PDA

Επιστροφή στο Forum : κωδικός wF



dimitris43
31-12-15, 19:02
Έχουν σβήσει οι κωδικοι από το ρουτερ σύνδεσης στο ιντερνετ
και δεν μπορω να συνδεσω το κινητο μου για να έχω WF πως μπορώ να τους βρω μέσα από τον υπολογιστη μου;

takis1964
31-12-15, 23:17
Κάνε ρησετ το ρουτερ μπες στο admin μενού του με τους κωδικους που γραφει το μανουαλ και αλλαξε τους παλι!

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lazarospetses
01-01-16, 11:35
Πως σβήσανε οι κωδικοί σου ; Από διακοπή ρεύματος ας πούμε ;
Τι ρούτερ έχεις και πόσο καιρό το έχεις.
----
Η είσοδος στο ρούτερ γίνεται συνήθως με τη διεύθυνση 192.168.1.1 - μετά θα σου ζητήσει όνομα (συνήθως είναι admin) και κωδικό που βρίσκεται πίσω από το ρούτερ. (όχι αυτόν που βρίσκεται δίπλα στο όνομα SSID).
Στα καινούργια ρούτερ του ΟΤΕ μετά το recet περιμένεις λίγο και συγχρονίζονται αμέσως αυτόματα με τα στοιχεία σου. Οπότε δε χρειάζεται να μπεις στο ρούτερ για να δεις τους κωδικούς εισόδου γιατί απλά υπάρχουν γραμμένοι πίσω σε ένα αυτοκόλλητο χαρτί.
---
Άλλο ο κωδικός εισόδου για ασύρματη σύνδεση
άλλο ο κωδικός εισόδου για την είσοδο στο ρούτερ
και άλλος ο κωδικός εισόδου για την είσοδό του ρούτερ στον ΟΤΕ

dimitris43
01-01-16, 19:13
Έχουν σβυσει όλοι οι κωδικοι απο το αυτοκολλητο της πίσω πλευράς του ρουτερ και έχω χάσει το αρχικο μανιουαλ το ρουτερ μου είναι 5ετιας έχω σύνδεση Ίντερ νετ στον υπολογιστή μου

chipakos-original
01-01-16, 19:16
Έχουν σβυσει όλοι οι κωδικοι απο το αυτοκολλητο της πίσω πλευράς του ρουτερ και έχω χάσει το αρχικο μανιουαλ το ρουτερ μου είναι 5ετιας έχω σύνδεση Ίντερ νετ στον υπολογιστή μου
Κάπου είχα ένα πρόγραμμα που έβρισκε τους χαμένους κωδικούς του ρούτερ. Αν το βρω φίλε μου θα σου πω.
Τι λειτουργικό έχεις??

lazarospetses
02-01-16, 10:21
Η πιο απλή λύση είναι να πάρεις τηλέφωνο στο 13888. (θα έχεις κλειστό το ρούτερ - εκτός ρεύματος).
Θα τους πεις ότι χάλασε το ρούτερ και δεν ανάβει. Αυτοί θα κάνουν έναν έλεγχο αν πραγματικά υπάρχει ρούτερ ενεργό.
Τότε θα σε γράψουν στην διαδικασία για καινούργιο ρούτερ. Ο ΟΤΕ έχει μια ειδική ονομασία γι αυτή τη διαδικασία. Νομίζω ότι την ονομάζει χρησιδάνειο.
Δηλαδή πηγαίνεις σε κάποιο κατάστημα του ΟΤΕ ή του γερμανού ή τέλος πάντων κάποιο που συνεργάζεται με τον ΟΤΕ και παίρνεις τζάμπα ένα καινούργιο ρούτερ. (με την ταυτότητα φυσικά του κατόχου της σύνδεσης). Το ρούτερ το παίρνεις τζάμπα και υποτίθεται ότι το χρωστάς στον ΟΤΕ. Αν έχεις κατάστημα γερμανού κοντά σου μέσα ένα τεταρτάκι από τη στιγμή που θα κάνεις την αίτηση έχεις ξεμπερδέψει.
Το καινούργιο ρούτερ θα είναι γνωστό στον ΟΤΕ σαν σειριακός αριθμός δεμένος με τον κάτοχο της σύνδεσης. Το συνδέεις κανονικά στη γραμμή σου και σε ένα τεταρτάκι έχει πάρει αυτόματα τους κωδικούς από τον ΟΤΕ (δηλαδή έχει σεταριστεί αυτόματα) και είσαι ΟΚ.

takis1964
02-01-16, 10:32
Μα δεν ειπε οτι εχει οτε συνδεση, χρησιμη παντως η ενημερωση: )

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

andyferraristi
02-01-16, 15:00
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Κάπου τα Win 7 καταχωρούν όλες τις ασύρματες συνδέσεις που έχει συμμετάσχει ο υπολογιστής, και διατηρούν τους WiFi κωδικούς, τους οποίους μπορείς και να δεις. Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να θυμάμαι αυτή τη στιγμή που ακριβώς, αλλά δεν έχω και τη δυνατότητα να το ψάξω αυτή τη στιγμή. Με την πρώτη ευκαιρία όμως θα το κάνω, και θα γράψω ...

andyferraristi
02-01-16, 18:49
Επανέρχομαι. Πατάς δεξί click στο εικονίδιο του δικτύου στο Taskbar, και επιλέγεις: "Open network and sharing center" (τα Win 7 μου είναι Αγγλικά). Στην αριστερή στήλη επιλέγεις "Manage wireless networks", και σου εμφανίζει όλα τα ασύρματα δίκτυα που έχεις συνδεθεί. Δεξί click στο επιθυμητό δίκτυο, και επιλέγεις "Properties". Στο παράθυρο που σου ανοίγει, επιλέγεις (επάνω) την ετικέτα "Security". Στο πεδίο "Network security key", βρίσκεται το password, το οποίο εμφανίζεται μόλις tickάρεις το κουτάκι "Show characters" πόυ υπάρχει ακριβώς από κάτω. Good Luck ...