PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κατσαβιδι θελω?



gponiris
24-03-16, 03:40
Θελω να ξεβιδωσω ενα πολυμπριζο γιατι σταματησε να λειτουργει και θελω να το επισκευασω με τη βοηθεια σας(αν ειναι ευκολο),αλλα εχει περιεργες βιδες.
Τι τυπο κατσαβιδιου θελει?
41536

chipakos-original
24-03-16, 06:03
Βάλε μυτοτσίμπιδο μέσα δεν είναι βαθιά η παλιόβιδες. Μετά πέταξέ τες και βάλε άλλες

kalarakis
24-03-16, 10:12
πρεσαριστά περτσίνια .
Με το τρυπάνι διαμέτρου όσο η τρύπα , τρώς το κεφάλι του περτσινιου ,μέχρι να φανεί το πλαστρικό. Μετά ανάλογα βάνεις άλλες βύδες.
Γνωμη μου είναι να το πετάξεις και να αγοράσεις ενα άλλο.

GSR600
24-03-16, 12:32
Βαλε στο κολητηρι μια χοντρη μυτη και ακουμπησε το πανω στο κεφαλι της βιδας και συνχρονως σηκωνε τον πατο θα δεις που σε 2 λεπτα το εχεις ανοιξει.Επειτα της ξεβιδωνεις τις πετας και βαζεις καινουργιες με ροδελα.:wiink:

katmadas
24-03-16, 14:23
δεν ειναι βιδες αλλα περτσινια.
με τρυπανι αλλα δεν αξιζει ο κοπος.

GSR600
24-03-16, 14:26
δεν ειναι βιδες αλλα περτσινια.
με τρυπανι αλλα δεν αξιζει ο κοπος.
Εχω ανοίξει καμια 20αρια τετοια φαίνεται σαν πριτσινι αλλα εχουν σπείρωμα κανονικα και βιδωνουν στο πλαστικό.

Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σεατ 2
24-03-16, 15:28
δεν αξιζει το πετας καλυτερα

FILMAN
24-03-16, 15:32
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Προφανώς θα επέμβεις στον διακόπτη. Γιατί δεν δοκιμάζεις να τον ξεκουμπώσεις από μπροστά χωρίς να ανοίξεις το πολύπριζο;

gponiris
24-03-16, 20:17
παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Δεν εχω πολλα εργαλεια για δοκιμες.
gsr600 κολλητηρι εχω,αλλα δεν καταλαβαινω τη διαδικασια που μου περιγραφεις.Στοχος ειναι να θερμανω τις βιδες και να λιωσει το πλαστικο που τις συγκρατει,ωστε να τις τραβηξω οσο ειναι μαλακο?
filman και το διακοπτη θελω να κοιταξω αλλα και το εσωτερικο,γιατι θυμαμαι οτι ειχα βαλει μια συσκευη και εκανε σπιθα σε μια υποδοχη και μετα δεν λειτουργουσε.
Ο διακοπτης ξεβιδωνει με καποιο τροπο?

Κυριακίδης
24-03-16, 21:17
Ο διακοπτης ξεβιδωνει με καποιο τροπο? είναι κουμπωτοί οι περισσότεροι , πρέπει να πιέσεις ανάμεσα στην σχισμή που βρίσκονται τα κόντρα πόδια για να ελευθερωθεί και να βγει (δεν είναι και καλή ιδέα αυτή , γιατί συνήθως δεν αφήνουν περίσσευμα καλώδιο για να βγει με άνεση ).
http://www.markidis.gr/product_info.php?cPath=31_487_109&products_id=52050
Για τις βίδες που δεν μπόρεσες να βγάλεις (δεν γνωρίζω αν είναι βίδες ή όχι) θα δοκίμαζα αρχικά με πολύ μικρό τρυπανάκι να κάνω στο κέντρο τις βίδας μικρή τρύπα σε μικρό βάθος 2-3 χιλιοστά , και μετά επανάληψη με όλο και μεγαλύτερες αρίδες , μέχρι να μην μείνει το κεφάλι της βίδας . Εναλλακτικά θα έβρισκα 3 καρφάκια που θα τα κολλούσα μεταξύ τους για να φτιάξω "κατσαβίδι" για να βγάλω τις "βίδες" αν ήξερα ότι είναι όντως βίδες .

GSR600
24-03-16, 21:22
παιδια ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Δεν εχω πολλα εργαλεια για δοκιμες.
gsr600 κολλητηρι εχω,αλλα δεν καταλαβαινω τη διαδικασια που μου περιγραφεις.Στοχος ειναι να θερμανω τις βιδες και να λιωσει το πλαστικο που τις συγκρατει,ωστε να τις τραβηξω οσο ειναι μαλακο?
filman και το διακοπτη θελω να κοιταξω αλλα και το εσωτερικο,γιατι θυμαμαι οτι ειχα βαλει μια συσκευη και εκανε σπιθα σε μια υποδοχη και μετα δεν λειτουργουσε.
Ο διακοπτης ξεβιδωνει με καποιο τροπο?
Ναι η διαδικασία ακριβώς οπως την είπες. Ειναι η πιο γρήγορη απο όλες. Βαλε στην στην μεση του πολυμπριζου ενα φαρδύ ισιο ωστε να ασκεις πίεση και με το που θα ζεστενεις θα ανοίγει το καπακι αλλα η βιδες θα μείνουν βιδωμενες.

Στάλθηκε από το GT-N5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nyannaco
24-03-16, 21:58
Οχι οτι αξιζει να αγοραςει κανεις για τησυγκεκριμενη περιπτωση, αλλα, ακαδημαϊκα, υπαρχουν ειδικοι εξολκεις για δραπανο για βιδες με φαγωμενα κεφαλια.

kostas_dh
24-03-16, 22:41
Εγώ θα έπαιρνα ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι και με ένα σφυράκι θα χτυπούσα στην εγκοπή μέχρι να ξεβιδώσει λίγο. Μετά με ένα μυτοστίμπιδο θα ξεβίδωνα τελείως.

gponiris
31-03-16, 17:30
Ανοιξα το διακοπτη τελικα και αφου τον αποσυναρμολογησα και τον συναρμολογησα ως εκ θαυματος το πολυμπριζο δουλεψε κανονικα.
Παραλληλα δοκιμασα να διευρυνω τις τρυπες γιατι δεν εμπαινε μυτοτσιμπιδο μεσα αλλα εγκατελειψα γιατι το πλαστικο υλικο ηταν πολυ λεπτο και θα αχρηστευοταν ολο το καλουπι αν συνεχιζα.