PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] Wincor Nixdorf BA73R-1



vagos_89
04-11-15, 20:55
Καλησπέρα! Εχω το παραπανω touchscreen monitor το οποίο με το το που ανοιγε συμφωνα με τον κατοχο της το ledaki αναβει κοκκινο μονιμα ενω οταν λειτουργουσε κανονικα ηταν πράσινο. Η οθονη τροφοδοτείται απο το pc με το παρακατω καλωδιο που επισυναπτω στη φωτο. (Δυστυχως το pc που ηταν πανω η οθονη δεν μπορω να το εχω). Στο ταμπελακι της οθονης γραφει οτι τροφοδοτειται με 12V 3A. Μπορει καποιος να μου πει τι βυσμα ειναι αυτο γιατι δεν εχω ξανα δει κατι παρομοιο. Υπηρχε σε παλιοτερες μητρικές? ειναι καποιο βυσμα απο καποιες καρτες γραφικων? Επισης εκτος απ τα 12V μεταφερει και 5V το συγκεκριμενο βυσμα στην οθονη? πως μπορω δηλαδη να την τροφοδοτησω σωστα αν δεν εχει τετοιο βυσμα το pc μου για να παρω μετρησεις?

40847

angel_grig
05-11-15, 06:40
Eπειδη δειχνεις 2 βυσματα ποιο εχει η οθονη σου?το 4 πινο din?το αλλο απο που ειναι?

vagos_89
05-11-15, 14:26
Ειναι οι δυο ακρες του ιδιου καλωδιου τροφοδοσιας. Το 4πινο που λες συνδεεται στο pc και η αλλη μερια στην οθονη.

Papas00zas
06-11-15, 01:35
Έται όπως το λες μάλλον το 4πινο ειναι το σήμα και το άλλο η τροφοδοσία....αλλα δεν ειμαι σίγουρος. Ζ'ητα να μαθεις απο τον ιδιοκτήτη η αν έχεις πρόσβαση στο pc να το δεις εσυ

vagos_89
06-11-15, 14:19
Έται όπως το λες μάλλον το 4πινο ειναι το σήμα και το άλλο η τροφοδοσία....αλλα δεν ειμαι σίγουρος. Ζ'ητα να μαθεις απο τον ιδιοκτήτη η αν έχεις πρόσβαση στο pc να το δεις εσυ

Οχι δεν εχει να κανει με το σημα το συγκεκριμενο καλωδιο. Αυτο που δειχνω στη φωτο ειναι ενα καλωδιο και ειναι σιγουρα τροφοδοσιας. Για το σημα εχει ενα vga και αλλο ενα 6πινο (ps/2 βλεπω στο ιντερνετ οτι λεγεται) και υποθετω ειναι για την αφη. Δυστυχως προσβαση στο pc δεν εχω διαφορετικα δεν θα ρωτουσα για το πως μπορω να την τροφοδοτησω.

vp74
16-11-15, 13:26
http://www.wincor-nixdorf.com/internet/cae/servlet/contentblob/326108/publicationFile/7616/BA73R1_LCD_Operating_Manual_english.pdf

Το manual είναι στο παραπάνω link. Το βύσμα μην σε μπερδεύει. Μπορεί να είναι από pc ή ταμειακή αλλά μην σε απασχολεί. Στην σελίδα 37 ως optional accessories έχει μετασχηματιστή 12V 3.6Α.
Χρειάζεσαι λοιπόν έναν μετασχηματιστή από 220ΑC σε 12V DC με 3Α έως 3.6Α το κεντρικό + το εξωτερικό -. (2.5mm jack)
Μετά διάβασε για το osd ώστε να ρυθμίσεις την πηγή εισόδου.