PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταδοση θερμοτητας σε ηλιακο θερμοσιφωνα τριπλης ενέργειας



ΣΚΛΗΚΟΣ
10-01-16, 06:19
Καλημερα , εχω μια απορία, ηλιακός θερμοσιφωνα ο οποιος συνδεέται με ενεργειακό τζακι νερου . Ερώτηση :πως αποφευγεται η αντιστροφη μετάδοση θερμοτητας ,από τον ηλιακο προς το τζακι;

nyannaco
10-01-16, 09:03
Η γενική απάντηση είναι ότι ο αυτοματισμός της εγκατάστασης ελέγχει κάποιο κυκλοφορητή ή ηλεκτροβάνα, ώστε να υπάρχει κυκλοφορία στο μπόιλερ του ηλιακού μόνο όταν πρέπει.
Για ειδική απάντηση, στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα πρέπει να ξέρει κανείς την εγκατάστασή σου.

vasilimertzani
10-01-16, 13:36
Καλημερα , εχω μια απορία, ηλιακός θερμοσιφωνα ο οποιος συνδεέται με ενεργειακό τζακι νερου . Ερώτηση :πως αποφευγεται η αντιστροφη μετάδοση θερμοτητας ,από τον ηλιακο προς το τζακι;
Με φυσικη κυκλοφορια αποκλειεται λογω της υψομετρικης διαφορας.Με τεχνικη(την ωρα που λειτουργει ο κυκλοφορητης δυστηχως εχεις απωλειες..

ΣΚΛΗΚΟΣ
10-01-16, 14:29
Δεν υπαρχει ηλεκτροβανα στην εγκατασταση , οποτε οταν υπαρχει αρνητικο θερμοκρασιακο ισοζυγιο (νερο ηλιακος>νερο τζακιου=απωλειες) συμπερασμα το συστημα τριπλη ενεργειας ηλιακου ειναι (ασυμφορο) . Προτιμω αντισταση ηλεκτρικη

Στάλθηκε από το SM-G7102 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nyannaco
10-01-16, 16:42
Δεν υπαρχει ηλεκτροβανα στην εγκατασταση , οποτε οταν υπαρχει αρνητικο θερμοκρασιακο ισοζυγιο (νερο ηλιακος>νερο τζακιου=απωλειες) συμπερασμα το συστημα τριπλη ενεργειας ηλιακου ειναι (ασυμφορο) . Προτιμω αντισταση
Υπο αυτες τις συνθηκες, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απομονωσεις εντελως τον ηλιακο απο το λεβητα.

ΣΚΛΗΚΟΣ
10-01-16, 18:39
Ευχαριστω πολυ

Στάλθηκε από το SM-G7102 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk