PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμονή για μοτέρ τέντας



TheKostis
04-09-15, 10:58
Θέλω να κάνω τρεις αναμονές για τρία μοτέρ τέντας στο μπαλκόνι μου. Έχω μπρίζες στο μπαλκόνι από όπου μπορώ να πάρω τροφοδοσία από εκεί.

Αυτό που δεν ξέρω σύγουρα είναι πόσα και τι καλόδια χρειάζεται ένα μοτέρ τέντας.
Θα υπάρχουν 3 διακόπτες, ένα για κάθε μοτέρ για να τα ανεβοκατεβάζω(διακόπτης πάνω-κάτω). Η ερώτηση είναι: Αρκεί να τραβήξω τέσσερα καλόδια (ουδέτερο, γείωση, φάση_κάτω, φάση_πάνω) διακόπτοντας τη κάθε φάση κατάληλα με το διακόπτη? Αν ναι πως θα καταλαβαίνει το μοτερ αν έχει φτάσει στην κατώτερη ή ανώτερη θέση αντίστοιχα για να σταματήσει και να μη γυρίσει ανεξέλεκτα με αποτέλεσμα να καεί.
Μήπως λοιπόν πρέπει να έχω και 2 αντίστοιχα καλώδια για τα σήματα ανώτατη_θέση, κατώτατη_θέση?

nyannaco
04-09-15, 11:58
Τα μοτέρ, της Somfy τουλάχιστον που έχω, έχουν ενσωματωμένους τερματικούς διακόπτες και σταματάνε όταν φτάσουν στο τέρμα, ακόμη κι αν συνεχίσεις να πατάς το μπουτόν.

chipakos-original
04-09-15, 12:15
Θέλω να κάνω τρεις αναμονές για τρία μοτέρ τέντας στο μπαλκόνι μου. Έχω μπρίζες στο μπαλκόνι από όπου μπορώ να πάρω τροφοδοσία από εκεί.

Αυτό που δεν ξέρω σύγουρα είναι πόσα και τι καλόδια χρειάζεται ένα μοτέρ τέντας.
Θα υπάρχουν 3 διακόπτες, ένα για κάθε μοτέρ για να τα ανεβοκατεβάζω(διακόπτης πάνω-κάτω). Η ερώτηση είναι: Αρκεί να τραβήξω τέσσερα καλόδια (ουδέτερο, γείωση, φάση_κάτω, φάση_πάνω) διακόπτοντας τη κάθε φάση κατάληλα με το διακόπτη? Αν ναι πως θα καταλαβαίνει το μοτερ αν έχει φτάσει στην κατώτερη ή ανώτερη θέση αντίστοιχα για να σταματήσει και να μη γυρίσει ανεξέλεκτα με αποτέλεσμα να καεί.
Μήπως λοιπόν πρέπει να έχω και 2 αντίστοιχα καλώδια για τα σήματα ανώτατη_θέση, κατώτατη_θέση?

Ολα τα μοτέρ έχουν τερματικούς για την άνω και κάτω θέση. Οπότε με τέσσερα καλώδια στο κάθε μοτέρ είσαι εντάξει.

TheKostis
06-09-15, 09:18
Όσο αφορά τα σήματα από αισθητήρες, π.χ. αισθητήρας αέρα και ηλίου(ανίχνευση ηλιοφάνιας), πρέπει να υπάρχουν έξτρα σήματα προς το μοτέρ, σωστά?

Αλλά πόσα, όσους αισθητήρες θα βάλω τόσα καλόδια για τα σήματα πρέπει να υπάρχουν ή μπορει να γίνει κάποια πολύπλεξη?

vasilimertzani
07-09-15, 20:54
Αναλογως τι αισθητηρες θα βαλεις,πολυπλεξη?τι ειναι αυτο?
αναλογως οι αισθητηρες αν θα ειναι αυτονομοι κλπ κλπ.Γενικα παντως θα υπαρχει ενα κουτι καπου οπου θα καταληγουν τα καλωδια απο το μοτερ ,απο τους διακοπτες και απο τους αισθητηρες.

JOUN
08-09-15, 11:57
Οχι πολυπλεξη δεν υπαρχει,αυτα ειναι για τα ηλεκτρονικα.Οπως σου ειπε ο Βασιλης πρεπει να καταληξουν σε ενα κουτι ολα τα καλωδια και απο εκει να γινουν οι καταλληλες συνδεσεις.
Π.χ ο αισθητηρας αερα θα συνδεθει στην φαση_επανω ωστε να κλεισει την τεντα.Τον αισθητηρα ηλιου δεν τον εχω ξανακουσει και δεν ξερω αν χρησιμευει σε κατι.
Αν εισαι εκει και εχει ηλιο σηκωνεις την τεντα,αν δεν εισαι τι σε νοιαζει αν εχει ηλιο;Σε αντιθεση με τον αισθητηρα αερα που ειναι πολυ χρησιμος αν πιασει μπουρινι και λειπεις.