PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό LG] ο εσωτερικος ανεμιστηρας μαλλον υπολειτουργει



ΦΩΤΗΣ ΓΚ
06-08-15, 15:43
Καλησπερα σε ολους σας ειμαι νεος στο forum και ευχαριστω προκαταβολικα ολους σας. Εχω ενα lg 12αρι 15 ετων το οποιο μεχρι περυσι λειτουργουσε υποδειγματικα μεχρι που επλυνα την εξωτερικη μοναδα με το λαστιχο.
Καθε χρονο το εκανα αλλα περυσι ξεχασα να το βγαλω απο την πριζα και οπως καταλαβαινετε κατεβασε ρολα.....
Καλεσα τεχνικο και αφου ανοιξε την εξωτερικη μοναδα μετρησε τον πυκνωτη και τον αντικατεστησε και το κλιματιστικο επανηλθε στη ζωη. Πληρωσα 70€ .Ηταν τελος καλοκαιριου και δεν εδωσα ιδιαιτερη σημασια ομως το κλιματιστικο δεν δουλευει οπως πριν και το διαπιστωσα φετος και ενω βγαζει κρυο αερα ο ανεμιστηρας βγαζει στην τριτη σκαλα την ποσοτητα αερα που πριν εβγαζε στην πρωτη. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να βελτιωθει γιατι να δωσω και αλλο 70 αρι νομιζω δεν συμφερει.
Ευχαριστω

FILMAN
06-08-15, 15:45
Προφανώς θέλει αλλαγή ο πυκνωτής του εσωτερικού ανεμιστήρα.

JOUN
06-08-15, 20:37
Φιλιππε περιπου ποσα μf ειναι μια κλασσικη τιμη για εσωτερικο ανεμιστηρα;

ΦΩΤΗΣ ΓΚ
07-08-15, 08:31
Ο πυκνωτης του εσωτερικου ανεμιστηρα υποθετω ειναι στην εσωτερικη μοναδα αλλα ειναι ευκολα προσβασιμος;

FILMAN
07-08-15, 09:26
Φιλιππε περιπου ποσα μf ειναι μια κλασσικη τιμη για εσωτερικο ανεμιστηρα;
Έχω δει τιμές 1, 1.2, 1.5, 1.8 και 2μF

Εννοείται ότι θα πρέπει να μπει ο ίδιος ακριβώς


Ο πυκνωτης του εσωτερικου ανεμιστηρα υποθετω ειναι στην εσωτερικη μοναδα αλλα ειναι ευκολα προσβασιμος;

Ναι, είναι στην εσωτερική μονάδα, άλλες φορές είναι τοποθετημένος πάνω στην πλακέτα, ενώ σε άλλα μοντέλα είναι στερεωμένος σε κάποια ειδικά διαμορφωμένη θέση του πλαστικού σώματος του μηχανήματος.

ΦΩΤΗΣ ΓΚ
07-08-15, 18:27
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια θα προσπαθησω να τον εντοπισω και θα τα ξαναπουμε

θανασης 7
07-08-15, 19:09
στα lg 99% είναι εκτός πλακέτας κάπως σφηνωμένος στο box

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
21-12-15, 03:33
βρίσκεται κάτω από την εξωτερική πλακέτα βιδωμένος με ένα μεταλλικό έλασμα και η τιμή του είναι 6 μf.

FILMAN
21-12-15, 15:32
Δημήτρη εσύ προφανώς αναφέρεσαι στον εξωτερικό ανεμιστήρα.

petroglis
21-12-15, 19:46
Καλησπέρα!μάλλον έχουμε μπερδευτεί!α κατάλαβα ότι ο εξω ανεμιστήρες ειχε πρόβλημα και διορθώθηκε!Ο εσωτερικός προέκυψε μετα;

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
22-12-15, 00:24
Για τον έξω ανεμιστήρα αναφερόμουν.

ΦΩΤΗΣ ΓΚ
26-11-16, 11:17
Παιδιά καλημέρα,
Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό δεν προλάβαινα αλλά τώρα ασχολήθηκα.
Άλλαξα λοιπόν τον εσωτερικό πυκνωτή του ανεμιστήρα 0,9μF/450 που το είχε όπως σωστά μου είπατε σε θήκη στην εσωτερική μονάδα εκτός πλακέτας, και ο ανεμιστήρας λειτουργεί άψογα.
Συγχωρέστε με για την καθυστερημένη μου απάντηση αλλά ένιωθα την υποχρέωση να σας ενημερώσω.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

FILMAN
28-11-16, 09:56
Δεν μας είπες πού βρήκες πυκνωτή 0.9μF (ξέρω, 1μF έβαλες).

ΦΩΤΗΣ ΓΚ
07-03-17, 06:34
Έχεις δίκιο έβαλα 1mf του εμπορίου και δουλεύει σωστά .
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια .

FILMAN
07-03-17, 11:29
Καλά σωστά δεν δουλεύει, αλλά σε λίγο που θα πέσει κι αυτός μπορεί να γίνει 0.9μF, τότε θα δουλεύει σωστά!