PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύμετρο που χρησιμοποιείται για μετρήσεις σε μητρικές



tab
14-08-16, 23:12
Όποιος θέλει μπορεί να γράψει ποιο ή ποια πολύμετρα χρησιμοποιεί για μετρήσεις σε πλακέτες υπολογιστών ή άλλα boards, και μερικά σχόλια αν είναι ευχαριστημένος ή αν ήθελε να έχει παραπάνω λειτουργίες.


Εγώ έχω αυτό το ερασιτεχνικό


http://www.tatsis-electronics.gr/wp-content/uploads/2013/02/digital_multimeter_series_item_no_digital_multimet er_series_digital_multimeter_ct_9830.jpg

Έχει backlight χεχε!

Δεν είναι και πολύ ακριβές στις μετρήσεις νομίζω αλλά για 13 euro καλό είναι.

betacord85
14-08-16, 23:56
και τι ακριβως θα μετρησεις στην μητρικη με αυτο?θες να ξεκινησεις επισκευες σε μητρικες?παντως αυτο θα ειναι το τελευταιο...βρες πρωτα τις βλαβες...

tab
15-08-16, 00:46
Ξαναδιάβασε τον τίτλο του post και το περιεχόμενο.. Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά.

chipakos-original
15-08-16, 09:42
Με συγχωρείς αλλά για να κάνεις μετρήσεις σε πλακέτα υπολογιστή ένα ψηφιακό ακόμη και της αξίας των 13 ευρώ είναι μια χαρά δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω μιας και θα το χρησιμοποιήσεις για μέτρηση τάσης και αντίστασης, άντε στην μέτρηση αντίστασης να είναι αυτόματη η κλίμακα για να μην επιλέγεις συνέχεια κλίμακα και χάνεις χρόνο επισκευής..... Thats all......Το θέμα είναι ότι μπορεί το πολύμετρο να έχει θέση για έλεγχο διόδων αλλά μόνο με παλμογράφο και component tester θα βρεις την χαλασμένη κι όχι με το πολύμετρο. Άντε να σκεφτώ στο πολύμετρο όταν είσαι στη θέση της μέτρησης αντίστασης όταν γεφυρώσεις τους ακροδέκτες να σου δείχνει η οθόνη απόλυτο 000 έτσι ώστε να βρίσκεις συνέχεια πάνω σε νησίδα.Τι άλλο να έχει το πολύμετρο.... καπασιτόμετρο???Πάντα ένα μεμονωμένο καπασιτόμετρο κάνει καλύτερα την δουλειά του. Να έχει συχνόμετρο?? Πάντα ένα συχνόμετρο μεμονωμένο κάνει καλύτερα τη δουλειά σου.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ας μιλήσουν κι οι συνάδελφοι.

Gaou
15-08-16, 12:00
καταρχην παιδια Χρονια μας Πολλά. φίλε αν και η τοποθέτηση σου ειναι εκ του πονηρου εγω θα σου απαντήσω ότι και στην συγκεκριμένη τα εργαλεια δεν κάνουν τον παστορα...! οι ανθρωποι που σου απαντανε σου λενε ότι αμα ξερεις μπορεις να τα κάνεις και με ένα απλο πολύμετρο . το απλο φυσικά δεν σημαινει φθηνο αλλα απλο ( λιγες λειτουργιες ) .

tab
16-08-16, 22:31
Δεν είναι εκ του πονηρού φίλε.. δεν ζήτησα να μου πει κανείς κάτι για βλάβες/μετρήσεις κτλ... Έκανα αυτό το ποστ αν κάποιος θέλει να δείξει το πολύμετρο που δουλεύει είτε κάνει 5euro είτε 200...

Τα άλλα σχόλια πιστεύω είναι περιττά...

pipilas
17-08-16, 02:51
Δεν είναι εκ του πονηρού φίλε.. δεν ζήτησα να μου πει κανείς κάτι για βλάβες/μετρήσεις κτλ... Έκανα αυτό το ποστ αν κάποιος θέλει να δείξει το πολύμετρο που δουλεύει είτε κάνει 5euro είτε 200...

Τα άλλα σχόλια πιστεύω είναι περιττά...
FLUKE 117
&
RIGOL DM3068
δεν θα χανεις ουτε mV

manolo
19-08-16, 22:19
Καλησπέρα κι από εμένα..

Χρησιμοποιώ το Fluke 112
πολύ στιβαρό, απόλυτα αξιόπιστο, ωραίο μέγεθος και συσκευής και οθόνης και επίσης και σε αυτό επίσης δε χάνεις ούτε mV.
Σε συνδυασμό με probes με πολύ λεπτούς ακροδέκτες διάφορων μεγεθών που έχω αγοράσει (model:6341, Pomona electronics) για να χρησιμοποιούνται στα πολύ δύσκολα σημεία που δεν μπαίνει probe κανονικού μεγέθους, είμαι καλυμμένος..