτρης πιο πάνω με το ενδεχόμενο να είναι υψηλότερη η τάση στο εξοχικό είναι κάτι που έχω συζητήσει κι εγώ εδώ στο σπίτι αλλά δεν έχω μετρήσει ποτέ.

Φοβάμαι ότι θα βγει ο χειμώνας όμως πριν ξαναπάω εκεί για να μετρήσω..

FILMAN
10-10-16, 13:04
Ναι, τα πιο χοντρά καλώδια και οι ασφάλειες δεν φταίνε στην περίπτωσή σου, αλλά ο σκοπός είναι να διευκολύνουμε τη σύνδεση, και οι ασφάλειες που μπαίνουν, να μην μπαίνουν απλά για να πιάνουν χώρο, αλλά να προστατεύουν και τίποτα... Εντάξει εδώ προστατεύουν τα καλώδια, αλλά και λίγη προστασία του μηχανήματος δεν βλάπτει!

Μήπως απλά στο εξοχικό το μαγείρεμα λαβαίνει χώρα σε ένα πολύ ζεστό δωμάτιο τα καλοκαίρια, ενώ το μαγείρεμα στο σπίτι λαβαίνει χώρα σε ένα παγωμένο δωμάτιο το χειμώνα;

nyannaco
10-10-16, 13:13
Και οι ώρες παίζουν ρόλο, Φϊλιππε... τις ώρες αιχμής, όντως υπάρχει μια πώση στην τάση, τουλάχιστον στους πιο μακρινούς από τον υποσταθμό, που γίνεται αντιληπτή στο μαγείρεμα (π.χ. πόση ώρα κάνει να βράσει το νερό για τα μακαρόνια).




Η ισχύς θα είναι λίγο παραπάνω από 638W γιατί η αντίσταση θα είναι πιο κρύα και θα έχει μικρότερη τιμή άρα θα αποδίδει ελαφρώς μεγαλύτερη ισχύ... :001_tt2:
Καλά, το τερμάτισες :001_tt2:

FILMAN
10-10-16, 13:27
:001_smile:

Zaxos85
10-10-16, 14:35
Φίλιππε, το ίδιο αποτέλεσμα υπάρχει και όταν μαγειρεύουμε στην Αθήνα με καύσωνα...Θεωρώ αμελητέα μια ενδεχόμενη διαφορά 5 ή και 10 βαθμών στον αέρα. Αν ήταν 10 βαθμοί διαφορά στο νερό ίσως να ήταν μεγάλη η διαφορά αλλά το πρόβλημα παρατηρείται και στο τηγάνι κλπ..

Νίκο, δεν παρατηρώ καμία διαφορά με την ώρα, θα έλεγα ότι είναι σταθερή η απόδοση σε αυτό το επίπεδο.

Πάντως σε τυχαία συζήτηση με τυχαίο ηλεκτρολόγο, μου είπε ότι είναι αρκετοί αυτοί που παραπονιούνται στην περιοχή (Αργυρούπολη) γι αυτό το θέμα.
Βέβαια μάλλον το θεωρώ περισσότερο μια κουβέντα απλά για να γίνεται, παρά σαν κάτι που ισχύει. Πέρα από την χαμηλή τάση (που δεν έχω) θα μπορούσε σε κάτι άλλο να με επηρεάζει το δίκτυο της περιοχής?

Γενικά πέρα από την χαμηλή τάση, υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να μου μειώνει την απόδοση?
Δηλαδή αν ήταν θέμα κακών επαφών ή κάτι τέτοιο από αυτά που έχουν αναφερθεί προηγουμένως, πάλι στην τάση δεν θα φαινόταν το πρόβλημα?

FILMAN
10-10-16, 15:06
Πέρα από την χαμηλή τάση (που δεν έχω) θα μπορούσε σε κάτι άλλο να με επηρεάζει το δίκτυο της περιοχής?
Όχι!

Γενικά πέρα από την χαμηλή τάση, υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να μου μειώνει την απόδοση?
Μόνο η θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

αν ήταν θέμα κακών επαφών ή κάτι τέτοιο από αυτά που έχουν αναφερθεί προηγουμένως, πάλι στην τάση δεν θα φαινόταν το πρόβλημα?
Ναι...

Zaxos85
10-10-16, 15:29
Καταλήγουμε μάλλον σε αδιέξοδο, με την ιδέα της μεγαλύτερης από το φυσιολογικό τάσης στο εξοχικό να εκκρεμεί...

Όταν καταφέρω και πάω στο εξοχικό θα κάνω μια μέτρηση για να δω τα αποτελέσματα.

Αν προκύψει κάποια άλλη ιδέα εν τω μεταξύ, ευχαρίστως θα την ακούσω!

Ως τότε σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την προσπάθεια και για τον χρόνο σας...