PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ



ploukas
01-02-16, 17:31
Επειδη δεν υπαρχει ο συγκεκριμενος διακοπτης(οσο και αν εψαξα), τι λυση προτεινεται να γινει; βασικα εγω του ειπα για αλλαγη πινακα και αυτος μου ειπε να καταργησουμε το κενικο διακοπτη και να βαλουμε την παροχη ΚΑΤΕΥΕΙΑΝ στην γενικη ασφαλεια!!!! εχασα το φως μου που ακουσα τετοια κουβεντα.

παραθετω τον πινακα.
41326

Κυριακίδης
01-02-16, 18:27
Οι διακόπτες δεξιά αριστερά της ασφάλειας είναι για θερμοσίφωνο κουζίνα?

ploukas
01-02-16, 18:29
Οι διακόπτες δεξιά αριστερά της ασφάλειας είναι για θερμοσίφωνο κουζίνα?

ναι αριστερα κουζινα και δεξια θερμοσιφωνα

sofosal
01-02-16, 18:42
....αφαιρείς τον διακόπτη, προσθέτεις ένα κομμάτι ράγιας στη θέση του
(όπως αυτή που έχει στο πάνω μέρος, κάτω από τους μικροαυτόματους - ασφάλειες).
...εκεί κουμπώνεις έναν δικόπτη μονό 40Αμπέρ, και κόβεις ανάλογα το "καπάκι" του πίνακα για να μπει αφήνοντας τον διακόπτη να προεξέχει.

....αυτή είναι οικονομική και σίγουρη λύση, αν δεν , πας για καινούριο πίνακα...

.....ο πίνακας αυτός είναι της δεκαετίας του 80 η/ και παλιότερος, αλλά φαίνεται να αντέχει ακόμα....
.....θα αντικαταστήσεις βέβαια και τις γέφυρες που πάνε στους διακόπτες κουζίνας και θερμοσύφωνα και στην μπάρα των μικροαυτομάτων!(δεν θα βρεις γέφυρες, βάλε 6αρια καλώδια)
.....φαίνονται αρπαγμένοι, δημιουργούν θερμοκρασία και θα σου κάψουν οσονούπω και τους άλλους διακόπτες,
......και θα ήταν καλό με τον ίδιο τρόπο βάζοντας μακρύτερη ράγια να αντικαταστήσεις και αυτούς με δυο ράγιας 2χ25 αμπερ (διπολικούς)!.

Κυριακίδης
01-02-16, 18:47
Για θερμοσίφωνα / κουζίνα δεν σας φαίνονται μικρές οι διατομές καλωδίων? αν η κουζίνα είναι κανένα μπρίκι πάω πάσο

sofosal
01-02-16, 18:51
Για θερμοσίφωνα / κουζίνα δεν σας φαίνονται μικρές οι διατομές καλωδίων? αν η κουζίνα είναι κανένα μπρίκι πάω πάσο
....μπα , 6αρι είναι της κουζίνας , 4αρι του θερμοσύφωνα.... έχει πολύ χώρο ο πίνακας και σου φάνηκαν τα καλώδια ψιλά...:biggrin:

Κυριακίδης
01-02-16, 18:54
Πάω στοίχημα ότι το τέρμα δεξιά διακόπτης / καλώδιο ροζ? είναι 1,5άρι μονόκλωνο

ploukas
01-02-16, 19:44
κοκκινο ειναι και μπλε 1,5mm

ploukas
01-02-16, 19:46
τι περιμενετε τωρα παλιος πινακας ειναι, κουζινα δεν εχω ειναι φουρνακι. ευχαριστω για τις απαντησεις

leosedf
01-02-16, 20:26
καταργησουμε το κενικο διακοπτη και να βαλουμε την παροχη ΚΑΤΕΥΕΙΑΝ στην γενικη ασφαλεια!!!! εχασα το φως μου που ακουσα τετοια κουβεντα.

Εγώ θα έβγαζα τον πίνακα και θα τον βαρούσα στο κεφάλι με αυτόν:lool::lool:

andyferraristi
01-02-16, 20:56
Ρε παιδιά υπάρχει περίπτωση να βρεθούν μικροαυτόματοι/ασφάλειες σα και αυτές, δεκαετίας '80 δηλαδή ???

nyannaco
01-02-16, 21:00
Οι Siemens δεν νομιζω οτι εχουν αλλαξει και πολυ απο τοτε. Σε καθε περιπτωση, το σημαντικο ειναι οτι δεν εχει αλλαξει η ραγα DIN, οποτε ολα γινονται.

vasilimertzani
01-02-16, 21:10
Επειδη δεν υπαρχει ο συγκεκριμενος διακοπτης(οσο και αν εψαξα), τι λυση προτεινεται να γινει; βασικα εγω του ειπα για αλλαγη πινακα και αυτος μου ειπε να καταργησουμε το κενικο διακοπτη και να βαλουμε την παροχη ΚΑΤΕΥΕΙΑΝ στην γενικη ασφαλεια!!!! εχασα το φως μου που ακουσα τετοια κουβεντα.

παραθετω τον πινακα.
41326


Γιατι εχασες το φως σου?
η σωστη λυση ειναι να πεταχτει και να μπει ενας σωστος πινακας με το απαραιτητο ΡΕΛΕ ΔΙΑΡΡΟΗΣ.

diony
01-02-16, 22:22
άσχετα με το πρόβλημα ,παρατηρώ πως για το θερμοσίφωνο , υπάρχει αναχώρηση γκρι αγωγού από την ασφάλεια (για φάση) και μαύρου από τον διακόπτη για τον ουδέτερο
Γκρι φεύγει επίσης και από τη διπλανή ασφάλεια
Άραγε στην άλλη άκρη πως συνδέονται ?
Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να γίνει ατύχημα

FILMAN
02-02-16, 15:14
άσχετα με το πρόβλημα ,παρατηρώ πως για το θερμοσίφωνο , υπάρχει αναχώρηση γκρι αγωγού από την ασφάλεια (για φάση) και μαύρου από τον διακόπτη για τον ουδέτερο
Γκρι φεύγει επίσης και από τη διπλανή ασφάλεια
Άραγε στην άλλη άκρη πως συνδέονται ?
Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να γίνει ατύχημαΣωστά!

Για θερμοσίφωνα / κουζίνα δεν σας φαίνονται μικρές οι διατομές καλωδίων? αν η κουζίνα είναι κανένα μπρίκι πάω πάσο


....μπα , 6αρι είναι της κουζίνας , 4αρι του θερμοσύφωνα.... έχει πολύ χώρο ο πίνακας και σου φάνηκαν τα καλώδια ψιλά...:biggrin:


Πάω στοίχημα ότι το τέρμα δεξιά διακόπτης / καλώδιο ροζ? είναι 1,5άρι μονόκλωνο

Είναι μόνο για το ενδεικτικό λαμπάκι


κοκκινο ειναι και μπλε 1,5mm
Εμένα γιατί μου μοιάζει για ραζίμ τηλεφωνικό;

Πρόσεχε τί κάνεις διότι ο πίνακας αυτός έχει πολλά εκτεθειμένα μέρη υπό τάση! Μονοπολικό περιστροφικό διακόπτη έχω να σου δώσω αλλά τί θα κάνεις με την έλλειψη ρελέ διαρροής;

nyannaco
02-02-16, 16:13
Εμένα γιατί μου μοιάζει για ραζίμ τηλεφωνικό;Γιατί είναι! :wiink:

Οπως ήδη ειπώθηκε, η μόνη σωτή (από πλευράς ασφαλέιας) λύση είναι η ολική αντικατάσταση του πίνακα με απαραίτητη προσθήκη ΔΔΕ.

ploukas
02-02-16, 23:28
τελικα βρηκα σε ενα παλιο καταστημα ενα περιστροφικο 2χ40 τελευταιος( ειχε και 3χ40) ο ηλεκτρολογος ειχε δουλεια. τον αλλαξα μονος, ναι ο πινακας ειναι τοσα χρονια ΣΙΓΟΥΡΑ χριαζεται γενικη αλλαγη.

thespyros
09-02-16, 11:16
βαλε κανε πατεντα και βαλε αυτοματακια