PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχυκύκλωμα μπαταρίας



fortis
18-09-16, 01:08
Τη βοήθειά σας!!!

Τοποθετώ καινούρια μπαταρία στο κουτί του συναγερμού. Τη συνδέω και μετά από λίγο λέω να τη μετρήσω με πολύμετρο ( http://www.coelvi.es/electronics-shop/343-large_default/multimetro-dgital-compacto.jpg ) να δω πως πάει από ρεύμα (αρχικά είχε 12,95v).
Δυστυχώς το ένα καλώδιο στο πολύμετρο είχε παραμείνει στη θέση που μετράει τα Amper από προηγούμενη χρήση και δεν το πήρα χαμπάρι. Μόλις λοιπόν πήγα να το συνδέσω στους πόλους της συνδεδεμένης στο συναγερμό μπαταρίας έγινε χαμός. Σπίθα στον πόλο και μυρωδιά καμένου καλωδίου. Δεν πρέπει να το άφησα πάνω από 1-2 δευτερόλεπτα αλλά ήταν αρκετά προφανώς...
Το πολύμετρο μυρίζει καμένο. Το δοκίμασα όμως σε DC μέτρηση και λειτουργεί κανονικά. Πάντως τώρα του έβγαλα τη μπαταρία του καλού-κακού διότι εξακολουθεί να μυρίζει (όχι μόνο τα καλώδια του που υπερθερμάνθηκαν αλλά και το ίδιο.)

Μπορεί να έπαθε ζημιά η καινούρια μπαταρία του συναγερμού;
Μπορεί να έγινε ζημιά στο κύκλωμα του συναγερμού;
Το πολύμετρο να το σουτάρω;

picdev
18-09-16, 03:13
Το βραχυκύκλωμα από μονο του δεν χαλάει κάτι στο συναγερμό, ο φορτιστής μπορεί να έκαψε κάποια ασφάλεια . Ο σπινθήρας μπορεί αλλά σπάνιο , αν είναι επώνυμος έχει τις προστασίες που πρέπει .

Sent from my 2014813 using Tapatalk

fortis
18-09-16, 10:32
Το βραχυκύκλωμα από μονο του δεν χαλάει κάτι στο συναγερμό, ο φορτιστής μπορεί να έκαψε κάποια ασφάλεια . Ο σπινθήρας μπορεί αλλά σπάνιο , αν είναι επώνυμος έχει τις προστασίες που πρέπει .

Sent from my 2014813 using Tapatalk

Δηλαδή μπορεί ο φορτιστής της μπαταρίας να έκαψε κάποια ασφάλεια και συνεπώς να μη τη φορτίζει; Θα το καταλάβω μετρώντας τα volt της μπαταρίας σε μερικές μέρες βλέποντας αν έχουν κατεβεί;
(Το βράδυ που τον όπλισα λειτούργησε κανονικά. Επίσης του έκοψα και το ρεύμα από το γενικό και δείχνει να λειτουργεί κανονικά με τη μπαταρία.)

Η μπαταρία να τη γλύτωσε;
Το κουτί είναι κάπως έτσι http://s3.amazonaws.com/f01.justanswer.com/JACUSTOMER4mjor2s/2010-12-19_211739_photo-1.jpg μόνο που ο μετασχηματιστής (σαν αυτόν http://venieris.com/Portals/0/ProductImages/02426100.JPG είναι) βρίσκεται μέσα στο κουτί.

Ευχαριστώ

picdev
18-09-16, 11:27
Ή μπαταρία πρέπει να έχει τάση γύρω στο 13.5v όταν είναι πάνω στο φορτιστη

Sent from my 2014813 using Tapatalk

her
18-09-16, 11:36
Το πολυμετρο ισως να εχει παθει ζημια. Απο οτι βλεπω δεν εχει ασφαλεια στον ακροδεκτη αυτο. Δες αν μετραει amper

chipakos-original
18-09-16, 14:15
Το πολυμετρο ισως να εχει παθει ζημια. Απο οτι βλεπω δεν εχει ασφαλεια στον ακροδεκτη αυτο. Δες αν μετραει amper
Αφού το πολύμετρο βρισκόταν στη μεγάλη κλίμακα των 20Α επειδή έχει χοντρή μπάρα μέσα στο πολύμετρο λογικά δεν έχει πάθει τίποτα μιας και όλο το μπαμ το απορρόφησε ο ακροδέκτης.

fortis
18-09-16, 15:47
Amper δεν τολμάω να μετρήσω με το πολύμετρο αυτό μετά τα χτεσινά... Άλλωστε δεν το χρειάζομαι πρακτικά για τέτοια μέτρηση.
Του έκανα τώρα κάτι μερεμετάκια στα καλώδια διότι το ένα (το θετικό) τα είχε παίξει τελείως.
DC 12v μετράει κανονικά οπότε για τη συνήθη χρήση του θα το κρατήσω για την ώρα. Με προβλημάτισε διότι μύριζε και μέσα καμένο και όχι μόνο τα καλώδια με τους ακροδέκτες.

Σε λίγο θα τσεκάρω τη μπαταρία του συναγερμού να δω πόσα volt έχει για να καταλάβω αν φορτίζεται. 13,5v πρέπει να δείχνει πάντα ή αφού έχει περάσει κάποιος ελάχιστος χρόνος από όταν την έβαλα στο κύκλωμα ώστε να έχει πάρει το ρεύμα που χρειάζεται;

fortis
18-09-16, 22:41
Τώρα μέτρησα τη μπαταρία που έχω πάνω στο συναγερμό να δω αν φορτίζει κανονικά. Λοιπόν όταν είναι συνδεδεμένη στο κύκλωμα και μετρήσω τάση μου δείχνει να παίζει από 12.44 - 12.94v
Όταν την αποσυνδέω η μπαταρία δείχνει 12.94v
Με αποσυνδεδεμένη τη μπαταρία τα καλώδια που πάνε σε αυτή από το συναγερμό τα μετράω και δείχνουν 12.94 επίσης.

*Η παλιά που αντικατέστησα είχε 13.10v και μετά από 24 ώρες δείχνει 13.04
(πάντως όταν κόπηκε το ρεύμα δεν κράτησε ούτε 1 ώρα - την είχα 5 χρόνια πάνω)

FILMAN
19-09-16, 11:01
Βάλε αμπερόμετρο (σε σειρά αυτή τη φορά) στη μπαταρία να δεις αν φορτίζει.

fortis
20-09-16, 04:52
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα σχετικά φτηνό και απλό ψηφιακό πολύμετρο για να αντικαταστήσω αυτό που έχω; Κυρίως για μέτρηση τάσης μπαταριών και εξόδου DC γεννήτριας για σύνδεση ελαιοραβδιστικού.
Θα προτιμούσα να μην λειτουργεί με 9v μπαταρία...

FILMAN
20-09-16, 10:06
Αν θέλεις πολύμετρο που να μετράει τάσεις και ρεύματα χωρίς μπαταρία, θα πας σε αναλογικό. Αλλά γιατί θέλεις χωρίς μπαταρία;

fortis
20-09-16, 13:30
Αν θέλεις πολύμετρο που να μετράει τάσεις και ρεύματα χωρίς μπαταρία, θα πας σε αναλογικό. Αλλά γιατί θέλεις χωρίς μπαταρία;
Απλώς δεν θέλω να παίρνει 9βολτη πλακέ διότι είναι ακριβές (και τις τρώει σχετικά γρήγορα το δικό μου)
Θα προτιμούσα με 2 ΑΑ

FILMAN
20-09-16, 16:38
Γιατί είναι ακριβές; Ούτε 2€ δεν έχουν.

xsterg
20-09-16, 21:16
και ουτε γρηγορα τελειωνουν. εγω θα πρεπει να εχω συνολικα 10 πολυμετρα διαφορες μαρκες απο μεση κατηγορια εως καλη κατηγορια. σε ολα μα σε ολα δεν μπορω να θυμηθω ποτε αλλαξα μπαταριες τελευταια φορα.

fortis
20-09-16, 23:48
2 ευρώ μπαταρία σε πολύμετρο των 2 ευρώ μου φαίνονται πολλά.
Το δικό μου την έτρωγε πολύ γρήγορα όπως είπα. Πιθανόν κάτι να μην ήταν ΟΚ.

chipakos-original
21-09-16, 00:48
2 ευρώ μπαταρία σε πολύμετρο των 2 ευρώ μου φαίνονται πολλά.
Το δικό μου την έτρωγε πολύ γρήγορα όπως είπα. Πιθανόν κάτι να μην ήταν ΟΚ.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Πρέπει να ξεχνάς πότε άλλαξες μπαταρία.

nyannaco
21-09-16, 08:32
2 ευρώ μπαταρία σε πολύμετρο των 2 ευρώ μου φαίνονται πολλά.
Το δικό μου την έτρωγε πολύ γρήγορα όπως είπα. Πιθανόν κάτι να μην ήταν ΟΚ.Με πολύμετρο των €2, τί περίμενες φίλε μου, να είναι όλα ΟΚ? Δεν λέω να πάρεις επαγγελματικό, αλλά το "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" ισχύει λίγο-πολύ.

xsterg
21-09-16, 09:57
αν παρεις πολυμετρο των 30-60€ πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα. με πολυμετρα της πλακας θα εχεις τετοια προβληματα.

fortis
21-09-16, 13:18
Υπάρχει περίπτωση ένα αναλογικό βολτόμετρο να είναι πολύ ακριβέστερο από ψηφιακό ή οι έμποροι με δουλεύουν;

nyannaco
21-09-16, 13:26
Ενα ακριβό αναλογικό, από ένα φτηνιάρικο ψηφιακό, ασφαλώς και υπάρχει.

Μην ξεχνάς ότι και το ψηφιακό μετράει ένα αναλογικό μέγεθος (τάση), και το μετατρέπει σε ψηφιακό για να το απεικονίσει. Στο ψηφιακό η ακρίβεια εξαρτάται από την ποιότητα (άρα και το κόστος) των υποσυστημάτων μέτρησης και (κυρίως) μετατροπής. Η ψηφιακή απεικόνιση από μόνη της δεν λέει τίποτα, αν η μέτρηση και μετατροπή είναι κουκουρούκου.