PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταψύκτης WHIRLPOOL AFG 8142



@Vagelis@
28-12-15, 20:49
κυριοι, καλησπερα σας.

Ο καταψύκτης WHIRLPOOL AFG 8142 χτυπησε πλακετα, την οποια εχω στα χερια μου
και βλεπω οτι δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενα ολοκληρωμενο, δυο τρανζιστορς και μερικες αντιστασεις - πυκνωτες κτλ.

ζητανε στο ιδιοκτητη, το ποσό των 150€ + μτφ + εργασια.
τα υλικα, οπως ειδα ειναι εντελως της πλακας και πανευκολο να βρεθουν
με εξαιρεση το IC το οποιο μαλλον ειναι προγραμματιζομενο (pic16c505).

τα ερωτηματα:
1. υπαρχει το service manual ? (εχει τρεις αντιστασεις μαυρισμενες και θελω να τις βρω)
2. υπαρχει η πλακετα ως ανταλλακτικο ?
3. θα μπορουσε να αντικατασταθει η πλακετα διαχειρισης του on/off του μοτερ
με εναν μηχανικο θερμοστατη, ωστε απλα να ανοιγοκλεινει οπως ενα απλο ψυγειο
ή αυτο ειναι ανοητη σκεψη ?

ευχαριστω.

Κυριακίδης
29-12-15, 13:45
3. θα μπορουσε να αντικατασταθει η πλακετα διαχειρισης του on/off του μοτερ
με εναν μηχανικο θερμοστατη, ωστε απλα να ανοιγοκλεινει οπως ενα απλο ψυγειο
ή αυτο ειναι ανοητη σκεψη ?
Εξαρτάτε ,και για να απαντηθεί κάτι τέτοιο πρέπει να γνωρίζουμε πλήρως τα χαρακτηριστικά όλου του ψυγείου (π.χ. τι μοτέρ έχει / τι άλλες αιτίες που να απαγορεύουν την απλοποίηση με μηχανικό θερμοστάτη κτλ )
Σε κάποια φόρουμ για το ίδιο μοντέλο μιλούσαν για αντικατάσταση ενός πυκνωτή 1000mf (αλλά εσύ έχεις συνολικό πρόβλημα πλακέτας κτλ)
Δώσε και άλλα στοιχεία του μοντέλου π.χ. s/n (serial number) / Fd ? ή στοιχεία πλακέτας να δούμε αν υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες είτε για ανταλλακτικά κτλ. Χρόνια πολλά.

@Vagelis@
29-12-15, 14:31
Εξαρτάτε ,και για να απαντηθεί κάτι τέτοιο πρέπει να γνωρίζουμε πλήρως τα χαρακτηριστικά όλου του ψυγείου (π.χ. τι μοτέρ έχει / τι άλλες αιτίες που να απαγορεύουν την απλοποίηση με μηχανικό θερμοστάτη κτλ )
με ενδιαφερει πρωτα απ'ολα, αυτο... η αντικατασταση με μηχανικο θερμοστατη,
μιας και τα χρηματα δεν περισσευουν και δεν ενδιαφερει τους ιδιοκτητες η ομορφια.
εχουν στο υπογειο τον καταψυκτη και θελουν απλα να δουλευει.
παραθετω δυο εικονες, μηπως βοηθησουν.
προς το παρον δεν εχω προσβαση στη συσκευη, καθως βρισκεται μαρια απο εδω.
απλα, οταν παω εκει, πρεπει να εχω ηδη καταληξει τι θα κανω.
http://s5.postimg.org/q298bkeer/AFG_8142_1.jpg (http://postimg.org/image/q298bkeer/)http://s5.postimg.org/rss9d1vxv/AFG_8142_2.jpg (http://postimg.org/image/rss9d1vxv/)

Σε κάποια φόρουμ για το ίδιο μοντέλο μιλούσαν για αντικατάσταση ενός πυκνωτή 1000mf (αλλά εσύ έχεις συνολικό πρόβλημα πλακέτας κτλ)
Δώσε και άλλα στοιχεία του μοντέλου π.χ. s/n (serial number) / Fd ? ή στοιχεία πλακέτας να δούμε αν υπάρχουν επιπλέον πληροφορίες είτε για ανταλλακτικά κτλ. Χρόνια πολλά.
επειδη η πλακετα εχει τρεις αντιστασεις που καηκαν και πιθανον κι αλλες βλαβες,
δεν αξιζει να ασχοληθω, ασε δε που το ολοκληρωμενο ειναι προγραμματιζομενο
και αν εχει βλαβη, δεν προκειται να ξαναφτιαχθει.

αμεσως μολις παρω τα στοιχεια που λες, θα τα γραψω εδω, μηπως βγαλουμε ακρη.
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

Κυριακίδης
29-12-15, 17:30
Νομίζω γίνεται και με ψηφιακό θερμοστάτη . Ίσως είναι καλύτερα έτσι για να βάλεις τον σένσορα του ψηφιακού στην ίδια θέση του (παλιού της πλακέτας του κατασκευαστή)

@Vagelis@
29-12-15, 17:42
Νομίζω γίνεται και με ψηφιακό θερμοστάτη . Ίσως είναι καλύτερα έτσι για να βάλεις τον σένσορα του ψηφιακού στην ίδια θέση του (παλιού της πλακέτας του κατασκευαστή)
ναι, αρκει το αισθητηριο (PTC) να ειναι το ιδιο, για να διαβαζει σωστα ο ψηφιακος.
αρα, αφου γινεται με ψηφιακο (ενας ρελε που ανοιγοκλεινει δλδ), θα γινεται και με μηχανικο.
το θεμα ειναι, του μηχανικου το αισθητηριο περναει καπου μεσα στο σωμα του καταψυκτη ?

Κυριακίδης
29-12-15, 17:50
ναι, αρκει το αισθητηριο (PTC) να ειναι το ιδιο, για να διαβαζει σωστα ο ψηφιακος
Όχι . Να ξεχωρίσουμε 2 πράγματα , το "PTC" εννοεί στα εξαρτήματα του συμπιεστή και "freezer sensor" είναι ο αισθητήρας που διαβάζει την θερμοκρασία (ο ψηφιακός θερμοστάτης που θα βάλεις δεν περιλαμβάνει το "PTC") αλλά μόνο τον σένσορα . Το PTC θα είναι το δικό του που ήδη έχει ο συμπιεστής και δεν θα τον πειράξεις .

θα γινεται και με μηχανικο.
το θεμα ειναι, του μηχανικου το αισθητηριο περναει καπου μεσα στο σωμα του καταψυκτη ?
Παίρνω επιφυλάξεις για τον μηχανικό , γιατί πρέπει να ληφθούν και άλλα δεδομένα π.χ. σε ποια ακριβώς θέση θα πρέπει να τοποθετηθεί το αισθητήριο του μηχανικού θερμοστάτη και ανάλογα τον τύπο ευαισθησίας του κάθε τύπου μηχανικού θερμοστάτη (μπορεί να μπλέξεις χειρότερα με τον μηχανικό θερμοστάτη σε σχέση με τον σένσορα του ψηφιακού )

@Vagelis@
16-01-16, 16:04
update

τελικα, μετα απο καιρο, μου εφεραν τον καταψυκτη στα χερια μου.
αποφασισα και εγκατεστησα με επιτυχια ηλεκτρονικο θερμοστατη της LAE .
το μονο προβλημα που αντιμετωπισα, ηταν με τον τυπο του αισθητηρα του καταψυκτη,
καθως ηταν PTC 10006@25°C και για να αλλαξει ηθελε γενικο ξηλωμα, πραγμα που δεν ηθελα να κανω.
αυτο με αναγκασε να αλλαξω λιγακι το καλιμπραρισμα του θερμοστατη, ωστε να δειχνει πιο σωστα.
κανονικα, επρεπε να ειχα NTC 10K6@25°C, αλλα ο θερμοστατης ειναι τετοιος που μπορει
να δουλεψει και με τα δυο ειδη, με μια μικρη αλλαγη.. μια προσθηκη αντιστασης 15KΩ-1/4w
σε σειρα με το υπαρχον αισθητηριο και καλιμπραρισμα απο το μενου του θερμοστατη.

μετα απο μια εβδομαδα λειτουργιας και ταυτοχρονο ελεγχο με 3 ακομη θερμομετρα,
ολα πανε μια χαρα.

:wiink: