PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη LG] LG W2240S - PN συνεχές On - Off (και το power led) όταν πατάω το κουμπί της



Orestis_G
26-07-15, 20:31
Βλ. παρακάτω για τη σωστή περιγραφή!

Orestis_G
27-07-15, 18:08
Καλησπέρα παιδιά,

Αυτά παθαίνεις όταν παίρνεις την περιγραφή της βλάβης από τρίτους...

Έχω δώσει τελείως άκυρη περιγραφή και ψάχνω τελείως άσχετη βλάβη. Έκατσα και την ξαναμόνταρα για να επιβεβαιώσω το τι συμβαίνει και τελικά το πρόγραμμα είναι το εξής:

1) Αν αποσυνδέσω τον κονέκτορα δεδομένων του πάνελ, αυτό ανάβει στο power on, σβήνει για λίγο (1 sec) και ξαναανάβει πλήρως.

2) Με τον κονέκτορα συνδεδεμένο και το panel συνδεδεμένο σε ένα φορητό που βρήκα να κάθεται, το φορητό διαβάζει μεν το EDID αλλά δεν δίνει σήμα στην οθόνη (μένει μαύρη).

OK, κι έβαλα και link για λάθος service manual!!! Χρειάζομαι ύπνο μου φαίνεται!!!

Οι πυκνωτές φαίνονται ΟΚ, δεν έχω βέβαια μετρητή ESR, εν τούτοις ένα τρανσίστορ που είναι συνδεδεμένο σαν δύο δίοδοι μούρη με μούρη, μου φαίνεται ύποπτο βάσει μετρήσεων: Δεν θα έπρεπε να είναι άπειρη η αντίσταση μεταξύ των δύο εξωτερικών ακροδεκτών;

FILMAN
28-07-15, 14:53
Αν το εξάρτημα που λες είναι διπλοδίοδος και έχει τα δυο τμήματά της ενωμένα παράλληλα μεταξύ των δυο ακριανών ποδιών θα μετράς 0Ω γιατί θα είναι γεφυρωμένα μέσω της πλακέτας.

Orestis_G
29-07-15, 01:48
Είναι πιθανόν να είναι διπλοδίοδος. Δεν ακολούθησα τις γραμμές του μετάλλου για να είμαι ειλικρινής, γιατί πρόσεξα την μεταξοτυπία δίπλα στο εξάρτημα, η οποία έδειχνε αυτό: --->||<--- (σύμβολα διόδου), οπότε θεώρησα ότι είναι σεταρισμένες σαν series - opposing

FILMAN
30-07-15, 15:21
Πιθανότατα ή θα είναι παραλληλισμένες (οπότε τα ακριανά πόδια τα γεφυρώνει η πλακέτα) είτε κάνει πλήρη ανόρθωση παίρνοντας από μετασχηματιστή με μεσαία λήψη οπότε τα ακριανά πόδια είναι πάλι ουσιαστικά βραχυκυκλωμένα μέσω του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή...

Orestis_G
12-08-15, 12:53
Μιας και βρήκα λίγο χρόνο, ας επανέλθω. Η πλακέτα είναι στις φωτό κάτω, με P/N EAX61682801/4. Μετρώντας πάνω στο κύκλωμα, μου δίνει μέτρηση σε δίοδο 001 και από τις δύο κατευθύνσεις στη Zener που βρίσκεται δίπλα στην μία ψύκτρα (μαρκαρισμένη σε κόκκινο κύκλο στις φωτό). Δεν είχα διαθέσιμη μηχανή, οπότε οι φωτό είναι λίγο χάλια, αλλά αν χρειαστεί ξανατραβάω

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40362&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40363&stc=1

elektronio
12-08-15, 18:53
Η δίοδος ζενερ που λες είναι παράλληλα με την διπλανή της αντίσταση που είναι πολύ μικρή .

jakektm
12-08-15, 21:02
μετρησε την διοδο στον αερα.
η συγκεκριμενη βραχυκυκλωνει και σε ξεγελαει η αντισταση οπως ειπε ο Μαρκος.

Orestis_G
12-08-15, 22:24
Χμμμ...πριν αρχίζω να ξηλώνω και να μετράω στον αέρα, υπάρχει κάποιο σημείο να ξεκινήσω το ψάξιμο (δυστυχώς δεν έχω μετρητή χωρητικότητας για τους πυκνωτές)...υπενθυμίζω το πρόβλημα, με το data ασύνδετο το panel ανάβει πλήρως, με συνδεδεμένο η οθόνη δεν δείχνει τίποτα.

UV.
12-08-15, 22:46
με το data ασύνδετο το panel ανάβει πλήρως, με συνδεδεμένο η οθόνη δεν δείχνει τίποτα.

μέτρα τις τάσεις του τροφοδοτικού στις δύο αυτές καταστάσεις

elektronio
13-08-15, 12:10
Χμμμ...πριν αρχίζω να ξηλώνω και να μετράω στον αέρα, υπάρχει κάποιο σημείο να ξεκινήσω το ψάξιμο (δυστυχώς δεν έχω μετρητή χωρητικότητας για τους πυκνωτές)...υπενθυμίζω το πρόβλημα, με το data ασύνδετο το panel ανάβει πλήρως, με συνδεδεμένο η οθόνη δεν δείχνει τίποτα.
με άλλο υπολογιστή δοκίμασες το μόνιτορ;

Orestis_G
13-08-15, 12:38
Το monitor μου το δώσανε με την περιγραφή που είχα αρχικά στον τίτλο. Υπολογιστή πρόχειρο (και σε βολική θέση ) για να το κοιτάξω, είχα έναν, ο οποίος δεν έχει θέμα με εξωτερικά monitors, λειτουργεί κανονικά. Όντως, έδειξε να αναγνωρίζει κανονικά και το monitor.
.
.
.

Τελικώς, έχουμε νεότερα:

1) Το "αναβόσβημα" ήταν συνέπεια της υποδοχής του ρεύματος, που έχανε την επαφή. Το στερέωσα κάπως, αλλά:

2) Σχετικά υποφωτισμένη εικόνα με οριζόντιες κάθετες έγχρωμες γραμμής, ήτοι μάλλον το panel απεδήμησεν εις Κύριον!

Θέλει κανείς ανταλλακτικά;

Παρεμπιπτόντως, συγγνώμη που σας έβαζα να ψάχνετε άλλα αντ' άλλων!