PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη LG] FLATRON L204WT-SF



gponiris
22-08-16, 00:44
Kαλησπερα.
Η οθονη δεν αναβει και το μπλε φωτακι του power τρεμοπαιζει αχνα.
Yπαρχει καποιος τροπος να την επισκευασω?(δεν εχω γνωσεις ηλεκτρονικων αλλα προς στιγμην τα παω καλα με τα μαστορεματα)
Καθε βοηθεια δεκτη

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
22-08-16, 16:02
Kαλησπερα.
Η οθονη δεν αναβει και το μπλε φωτακι του power τρεμοπαιζει αχνα.
Yπαρχει καποιος τροπος να την επισκευασω?(δεν εχω γνωσεις ηλεκτρονικων αλλα προς στιγμην τα παω καλα με τα μαστορεματα)
Καθε βοηθεια δεκτη
τι ακριβώς θέλεις να μάθεις που είναι η βλάβη ή τον τρόπο της επισκευής?
να σου πω εγώ εναν τρόπο παίρνω την συσκευή την ανοίγω το καπάκι την βάζω στο ρεύμα κάνω οπτική, ακουστική η αν υπάρχει μυρωδιά καμμένου παρατήρηση μετά προχωρώ σε διάφορες μετρήσεις αν δεν είναι κάτι απο τα παραπάνω μετά αφαιρώ το χαλασμένο εξάρτημα με τρόμπα αποκκόλησης ματά βάζω καινούριο εξάρτημα χρησιμοποιώ κολλητήρι καλάι και έτοιμη η συσκευή

ziakosnasos
22-08-16, 19:03
Η βλάβη είναι σχετικά εύκολη για κάποιον που γνωρίζει και έχει την ανάλογη εμπειρία να την επισκευάσει , το θέμα είναι χωρίς παρεξήγηση και φιλικά πάντα , ότι όπως λες δεν έχεις γνώσεις σχετικά με ηλεκτρονικά κυκλώματα , το να σου πει κάποιος ότι είναι το τάδε άλλαξε το χωρίς εσύ να γνωρίζεις είναι λιγάκι επικίνδυνο γιατί παίζουν πολλά πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά γιατί έχεις να κάνεις πάνω από όλα με υψηλή τάση . Στην καλύτερη να πάει στράφι το τροφοδοτικό ή και το πανελ , στην χειρότερη να σε χτυπήσει το ρεύμα με ότι συνεπάγεται αυτό .

gponiris
23-08-16, 14:59
Καλησπερα και ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση.
Ειδα ενα tutorial πως να λυσω την οθονη και επραξα αναλογως.
Αποσυνδεσα την πλακετα που επερνε το ρευμα(την δεξια απο την 2η εικονα)
Τα Οπλα μου ειναι ενα πολυμετρο και ενα κολλητηρι.Αυτο που θελω (αν υπαρχει υπομονη και χρονος απο καποιον) να μου εξηγησετε τη διαδικασια διαγνωσης του προβληματος και την αντιμετωπιση του.
Εχω διαβασει πολλες αναφορες εδω μεσα αλλα και απο αλλου οτι συνηθως φταινε πυκνωτες και ειναι ευκολο να αντικατασταθουν.
Σας παραθετω φωτο και θα ηθελα πανω σε αυτες να φτιαξουμε εναν οδηγο επισκευης.
Ευχαριστω εκ των προτερων
4219942200422014219842202

nyannaco
23-08-16, 15:04
Για αρχή, έχεις πέντε φουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς μαζεμένους στη γωνία δίπλα στον κοννέκτορα.
Θα σου πρότεινα να αλλάξεις όχι μόνο αυτούς, αλλά και τους δύο ξαπλωτούς.

gponiris
23-08-16, 17:44
Δεν ξερω τιποτα απο ονομασιες του λογου το αληθες.Πρωτη φορα θα ασχοληθω επειδη εχω το χρονο και τη διαθεση :)
Δειξτους μου στη φωτο αν μπορεις και πες μου πως τους παραγγελνω απο καταστημα ηλεκτρονικων να παω να αγορασω

marioland
23-08-16, 18:33
Θελουν αλλαγη οι πρασινοι πυκνωτες και καλο ειναι να αλλαχτουν και οι οι 2 μεγαλοι (οι μεγαλοι κρατουν κρατουν υψηλη ταση)

Οι ηλεκτρολυτικοι εχουν πολικοτητα ( αν τους βαλεις αναποδα θα σκασουν)

Εφοσον δεν το εχεις ξανακανει , δεν εχεις τρομπα αποκολλησης βρες καποιον κοντα σου να σε βοηθησει και να σου δειξει μερικα πραγματα , ειναι κλασικη βλαβη στα lg μην καταστρεψεις το pcb και παει τσαμπα η συσκευη

qsd330
23-08-16, 18:33
ο φιλος παραπανω σου προτεινει να αντιακτασησεις αυτα....
οπως βλεπεισ οι 4 ειναι φουσκομενοι..... προσοχη στην αντικατασταση γιατι εχουν πολικοτητα πρεπει να μπουν σωστα...
42203

gponiris
23-08-16, 23:52
Δεν γνωριζω καποιον που να ασχολειται γιαυτο απευθυνομαι εδω.
Αν υπαρχει καποιος απο εδω,κοντα στην περιοχη κυψελη πατησια και εχει το χρονο να βοηθησει καλως,ειδαλλως θα το κανω ο ιδιος.
Πως να τα παραγγειλω απο το μαγαζι ηλεκτρονικων?Να τα βγαλω και να τα παω ή εχουν συγκεκριμενη ονομασια στην αγορα?

qsd330
24-08-16, 01:06
μπορεις να πας με την πλακετα οπως ειναι αλλα
πχ ο μεγαλος αριστερα στην τελαιυταια φωτο που φαινονται τα στοιχεια του γραφει 68μF 450V ομοιως δες και των υπολοιπων και αγορασε νεους με τα ιδια αυτα στοιχεια
οπως ειπα και πριν πρεπει να προσεξεις πολικοτητα... αυτο φαινεται καθετα απο το ενα πινακι σε ολο το μηκος εχει μια ασπρη γραμμη προσοχη μην το βαλεις αναποδα γιατι θα σκασει σε δευτερολεπτα

nyannaco
24-08-16, 08:29
Και πριν το επιχειρήσεις, βρες μια άχρηστη παλιά πλακέτα για να κάνεις εξάσκηση με το κολλητήρι, γιατί αν πας κατευθείαν δεν θα μπορέσεις να κάνεις επισκευή, μάλλον ζημιά θα κάνεις.

Panoss
24-08-16, 20:15
Bλέπω να 'ρχεται το big bang!:lool:

JOUN
24-08-16, 23:10
Ενταξει σε τετοια πλακετα ειναι αρκετα ευκολο να βγουν οι πυκνωτες.Σε motherboard υπολογιστη ειναι το προβλημα.
Τους μεγαλους θα ελεγα να μην τους αλλαξει δεν πιστευω οτι χρειαζεται,ειναι στο πρωτευων του τροφοδοτικου.

johnnyb
24-08-16, 23:54
Κανονικα δε θα επρεπε να αλλαχτουν οι μεγαλοι αλλα οι Samxon ειναι εγγυηση οτι θα χαλασουν :biggrin:.

gponiris
31-08-16, 01:15
Παιδια σας ευχαριστω για την καθοδηγηση!Η οθονη λειτουργει! :001_smile:
Αλλαξα με τη βοηθεια αλλου ενος ζευγαριου χεριων τους μικρους πυκνωτες(κοστος 1ε) και πηγανε ολα περιφημα!

chipakos-original
31-08-16, 07:58
Παιδια σας ευχαριστω για την καθοδηγηση!Η οθονη λειτουργει! :001_smile:
Αλλαξα με τη βοηθεια αλλου ενος ζευγαριου χεριων τους μικρους πυκνωτες(κοστος 1ε) και πηγανε ολα περιφημα!

Αφού αντικατέστησες μόνο τους μικρούς πυκνωτές τότε δεν έχει διορθωθεί το μόνιτορ.

gponiris
01-09-16, 00:02
Αφού αντικατέστησες μόνο τους μικρούς πυκνωτές τότε δεν έχει διορθωθεί το μόνιτορ.

Tι εννοεις?