PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα εγκατάσταση υδραυλικών σε νέα οικοδομή.



chipakos-original
18-03-16, 10:39
Εχω τελειώσει τα μπετά στο χωριό μου και λέω σιγά σιγά όσο αντέχω οικονομικά να ξεκινήσω να το φτιάχνω. Εχω μία πολύ σοβαρή ερώτηση που μέχρι στιγμής δεν έχω σαφή απάντηση από όσους και αν ρώτησα. Οι χαλκοσωλήνες νερού έχουν ένα συγκεκριμένο μήκος και για να φτιάξεις ένα μεγάλο δίκτυο χρειάζονται κόλλημα η μία με την άλλη. Εμένα αυτό δεν μου αρέσει και (προσωπική μου γνώμη) αν πάει κάτι στραβά θα υπάρχει μεγάλο κόστος για την αποκατάσταση της βλάβης. Ας πούμε λοιπόν ότι δεν θέλω να το ρισκάρω. Ρώτησα από εδώ κι από εκεί και μου πρότειναν πολυστρωματική που είναι πολλά μέτρα και από την αρχή μέχρι το τέλος η σωλήνα είναι μονοκόματη. Πολύ καλή ιδέα είπα και σκέφτηκα, οι σωλήνες που χρησιμοποιούνται για τα καλοριφέρ τι είναι?? Χαλκοσωλήνα και μάλιστα επενδεδυμένη με πλαστικό και μονοκόματη όπως η πολυστρωματική. Εδώ είναι το ερώτημά μου. Μπορεί αντι για πολυστρωματική σωλήνα να χρησιμοποιηθεί σωλήνα του καλοριφέρ σε όλο το δίκτυο από το κολεκτέρ της παροχής μέχρι τις βρύσες στο πόσιμο νερό??ή υπάρχει κάποια ιδιότητα σε αυτήν την χαλκοσωλήνα που την κάνει ακατάλληλη για πόσιμο νερό?? Θα παρακαλέσω αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα ας μου δώσει μία απάντηση, εντάξει καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις αλλά επειδή αφορά ολόκληρη εγκατάσταση θα ήθελα όσο γίνεται σοβαρές απαντήσεις. Ευχαριστώ.

Gaou
18-03-16, 11:41
εννοειτε οτι ο χαλκος ειναι καταλληλος για ποσιμο . απο εκει και στο εξής επειδή αναφέρεις υψηλο κόστο αποκαταστασης θα σου πω ότι το χαμηλοτερο ειναι αυτο της χαλκοσωλήνας. αν πας να αποκαταστήσεις βλάβη σε αυτες τις σωλήνες που λές ειναι πιθανο ενας συνηθισμένος μαστορας να μην τα καταφέρνει.

δεν καταλαβαινω όμως γιατι σε χαλάει η πιο ευκολη λύση που ειναι αυτη της απλης χαλκοσωλήνας....

nyannaco
18-03-16, 12:16
Μην τη φοβάσαι τη χάλκινη βέργα. Εφόσον κατασκευαστεί σωστά και πρεσσαριστεί για δοκιμή πριν το χτίσιμο και δεν έχει διαρροή, δεν έχει πρόβλημα.

chipakos-original
18-03-16, 12:29
εννοειτε οτι ο χαλκος ειναι καταλληλος για ποσιμο . απο εκει και στο εξής επειδή αναφέρεις υψηλο κόστο αποκαταστασης θα σου πω ότι το χαμηλοτερο ειναι αυτο της χαλκοσωλήνας. αν πας να αποκαταστήσεις βλάβη σε αυτες τις σωλήνες που λές ειναι πιθανο ενας συνηθισμένος μαστορας να μην τα καταφέρνει.

δεν καταλαβαινω όμως γιατι σε χαλάει η πιο ευκολη λύση που ειναι αυτη της απλης χαλκοσωλήνας....

Διότι στην Πιτσαρία του αδερφού μου από κακό κόλλημα σε γωνία σωλήνας πλημμύρισε όλο το υπόγειο έπεσε και πάνω στον ηλεκτρικό πίνακα του υπογείου και για να αποκατασταθεί η τόσο απλή για όλους ζημιά πλήρωσε 1000 ευρώ για ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, και πλακάκια. Ολα έγιναν 7 χρόνια μετά την καινούρια υδραυλική εγκατάσταση που είχε κάνει στο μαγαζί του.

Η αδερφή μου αγόρασε σπίτι καινούριο και στα 8 χρόνια εντοπίζει διαρροή στο μπάνιο η οποία ξέβρασε στο διαμέρισμα του κάτω ορόφου. Η ζημιά ήταν σε ένα ταφ μέσα στο μπάνιο της αδερφής μου το οποίο είχε ένα ατυχές κόλλημα κατά την εγκατάσταση κι εμφανίστηκε 8 χρόνια μετά.Τα γύψινα καταστράφηκαν στο κάτω μπάνιο ,της κόστισε 400 ευρώ για υδραυλικά πλακάκια και γύψινα.Ευτυχώς επειδή αποκαταστάθηκαν όλες οι ζημιές του κάτω ορόφου με το παραπάνω γλύτωσε μηνύσεις και τα συναφή. Νομίζω ότι μόνο αυτά τα δύο παραδείγματα φτάνουν.Εμένα μου φτάνουν γι αυτό ρωτάω για κάτι διαφορετικό κάτι αλλιώτικο από τα συνηθισμένα μιας κι αν συμβεί αυτό το πράγμα στο χωριό μου κι εγώ αν ξεχάσω τον γενικό του νερού ανοιχτό μπορεί να το μάθω και έξη μήνες μετά όταν θα έχει πλημμυρίσει όλο το χωριό.


Σύμφωνα με τον υδραυλικό που ήρθε και διόρθωσε την βλάβη και στην περίπτωση του αδερφού μου αλλά και της αδερφής μου η ζημιά αυτή είναι η πιο συχνή δηλαδή κακό κόλλημα μη εμφανές το οποίο εμφανίζεται μέσω διαρροής κάποια χρόνια μετά.......ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.....??

Gaou
18-03-16, 15:36
αυτα που λές φιλε μου δεν εχουν καμια σχέση με αυτα που σκέφτεσαι . για να μην παρεξηγούμαι καπου εχεις μπερδευτει. ότι βλαβη διαρροής και να υπαρχει σε δύσκολο σημειο κοστιζει . αυτες ο ισωλήνες που λές α σου κοστισουν ακομα περισσότερο οσο αφορα στην αυτην την βλάβη απο μι απλή χαλκοσωλήνα.

απο την στιγμή που δεν υφισταται μηχανική καταπονηση το ενδεχομενο να αστοχήσει κολληση ( αργότερα) ειναι σχεδον μηδαμινο ( όχι ότι αστοχει και ξεκολαει αμα την χτυπας.) αυτο που μου φαινεται εμενα ειανι ότι απλα ετρεξε απορροφησαν οι πλάκες ( και τα υπολοιπα υλικα ) όσο μπορουσαν και οταν δεν μπορούσαν αλλο τότε απλά φάνηκε αν και 10 χρονια ειναι πολύ. αυτο προσπαθ'ώντας να εξηγησω το ανεξήγητο του υδραυλικου. η κακή κολληση αν δοκιμαστει μπορει να σου πει ευθυς αν θα σταξει καποια στιγμή.

εν πασι περιπτωση αυτα ειναι προσωπικη γνώμη πάντα.

αν οπως λέει και ο νικος τεσταρεις την εγκατασταση τοτε δεν μειονεκτει πουθενα απεναντι στις αλλες. εκει λοιπον μπορεις να εχεις εμπιστοσύνη.

chipakos-original
18-03-16, 16:10
αυτα που λές φιλε μου δεν εχουν καμια σχέση με αυτα που σκέφτεσαι . για να μην παρεξηγούμαι καπου εχεις μπερδευτει. ότι βλαβη διαρροής και να υπαρχει σε δύσκολο σημειο κοστιζει . αυτες ο ισωλήνες που λές α σου κοστισουν ακομα περισσότερο οσο αφορα στην αυτην την βλάβη απο μι απλή χαλκοσωλήνα.

απο την στιγμή που δεν υφισταται μηχανική καταπονηση το ενδεχομενο να αστοχήσει κολληση ( αργότερα) ειναι σχεδον μηδαμινο ( όχι ότι αστοχει και ξεκολαει αμα την χτυπας.) αυτο που μου φαινεται εμενα ειανι ότι απλα ετρεξε απορροφησαν οι πλάκες ( και τα υπολοιπα υλικα ) όσο μπορουσαν και οταν δεν μπορούσαν αλλο τότε απλά φάνηκε αν και 10 χρονια ειναι πολύ. αυτο προσπαθ'ώντας να εξηγησω το ανεξήγητο του υδραυλικου. η κακή κολληση αν δοκιμαστει μπορει να σου πει ευθυς αν θα σταξει καποια στιγμή.

εν πασι περιπτωση αυτα ειναι προσωπικη γνώμη πάντα.

αν οπως λέει και ο νικος τεσταρεις την εγκατασταση τοτε δεν μειονεκτει πουθενα απεναντι στις αλλες. εκει λοιπον μπορεις να εχεις εμπιστοσύνη.

Ναι συμφωνώ ότι βλάβη διαρροής και να υπάρχει σε δύσκολο σημείο κοστίζει. Εγώ θέλω λοιπόν κάτω από τα πόδια μου δηλαδή στο πάτωμα να μην υπάρχει ούτε ένα σημείο κόλλησης και έτσι δεν θα χρειαστεί να τεστάρω τίποτα ούτε να βάλω πίεση στο δίκτυο ούτε να υποψιάζομαι αν μετά από 8 ή 10 χρόνια θα συμβεί αυτό που έζησα δύο φορές με τα αδέρφια μου. Η ερώτηση λοιπόν παραμένει διότι σκέψου ότι λίγο πολύ όλοι τα ίδια μου λένε και άκρη δεν βρίσκω.Ρωτώ λοιπόν πάλι αν χρησιμοποιήσω μονοκόμματη σωλήνα χάλκινη επενδεδυμένη σαν αυτή που μπαίνει στο κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ υπάρχει κανένα πρόβλημα στο πόσιμο νερό?? Το νερό θα γίνει ακατάλληλο αν περνάει μέσα από αυτήν την κατηγορία σωλήνας??Αυτό είναι μόνο το ερώτημα κανένα άλλο. Αν ξέρει κάποιος κι έχει άποψη μου λέει.

radiofonias
18-03-16, 19:08
Ναι συμφωνώ ότι βλάβη διαρροής και να υπάρχει σε δύσκολο σημείο κοστίζει. Εγώ θέλω λοιπόν κάτω από τα πόδια μου δηλαδή στο πάτωμα να μην υπάρχει ούτε ένα σημείο κόλλησης και έτσι δεν θα χρειαστεί να τεστάρω τίποτα ούτε να βάλω πίεση στο δίκτυο ούτε να υποψιάζομαι αν μετά από 8 ή 10 χρόνια θα συμβεί αυτό που έζησα δύο φορές με τα αδέρφια μου. Η ερώτηση λοιπόν παραμένει διότι σκέψου ότι λίγο πολύ όλοι τα ίδια μου λένε και άκρη δεν βρίσκω.Ρωτώ λοιπόν πάλι αν χρησιμοποιήσω μονοκόμματη σωλήνα χάλκινη επενδεδυμένη σαν αυτή που μπαίνει στο κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ υπάρχει κανένα πρόβλημα στο πόσιμο νερό?? Το νερό θα γίνει ακατάλληλο αν περνάει μέσα από αυτήν την κατηγορία σωλήνας??Αυτό είναι μόνο το ερώτημα κανένα άλλο. Αν ξέρει κάποιος κι έχει άποψη μου λέει.


Δεν θα έβαζα χαλκοσωλήνα διότι υπάρχει πρόβλημα απο διάβρωση εξωτερικά αν υγραθεί ο τοίχος και εσωτερικά οταν φευγεις και κλείνεις τις βάνες μένει η σωλήνα μισογεμάτη και υπάρχει και οξυγόνο στον κενό χώρο. Πρέπει να είναι αδρανής όπως πράσινη πλαστική ή γαλβανιζέ.

chipakos-original
18-03-16, 19:38
Δεν θα έβαζα χαλκοσωλήνα διότι υπάρχει πρόβλημα απο διάβρωση εξωτερικά αν υγραθεί ο τοίχος και εσωτερικά οταν φευγεις και κλείνεις τις βάνες μένει η σωλήνα μισογεμάτη και υπάρχει και οξυγόνο στον κενό χώρο. Πρέπει να είναι αδρανής όπως πράσινη πλαστική ή γαλβανιζέ.


Δεν υπάρχει θέμα διάβρωσης διότι το κύκλωμα είναι πάντα υπό πίεση ακόμα και αν κλείσουμε την κεντρική παροχή. Οπότε με δεδομένο αυτό δεν υπάρχει και θέμα διάβρωσης. Αλλά δεν συζητάμε αυτό εννοώ ότι δεν είναι αυτή η απορία μου. Χαλκοσωλήνα ή πολυστρωματικές σωλήνες χρησιμοποιούν όλα τα δίκτυα που έχουμε στα σπίτια μας.Κάπου υπάρχουν και πλαστικές μαύρες. Το ερώτημα είναι εκτός από τις διαφορετικές διαμέτρους χαλκοσωλήνων υπάρχουν και διαφορετικές ποιότητες??Υπάρχει δηλαδή χαλκοσωλήνα κατάλληλη για πόσιμο νερό και χαλκοσωλήνα ακκατάλληλη για πόσιμο νερό.Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος αν θέλω να κάνω επέκταση του δικτύου στο σπίτι μου μπορώ να αγοράσω 10 μέτρα σωλήνα καλοριφέρ χάλκινη με επένδυση και να βάλω μία παροχή νερού σε κάποιο σημείο στο σπίτι μου??Δεν ξέρω ίσως να μην σας έχω δώσει να καταλάβετε το ερώτημά μου ή υπάρχει άγνοια τελικά.

nyannaco
18-03-16, 19:58
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την κουλούρα για το πόσιμο.
Σε κάποιες εγκαταστάσεις χρησιμοποιούν κουλούρα, όχι αυτή του καλοριφέρ (με το μανδύα PVC), αλλά μια άλλη με φορεμένη γκρίζα μόνωση, κάτι σαν αρμαφλέξ.
Π.χ.
http://eshop.teracal.gr/el/xalkosolinas-me-monosi-se-rolo/1799--xalkosolinas-me-monosi-15x1-se-rolo.html
http://www.technocosmos.gr/product_info.php?products_id=122 (http://eshop.teracal.gr/el/xalkosolinas-me-monosi-se-rolo/1799--xalkosolinas-me-monosi-15x1-se-rolo.html)

chipakos-original
18-03-16, 20:51
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την κουλούρα για το πόσιμο.
Σε κάποιες εγκαταστάσεις χρησιμοποιούν κουλούρα, όχι αυτή του καλοριφέρ (με το μανδύα PVC), αλλά μια άλλη με φορεμένη γκρίζα μόνωση, κάτι σαν αρμαφλέξ.
Π.χ.
http://eshop.teracal.gr/el/xalkosolinas-me-monosi-se-rolo/1799--xalkosolinas-me-monosi-15x1-se-rolo.html
(http://eshop.teracal.gr/el/xalkosolinas-me-monosi-se-rolo/1799--xalkosolinas-me-monosi-15x1-se-rolo.html)http://www.technocosmos.gr/product_info.php?products_id=122


Πάάάάρα πολύ καλό έως και τέλειο και ενώ έχω ρωτήσει διάφορους κανένας δεν μου το είπε αυτό. Σε ευχαριστώ πολύ και ναι θα βάλω μονοκόμματη σωλήνα χωρίς καμία ένωση. Ενα κολεκτέρ με συνδεμένη την παροχή κι από εκεί κατευθείαν στην βρύση, κατευθείαν στην ντουζιέρα,κατευθείαν πλυντήριο. Σε ευχαριστώ.

Alxnks
18-03-16, 22:38
Κατα τα λεγομενα σου εχουμε και λέμε: κατευθείαν στο θερμοσιφωνο (απλό ή μποιλερ/ηλιακό), κατευθείαν στο καζανάκι, κατευθείαν στο νιπτήρα (ζεστό κρύο έχει εκει), κατευθείαν στην μπανιέρα/ντουζιερα (ζεστό κρύο κι εκεί) [αν εχεις και κάνα wc/δεύτερο μπάνιο, κατά x2), κατευθείαν στο νεροχύτη (ζεστό κρύο), κατευθείαν στο πλυντήριο, κατευθείαν στη βρύση στο μπαλκόνι (αν εχεις και δεύτερη σε πίσω μπαλκόνι ξέρω γω, κάντο x2).
Ποσες βγαινουν ρε παιδια; εχασα το μετρημα...ολο το σπίτι μια σωλήνα θα ναι!!

chipakos-original
18-03-16, 22:51
Κατα τα λεγομενα σου εχουμε και λέμε: κατευθείαν στο θερμοσιφωνο (απλό ή μποιλερ/ηλιακό), κατευθείαν στο καζανάκι, κατευθείαν στο νιπτήρα (ζεστό κρύο έχει εκει), κατευθείαν στην μπανιέρα/ντουζιερα (ζεστό κρύο κι εκεί) [αν εχεις και κάνα wc/δεύτερο μπάνιο, κατά x2), κατευθείαν στο νεροχύτη (ζεστό κρύο), κατευθείαν στο πλυντήριο, κατευθείαν στη βρύση στο μπαλκόνι (αν εχεις και δεύτερη σε πίσω μπαλκόνι ξέρω γω, κάντο x2).
Ποσες βγαινουν ρε παιδια; εχασα το μετρημα...ολο το σπίτι μια σωλήνα θα ναι!!

Ακριβώς έτσι......Κολεκτέρ για το κρύο νερό και φυσικά κολεκτέρ για το ζεστό.Πάντως μην σκεφτείς ότι μιλάμε για μεγάλες αποστάσεις διότι τα δύο κολεκτέρ βρίσκονται ακριβώς στον τοίχο της τουαλέτας από την έξω πλευρά που υπάρχει μπαλκονάκι οπότε μιλάμε για αποστάσεις μέχρι τρία μέτρα το πολύ για την κάθε παροχή όπως σωστά περιέγραψες πιο πάνω.Το βοηθητικό μπάνιο βρίσκεται ακριβώς από κάτω στον κάτω όροφο και μιλάμε για απόσταση μέχρι 10 μέτρα το πολύ . Δε είναι τόσο τρομερό άλλωστε μία φορά θα γίνει και είναι για το δικό μου σπίτι.

lazarospetses
19-03-16, 07:56
Και αν θέλεις να κάνεις τέλεια δουλειά να προσέξεις τις επαφές της χαλκοσωλήνας με σιδερένια αντικείμενα για να μη δημιουργείται ηλεκτρόλυση. Φυσικά πιστεύω ότι δε χρειάζεται να αναφέρω ότι οι κεντρικές σωληνώσεις θα έχουν διαμέτρημα μεγαλύτερο από τις τελικές.
---
Ακόμη και κάτι τελευταίο (επειδή μιλάς για νέα οικοδομή) μόλις περάσεις το δίκτυο του νερού, καλοριφέρ, ρεύματος - κράτα σημειώσεις (σχεδιάγραμμα με αποστάσεις) και βγάλε φωτογραφίες πριν τα καπακώσεις όλα αυτά.
Αύριο μεθαύριο αν χρειαστείς να επέμβεις να ξέρεις ακριβώς που περνάει το κάθε τι σε κάθε τοίχο ή στο πάτωμα.
Όσο για τα ηλεκτρικά τοποθέτησε κενές σπειροειδείς σωλήνες σε πιθανά σημεία - είναι 100 % σίγουρο ότι κάτι καινούργιο θα σου προκύψει που δεν το είχες φανταστεί.

chipakos-original
19-03-16, 09:58
Και αν θέλεις να κάνεις τέλεια δουλειά να προσέξεις τις επαφές της χαλκοσωλήνας με σιδερένια αντικείμενα για να μη δημιουργείται ηλεκτρόλυση. Φυσικά πιστεύω ότι δε χρειάζεται να αναφέρω ότι οι κεντρικές σωληνώσεις θα έχουν διαμέτρημα μεγαλύτερο από τις τελικές.
---
Ακόμη και κάτι τελευταίο (επειδή μιλάς για νέα οικοδομή) μόλις περάσεις το δίκτυο του νερού, καλοριφέρ, ρεύματος - κράτα σημειώσεις (σχεδιάγραμμα με αποστάσεις) και βγάλε φωτογραφίες πριν τα καπακώσεις όλα αυτά.
Αύριο μεθαύριο αν χρειαστείς να επέμβεις να ξέρεις ακριβώς που περνάει το κάθε τι σε κάθε τοίχο ή στο πάτωμα.
Όσο για τα ηλεκτρικά τοποθέτησε κενές σπειροειδείς σωλήνες σε πιθανά σημεία - είναι 100 % σίγουρο ότι κάτι καινούργιο θα σου προκύψει που δεν το είχες φανταστεί.

Λάζαρε είσαι μέσα στο κέντρο του μυαλού μου. Ακριβώς έτσι είχα μελετήσει να τα κάνω. Σκέψου ότι μόνο κατά το στάδιο των μπετών και της θεμελιακής γείωσης έχω βγάλει περίπου 200 φωτογραφίες. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου.

georgegr
25-03-16, 20:06
Πλαστική σε σπιράλ, με λίγη προσοχή κατά την εγκατάσταση αντικαθίσταται εύκολα αν παρουσιαστεί πρόβλημα.

πχ.
http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/2295-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%CF%8D%CE%B4%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82

chipakos-original
25-03-16, 21:01
Πλαστική σε σπιράλ, με λίγη προσοχή κατά την εγκατάσταση αντικαθίσταται εύκολα αν παρουσιαστεί πρόβλημα.

πχ.
http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/2295-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CF%84%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%89%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B1-%CF%8D%CE%B4%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82


Ναι μια χαρά ο σύνδεσμος που μου έστειλες. Το μυαλό ανοίγει όσο βλέπει ..... Σε ευχαριστώ.

lepouras
29-03-16, 14:28
Δημήτρη. οι χαλκόσωλήνες που είναι καρούλι δεν έχουν καμία διαφορά από τις βέργες. απλά είναι μεταγενέστερης τεχνολογίας.
αυτές με την μόνωση σαν αρμαφλεξ είναι απλά ακόμα ποιο μεταγενέστερης. σωστά σκέφτεσαι να μην έχεις κολλήσεις στα δάπεδα και πουθενά. θα έλεγα ούτε και στα σημεία σύνδεσής στα κολεκτερ και στις βάνες. υπάρχουν εξαρτήματα και για χαλκό που δεν χρειάζονται κόλληση αλλά βίδωμα μόνο)
οι πολυστροματικές είναι πολύ φθηνότερες του χαλκού(και είναι ακόμα ποιο μεταγενέστερης τεχνολογίας) και η διαφορά τους από τις απλές πλαστικές είναι ότι ανάμεσα στα πλαστικά έχουν επένδυση αλουμινίου για μηχανική αντοχή. θα σου πρότεινα και εγώ πλαστικές η πολυστροματικές. η διαφορά είναι ότι έχουν μεγαλύτερο κόστος εξαρτημάτων (συνδέσμους κλπ) από τα εξαρτήματα των χαλκοσωλήνων.
στα νησιά που έχουν πολύ αλμύρα και σε μέρει με πολύ κρύο τις προτιμάνε για να μην έχουν προβλήματα με ζημιές. έχουν και ένα ακόμα πλεονέκτημα έναντι των μεταλλικών. σε περίπτωση που τις χτυπήσεις επανέρχονται στο 80 με 90% πράγμα που δεν κάνουν οι χάλκινες ας πούμε με αποτέλεσμα να πρέπει να τις αντικαταστήσεις ή να κόψεις για να επισκευάσεις το σημείο. αλλάζουν εύκολα αν για κάποιο λόγο πάθει κάτι (εφόσον τις έχεις σε σπιράλ). το μόνο που πρέπει να προσέξεις σε αυτέ είναι στα τμήματα που περνά ζεστό νερό (ή θερμοσίφωνα ή καλοριφέρ) θα πρέπει να κάνεις μια μικρή καμπύλη στο δάπεδο (κάτι σαν φιδάκι) ώστε να τους δίνεις την δυνατότητα να διαστέλλονται. έχουν πολύ μεγαλύτερη διαστολή από τον χαλκό. τα υπόλοιπα σωστά τα σκέφτηκες. στα σημεία που θέλεις να βγάλεις καλοριφέρ (αν και αυτές θα τις ρήξεις μετά το σοβάτισμα) στις αναμονές να βάλεις παπουτσάκια. είναι κάτι εξαρτήματα που στις κρατάνε σωστά όρθιες ώστε να πέσει το δάπεδο και να μην στις μετακινήσει, ξαπλώσει.

chipakos-original
29-03-16, 17:29
Γιάννη να σου πω την αλήθεια όταν ήμουν πέρυσι στη Σάμο συγκεκριμένα Καρλόβασι εκεί είναι η οικοδομή και όταν ρώτησα για να μάθω όσον αφορά τα υδραυλικά του σπιτιού μου πρωτοείπαν για πολυστρωματική αλλά φοβήθηκα όταν έμαθα ότι για να πρεσάρω τα εξαρτήματα πρέπει να πάω να πάρω το ειδικό μηχάνημα από το κατάστημα υδραυλικών με χρέωση ανά ημέρα. Δεν είναι η χρέωση αλλά η δέσμευση,,,,,τι εννοώ υπάρχουν ένα σωρό πολυστρωματικές και η κάθε μάρκα έχει τα δικά της ανταλλακτικά ,άρα οι συγκεκριμένες γερμανικές πολυστρωματικές που είχε το κατάστημα που πήγα και ρώτησα με υποχρεώνουν ακόμα και μία έξτρα παροχή να θέλω να βάλω 1 χρόνο μετά πρέπει να πάω στο κατάστημα ,να τον βρω, να είναι ακόμα ανοιχτός, και να μην τα έχει παρατήσει ,και να εμπορεύεται ακόμα τον συγκεκριμένο τύπο πολυστρωματικής για να κάνω την δουλειά μου. Δεν μου αρέσει αυτό.Ακριβώς σε αυτό το σημείο μου γεννήθηκε η ιδέα αντί για πολυστρωματική που ως γνωστό είναι μονοκόματη αν υπήρχε κάτι άλλο σε σωλήνα επενδυμένο και μονοκόματο. Σε πληροφορώ ότι στο Καρλόβασι ή τοποθετείς πολυστρωματική ή τρίμετρα κομάτια σωλήνας κολλημένα με μούφα και καλάι.......Ε ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ......Να με έχουν τρελάνει ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημά μου να μην δίνει κανείς.....Οταν ρωτούσα αν υπάρχει κάτι άλλο επενδυμένο και μονοκόματο για ύδρευση όλοι με κοίταγαν σαν να έχω κατέβει από τον Αρη. Τελικά πολύ σωστά με καθοδηγήσατε εδώ στο Forum και φυσικά υπάρχουν 25μετρες και 50μετρες φ15 ή φ16 κ.ο.κ σωλήνες με επένδυση για μονοκόματη εγκατάσταση.Στην εγκατάσταση θα μπει σπιράλ εξωτερικό μπλέ για το κρύο και κόκκινο για το ζεστό ώστε να υπάρχει και δυνατότητα αντικατάστασης άσχετα αν δεν χρειαστεί ποτέ.

nyannaco
29-03-16, 17:34
Με μπερδεψες τωρα... Νομιζα οτι ειχες καταληξει στην κουλουρα χαλκου με αρμαφλεξ, και ξαφνικα μιλας για σπιραλ και αντικατασταση. Αυτα τα δυο δεν συνδυαζονται, το σπιραλ παει με πλαστκη/πολυστρωματικη, η οποια και μπορει να αντικατασταθει τραβηχτη μεσα σε αυτο. Με τον χαλκο αυτο δεν γινεται, γιατι δεν εχει ελαστικοτητα.

vasilisd
06-04-16, 00:52
Την πολυστρωματική (http://www.alphaclimagr.gr/c.SOLINES-POLYSTROMATIKES.232563.html) πως θα την τραβήξεις μέσα απο το σπυράλ να την αλλάξεις; Τη πλαστική (πολυαιθυλαίνιο) αν γίνει η εγκατάσταση σωστά και απο σωστό επαγγελματία, χωρίς μεγάλες - κλειστές γωνίες, χωρίς να τσακίσεις το σπυράλ ναι, θα αλλαχτεί. Η πολυστρωματική i don't think so. Εκτός και αν πολυστρωματική εννοείς άλλο υλικό.

Απο την στιγμή που δεν θέλεις ενώσεις μέσα σε τοίχο-δάπεδο (και καλά κάνεις) μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλαστική σωλήνα πολυαιθυλαινίου επενδεδυμένη με σπυράλ. Ένας κεντρικός πίνακας υδροληψίας που εκεί θα καταλήγουν όλες οι γραμμές σου, βανάκι σε κάθε γραμμή για να τις ελέγχεις αν χρειαστεί χωριστά. Αν η δουλειά γίνει σωστά δε θα έχεις ποτέ σου πρόβλημα. Ακόμη και αν σκάσει γραμμή, τρυπήσει η δε ξέρω τι άλλο μπορεί να αλλαχτεί με νέα.
Εκτός της άλλης, το πολυαιθυλένιο και γενικότερα τα πλαστικά που χρησιμοποιούνται στα υδραυλικά (πιστοποιημένα εννοείται κατα ΕΛΟΤ) είναι υγιεινότερα του χαλκού ή του σιδήρου (δε μεταφέρουν σωματίδια, οσμές κλπ).

chipakos-original
06-04-16, 12:24
Την πολυστρωματική (http://www.alphaclimagr.gr/c.SOLINES-POLYSTROMATIKES.232563.html) πως θα την τραβήξεις μέσα απο το σπυράλ να την αλλάξεις; Τη πλαστική (πολυαιθυλαίνιο) αν γίνει η εγκατάσταση σωστά και απο σωστό επαγγελματία, χωρίς μεγάλες - κλειστές γωνίες, χωρίς να τσακίσεις το σπυράλ ναι, θα αλλαχτεί. Η πολυστρωματική i don't think so. Εκτός και αν πολυστρωματική εννοείς άλλο υλικό.

Απο την στιγμή που δεν θέλεις ενώσεις μέσα σε τοίχο-δάπεδο (και καλά κάνεις) μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλαστική σωλήνα πολυαιθυλαινίου επενδεδυμένη με σπυράλ. Ένας κεντρικός πίνακας υδροληψίας που εκεί θα καταλήγουν όλες οι γραμμές σου, βανάκι σε κάθε γραμμή για να τις ελέγχεις αν χρειαστεί χωριστά. Αν η δουλειά γίνει σωστά δε θα έχεις ποτέ σου πρόβλημα. Ακόμη και αν σκάσει γραμμή, τρυπήσει η δε ξέρω τι άλλο μπορεί να αλλαχτεί με νέα.
Εκτός της άλλης, το πολυαιθυλένιο και γενικότερα τα πλαστικά που χρησιμοποιούνται στα υδραυλικά (πιστοποιημένα εννοείται κατα ΕΛΟΤ) είναι υγιεινότερα του χαλκού ή του σιδήρου (δε μεταφέρουν σωματίδια, οσμές κλπ).


Οσον αφορά την πολυστρωματική μου είπαν ότι υπάρχει ειδικό εξάρτημα που προσαρμόζεται πάνω στο στόμιο την τραβάς από μέσα από το σπιράλ και βγαίνει και την ώρα που βγαίνει η παλιά μπαίνει η καινούρια.
Φυσικά ότι υλικό και να μπει δεν πρέπει το σπιράλ να τσακίσει.