PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΤΕΡ ΚΟΡΔΕΛΑΣ ΞΥΛΟΥ



PIPERIAS
13-07-15, 14:49
Καλησπερα σε ολους.. Εχω μια κορδελα ξυλου της EINHELL ΜΟΝΤΕΛΟ BT200 για να κοβω διαφορα ξυλα οσον αφορα την κατασκευη μουσικων οργανων. Ειναι μικρη σε μεγεθος και με ισχυ 250 watt. Κοβει μπορω να πω αλλα αν ειναι καποιο ξυλο λιγο ποιο σκληρο η ποιο χοντρο κολαει με αποτελεσμα να κοβω ποιο αργα αλλα οχι καθαρα.. κανει ανωμαλο κοψιμο. Τωρα η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Μπορει το μοτερ που φοραει πανω με καποιο τροπο να αυξηθει η ισχυς του?Υπαρχει περιπτωση με μετατροπη στο ηδη υπαρχων να επεμβουμε? Ας πουμε 400-500 watt θα μου ειναι υπερ αρκετα. Η πρεπει να βαλω αλλο μοτερ κατι πατεντα η οτιδηποτε.. Παρακαλω τα φωτα σας... Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Παρακατω βαζω φωτο με εικονα απο το μοτερ και τα χαρακτηριστικα του

nyannaco
13-07-15, 15:01
Φοβάμαι ότι παραείσαι αισιόδοξος. Ας πούμε ότι βρίσκεις το κατάλληλο μοτέρ, και τον τρόπο να το στερεώσεις. Το υπόλοιπο μηχάνημα πόσο ασφαλές θα είναι στη διαχείριση της διπλής ισχύος, σε σχέση με αυτή για την οποία κατασκευάστηκε; Η απάντηση αυτονόητη νομίζω.
Πρώτα η ασφάλεια!

FILMAN
13-07-15, 15:12
Δεν χρειάζεται να βάζεις και στα δύο φόρουμ το ίδιο θέμα...

NEOMELOS
13-07-15, 18:58
Φίλε μου μάλλον δεν πρέπει να κερδίζεις ΠΟΛΛΑ αλλάζοντας μοτέρ.
Η απόδοση εξαρτάται πιστεύω από τη ροπή και όχι από την ισχύ. Γιαυτό και οι επαγγελματικές είναι μαντεμένιες και 3μετρες.
Μία ΜΕΤΑΒΟ που έχω στα Watt που λες (πραγματικά 400), πάλι στα σκληρά αντιμετωπίζει δυσκολίες. Λύση βρίσκω με αλλαγές σε τσαπράζια και πλάτος κορδέλας.

FILMAN
14-07-15, 09:43
Μα ένα μοτέρ μεγαλύτερης ισχύος και ίδιας ταχύτητας έχει μεγαλύτερη ροπή.

NEOMELOS
13-03-24, 11:00
Ερώτηση για κορδέλες χωρίς να ανοίγω νέο θέμα.
Οι κορδέλες μετάλου τρέχουν γύρω στα 100m το λεπτό. Του ξύλου γύρω στα 1000m. Εάν μειώσω τις στροφές σε μία κορδέλα στο 1/10 και βάλω λάμα για μέταλο θα κάνω τίποτα ή απλά μία μεγάλη μ...ία;