PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιόφωνο Sanyo δεν έχει ήχο.



-fox
11-09-16, 12:06
Καλημέρα.Έχω ένα Ραδιόφωνο το οποίο δεν βγάζει ήχο.(Sanyo model 8U-4.6 specifacation)
Παλιό με MW,SW1,SW2.Πέρνει τάση 6V, με μπαταρίες ή με εξωτερική τροφοδοσία.
Το ηχείο και ο Διαμορφωτής μετράνε ωμικά.Απλώς έχει δυο κομμένα καλώδια που πάνε στο πηνίο με φερρίτη (συντονισμού) τα οποία στην παρούσα φάση δεν νομίζω να έχουν σχέση με την βλάβη. Τα στοιχεία του είναι:
Τransistor and Diode
Oscillator 2SA58
Mixer 2SA93
1st I.F amp2SA49
2nd I.F amp 2SB53
1st A.F amp 2SB54
2nd A.F amp2SB54
Power amp 2SB58X2 (B class p.p)
delector and A.G.C IN 60
Temperature compesation M-8601
Μήπως κάποιος ξέρει που να ψάξω για την βλάβη; Ευχαριστώ !

nyannaco
11-09-16, 13:21
Πώς εβγαλες το συμπέρασμα ότι τα κομμένα σύρματα του πηνίου δεν παίζουν ρόλο;
Και σε ποιό εξάρτημα αναφέρεσαι με τον όρο διαμορφωτής;

-fox
11-09-16, 14:30
Μπορεί να κάνω λάθος, δέχομαι απόψεις.
Διαμορφωτής είναι ο μικρόςμετασχηματιστής που υπάρχει εκεί,το πρωτεύον του παίρνει από την πλακέτα και το δευτερεύον δίνει στο ηχείο.
Το ένα κομμένο καλώδιο είναι κολλημένο στην μια μεριά στο πηνίο συντονισμού, το άλλο κομμένο καλώδιο είναι κολλημένο στο μεταγωγικό διακόπτη συχνοτήτων στην μια μεριά(νομίζω, γιατί τώρα δεν το βλέπω) και το μήκος τους είναι ίδιο.
θα τα δω καλύτερα και θα απαντήσω το επόμενο Σαββατοκύριακό γιατί θα λείπω.
Ευχαριστώ πολύ!

FILMAN
12-09-16, 11:08
Ο μετασχηματιστής που λες είναι εκεί για προσαρμογή αντίστασης, δεν κάνει κανενός είδους διαμόρφωση.

-fox
17-09-16, 17:02
Εντάξει το δέχομαι.Μετράει ωμικά και πιστεύω ότι είναι καλός.
Τα δύο κομμένα καλώδια είναι στο μεταγωγέα μπαντών το ένα και απέναντι στο πηνίο συντονισμού το άλλο,με το ίδιο μήκος, πιστεύω ότι είναι στο κύκλωμα συντονισμού και τα δυο.
Ξέρει κανείς όταν υπάρχει κομμένο καλώδιο στο κύκλωμα συντονισμού χάνεται ο ήχος;
Εγώ πιστεύω ότι έχω καμμένο κάποιο ταντζίστορ, αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω να ξεκολλάω και να μετρώ.