PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά προθερμαντήρα ή νέου σταθμού κολλήσεων?



linux
03-01-16, 12:05
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Έχω αγοράσει τον σταθμό θερμού αέρα aoyue 852a++ ο οποίος φτάνει στους 480 βαθμούς. Επίσης, τον σταθμό κολλήσεων CT BRAND CT937 ο οποίος φτάνει και αυτός στους 480 βαθμούς. Τα χρησιμοποιώ περισσότερο για επισκευές βυσμάτων τροφοδοσίας κινητών, tablet και laptop. Μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο παράπονο αλλά αυτές τις μέρες μου φέρανε να επισκευάσω ένα βύσμα τροφοδοσίας από ένα dell inspiron 1545. Ότι μεθόδους και να χρησιμοποίησα με τον θερμό αέρα για αποκόλληση δεν κατάφερα τίποτα, με τον σταθμό κολλήσεων-κολλητήρι στους 480 βαθμούς κατάφερα να αποκολλήσω μόνο τα 4 ποδαράκια του βύσματος από τα 9 που έχει και μετά από πολύ δυσκολία. Να αναφέρω ότι φυσικά και χρησιμοποιώ flux για βοήθεια τόσο στις κολλήσεις όσο και στις αποκολλήσεις που έχω κάνει.

Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι μήπως πρέπει να αγοράσω προθερμαντήρα ή ένα καλύτερο σταθμό κολλήσεων-κολλητήρι που να φτάνει σε περισσότερους βαθμούς από ότι 480? http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/confused1.gif

Ευχαριστώ πολύ!

windmill82
03-01-16, 15:47
480 απο κατω και 480 απο πανω και δεν ξεκολλάει????
Κάτι γινεται λάθος...
Εχεις κάποιο θερμόμετρο να δείς τι θερμοκρασία έχεις στο πλακετάκι επάνω?
μήπως εχει χαλάσει κάποιος απο τους 2 σταθμούς και δέν θερμαίνει αρκετά?
Επίσης μηπως να το αφηνες καμποση ωρα πανω στον preheater να ζεσταθεί αρκετά και να ξαναπροσπαθούσες?

linux
05-01-16, 19:09
Με σταθμό κολλήσεων το κάνω στους 480 βαθμούς δεν έχω προθερμαντήρα. Διάβασε λίγο καλύτερα το κείμενο μου.

480 απο κατω και 480 απο πανω και δεν ξεκολλάει????
Κάτι γινεται λάθος...
Εχεις κάποιο θερμόμετρο να δείς τι θερμοκρασία έχεις στο πλακετάκι επάνω?
μήπως εχει χαλάσει κάποιος απο τους 2 σταθμούς και δέν θερμαίνει αρκετά?
Επίσης μηπως να το αφηνες καμποση ωρα πανω στον preheater να ζεσταθεί αρκετά και να ξαναπροσπαθούσες?