PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη LG] LG Flatron L1770HR - Την ανάβω, σβήνει μετά από δευτερόλεπτα (όχι σε sleep mode)



Red
02-02-16, 15:57
Καλησπέρα!

Προ λίγων ημερών έπεσε στα χέρια μου μια παλιά 18άρα lcd οθόνη LG Flatron L1770HR και αποφάσισα να την χρησιμοποιήσω ως δεύτερο monitorάκι δίπλα από το κανονικό μου. Η οθόνη φαίνεται να λειτουργεί άψογα εκτός από ένα βασικό ελάττωμα:
Την ανάβω, ανάβει το μπλε ledάκι κάτω από το power button, βλέπω την επιφάνεια εργασίας για 2 δευτερόλεπτα και έπειτα μαυρίζει. Το led παραμένει μπλε που σημαίνει ότι δεν πάει σε sleep mode.
Αν την αναβοσβήσω καμιά 10αριά φορές σε κάποιο σημείο θα ανάψει κανονικά, και όσο είναι αναμμένη, αν δεν πάει σε sleep mode για πολύ ώρα, θα λειτουργεί άψογα!
Έχω μηδενικές ηλεκτρολογικές γνώσεις αλλά απο το ελάχιστο ψάξιμο που έκανα βρήκα οτι πιθανότατα θέλουν άλλαγμα οι πυκνωτές αλλά φαντάζομαι πρέπει να την ανοίξω για να ξέρω στα σίγουρα. Θα την άνοιγα ήδη αλλά όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το περίβλημα της οθόνης δεν έχει βίδες οπότε δεν ξέρω και πως να την ανοίξω.. :blushing:

Μερικές φωτογραφίες (https://drive.google.com/folderview?id=0B5bxj7bxB3kXeFNXRW5mYVFPM2M&usp=sharing) της οθόνης.

chipakos-original
02-02-16, 16:06
Καλησπέρα!

Προ λίγων ημερών έπεσε στα χέρια μου μια παλιά 18άρα lcd οθόνη LG Flatron L1770HR και αποφάσισα να την χρησιμοποιήσω ως δεύτερο monitorάκι δίπλα από το κανονικό μου. Η οθόνη φαίνεται να λειτουργεί άψογα εκτός από ένα βασικό ελάττωμα:
Την ανάβω, ανάβει το μπλε ledάκι κάτω από το power button, βλέπω την επιφάνεια εργασίας για 2 δευτερόλεπτα και έπειτα μαυρίζει. Το led παραμένει μπλε που σημαίνει ότι δεν πάει σε sleep mode.
Αν την αναβοσβήσω καμιά 10αριά φορές σε κάποιο σημείο θα ανάψει κανονικά, και όσο είναι αναμμένη, αν δεν πάει σε sleep mode για πολύ ώρα, θα λειτουργεί άψογα!
Έχω μηδενικές ηλεκτρολογικές γνώσεις αλλά απο το ελάχιστο ψάξιμο που έκανα βρήκα οτι πιθανότατα θέλουν άλλαγμα οι πυκνωτές αλλά φαντάζομαι πρέπει να την ανοίξω για να ξέρω στα σίγουρα. Θα την άνοιγα ήδη αλλά όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες το περίβλημα της οθόνης δεν έχει βίδες οπότε δεν ξέρω και πως να την ανοίξω.. :blushing:

Μερικές φωτογραφίες (https://drive.google.com/folderview?id=0B5bxj7bxB3kXeFNXRW5mYVFPM2M&usp=sharing) της οθόνης.


Πριν κάνα χρόνο επισκεύασα μία ίδια. Κουμπωτά καπάκια . Βγάζεις το πλαίσιο από μπροστά. Αν έχεις σκληρά νύχια ακόμα καλύτερα.Πυκνωτές στο τροφοδοτικό αλλάζεις.Αν θυμάμαι καλά θα φαίνονται θα είναι φουσκωμένοι.

Red
02-02-16, 16:41
Πριν κάνα χρόνο επισκεύασα μία ίδια. Κουμπωτά καπάκια . Βγάζεις το πλαίσιο από μπροστά. Αν έχεις σκληρά νύχια ακόμα καλύτερα.Πυκνωτές στο τροφοδοτικό αλλάζεις.Αν θυμάμαι καλά θα φαίνονται θα είναι φουσκωμένοι.

Άρα δε χρειάζεται να ανοίξω το Monitor? Μόνο το τροφοδοτικό?
Πως μοιάζουν οι πυκνωτές και που μπορώ να βρω?
Μηδενικές γνώσεις ηλεκτρολογίας όπως είπα. :P

nyannaco
02-02-16, 17:38
Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, αλλά με αυτά που λες καλύτερα μην το ανοίξεις, πήγαινέ το σε ειδικό. Αν δεν ξέρεις καν πώς μοιάζουν οι πυκνωτές, ακόμη και αν στους δείξουν δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις σωστή δουλειά με το κολλητήρι.

Red
02-02-16, 18:24
Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, αλλά με αυτά που λες καλύτερα μην το ανοίξεις, πήγαινέ το σε ειδικό. Αν δεν ξέρεις καν πώς μοιάζουν οι πυκνωτές, ακόμη και αν στους δείξουν δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις σωστή δουλειά με το κολλητήρι.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Δεν σε παρεξηγώ πολύ, αλλά με προβληματίζεις..
Ίσως να παρεξήγησα την φύση του forum αλλά φανταζόμουν οτι δεν απαιτούνται γνώσεις ηλεκτρολογίας για να ζητήσει κάποιος βοήθεια εδώ.
Αν όντως το παρεξήγησα παρακαλώ γράψτε λάθος και σβήστε το θέμα.

Πέρα απο αυτό, δε θέλω να φανώ υπερόπτης αλλά ειλικρινά θεωρείς οτι εν έτει 2016, είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει κάποιος με σύνδεση στο διαδίκτυο, πως γίνεται μια τέτοια δουλειά?
Δεν σκόπευα να διαβάσω 2-3 πραματάκια απο εδώ, και μετά να ανοίξω την οθόνη και να αρχίσω μόντες χωρίς να ξέρω κρίσιμες τεχνικές λεπτομέρειες.
Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι ούτε τόσο εξεζητημένο ούτε τόσο σπάνιο το πρόβλημα μου. Σίγουρα υπάρχουν tutorials εκεί έξω που εξηγούν τι και πως.
Δε λέω, πάντα κρατάω πισινές. Μπορεί όντως να είναι πιο σύνθετο απ' όσο νομίζω και να απαιτεί σπουδές ηλεκτρολογίας. Τότε θα πάω πάσο.

Όμως αυτή τη στιγμή προσπαθώ να αξιολογήσω το είδος του προβλήματος που έχω. Μέχρι να πάω το πάσο μου, θα προτιμήσω παραπομπές σε χρήσιμους οδηγούς με βασικά DIY tips στην ηλεκτρολογία, παρά να με πατρονάρεις ακυρώνοντας μου το λόγο για τον οποίο ήρθα εδώ.

p270
02-02-16, 18:47
λες οτι δεν ξερεις πως μοιαζουν οι πυκνωτες τοτε πως θα τους αλλαξεις ; ξερεις απο κολλητηρι;
επισης λες οτι δεν θα ανοιξεις την οθονη για το τροφοδοτικο πως θα γινει αυτο εχει εξωτερικο; αλλα και να εχει το κυριως τροφοδοτικο ειναι μεσα στο μονιτορ

και κατι ακομα δεν ειναι ολες οι βλαβες απο πυκνωτες

οποτε αν θελςι να κανεις την προσπαθεια ανοιξε το μονιτορ τραβα φωτο να δουμε τι γινεται

παντως συμφωνο με οσα σου ειπε ο φιλος nyannaco (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=59097)

Red
02-02-16, 19:31
λες οτι δεν ξερεις πως μοιαζουν οι πυκνωτες τοτε πως θα τους αλλαξεις ; ξερεις απο κολλητηρι;
επισης λες οτι δεν θα ανοιξεις την οθονη για το τροφοδοτικο πως θα γινει αυτο εχει εξωτερικο; αλλα και να εχει το κυριως τροφοδοτικο ειναι μεσα στο μονιτορ

και κατι ακομα δεν ειναι ολες οι βλαβες απο πυκνωτες

οποτε αν θελςι να κανεις την προσπαθεια ανοιξε το μονιτορ τραβα φωτο να δουμε τι γινεται

παντως συμφωνο με οσα σου ειπε ο φιλος nyannaco (http://www.howtofixit.gr/forum/member.php?u=59097)

Ήμαρτον ρε παιδιά τώρα..
Όπως είπα και στον φίλο nyannaco αυτά τα πράματα που δεν ξέρω δε φαίνεται να είναι τόσο εξεζητημένα και άρα μπορώ να τα μάθω ακόμα και βλέποντάς τα απο κάποιο tutorial.

Ειλικρινά εκτιμώ όσους απαντούν αλλά ξαναλέω οτι αν θέλετε να με παραπέμψετε σε κάποιον ειδικό για να μου λύσει το πρόβλημά μου δε με ενδιαφέρει η απάντησή σας. Είναι κάτι που ήδη έχω υπόψη μου.

Κρατάω το οτι το κυρίως τροφοδοτικό βρίσκεται μέσα στο μόνιτορ και σύντομα θα ανοίξω την οθόνη για φωτογραφία.

Panoss
02-02-16, 19:41
Ήμαρτον ρε παιδιά τώρα..
Όπως είπα και στον φίλο nyannaco αυτά τα πράματα που δεν ξέρω δε φαίνεται να είναι τόσο εξεζητημένα και άρα μπορώ να τα μάθω ακόμα και βλέποντάς τα απο κάποιο tutorial.

Τότε είναι πολύ απλό, τι κάθεσαι και ρωτάς εδώ μέσα;
https://www.google.gr/search?q=tutorial+electronics+repair+tft&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=FeqwVqOaNebSyAOVsoP4Cw
https://www.youtube.com/results?search_query=lg+screen+repair+caps (https://www.google.gr/search?q=tutorial+electronics+repair+tft&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=FeqwVqOaNebSyAOVsoP4Cw)

Red
02-02-16, 20:01
Τότε είναι πολύ απλό, τι κάθεσαι και ρωτάς εδώ μέσα;
https://www.google.gr/search?q=tutorial+electronics+repair+tft&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=FeqwVqOaNebSyAOVsoP4Cw
(https://www.google.gr/search?q=tutorial+electronics+repair+tft&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=FeqwVqOaNebSyAOVsoP4Cw)https://www.youtube.com/results?search_query=lg+screen+repair+caps


Γράφτηκα στην κοινότητά σας για να με βοηθήσετε να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα της οθόνης μου και να μοιραστείτε οποιαδήποτε γνώση θέλετε μαζί μου. Γι'αυτό καθόμουν και ρώταγα εδώ μέσα.
Στη συνέχεια το ψάξιμο και η εφαρμογή είναι δικιά μου δουλειά.

Ευχαριστώ όπως και να έχει.
Το θέμα λύθηκε, μπορεί να κλείσει.

Panoss
02-02-16, 20:58
Κοίτα να δεις, δεν μας έχει ξανατύχει κάποιος που να μην ξέρει...πώς είναι ο πυκνωτής και να θέλει να επισκευάσει μόνιτορ...
Σαν να λες "θέλω να αλλάξω καρμπιρατέρ στο αμάξι, ξέρει κανείς πού είναι; Στο πορτ μπαγκάζ ή στο καπό;"

Η σωστή συμβουλή για την ασφάλεια κάποιου που δεν ξέρει τόσο βασικά πράγματα είναι να μην το τολμήσει.

Red
02-02-16, 21:35
Κοίτα να δεις, δεν μας έχει ξανατύχει κάποιος που να μην ξέρει...πώς είναι ο πυκνωτής και να θέλει να επισκευάσει μόνιτορ...
Σαν να λες "θέλω να αλλάξω καρμπιρατέρ στο αμάξι, ξέρει κανείς πού είναι; Στο πορτ μπαγκάζ ή στο καπό;"

Η σωστή συμβουλή για την ασφάλεια κάποιου που δεν ξέρει τόσο βασικά πράγματα είναι να μην το τολμήσει.

Το θέμα της ασφάλειας είναι απολύτως κατανοητό φίλε Πάνο και είναι κάτι που έχω υπόψη μου.

Κανείς όμως απο αυτούς που είχαν ένσταση δε μου είπε πχ "Τρελέ μου κάποια σημεία στο monitor παραμένουν φορτισμένα και τίθεται το θέμα της σωματικής σου ακεραιότητας".

Το επιχείρημα ήταν "Αφού δεν ξέρεις.. πως θα το φτιάξεις?". Που μεταξύ μας τώρα αυτή η ερώτηση με έφερνε και με φέρνει σε αμηχανία..είναι λίγο ειρωνική ερώτηση όταν διατυπώνεται σε μία κοινότητα που ονομάζεται "how to fix it".

Το γεγονός είναι οτι έχω μηδενικές γνώσεις και γι'αυτό στράφηκα σε ανθρώπους που ξέρουν και μπορούν να με βοηθήσουν.

Αν έχετε θέμα με αυτό το γεγονός είναι δικαίωμά σας να μη μοιραστείτε καμία πληροφορία μαζί μου.

UV.
03-02-16, 01:31
φίλε Πέτρο εγώ νομίζω ότι αξίζεις απαντήσεων γιατί "τα έβαλες" με όλους και μου αρέσουν όσα είπες!

το πρόβλημα είναι ότι από μόνος σου απέτρεψες αυτούς που θα σου απαντούσαν
είναι απαράδεκτο να λες δεν γνωρίζεις τι είναι και πως είναι ένας πυκνωτής (έστω και για πλάκα) και να θέλεις να επισκευάσεις ένα σοφιστικέ μηχάνημα
δηλ δεν θα αλλάξεις ένα λαμπάκι και θα παίξει χρειάζονται πολλά περισσότερα και με λεπτομέριες ακόμη και στο κόλλημα των πυκνωτών

τέχνη και εμπειρία χρειάζεται και μόνο για να απασυναρμολογίσεις τα πλαστικά της
χωρίς να τα κατστρέψεις ή χωρίς να τραυματίσεις τα χέρια σου
τεχνική που δεν είναι ίδια για όλους τους κατασκευαστές

πχ σε μαμία περίπτωση δεν θα την ανοίξεις ξεκινώντας απ' την εξωτερική μεριά ή τις γωνίες
τα δοντάκια είναι συνήθως στο εμπρός πλαίσιο και τα θυληκά τους στο πίσω πλαστικό

χρησιμοποίησε παλιές πιστωτικές κάρτες ή τηλεκάρτες ξεκινώντας και ανασηκώνοντας από το κέντρο και την εσωτερική ακμή του πλαισίου

Red
03-02-16, 08:46
φίλε Πέτρο εγώ νομίζω ότι αξίζεις απαντήσεων γιατί "τα έβαλες" με όλους και μου αρέσουν όσα είπες!

το πρόβλημα είναι ότι από μόνος σου απέτρεψες αυτούς που θα σου απαντούσαν
είναι απαράδεκτο να λες δεν γνωρίζεις τι είναι και πως είναι ένας πυκνωτής (έστω και για πλάκα) και να θέλεις να επισκευάσεις ένα σοφιστικέ μηχάνημα
δηλ δεν θα αλλάξεις ένα λαμπάκι και θα παίξει χρειάζονται πολλά περισσότερα και με λεπτομέριες ακόμη και στο κόλλημα των πυκνωτών

τέχνη και εμπειρία χρειάζεται και μόνο για να απασυναρμολογίσεις τα πλαστικά της
χωρίς να τα κατστρέψεις ή χωρίς να τραυματίσεις τα χέρια σου
τεχνική που δεν είναι ίδια για όλους τους κατασκευαστές

πχ σε μαμία περίπτωση δεν θα την ανοίξεις ξεκινώντας απ' την εξωτερική μεριά ή τις γωνίες
τα δοντάκια είναι συνήθως στο εμπρός πλαίσιο και τα θυληκά τους στο πίσω πλαστικό

χρησιμοποίησε παλιές πιστωτικές κάρτες ή τηλεκάρτες ξεκινώντας και ανασηκώνοντας από το κέντρο και την εσωτερική ακμή του πλαισίου

Καλημέρα φίλε Νίκο και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές στην αποσυναρμολόγηση!
Εννοείται οτι θέλει τέχνη και εμπειρία. Και εσύ μόλις μοιράστηκες λίγη απο αυτή μαζί μου. :)
Αυτός είναι ο λόγος που γράφτηκα στο φόρουμ.

Αν τελικά είναι πρόβλημα πυκνωτή (9/10 είναι σύμφωνα με τις πηγές μου) τότε έχω σχεδόν καταλάβει τις λεπτομέρειες..
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί βγήκατε όλοι να με φάτε.

Απο το μέχρι τώρα ψάξιμο(θα κάνω περισσότερο), αυτά που πρέπει να κάνω είναι: να εντοπίσω τον χαλασμένο πυκνωτή(συνήθως φουσκώνει απο πάνω), να προσέξω την πολικότητα αν είναι ηλεκτρολυτικός, να βρω έναν στα αντίστοιχα mF και στα αντίστοιχα ή περισσότερα Volt, και να έχω ένα σύρμα αποκόλλησης για να βγάλω τον παλιό. Το κολλητήρι ξέρω να το δουλεύω και τα περί σωματικής ακεραιότητας είναι κατανοητά, αν και οι μικροί πυκνωτές της οθόνης μου φαντάζομαι οτι δε μπορούν να κάνουν και πολλά. Μπορεί να ξεχνάω κάτι αλλά αυτή είναι η βασική ιδέα..

Τι το σοφιστικέ και τι το περίπλοκο έχει αυτή η διαδικασία που δε θα μπορούσα να καταλάβω ώστε να πρέπει να σκάσω 20άρικα σε τεχνικούς?

Panoss
03-02-16, 10:14
Τον άλλαξες τελικά; Δουλεύει;

Red
03-02-16, 13:01
Την άνοιξα για αρχή και έβγαλα κάποιες φωτογραφίες (https://drive.google.com/folderview?id=0B5bxj7bxB3kXdGVDcGNMSkg1d3M&usp=sharing).

Panoss
03-02-16, 13:34
Απ' τις φωτό δεν φαίνεται κάποιος πυκνωτής φουσκωμένος.
Οι πυκνωτές ελέγχονται με καπασιτόμετρο και esr meter.
Επειδή δεν έχεις τίποτα απ' τα δύο :001_smile:, άλλαξέ τους όλους τους ηλεκτρολυτικούς, φτηνοί είναι.
(οι ηλεκτρολυτικοί είναι αυτά τα μαύρα βαρελάκια στην 3η φωτό που γράφουν πάνω τους 105 βαθμούς κελσίου, και...τα ασημένια βαρελάκια στη 2η φωτο)
Τα ασημένια δεν σε κόβω να τα αλλάζεις, είναι SMD, οπότε άλλαξε τα μαύρα μόνο.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα φτιάξει, ίσως φτιάξει ίσως κι όχι.

maik65
03-02-16, 13:49
Καλησπέρα σας. Φίλε Πέτρο,το σαιτ μπορεί να λέγεται howtofixit,άλλα κάνεις δεν είναι υποχρεωμένος να σου άπαντα.
Μην έχοντας της γνώσης λοιπόν ,κάλο είναι να σέβεσαι τους ανθρώπους που αφιερώνουν τον χρόνο τους και προσπαθούν να βοηθήσουν.Στο αρχικό σου μήνυμα λοιπόν ,έπρεπε να μας αναφέρεις οτι το τροφοδοτικό σου είναι εξωτερικό,και εμείς με την σειρά μας να σου δίναμε σωστές οδηγίες. Τώρα ,εάν νομίζεις ότι μπορείς να επισκευασης το τροφοδοτικό,εμπρός,εάν όχι ,πας και αγοράζεις ένα νέο. Αυτά....

Alxnks
03-02-16, 13:54
Απ' τις φωτό δεν φαίνεται κάποιος πυκνωτής φουσκωμένος.
Οι πυκνωτές ελέγχονται με καπασιτόμετρο και esr meter.
Επειδή δεν έχεις τίποτα απ' τα δύο :001_smile:, άλλαξέ τους όλους τους ηλεκτρολυτικούς, φτηνοί είναι.
(οι ηλεκτρολυτικοί είναι αυτά τα μαύρα βαρελάκια στην 3η φωτό που γράφουν πάνω τους 105 βαθμούς κελσίου, και...τα ασημένια βαρελάκια στη 2η φωτο)
Τα ασημένια δεν σε κόβω να τα αλλάζεις, είναι SMD, οπότε άλλαξε τα μαύρα μόνο.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα φτιάξει, ίσως φτιάξει ίσως κι όχι.
Έχω αλλάξει τέτοιους πυκνωτές σε κάρτα γραφικών, δεν ηταν smd, λογικά αλλάζονται κι εδώ.

Panoss
03-02-16, 13:55
Προφανώς κάπου θα είδε στο ίντερνετ ότι κάποιος με το ίδιο μοντέλο και τα ίδια συμπτώματα (σωστά Πέτρο; ) την επισκεύασε απλά αλλάζοντας τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
Το κακό είναι ότι η αλλαγή SMD ηλεκτρολυτικών...δεν είναι απλή...

Panoss
03-02-16, 13:57
Έχω αλλάξει τέτοιους πυκνωτές σε κάρτα γραφικών, δεν ηταν smd, λογικά αλλάζονται κι εδώ.
Οι ασημένιοι στη φωτό δεν είναι SMD; :-k

Alxnks
03-02-16, 14:53
Οι ασημένιοι στη φωτό δεν είναι SMD; :-k
Δεν μου ανοίγει τη φωτο σε μεγάλη στο κινητό, δεν μπορω να διακρινω απο τη μικρή.
Σε μια παλιά μου κάρτα γραφικών όμως δεν ηταν και τους άλλαξα, είχαν σκάσει κάνα δυο και τους άλλαξα ολους (μονο τέτοιους είχε).

Red
03-02-16, 15:03
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!


Απ' τις φωτό δεν φαίνεται κάποιος πυκνωτής φουσκωμένος.
Οι πυκνωτές ελέγχονται με καπασιτόμετρο και esr meter.
Επειδή δεν έχεις τίποτα απ' τα δύο :001_smile:, άλλαξέ τους όλους τους ηλεκτρολυτικούς, φτηνοί είναι.
(οι ηλεκτρολυτικοί είναι αυτά τα μαύρα βαρελάκια στην 3η φωτό που γράφουν πάνω τους 105 βαθμούς κελσίου, και...τα ασημένια βαρελάκια στη 2η φωτο)
Τα ασημένια δεν σε κόβω να τα αλλάζεις, είναι SMD, οπότε άλλαξε τα μαύρα μόνο.

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα φτιάξει, ίσως φτιάξει ίσως κι όχι.

Οπτικά πάντως και απο κοντά που τα κοίταξα όλα φαινόντουσαν στην πένα!
Ένας φίλος έχει ένα πολύμετρο. Κάνει?


Καλησπέρα σας. Φίλε Πέτρο,το σαιτ μπορεί να λέγεται howtofixit,άλλα κάνεις δεν είναι υποχρεωμένος να σου άπαντα.
Μην έχοντας της γνώσης λοιπόν ,κάλο είναι να σέβεσαι τους ανθρώπους που αφιερώνουν τον χρόνο τους και προσπαθούν να βοηθήσουν.Στο αρχικό σου μήνυμα λοιπόν ,έπρεπε να μας αναφέρεις οτι το τροφοδοτικό σου είναι εξωτερικό,και εμείς με την σειρά μας να σου δίναμε σωστές οδηγίες. Τώρα ,εάν νομίζεις ότι μπορείς να επισκευασης το τροφοδοτικό,εμπρός,εάν όχι ,πας και αγοράζεις ένα νέο. Αυτά....

Καλησπέρα Μανώλη. Σέβομαι και σεβάστηκα τον καθένα απο αυτούς που μου έγραψαν, και εννοείται οτι δεν θεωρώ πως είναι υποχρεωμένος κάποιος να μου απαντήσει. Αλλού ήταν η διαφωνία αλλά πραγματικά δεν έχει τόση σημασία.

Έχεις δίκιο οτι ξέχασα να αναφέρω οτι το τροφοδοτικό είναι όπως λες εξωτερικό! Απλά νόμιζα οτι το κυρίως τροφοδοτικό θα βρίσκεται εσωτερικά όπως ειπώθηκε.
Άρα πρέπει να ανοίξω και το εξωτερικό τροφοδοτικό? Για τι ψάχνω εκεί?



Προφανώς κάπου θα είδε στο ίντερνετ ότι κάποιος με το ίδιο μοντέλο και τα ίδια συμπτώματα (σωστά Πέτρο; ) την επισκεύασε απλά αλλάζοντας τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
Το κακό είναι ότι η αλλαγή SMD ηλεκτρολυτικών...δεν είναι απλή...

Για το δικό μου το μοντέλο δεν έχω βρει τίποτα δυστυχώς! :/
Απλά συνέκρινα τα συμπτώματα και τις πιθανές λύσεις άλλων lcd monitor με το δικό μου και συνήθως ήταν θέμα πυκνωτή.
Οι SMD είναι αυτοί με τη πλαστική βάση?

maik65
03-02-16, 15:12
Ναι πρέπει να το ανοίξεις προσεκτικά,και το πρόβλημα θα φανεί από μόνο του .Για περαιτέρω,βάλε φώτο πάλι.

Red
03-02-16, 16:43
Άνοιξα και το τροφοδοτικό.
Νομίζω βρέθηκε ο ένοχος (https://drive.google.com/folderview?id=0B5bxj7bxB3kXRWJtQWVtN19ncE0&usp=sharing).

maik65
03-02-16, 18:38
Ωραία λοιπόν,δες και το μεγάλο πυκνωτή εάν είναι καλά στην υγεία του,(αν και νομίζω ότι αλλάζοντας τους 2 μια χαρά θα είσαι)γιατί στη φώτο δεν φαίνεται.

Panoss
03-02-16, 19:42
Άλλαξέ τους όλους τους ηλεκτρολυτικούς στο τροφοδοτικό μιας και δεν έχεις όργανα να τους μετρήσεις.
Δες στο youtube πώς κάνουν κολλήσεις - αποκολλήσεις (soldering & desoldering).

Red
03-02-16, 20:26
Οκ ευχαριστώ παίδες!
Υπάρχει κίνδυνος με τον μεγάλο πυκνωτή να κρατάει κάποιο φορτίο?
100μF, 420volt φαντάζομαι είναι θανατηφόρο.
Έχω δει οτι τους αποφορτίζουν με κατσαβίδια συνδέοντας τους 2 πόλους αλλά διάβαζα οτι δεν είναι και πολύ ασφαλές.

maik65
04-02-16, 00:14
Σου εγραψα προσεκτικά . Να ,βλέπεις τι παθαίνει κανείς μην γνωρίζοντας τα βασικά. Έσπασες και το μπλε πυκνωτή στην δεύτερη φώτο.

ezizu
04-02-16, 09:21
Σου εγραψα προσεκτικά . Να ,βλέπεις τι παθαίνει κανείς μην γνωρίζοντας τα βασικά. Έσπασες και το μπλε πυκνωτή στην δεύτερη φώτο.

Τον οποίο (μπλε πυκνωτή) εννοείται ότι θα πρέπει να τον αντικαταστήσεις, διότι αν δεν το κάνεις, υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί βλάβη στο κύκλωμα, η οποία δεν θα έχει σχέση με την υπάρχουσα (χαλασμένοι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές) και λογικά θα είναι πιο σύνθετη-δύσκολη (και μεγαλύτερου κόστους), στην επισκευή της.

nyannaco
04-02-16, 09:23
Έσπασες και το μπλε πυκνωτή στην δεύτερη φώτο.Μμμ, μάλλον για varistor μου κάνει. Τί γράφει επάνω;

ezizu
04-02-16, 10:01
Μμμ, μάλλον για varistor μου κάνει. Τί γράφει επάνω;

Μπορεί να έχεις και δίκιο.......σίγουρα οπτικά μοιάζει και με varistor.
Όμως είναι από την πλευρά της εξόδου (DC out) του τροφοδοτικού, οπότε βάσει της θέσης του, λογικά, οι πιθανότητες να είναι πυκνωτή, νομίζω ότι είναι περισσότερες.
Το καλύτερο βέβαια είναι αυτό που προτείνεις, να μας γράψει τι ακριβώς αναγράφει επάνω του ή να βγάλει μια καθαρή φωτογραφία του μπλε εξαρτήματος.

Red
04-02-16, 11:04
Έβγαλα μία πιο κοντινή φωτό (https://drive.google.com/file/d/0B5bxj7bxB3kXTlJpRng1QXJYaHc/view)

Παρεπιπτόντως τον μετασχηματιστή δεν τον άνοιξα εγώ, με βοήθησε κάποιος που υποτίθεται είναι σχετικός.
Το άνοιξε λίγο βιαστικά με σφυρί και μία λεπίδα.

ezizu
04-02-16, 11:30
Είναι όντως πυκνωτής 3,3nf / 250V.

Αναλυτικότερα χαρακτηριστικά :

http://www.compostar.com/SEC/T252%20Type(X1Y2).pdf

nyannaco
04-02-16, 11:55
Η παρτίδα στο Σήφη :001_rolleyes:

FILMAN
09-02-16, 11:32
Πρόσεχε διότι αν ο πυκνωτής αυτός βραχυκύκλωσε θα έχεις την τάση του δικτύου στην έξοδο και θα πάθεις ηλεκτροπληξία αγγίζοντας την έξοδο του τροφοδοτικού ή το τροφοδοτούμενο μόνιτορ!