PDA

Επιστροφή στο Forum : Στεγνωτήριο aeg λάθος χρόνος στην ολοκλήρωση του προγράμματος



bobkarpenisi
10-05-16, 15:01
Καλημέρα κ γεια χαρά σε όλους εχω το εξής πρόβλημα.:εχω ένα στεγνωτήριο Aeg lava therm το οποίο ενώ ρυθμιζεται σε ένα πρόγραμμα που διαρκεί 1:20 λεπτά,η ολοκλήρωση του προγράμματος γίνεται μετά από 2 ώρες . Εχεις κανείς αντιμετοπίσει το ίδιο πρόβλημα ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

teresos
10-05-16, 16:54
και εγω lava therm (59850) εχω.
Το οτι το βάζεις ενα πρόγραμμα που λέει ολοκλήρωση σε 1:20 είναι τελείως υποκειμενικό....
Εαν τα ρούχα έχουν παραπάνω υγρασία από ότι χρειάζετε το συνκεκριμένο πρόγραμμα το στεγνωτήριο έχει αισθητήρες και συνεχίζει μέχρι
το επιθυμητό στέγνωμα.
Είναι φυσιολογική η λειτουργία αυτή.
Είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο πχ προς το τέλος να βλέπεις "υπολειπόμενος χρόνος" 1 λεπτό και αυτό να διαρκεί για 10 -15 λεπτά....
Αν θέλεις να είσαι κοντά στους χρόνους που λεει το καθε πρόγραμμα θα πρέπει να προσέχεις να :
....βάζεις την ποσότητα ρουχων που λεει ο κατασκευαστής για κάθε πρόγραμμα...(δεν το γεμίζουμε μεχρι επάνω) . Μόνο 1-2 προγράμματα το κάνουν αυτό.
....να ρυθμίζεις τις στροφές σύμφωνα με αυτές που χρησημοποίησες στο πληντήριο
....την "στεγνώτητα" αν την βάλεις στο max, είναι λογικό να χρειάζετε παραπάνω ώρα.

bobkarpenisi
17-09-16, 21:34
Όντως εχεις δίκιο παίζει ρόλο η υγρασία το παρακολούθησα κ αυτό συμβαίνει ,ευχαριστω παρά πολύ


Sent from my iPhone using Tapatalk