PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή πυκνωτές.



GiannisSma
10-07-15, 15:57
Καλησπέρα σας! Σήμερα φούσκωσαν 4 πυκνωτές στην κάρτα γραφικών του υπολογιστή μου. Οι 3 είναι στα 1500μF 6.3ν και ο ένας στα 820μF 6.3ν. Είχα διαβάσει πιο παλιά και μου το είπε και αυτός που έχει το μαγαζί που πήρα τηλ αν έχει να αγοράσω 1500μF 6.3ν ότι δεν έχει και του είπα ότι για τον 820 έχω έναν 1000 και μου λέει δεν έχει θέμα το ίδιο και για τους 1500 έχω δυο μόνο και μου λείπει ένας και ο αμέσως επόμενος που έχω στα 6.3ν είναι 2200μF πάλι το ίδιο μου είπε θα είναι εντάξει. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι: θα υπάρχει θέμα αν αλλάξω σε τόσα περισσότερα μF και παω από τα 1500 στα 2200? Αν δεν υπάρχει θέμα τοτε να τους αλλάξω και τους 3 πυκνωτές στα 2200 ή να βάλω τους 2 στα 1500 που έχω και 1 στα 2200. Επίσης έχω και πολλούς 1000 στα 6.3 αλλά λιγότερα δεν μας κάνει δουλειά. Έψαξα σε κάτι μητρικες που έχω και βρήκα 1000μF 6.3v πολλούς που έχω κιόλας έτσι κι αλλιώς και βρήκα επίσης κι άλλους 2200μF στα 6.3ν και 1500μF στα 16ν. Για να ανέβω σε μF δεν υπάρχει πρόβλημα χορού ή συμβατότητας χωράνε κανονικά οι επαφές και ή ψυκτρα της κάρτας!

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manolo
10-07-15, 16:37
H απάντηση φίλε μου στην ερώτηση δεν είναι τόσο απλή όσο φαίνεται και θα σου εξηγήσω γι΄αυτή. Δεν υπάρχει στάνταρ ναι ή όχι. Εξαρτάται από τη θέση του πυκνωτή στο κύκλωμα και το ρόλο του σε αυτό. Μερικές φορές η μεγαλύτερη χωρητικότητα είναι καλύτερη και προχωράς χωρίς ενδοιασμό αλλά άλλες φορές η σημαντική αύξηση στη χωρητικότητα δεν απαιτείται και μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα. Σε γενικές γραμμές όταν χρησιμοποιούνται σε φίλτρα, η αύξηση του capacitance είναι ΟΚ αλλά σε άλλες περιπτώσεις καλό είναι να αποφεύγεται, γιατί μεγαλύτερη χωρητικότητα απαιτεί και μεγαλύτερο χρόνο φόρτισης..

nyannaco
10-07-15, 16:39
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να ανέβεις στα Volt, και να μείνεις στα ίδια μF, αν δεν βρίσκεις ακριβώς ίδιους.
Ανεβαίνοντας στα μF δεν θα έχεις πρόβλημα αν οι πυκνωτές είναι απόζευξης, αλλά αν δεν είναι (δεν έχω ψαχτεί ποτέ με κάρτες γραφικών) δεν ξέρεις πώς μπορεί να συμπεριφερθεί μετά η κάρτα.
Και, σε κάθε περίπτωση, για μεγαλύτερη μακροζωία πάρε πυκνωτές 105°C, γιατί η κάρτα γραφικών βγάζει ζέστη!

Edit: γράφαμε ταυτόχρονα με το φίλο manolo

GiannisSma
10-07-15, 17:13
Άρα δηλαδή να το δοκιμάσω με ίδια volt μεγαλύτερη χωρητικότητα και βλέπουμε ή να δοκιμάσω ίδια χωρητικότητα και μεγαλύτερα volt? Αν βάλω μεγαλύτερη χωρητικότητα να αλλάξω και τους 3 πρώην 1500 σε 2200 ή να βάλω πάλι 2 στα 1500 και έναν 2200? Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

manolo
10-07-15, 17:20
Καλύτερα κάνε τη δεύτερη εναλλακτική που προτείνεις, και όπως αναφέρει και ο Νίκος καλύτερα - αν έχεις την επιλογή - να ανεβάζεις λίγο τα Volts παρά τις χωρητικότητες.

toni31
10-07-15, 17:27
Να μην κάνεις τίποτα από αυτά που λες, να πάρεις αυτούς που πρέπει και μάλιστα με χαμηλό ESR. Φαντάζομαι ότι αυτοί που έχεις είναι οι απλοί στους 105.

GiannisSma
10-07-15, 17:30
Καλύτερα κάνε τη δεύτερη εναλλακτική που προτείνεις, και όπως αναφέρει και ο Νίκος καλύτερα - αν έχεις την επιλογή - να ανεβάζεις λίγο τα Volts παρά τις χωρητικότητες.
Άρα πάμε στα 16ν από τα 6.3 στην ίδια χωρητικότητα. Αλλά και τους 3 να τους αλλάξω στα 16 ή μόνο έναν?

Να μην κάνεις τίποτα από αυτά που λες, να πάρεις αυτούς που πρέπει και μάλιστα με χαμηλό ESR. Φαντάζομαι ότι αυτοί που έχεις είναι οι απλοί στους 105.
Να μην κάνω τίποτα? Στους 105 ήταν αυτοί που είχε πάνω και 105 και αυτοί που έχω για να βάλω. Θα έβαζα ίδια μF και τέλος αλλά δεν έχει ούτε το μαγαζί που παίρνω και εγώ από αυτούς που έχω μου λείπε ένας στα 1500 και γιαυτό ρώτησα..

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manolo
10-07-15, 17:46
Αντώνη εννοείται ότι αυτό που προτείνεις είναι η καλύτερη λύση. Ίδια volts ίδια χωρητικότητα, δεν το συζητάμε. Απλά λέμε στη περίπτωση που είναι αδύνατον να βρει ίδια εξαρτήματα τι κάνει.. Αυτό ρώτησε ο Γιάννης αν κατάλαβα καλά από το αρχικό μήνυμα που ανέφερε ότι δεν τα βρίσκει..

GiannisSma
10-07-15, 17:51
Αντώνη εννοείται ότι αυτό που προτείνεις είναι η καλύτερη λύση. Ίδια volts ίδια χωρητικότητα, δεν το συζητάμε. Απλά λέμε στη περίπτωση που είναι αδύνατον να βρει ίδια εξαρτήματα τι κάνει.. Αυτό ρώτησε ο Γιάννης αν κατάλαβα καλά από το αρχικό μήνυμα που ανέφερε ότι δεν τα βρίσκει..
Μανώλη ακριβώς αυτό το όλο θέμα κολλάει σε δυο πυκνωτές όπου ο ένας που είχε ήταν στα 820 και θα βάλω 1000 που είναι μικρή διαφορά και ξέρουμε ότι δεν θα έχει θέμα. Αλλά το κυρίως πρόβλημα είναι στο 1500αρι που μου λείπει ένας και τώρα να παραγγείλω έναν από το ίντερνετ είναι τσάμπα κόπος και το μαγαζί εδώ δεν έχει να μου δώσει! Κοίταξα και σε άλλες πλακέτες μήπως ξηλώσω κανένα αλλά τζίφος! Στα 16ν μόνο 1500μF και πολύ μικρότερους μετά και 6.3ν 1000μF υπάρχουν στις πλακέτες άφθονοι!

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manolo
10-07-15, 18:35
Γιάννη εφόσον δεν υπάρχει άλλη λύση δοκίμασε την επιλογή "να βάλω πάλι 2 στα 1500 και έναν 2200" και πες μετά αν θέλεις αποτελέσματα..

GiannisSma
10-07-15, 19:32
Το πρόβλημα έφτιαξε. Οι αλλαγές είναι οι ακόλουθες:
Προβληματικοί πυκνωτές: 1 ζεύγος 1500μF 6.3v, 1χ 1500mF 6.3v και 1χ 820μF 6.3v
Αλλαγή με: 1 ζεύγος 1500μF 6.3v, 1x 2200μF 6.3v και 1χ 1000μF 6.3v.

Καλώς ορίσαμε!:http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=40108&stc=1

Μετά από μια ώρα λειτουργίας γιατί μόλις είδα το πόστ σου Μανώλη κόλλησα απευθείας τον 2200(είχα ήδη κολλήσει του υπόλοιπους) και περίμενα μια ώρα να δω αν μου βγάλει κάτι. Μέχρι στιγμής όλα άψογα και οι θερμοκρασίες επίσης! 48 βαθμοί και είναι σταθερά τόση ώρα. Ελπίζω και εύχομαι να μην έχω κανένα θέμα τις επόμενες μέρες. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και την καθοδήγηση! Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα θα ποστάρω πάλι!

manolo
11-07-15, 07:52
Καλημέρα Γιάννη. Χαίρομαι που βοηθήσαμε. Σιδερένιο το μηχάνημα.:biggrin:

GiannisSma
11-07-15, 12:15
Καλημέρα Γιάννη. Χαίρομαι που βοηθήσαμε. Σιδερένιο το μηχάνημα.[emoji3]
Καλημέρα Μανώλη! Πάντως είχα την ελπίδα ότι κάποιος θα έγραφε αυτό που έκανε τελικά γιαυτό και είχα κολλημένους ήδη τους 3 και περίμενα να "συμφωνεί" κάποιος μαζί μου για να κολλήσω και τον τελευταίο.

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
13-07-15, 13:02
Το ESR είναι αρκετά σημαντικό στην περίπτωσή σου. Μη κρίνεις μόνο με βάση τη χωρητικότητα, την τάση και τη θερμοκρασία λειτουργίας.

GiannisSma
13-07-15, 13:22
Το ESR είναι αρκετά σημαντικό στην περίπτωσή σου. Μη κρίνεις μόνο με βάση τη χωρητικότητα, την τάση και τη θερμοκρασία λειτουργίας.

Για να δώσω βάση στο ESR δεν θα έπρεπε να ξέρω την τιμή της αντίστασης των πυκνωτών που είχε ήδη πάνω η πλακέτα; Σε έναν φουσκωμένο πυκνωτή η αντίσταση είναι ίδια με έναν εντάξει; Εφόσον τώρα έχει γίνει η επισκευή και λειτουργεί εντάξει προς το παρόν τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει τώρα που δεν δώσαμε σημασία στην αντίσταση του πυκνωτή;

FILMAN
13-07-15, 15:10
Για να δώσω βάση στο ESR δεν θα έπρεπε να ξέρω την τιμή της αντίστασης των πυκνωτών που είχε ήδη πάνω η πλακέτα;
Ναι, αυτό μπορείς να το δεις ψάχνοντας τη συγκεκριμένη σειρά πυκνωτών στη σελίδα του κατασκευαστή, ή απλώς να βάλεις τους πυκνωτές με τη μικρότερη ESR που θα βρεις.

Σε έναν φουσκωμένο πυκνωτή η αντίσταση είναι ίδια με έναν εντάξει;Συνήθως όχι...

Εφόσον τώρα έχει γίνει η επισκευή και λειτουργεί εντάξει προς το παρόν τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει τώρα που δεν δώσαμε σημασία στην αντίσταση του πυκνωτή;
Να σου ξαναχαλάσουν σε σύντομο χρονικό διάστημα

GiannisSma
13-07-15, 15:14
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και το συμπέρασμα είναι ότι το πιο πιθανό είναι να χαλάσουν σε μικρό χρονικό διάστημα τότε αν ξανά υπάρξει επισκευή της συγκεκριμένης κάρτας γραφικών θα έχω υπόψιν μου να πάρω τους ίδιους πυκνωτές με αυτούς που φορούσε από μαμά με το μικρότερο δυνατό ESR.

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk