PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με ηλεκτρικο σκουπακι silvercrest



brasidas12
24-02-16, 16:24
καλησπέρα παιδια.εχω το παραπανω σκουπακι κ ενώ δεν εχει δουλεψει παρα μονο 5-6 φορες ξαφνικα σταματισε να δουλευει. σημερα το ανοιξα αλα δεν βλεπω κατι περιεργο με το ματι. όταν ανοιγοκλεινω τον διακοπτη ακούγετε ένα τακ από το μοτερακι αλλα μεχρι εκει. αν βραχυκυκλώσω το αρνητικο της μπαταριας με το αρνητικο του μοτερ δουλευει. τι να μετρισω για να δω αν μπορεσω να το φτιαξω;


41402

41403

diony
24-02-16, 16:34
αυτά νομίζω έχουν 3 χρόνια εγγύηση , αν ισχύει και έχεις την απόδειξη τους το πας για επισκευή ή αλλαγή

προσοχή με τη μπαταρία μη τη βραχυκυκλώσεις

brasidas12
24-02-16, 20:20
εγγυηση εχει αλλα το να παω από πετρουπολη μαρουσι που είναι το σερβις με τον χρονο που θα χασω κ την βενζινη που θα καψω δεν αξιζει τον κοπο για 18 ευρω που το ειχα παρει. με κουριερ δεν μπορω να το στειλω μου ειπαν γιατι δεν εχω μαζι μου την πρωτοτυπη απόδειξη,την εχω στην κρητη κ εχω την φωτοτυπια. άλλο κουλο κ αυτό κ ετσι ειπα να το ανοιξω να δω μπας και είναι τιποτα ευκολο αλλιως κραταω μπαταρια και μοτερακι κ το άλλο για την ανακυκλωση

diony
25-02-16, 00:47
Η πλακέτα που έχει κάνει έλεγχο φόρτισης της μπαταρίας και όταν φτάσει στο 100% την σταματάει (αν θυμάμαι καλά υπάρχει led που αλλάζει κατάσταση όταν φορτίσει)
Επόμενο είναι να ελέγχει και την εκφόρτιση , (δεν την αφήνει να κατέβει κάτω από κάποιο όριο )
Νομίζω πρέπει να συμβαίνει ένα από τα εξής 2 πράγματα

α) η μπαταρία είναι κάτω από το όριο της και θέλει φόρτιση

β) η μπαταρία είναι καλή αλλά η πλακέτα την *βλέπει* αφόρτιστη ή κάποιο εξάρτημα
έχει βλάβη και δε δίνει έξοδο

επειδή οι μπαταρία που έχει είναι Li-Ion , μην καταργήσεις και μη παρακάμψεις οτιδήποτε , είναι πολύ επικίνδυνο