PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργη γεύση νερου απο βρύση



kostasko23
12-04-16, 13:29
Καλησπέρα. Εχω εδω και 2 χρονια φτιαξει ενα μπανιο οπου έβαλα 3 σχετικα φτηνες βρύσες Μαρκας Grohe. Ντουζ, μπυντέ και νεροχυτη. Ο νεροχυτης καθε φορα που δεν εχει τρεξει για λιγη ωρα βγαζει μια γευση στο νερο γα 1-2 δευτερα, που δεν μπορω να την περιγραψω. Οι αλλες 2 βρυσες δεν εχουν τετοιο θεμα. Τι μπορει να συμβαινει?
-Το μαγαζι που τις αγόρασα μου είπε οτι θα μπορώ να πινω νερο κανονικα. Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε πληροφορία

Κυριακίδης
12-04-16, 22:08
Οι αλλες 2 βρυσες δεν εχουν τετοιο θεμα.
Προφανώς δεν έχει σχέση με την ποιότητα του νερού . Υποθέτω λοιπόν οι άλλες 2 βρύσες έχουν θέμα εσωτερικών οξειδώσεων? που παράγουν "γεύση" ? .
Γράψε στον γκούγκλη "προδιαγραφές ΕΕ για βρύσες κουζίνας μπάνιου " και έλεγξε περί προδιαγραφών.

kostasko23
12-04-16, 22:15
Καλησπερα, ευχαριστω για την απαντηση. Εννοεις η μια βρυση φανταζομαι(η μια εχει προβλημα, οι 2 ειναι μια χαρα) τι ακριβως να ψαξω πιο συγκεκριμενα γιατι εχει κατι κατεβατά. Περα απο την οξειδωση υπαρχει περιπτωση να ειναι καποιο υλικο που ξεφυγε απο τους υδραυλικους? Το θεμα υπαρχει απο την πρωτη μερα εως και 2 χρονια μεχρι σημερα

Κυριακίδης
12-04-16, 22:42
Κανονικά πρέπει να καλέσεις τον Ηρακλή Πουαρό . (και όχι υδραυλικό)
Αν δεις την σωρεία λογικών απαντήσεων όπως? (ένα δείγμα)
http://www.mybike.gr/forums/topic/62232-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CF%8D%CF%83%CE%B7/
Που μιλάνε από ... χλώριο / καθαρισμός δεξαμενών / συχνότητα που χρησιμοποιείται η συγκεκριμένη βρύση και ο χρόνος που έμεινε το στάσιμο νερό / οι σωληνώσεις τις εγκατάστασης / από "λιπαντικά" στην βρύση από κατασκευής / από οξειδώσεις / από τυχόν "κόλλες" που βάζουν κάποιοι στα υδραυλικά ... και δεν συμμαζεύεται .
Σκέψου λίγο (ή μάλλον σοβαρά) και την χρήση φίλτρων νερού που για μένα τουλάχιστον είναι μονόδρομος και ξέρω την τεράστια σημασία και διαφορά .

kostasko23
13-04-16, 11:22
Ωραιος φιλε ευχαριστω παρα πολυ

vasilimertzani
14-04-16, 09:10
εχεις πλυντηριο πιατων ;

kostasko23
15-04-16, 14:14
εχεις πλυντηριο πιατων ;

Η βρυση ειναι στο υπογειο και το πλυντηριο πιατων στον απο πανω οροφο