PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάποδη τοποθέτηση συλλέκτη σε ηλιακό.



dennis76
30-05-16, 12:13
Καταρχήν το φόρουμ είναι απαιχτο,ε χω μία ερωτησουλα .τον νοεμβριο βαλαμε ηλιακό θερμοσιφωνα,την ημέρα τοποθέτησης ελειπα στην δουλειά,οποτε δεν ειμουν σπίτι για να παρακολούθηση.Μετα από κάποιες ημέρες ότι στον συλλέκτη υπήρχε ένα αυτοκόλλητο στα πλάγια που έγραφε:this side down με ένα βελάκι που έδειχνε.Στο θέμα μας τώρα, ενώ εννοούσε αυτή ή πλευρά κάτω ο υδραυλικός το έβαλε πάνω!!!!! Τον πήρα τηλέφωνο αλλά μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο.Εγω ψιλοανυσηχω,αφου ο κατασκευαστής το έβαλε ,πως ο υδραυλικός τον ακυρωνει#?????θα ήθελα την συμβουλή σας😃

Panoss
30-05-16, 12:35
Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον κατασκευαστή;
Υποθέτω θα 'ναι ελληνική εταιρεία.
Αν είναι ξένη email.

dennis76
30-05-16, 16:29
μιλησα με την εταιρεία μετά από πολλές προσπάθειες και μου είπαν να τον αλλάξω φορά τον συλλέκτη σύμφωνα με τις οδηγίες.Απλα ο υδραυλικός μου μου είχε πει πως δεν παίζει ρόλο.το ίδιο μου είπαν και δύο φίλοι υδραυλικοί.τελικα συνεννοήθηκε με τον δικό μου να έρθει να το αλλαξουμε

vasilimertzani
30-05-16, 17:02
Το ορθοτερο ειναι αυτο

vasilisd
31-05-16, 22:58
Ορισμένοι συλλέκτες έχουν τρύπες στην κάτω μεριά για να αποβάλλεται η όποια υγρασία μπορεί να συσσωρευθεί. Αν εσύ το βάλεις ανάποδα και οι τρύπες είναι επάνω καταλαβαίνεις, δεν είναι σωστό. Σε κάθε περίπτωση για να το λέει ο κατασκευαστής και να μπαίνει στη διαδικασία να κολλάει εκεί αυτοκόλλητο, δε το λέει τυχαία..