PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ηχεία PC] πρόβλημα με ηχεία LOGITECH Z-5500



gladiator4
10-07-16, 16:06
Καλησπέρα παιδιά! τα ηχεία παρουσιάζουν το εξής πρόβλημα εκεί που λειτουργούν κανονικά, ξαφνικά μετά από λίγη ώρα ακούγετε ένα φύσημα μέσα από τα ηχεία και σταματάν να παίζουνε.. Αν κλείσω τον διακόπτη από πίσω από το γουφερ για λίγο και τα ξανά ανοίξω θα λειτουργήσουν πάλι αλλά μετά από κάποια δευτερόλεπτα θα ξανακάνει πάλι το ίδιο.. ξέρετε ίσως τι μπορεί να φταίει; ευχαριστώ εκ των προτέρων..!!

marioland
10-07-16, 19:01
Aν εχεις καποιες γνωσεις και εξοπλισμο κοιτας για ελαττωματικους ηλεκτρολυτικους και ψυχρες κολλησεις αρχικα.

gladiator4
10-07-16, 19:44
τώρα σπουδάζω το αντικείμενο.. αν είναι κάτι τέτοιο μπορώ να το επισκευάσω.. τα έχω και 8 χρόνια κοντά..πρέπει να βρω απαραίτητα τρόπο να τα επισκευάσω γιατί τέτοια ηχεία δεν τα βρίσκεις πλέον..αν δεν ειναι οι πυκνωτές τι άλλο πιστεύεις οτι μπορεί να είναι; ελπίζω μόνο κάτι που να μπορεί να επισκευαστεί...

georgis
11-07-16, 09:21
Ανοιξετα και κανε αυτα που σου ειπε.

gladiator4
12-07-16, 21:06
το έκανα.. δεν υπάρχει κάποιος φουσκωμένος πυκνωτής.. η κάποια ψυχρή κόλληση... τι άλλο μπορεί να είναι;

johnnyb
12-07-16, 21:31
το έκανα.. δεν υπάρχει κάποιος φουσκωμένος πυκνωτής..

Αυτη ειναι η μεθοδος ελεγχου των πυκνωτων που χρησιμοποιουν οι πληροφορικαριοι , αν σπουδαζεις και θες να ασχοληθεις θελεις καπασιτομετρο (και αργοτερα Esr meter ) o φουσκωμενος πυκνωτης ειναι το τελικο σταδιο , μπορει ομως να εχει σημαντικη αποκλιση και εξωτερικα να ειναι καινουριος.
Βαλε μερικες φωτο καλης αναλυσης απο τις πλακετες για να μπορει να σε βοηθησει καποιος

gladiator4
15-07-16, 12:19
με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω.. πρέπει να βρω καλή camera λόγο ότι το κινητό μου είναι μάπα.. αυτό με τους πυκνωτές το γνωρίζω απλά έλεγα μήπως ο πιθανός ένοχος είναι κάτι άλλο το οποίο μπορεί κάποιος να μου πει τι μετρήσεις μπορώ να κάνω με πολυμετρο.. πχ σε κάποιο τρανζίστορ.. δηλαδή από τα συμπτώματα που είπα το πιθανό είναι να έχει πρόβλημα κάποιος πυκνωτής;

georgis
15-07-16, 21:59
Τι τροφοδοτικο εχει;παλμοτροφοδοτικο η μετασχηματιστη;

gladiator4
16-07-16, 14:36
έχει μετασχηματιστη.. ξέχασα να αναφέρω οτι το γουφερ ζεσταίνονταν πάρα πολύ, έβαζες το χέρι πάνω και ζεματούσε, όπως λέει και στο datasheet το ολοκληρωμένο εχει προστασία απο θερμοκρασία , όταν φτάσει περίπου τους 150 βαθμούς, λέτε να παίζει κάτι τέτοιο; να φτάνει τους 150 και να σταματάει τα ηχεία για προστασία;

xsterg
16-07-16, 19:21
κλασικη περιπτωση βλαβης! dc στο σταδιο εξοδου. αν εχει ηλεκτρολυτικο σε σειρα μην ρωτησεις! αν δεν εχει αρχιζεις το ψαξιμο!

gladiator4
16-07-16, 19:56
μου το εξηγείς λίγο καλύτερα φίλε μου.. που πιστεύεις ότι οφείλεται η βλάβη?

georgis
16-07-16, 20:14
Βαλε μια καλη φωτο απο την πλακετα.παρετα καλωδια του woofer αναποδα προς το εξοδου .καπου πρεπει να εχει πυκνωτη για το dc.μπορει να ειναι αρπαγμενο και το μεγαφωνο

gladiator4
16-07-16, 21:15
4206442065

gladiator4
16-07-16, 21:16
ορίστε και φώτο από τις 2 πλακέτες..

Papas00zas
16-07-16, 22:30
Μια καλη αρχή είναι να αλλάξεις όλους τους μικρους ηλεκτρολυτικους και αν στο ξανακανει πας και στους απλούς....η αλλιως τους παιρινεις ολους καινουριους και τους αλλαζεις όλους, πλην ισως των 2 μεγάλων.

gladiator4
17-07-16, 02:27
Μια καλη αρχή είναι να αλλάξεις όλους τους μικρους ηλεκτρολυτικους και αν στο ξανακανει πας και στους απλούς....η αλλιως τους παιρινεις ολους καινουριους και τους αλλαζεις όλους, πλην ισως των 2 μεγάλων.

ωστόσο δεν φαίνεται να έχει φουσκώσει κάποιος.. πιστεύεις ότι είναι στάνταρ πρόβλημα με πυκνωτές; κοντεύει μια 10ετια θα ήταν πιθανό..αλλά το πρόβλημα νομίζω ότι προέρχεται απο την μεγάλη θερμοκρασία που ανεβάζει.. πραγματικά ζεματάει.. οπότε αρχικά πρέπει να βρω τι φταίει και ανεβάζει τόσο θερμοκρασία.. πιστεύεις ότι μπορεί να κάνουν τι δουλειά οι ηλεκτρολυτικοι;

Panoss
17-07-16, 19:47
ωστόσο δεν φαίνεται να έχει φουσκώσει κάποιος
Δεν έχει σημασία, άλλαξέ τους.

FILMAN
19-07-16, 15:24
Τελικά αυτό που ζεσταίνεται είναι το τελικό ολοκληρωμένο ή το woofer;

gladiator4
19-07-16, 20:06
δεν ξέρω.. αυτό που βλέπω είναι ότι μετά από λίγο το γουφερ ζεματάει πάρα πολύ.. αυτό προφανώς προκαλείτε από κάποια εξαρτήματα στην πλακέτα.. και αυτό είναι το θέμα μου πως μπορώ να εντοπίσω τι φταίει..τα παιδιά από επάνω μου είπαν να αλλάξω όλους τους πυκνωτές, κάτι που δεν είναι και τόσο απλό γιατί είναι πάρα πολλοί, πάνω από 40 στο σύνολο και με διαφορετικές τιμές οι περισσότεροι μεταξύ τους.. το θέμα είναι αν αξίζει να το κάνω και αυτό έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.. γιατί και κόστος αλλαγής όλων των πυκνωτών δεν θα είναι και μικρο... υπάρχει περίπτωση την μεγάλη θερμοκρασία να την προκαλούν οι πυκνωτές;

kostas stathopoulos
19-07-16, 22:51
Παιδιά μην ξεχνάτε ότι πάνω στο s.woofer είναι και μια τεράστια ψύκτρα οπότε μου φαίνεται λογικό να καίει.
http://i906.photobucket.com/albums/ac262/fengkunliu/Z5500BACK1.jpg

gladiator4
20-07-16, 13:53
σίγουρα βγάζει θερμότητα αλλά άλλο να είναι ζεστό και άλλο να μην μπορείς να ακουμπήσεις το γουφερ από την πάνω μεριά..

xsterg
20-07-16, 14:39
φιλε μου οι γνωσεις σου δεν επαρκουν. απευθυνσου σε καποιον ειδικο για το θεμα.

gladiator4
20-07-16, 16:07
φιλε μου οι γνωσεις σου δεν επαρκουν. απευθυνσου σε καποιον ειδικο για το θεμα.

το ξέρω ότι δεν επαρκούν φίλε μου, για αυτό άλλωστε ζήτησα βοήθεια από εδώ.. μήπως με το πολύμετρο μπορώ να πάρω κάποιες μετρήσεις , η για κάποιον που ξέρει καλά από να συμπτώματα να κατάλαβε τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει..

FILMAN
25-07-16, 11:09
Για να καίει το woofer πάει να πει ότι περνάει από μέσα του DC οπότε βλέπεις γιατί γίνεται αυτό (πολύ πιθανόν χαλασμένο τελικό ολοκληρωμένο)

marioland
25-07-16, 20:37
tda7294 φοράει

http://cdn.head-fi.org/5/59/598827f3_MB_Z5500-SUBCIRCUIT-SCHEMATIC.png

gladiator4
27-07-16, 14:04
υπάρχουν κάποιες μετρήσεις που μπορώ να κάνω με πολυμετρο; είναι πολύ πιθανό να φταίει το ολοκληρωμένο γιατί όπως είπα και ποιο πάνω διακόπτει την λειτουργία όταν φτάσει τους 150 βαθμούς.. οπότε η κάτι μέσα ανεβάζει υπερβολικά θερμοκρασία και σταματάει το ολοκληρωμένο η φταίει το ίδιο το ολοκληρωμένο..

ezizu
27-07-16, 15:16
Αν το woofer δέχεται DC, είναι λογικό ότι κάποια στιγμή θα ζεσταθεί υπερβολικά, όπως λέει και ο Φίλιππος παραπάνω.
Ταυτόχρονα όμως,αν συνεχίζει να λειτουργεί με DC, από κάποιο σημείο και μετά, θα αρχίσει να έχει πρόβλημα το πηνίο του woofer μέχρι κάποια στιγμή να καεί τελείως και τότε, είτε ο κώνος του μεγάφωνου κατά την κίνησή του θα "ξύνει" , είτε θα κολλήσει το πηνίο με τον μαγνήτη και δεν θα μπορεί να κάνει καμία κίνηση.
Βάσει των παραπάνω, είναι πολύ πιθανό, η μεγάλη θερμοκρασία, που όπως έγραψες, έχει το woofer, να οφείλεται σε μεταφορά θερμότητας από κάποιο άλλο εξάρτημα, με πιθανότερο κάποιο ολοκληρωμένο εξόδου.

Μπορεί να έχει πρόβλημα το ίδιο το ολοκληρωμένο (ή κάποιο/α από το/τα ολοκληρωμένο/α) εξόδου .

Θα πρέπει να βρεις αρχικά ποια ακριβώς είναι τα ολοκληρωμένα εξόδου και να βρεις έστω το datasheet τους (δεν γνωρίζω αν είναι TDA7294, αλλά αν όντως είναι, τότε το datasheet του μπορείς να το δεις εδώ : http://www.hestore.hu/files/TDA7294.pdf ) .
Μετά θα πρέπει να κάνεις διάφορες μετρήσεις τάσεων σε αυτά τα ολοκληρωμένα, π.χ. στο πόδι εξόδου, στα πόδια τροφοδοσίας, στα πόδια των εισόδων κ.ο.κ. για να μπορέσεις να προσδιορίσεις την βλάβη.

chipakos-original
29-07-16, 08:35
Είναι μεγάλο θέμα το DC στην έξοδο του ενισχυτή καθότι είναι ικανό να χαλάσει το μεγάφωνο και να αυξήσει το κόστος επισκευής,αν δεν το έχει κάνει ήδη.