PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαγνητικος αφαλατωτης



ΣΚΛΗΚΟΣ
22-01-16, 20:49
https://goo.gl/photos/cSD9NcmkHR6fiTAe9

Τι αποψη εχετε για τους μαγνητικους αφαλατωτες σαν τον παραπανω; Τοποθετουνται στην εισοδο του κρυου ειτε σε .(ηλιακο) θερμοσιφωνα ειτε σε πλυντηριο και προστατευει συσκευες μπαταριες ειδικα στην κυκλοφορια του ζεστου νερου.

ΣΚΛΗΚΟΣ
22-01-16, 20:56
https://goo.gl/photos/hG5Lqp5RBPo6UKCi7

JOUN
22-01-16, 21:22
Οι φωτο σου δεν δουλευουν..
Να σου πω την προσωπικη μου εμπειρια:Ο λεβητας μου ζεσταινει νερο χρησης με σερπαντινα.Δηλ δεν εχει μποιλερ αλλα εχει μια ψιλη σωληνα που γυρναει γυρω γυρω και οση ωρα δουλευει ο καυστηρας εχει ζεστο νερο(αφθονο)
Αυτη η σωληνα ομως επειδη ειναι αρκετα ψιλη(ωστε να προλαβαινει να ζεσταινεται το νερο) βουλωνει αρκετα ευκολα.
Παλια καθε 1 με 1.5 βουλωνε και επρεπε να κανω ολοκληρη ιστορια για να την καθαρισω..Καποια στιγμη ειδα τον αφαλατωτη που λες και επειδη ηταν πολυ φθηνος(κατω απο 10 ευρω) ειπα να το δοκιμασω..
Αυτο εγινε πριν απο 6-7 χρονια..Απο τοτε δεν ξανακαθαρισα την σερπαντινα,μαλιστα το ειχα ξεχασει εντελως οτι παλια εκανα κατι τετοιο μεχρι που το ανεφερες..
Με λιγα λογια παρε ενα φθηνο και δοκιμασε το,μαλλον θα εχεις αποτελεσμα..

ΣΚΛΗΚΟΣ
22-01-16, 21:56
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160122/344a784950405a0477e4deb49615839d.jpg

Δημήτρης104
22-01-16, 23:42
Δεν νομίζω να κάνουν δουλειά αυτά τα πράγματα ρε παιδιά, δεν στέκουν από επιστημονική άποψη, αν μπορούσε να γίνει έτσι δεν θα παιδευόμασταν με ρητίνες και αντίστροφες ωσμώσεις.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία πάντως από τέτοιες συσκευές , αν και κάποιος άλλος έχει δει θετικό αποτέλεσμα ας ποσταρει, θα είναι ενδιαφέρον!

nyannaco
23-01-16, 10:52
Δεν νομίζω να κάνουν δουλειά αυτά τα πράγματα ρε παιδιά, δεν στέκουν από επιστημονική άποψη, αν μπορούσε να γίνει έτσι δεν θα παιδευόμασταν με ρητίνες και αντίστροφες ωσμώσεις.Εεετσι :wiink:

nyannaco
23-01-16, 10:57
Να σου πω την προσωπικη μου εμπειρια:Ο λεβητας μου ζεσταινει νερο χρησης με σερπαντινα.Δηλ δεν εχει μποιλερ αλλα εχει μια ψιλη σωληνα που γυρναει γυρω γυρω και οση ωρα δουλευει ο καυστηρας εχει ζεστο νερο(αφθονο)
Αυτη η σωληνα ομως επειδη ειναι αρκετα ψιλη(ωστε να προλαβαινει να ζεσταινεται το νερο) βουλωνει αρκετα ευκολα.
Παλια καθε 1 με 1.5 βουλωνε και επρεπε να κανω ολοκληρη ιστορια για να την καθαρισω..Καποια στιγμη ειδα τον αφαλατωτη που λες και επειδη ηταν πολυ φθηνος(κατω απο 10 ευρω) ειπα να το δοκιμασω..
Αυτο εγινε πριν απο 6-7 χρονια..Απο τοτε δεν ξανακαθαρισα την σερπαντινα,μαλιστα το ειχα ξεχασει εντελως οτι παλια εκανα κατι τετοιο μεχρι που το ανεφερες..Γιώργο, μήπως αυτή η παπαρίτσα έχεικανένα υποτυπώδες φίλτρο, σίτα ή κάτι τέτοιο, που κατακρατάει χωματάκι που σου προκαλούσε το πρόβλημα; Μήπως ενδέχεται να έχει βελτιωθεί το νερό ή να έχει ανακαινιστεί το δίκτυο στην περιοχή σου τα τελευταία χρόνια, και να ήταν απλά σύμπτωση;

Εν πάση περιπτώσει, αν έχεις την περιέργεια και την όρεξη να το κάνεις, μπορείς να μετρήσεις τη σκληρότητα του νερού που περνάει από το φίλτρο, και να αντιπαραβάλεις με νερό από βρύση κρύου, να σεις αν έχει διαφορά. Υπάρχουν κιτ μέτρησης σκληρότητας στα μαγαζιά με φίλτρα, αφαλατωτές κλπ.