PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη LG] ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΟΘΟΝΗΣ 12V-3.5A LG



tomis
10-07-15, 13:56
καλημέρα στη παρέα .
Mία βοήθεια σχετικα με το τροφοδοτικο οθονης (LG FLATRON) εάν μπορώ να την τροφοδοτήσω απο το τροφοδοτικο του PC (460W) ,να πάρω 12v 3.5A γιατι το δικό της καηκε .
ευχαριστώ

manolo
10-07-15, 14:30
Δες τα χαρακτηριστικά λειτουργίας της οθόνης σου για να δεις αν μπορεί να σηκώσει το τροφοδοτικό σου και τα δύο συστήματα (Watt και Αmperes κυρίως) αν και δεν το νομίζω..

sofosal
10-07-15, 14:37
καλημέρα στη παρέα .
Mία βοήθεια σχετικα με το τροφοδοτικο οθονης (LG FLATRON) εάν μπορώ να την τροφοδοτήσω απο το τροφοδοτικο του PC (460W) ,να πάρω 12v 3.5A γιατι το δικό της καηκε .
ευχαριστώ

Αν το τροφοδοτικό που κάηκε είναι 12volt, και 3,5Α η/ λιγότερο τότε ναι κάνει....πρόσεξε μόνο την πολικότητα...επίσης θα ξέρεις πως να ξεκινάς το τροφοδοτικό του PC.... ποιο καλώδιο δηλαδή πρέπει να γειώσεις για να "οπλίσει" το τροφοδοτικό..

ezizu
10-07-15, 15:01
Επειδή βάσει των γραφόμενων του tomis στο αρχικό ποστ : "εάν μπορώ να την τροφοδοτήσω απο το τροφοδοτικο του PC (460W)", βγαίνει το συμπέρασμα ότι μάλλον θέλει να τροφοδοτήσει την οθόνη από το εσωτερικό τροφοδοτικό του PC και όχι από κάποιο άλλο ξεχωριστό τροφοδοτικό υπολογιστή,καλό είναι να κάνει μια διευκρίνηση ως προς αυτό.

manolo
10-07-15, 15:37
Κι εγώ αυτή την εντύπωση με το Σήφη έχω, ότι δηλαδή θέλει με το ίδιο τροφοδοτικό να τροφοδοτήσει και mobo και οθόνη. Tom πρέπει να ελέγξεις τι ρεύμα τραβάει το mobo σου, το ρεύμα που τραβάει η οθόνη το ξέρεις επίσης και τι ρεύμα max μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό και να κάνεις τους υπολογισμούς σου αν μπορεί να το αντέξει. Απλά εφαρμόζεις 1ο νόμο του Kirchcoff:001_rolleyes:.

Gaou
10-07-15, 16:39
αν και απαντησα στο διπλανο φορα γράφω και εδώ (copy paste) μετα απο υποδειξη

εγώ φίλε μου τροφοδοτώ μια οθονη 15.4 μαζί με την πλακέτα της στο αυτοκινητο απο ένα τροφοδοτικο 150w περιπου . στο σπιτι οταν έκανα δοκιμές την τροφοδοτουσα και απο μεγαλύτερα ( τροπος του κάνειν ) 200w-300w. φυσικά το μηχανημα στο αμαξι ειναι χαμηλής καταναλωσης οποτε περισσευουν γύρω στα 2.5 - 3A που θέλει η οθόνη. το καλοκαιρι ομως ζοριζεται το τροφοδοτικο και νομιζω ότι φταιει η οθόνη ...!

θελω να πώ ότι ολα εξαρτόνται απο το συστημα σου και τι καταναλώσεις αφήνει ελευθερες.

tomis
14-07-15, 23:55
Επειδή βάσει των γραφόμενων του tomis στο αρχικό ποστ : "εάν μπορώ να την τροφοδοτήσω απο το τροφοδοτικο του PC (460W)", βγαίνει το συμπέρασμα ότι μάλλον θέλει να τροφοδοτήσει την οθόνη από το εσωτερικό τροφοδοτικό του PC και όχι από κάποιο άλλο ξεχωριστό τροφοδοτικό υπολογιστή,καλό είναι να κάνει μια διευκρίνηση ως προς αυτό.




καλησπερα και ευχαριστω για την βοήθεια .Οντος θέλω να πάρω τροφοδοσία απο το τροφοδοτικο του pc ενώ αυτό δουλέυει .Μέτρησα με ενα τροφοδοτικο εργαστηριου και τραβάει η οθονη 1.8 Α και με αυτό την δουλέυω τωρα μεχρι να δω τι θα κάνω.Σκέφτηκα να την συνδέσω έτσι την οθόνη (μέσα απο το pc) και δεν ξερω γιατί δεν το κάνουν απο κατασκευής να τροφοδοτείται από εκει και θέλει ξεχωριστη τροφοδοσία.Τι λέτε για αυτό ??

tomis
14-07-15, 23:58
καλησπερα και ευχαριστω για την βοήθεια .Οντος θέλω να πάρω τροφοδοσία απο το τροφοδοτικο του pc ενώ αυτό δουλέυει .Μέτρησα με ενα τροφοδοτικο εργαστηριου και τραβάει η οθονη 1.8 Α και με αυτό την δουλέυω τωρα μεχρι να δω τι θα κάνω.Σκέφτηκα να την συνδέσω έτσι την οθόνη (μέσα απο το pc) και δεν ξερω γιατί δεν το κάνουν απο κατασκευής να τροφοδοτείται από εκει και θέλει ξεχωριστη τροφοδοσία.Τι λέτε για αυτό ??
πως θα υπολογισω τε ρευματα ?
κάπου είχα προσέξει μία εφαρμογη που σου έλεγε τι τροφοδοτικό θες αναλογα τι θα εγκαθιστούσες...στο pc

xlife
15-07-15, 00:02
και δεν ξερω γιατί δεν το κάνουν απο κατασκευής να τροφοδοτείται από εκει και θέλει ξεχωριστη τροφοδοσία.Τι λέτε για αυτό ??


Για πολλούς λόγους. ο πρώτος είναι οτι οι περισσότερες οθόνες έχουν την τροφοδοσία εσωτερικά.. ο δεύτερος είναι οτι διαφορετικού τύπου και μεγέθους οθόνες χρειάζονται διαφορετικό ρεύμα/τάση(άλλο μια 32 lcd με 250watt και άλλο μια 20 led με 30 watt) ... ο τρίτος και νομίζω πολύ σημαντικός είναι οτι οι επώνυμες οθόνες δεν μπορούν να κρέμονται στο κάθε κινέζικο τροφοδοτικό που μπορεί να έχουμε στο pc μας

nyannaco
15-07-15, 08:53
Για πολλούς λόγους. ο πρώτος είναι οτι οι περισσότερες οθόνες έχουν την τροφοδοσία εσωτερικά.. ο δεύτερος είναι οτι διαφορετικού τύπου και μεγέθους οθόνες χρειάζονται διαφορετικό ρεύμα/τάση(άλλο μια 32 lcd με 250watt και άλλο μια 20 led με 30 watt) ... ο τρίτος και νομίζω πολύ σημαντικός είναι οτι οι επώνυμες οθόνες δεν μπορούν να κρέμονται στο κάθε κινέζικο τροφοδοτικό που μπορεί να έχουμε στο pc μαςΝα προσθέσω επιπλέον ότι σε πολλές περιπτώσεις η οθόνη μπορεί να συνεργάζεται με laptop, του οποίου το τροφοδοτικό σε καμμία περίπτωση δεν τη σηκώνει.

tomis
17-07-15, 22:38
ευχαριστώ

tomis
17-07-15, 22:38
ευχαριστω

tomis
17-07-15, 22:39
Να προσθέσω επιπλέον ότι σε πολλές περιπτώσεις η οθόνη μπορεί να συνεργάζεται με laptop, του οποίου το τροφοδοτικό σε καμμία περίπτωση δεν τη σηκώνει.

ευχαριστώ