PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντισταση 5500W 240VAC ultra low watt density (ULWD)



indian_xii
26-05-15, 00:54
Καλησπερα και απο μενα.
Ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι χρειαζομαι μια σχετικη βοηθεια απο καποιον ηλεκτρολογο της παρεας για την συγκεκριμενη αντισταση.

http://www.theelectricbrewery.com/Camco-02963-5500W-240VAC-ultra-low-watt-density-ULWD-RIPP-element

Ζω σε μικρη πολη και οπου και να ρωτησα κανεις δεν γνωριζει και πολλα.
θελω να συνδεσω την συγκεκριμενη αντισταση σε ενα καζανι για να βρασω μπυρα.
Η ερωτηση μου ειναι εαν μπορω να την συνδεσω σε σπιτι καθως δεν εχω τριφασικο ρευμα και αν ναι πως μπορει να γινει αυτο.
Απ οσο διαβασα στο συγκεκριμενο σαιτ γινεται αλλα δεν ξερω αμα υπαρχει διαφορα απο το ρευμα της αμερικης.
Αν μπορουσε καποιον λιγο προχωριμενος με αυτα να με βοηθησει.
Ευχαριστω εκ των πρωτερων

nyannaco
26-05-15, 08:33
Απ'ότι βλέπω στο link μονοφασική είναι. Το ζήτημα είναι ότι χρειάζεσαι βαρβάτη παροχή. Θα πρέπει να τραβήξεις από τον πίνακα γραμμή 3x4mm² με 25Α ασφάλεια.

sofosal
26-05-15, 10:15
η αντίσταση είναι 4500watt, στα 240volt. λίγο μεγαλύτερη από μια αντίσταση θερμοσίφωνα.
μονοφασική. χρειάζεται 6άρια καλώδια και 25 Αμπερ ασφάλεια.

στη σελίδα του προμηθευτή: η αντίσταση αυτή προτείνεται να δουλέψει στα 120 volt για να έχει μειωμένη απόδοση (25 τις εκατό)
ίσως έχει να κάνει με την θερμοκρασία που απαιτεί το υλικό που θες να ζεστάνεις....

ίσως στα 230 volt (που έχουμε στην Ελλάδα) χρειάζεσαι μικρότερη αντίσταση...

αν θες πες μας χωρητικότητα και θερμοκρασία που θες να επιτύχεις, .....

indian_xii
26-05-15, 11:04
η συγκεκριμενη ειναι 5500W.
εχω παρει ανοξειδωτο καζανι 70L. για να βρασω μπυρα. Οι θερμοκρασιες τωρα που χρειαζομαι δεν ειναι συγκεκριμενες, αλλα πιστευω θα ειναι απο 60, 75,90 το πολυ 100κελσιου.
Υπαρχει καποιο καταστημα οπου μπορω να προμηθευτω συγκεκριμενα υλικα? Επισης οπως λετε στα 230V που εχουμε εδω μπορουμε εκ των προτερων να μαθουμε αμα ποιανει αυτες τις θερμοκρασιες? Ασφαλεια και ψυκτρα εχω παρει (Fotec SSR-40DA / 24~380VAC / input 3~32VDC)
Αυτα γραφει πανω, μου ειπαν εδω οτι κανει, αλλα εσεις νομιζω ξερετε καλυτερα :P

FILMAN
26-05-15, 11:47
Πολύ μπερδεμένα μας τα λες. Τα στοιχεία που δίνεις είναι για ρελέ solid state (μέσω αυτού θα αναβοσβήνεις την αντίσταση; ). Η αντίσταση είναι λες 5.5kW. Στα πόσα V; Το αν θα πιάσει τη θερμοκρασία που θες κανένας δεν μπορεί να στο πει, διότι εκτός από τα χαρακτηριστικά της αντίστασης εξαρτάται από το τί θες να ζεστάνεις. Αν σκοπεύεις δηλαδή με την αντίσταση αυτή να ζεστάνεις το νερό μιας πισίνας στους 90ο μάλλον θα αποτύχεις.

indian_xii
26-05-15, 11:59
Θελω να ζεστανω νερο μεσα σε καζανι 70L. Συγνωμη για το μπερδεμα αλλα και εγω δεν τα ξερω καθολου καλα. Ναι λογικα τα παιδια μιλουσαν για ασφαλεια μες τον πινακα, λαθος δικο μου. εχω παρει λοιπον, το ρελε προς το παρον, μια ψυκτρα, και ενα ηλεκτρονικο θερμοστατη (http://www.ebay.com/itm/Digital-PID-REX-C100-Temperature-Controller-max-40A-SSR-K-Thermocouple-/291439079469?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43db1f702d)

nyannaco
26-05-15, 12:41
Αν το καζάνι είναι μονωμένο, θα μπορέσεις να τις πιάσεις τις θερμοκρασίες. Αν είναι αμόνωτο, όχι μόνο είναι αμφίβολο, αλλά και πολύ αντιοικονομικό σε κατανάλωση ρεύματος.

sofosal
26-05-15, 12:59
Ο θερμοστάτης που παρήγγειλες είναι ΟΚ!
Στα λίτρα που θες θα μπορούσε να φτάσει τις θερμοκρασίες που αναφέρεις άνετα και μια απλή αντίσταση θερμοσίφωνα (230volt, 4000watt).

η τροφοδοσία από τον πίνακα θα είναι 3χ4mm καλώδιο, και 20 Αμπερ ασφάλεια, με διακόπτη 2χ40 Αμπερ (για την αντίσταση θερμοσίφωνα).

το θέμα είναι η μπύρα: μήπως υπάρχει θέμα με την "ταχύτητα" θέρμανσης;, δηλαδή γύρω από την αντίσταση η θερμοκρασία θα είναι πολύ μεγάλη, απότομα....

επειδή βλέπω ότι ο κατασκευαστής στο σιτε που έβαλες προτείνει η αντίσταση των 240 volt, να δουλεύει στα 120volt, δηλαδή μειωμένη θερμαντική ικανότητα περισσότερο χρόνο για την μέγιστη....

σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει να πάρεις 2 αντιστάσεις 240volt, στα 2000 watt, και να τις συνδέσεις στη σειρά!

FILMAN
26-05-15, 13:14
Μπορεί να τροφοδοτήσει και αυτήν που ήδη έχει με ημιανόρθωση (οπότε θα δουλεύει στη μισή ισχύ)

nyannaco
26-05-15, 13:34
Πέραν του "ηλεκτρικού" μέρους του ζητήματος, το οποίο είναι πολύ απλό: χωρίς να ξέρω και πολλά από ζυθοποιία, φοβάμαι ότι ο Απόστολος έχει δίκιο, ως προς το κατά πόσον είναι εφικτό να γίνει ελεγχόμενη ζύμωση με λογικές θερμοσίφωνα. Σίγουρα δεν είναι τυχαίο ότι στη ζυθοποιία χρησιμοποιούνται καζάνια με μανδύα, για ομοιόμορφη θέρμανση με νερό απόλυτα ελεγχόμενης θερμοκρασίας.

indian_xii
26-05-15, 16:23
Για να σας κατατοπισω λιγο κατι τετοιο θελω να φτιαξω σε ενα καζανι 70L.
http://www.instructables.com/id/Simple-all-grain-electric-beer-brewery-BIAB/?ALLSTEPS

1ον.: Με τον συγκεκριμενο θερμοστατη δεν θα μπορω να ρυθμιζω την θερμοκρασια ?
2ον.: Πολλοι στην ζυθοποιηση χρησιμοποιουν κουβερτες γυρω απο τα καζανια για μεγαλυτερη αποδοση.
3ον.: Υπαρχει καποιο ελληνικο ονλαιν καταστημα για να προμηθευτω αντιστασεις και ολα αυτα ?
4ον.: Αν μπορει καποιος σιγουρα να μου πει πως θα πρεπει να συνδεθει η συγκεκριμενη αντισταση, τις ασφαλειες χρειαζεται κτλ. ωστε να δωσω οδηγιες σε καποιον "ηλεκτρολογο" εδω να μου το κανει.

Επισης υπαρχει και αυτη η αντισταση
http://www.amazon.com/Camco-02953-Screw-In-Ripple-Element/dp/B0002YU2YS
δεν ξερω ποια θα ηταν καλυτερη, αν εχει καποιος ιδεα...

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια, και για θεματα υπολογιστων οτιδηποτε χρειαστειτε εδω ειμαι :D

nyannaco
26-05-15, 16:36
Χωρίς τίποτα το προσωπικό, για λόγους αρχής, δεν θα έδινα οδηγίες για να δοθούν σε κάποιο "ηλεκτρολογο" να το κάνει. 'Η είοναι ηλεκτρολόγος και ξέρει τί κάνει (και δεν χρειάζεται οδηγίες), ή καλύτερα να μην κάνει τίποτα. Το ρεύμα σκοτώνει!

indian_xii
26-05-15, 17:17
ε καποιος απο ολους αυτους θα ξερει, τι να πω.
εγω δεν προκειτε να ακουμπησω τα ρευματα με τιποτα αλλα και εδω σε κανα 2 που πηγα μου ειπαν οτι ειναι πολυ ιδιαιτερο αυτο που θελω και οτι θελει ψαξιμο και αλλα τετοια.

nyannaco
26-05-15, 19:00
Φιλε μου, δεν κινδυνευει μονο ο "ηλεκτρολογος" στη φαση της κατασκευης, αλλα και οι χρηστες στη συνεχεια. Μην κανεις εκπτωσεις στην ασφαλεια τη δικη σου και της οικογενειας σου.

indian_xii
26-05-15, 19:04
φυσικα και δεν ειπα οτι θα κανω κατι τετοιο. ηθελα να μαθω κατα ποσο ειναι δυνατο να γινει ωστε να μην παραγγελνω χωρις λογω τα υλικα

chip
26-05-15, 19:16
πρόσεξε και τα υλικά που είναι κατασκευασμένη η αντίσταση να είναι συμβατά για χρήση σε τρόφιμα...
καλό θα ταν να ρωτούσες αν έχει ανάλογες πιστοποιήσεις!

nyannaco
26-05-15, 19:27
Εγω θα σου προτεινα, πριν παραγγειλεις ο,τιδηποτε, να ψαξεις περισσοτερο το θεμα των απαιτησεων της ζυθοποιησης.

indian_xii
26-05-15, 20:05
Το εχω ψαξει αρκετα το θεμα αλλα καποια στιγμη πρεπει να μπω και στην πραξη. η συγκεκριμενη αντισταση χρησιμοποιητε για ζυθοποιηση οποτε ειναι οκ, ολα τα υπολοιπα θα ειναι ανοξειδωτα. καλως, θα δοκιμασω να βρω κανεναν αλλο ηλεκτρολογο να μου κανει την δουλεια γιατι οι 2 που βρηκα δεν ελεγαν και πολλα. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Κυριακίδης
26-05-15, 21:00
Οι επαγωγικές εστίες δεν κάνουν δουλειά? εννοώ χωρίς αντίσταση μέσα στο δοχείο . Επίσης θα σε συμφέρει και από άποψη κόστους κατανάλωσης σε ρεύμα , που στα επαγωγικά από όσα ακούω είναι σχεδόν η μισή κατανάλωση . (παρακάμπτω το ζητούμενο ότι το θες για 70 λίτρα )

indian_xii
26-05-15, 21:12
ενα δοχειο 70λ. δεν χωραει πανω στην κουζινα. ε ποσο δλδ μπορει να καψει μια τετοια αντισταση σε μια ωρα? δεν ειναι πανω κατω το ιδιο σαν να δουλευει η κουζινα η ο θερμοσιθωνας ?

Κυριακίδης
26-05-15, 21:33
Έχεις δίκιο . διάβασα λίγο περί του χόμπυ για μπύρα , και κάπου λέει ότι θέλει και ανακυκλοφορία νερού? δηλαδή κάτι σαν αναδευτήρα?

ενα δοχειο 70λ. δεν χωραει πανω στην κουζινα.
Εννοείται ! (εννοούσα σε διαιρεμένες δόσεις με μικρότερες ποσότητες ) αλλά επειδή βλέπω την όλη κατασκευή σχεδόν αδύνατη (δεν σου φταίνε οι 2 προηγούμενοι ηλεκτρολόγοι και δεν θα σου φταίνε ούτε οι επόμενοι γιατί κανένας δεν θα ρισκάρει να κάνει κάτι τέτοιο με την ευθύνη του)

indian_xii
26-05-15, 21:47
Γιατι το θεωρεις αδυνατο ? με μια κουταλα το ανακατευεις και ειναι οκ, δεν θελει τιποτα παραπανω.
http://www.instructables.com/id/Simple-all-grain-electric-beer-brewery-BIAB/?ALLSTEPS
Κατι αναλογο θελω να φτιαξω, ειναι τοσο δυσκολο να γινει ?

Κυριακίδης
26-05-15, 22:15
Γιατι το θεωρεις αδυνατο ? με μια κουταλα το ανακατευεις και ειναι οκ, δεν θελει τιποτα παραπανω.
http://www.instructables.com/id/Simple-all-grain-electric-beer-brewery-BIAB/?ALLSTEPS
Κατι αναλογο θελω να φτιαξω, ειναι τοσο δυσκολο να γινει ?

Ε αν υποθέσουμε πάρεις όλα τα εγκεκριμένα κιτ . Μόνο το καζάνι θα γλυτώσεις?
το παρακάτω δεν σου κάνει? ήσυχα φρόνιμα σεμνά ....
http://beermachine.gr/?gclid=CjwKEAjws5CrBRD8ze702_2dyjYSJAAAJK9yeyZN04v z_Zx9jv1ESc4Kb2LBxHbq3HDo5Q_bk6AlkxoCWBjw_wcB

indian_xii
26-05-15, 22:24
καμια σχεση το ενα με το αλλο. εδω απλα περνεις ετοιμα μειγματα και σε αυτο που θελω να φτιαξω κανεις τις δικες σου συνταγες οπως θελεις.
ειναι τοσο δυσκολο εως αδυνατο να κανω αυτο που λεω ? μια αντισταση ειναι με μια παροχη ρευματος.

Κυριακίδης
26-05-15, 23:08
καμια σχεση το ενα με το αλλο. εδω απλα περνεις ετοιμα μειγματα και σε αυτο που θελω να φτιαξω κανεις τις δικες σου συνταγες οπως θελεις.
ειναι τοσο δυσκολο εως αδυνατο να κανω αυτο που λεω ? μια αντισταση ειναι με μια παροχη ρευματος.
Είναι που δεν ξέρουμε ακριβώς τι γίνεται με αυτήν την αντίσταση , ναι μεν λέει ότι είναι 5,5 kw αλλά χρησιμοποιεί όλην την υποτιθέμενη ισχύ? γιατί όταν γράφει ότι αποδίδει ανά 2 ίντσες τετραγωνικής επιφάνειας της αντίστασης 50W . Είναι δύσκολο να δεχτώ ότι τελικώς δουλεύει στα 5,5 kw αλλά στην πράξη κατά πολύ λιγότερο (για αποφυγή "καψαλίσματος" του υγρού ) δηλαδή θέλουμε μια αντίσταση από ότι έχω καταλάβει ναι μεν μεγάλης ισχύος (μάλλον απόδοσης σε έκταση επιφάνειας ) αλλά εξαιτίας της μικρότερης τάσης τροφοδοσίας (από 220V σε 120V ) έχουμε μια "απαλή " αντίσταση π.χ. όπως στις αντιστάσεις σιλικόνης απόψυξης στα ψυγεία . Είναι όμως 5,5 kw ? και τα καλώδια που περιλαμβάνει το κιτ (μικρά σε διάμετρο) στο link δεν δείχνουν να είναι τελικά μεγάλης ισχύος στην πράξη αυτή η αντίσταση. Ας πουν και οι υπόλοιποι την γνώμη τους.

Έπειτα φίλε indian από ότι διαβάζω στην όλην διαδικασία θέλουμε απόλυτα σταθερές θερμοκρασίες , και από ότι γράφουν (μπορεί να επηρεάζεται από εξωτερικές θερμοκρασίες περιβάλλοντος και αν έχει μόνωση ή όχι το καζάνι ) μιλάμε για μεγάλο μπέρδεμα.
Έπειτα λες "δεν θέλεις να αγοράσεις τζάμπα " αυτά τα υλικά κτλ κτλ. (άρα μας ζητάς να γίνει κάτι χωρίς τα εγκεκριμένα ανταλλακτικά του link) έτσι δεν είναι?

indian_xii
27-05-15, 00:27
οχι απο το σαιτ θα την παρω την αντισταση, αλλα τα υπολοιπα, καλωδια,κουτι, ασφαλειες και τετοια μπορω να τα βρω και εδω.
το θεμα ειναι μια απο αυτες τις αντιστασεις (4500W η 5500) να μπορει να μου ζεστανει 70λ. νερου σε περιπου 70-80 βαθμους.

sofosal
27-05-15, 13:41
οχι απο το σαιτ θα την παρω την αντισταση, αλλα τα υπολοιπα, καλωδια,κουτι, ασφαλειες και τετοια μπορω να τα βρω και εδω.
το θεμα ειναι μια απο αυτες τις αντιστασεις (4500W η 5500) να μπορει να μου ζεστανει 70λ. νερου σε περιπου 70-80 βαθμους.

το πρόβλημά σου δεν είναι αν θα μπορέσουν οι παραπάνω αντιστάσεις να ζεστάνουν τα 70λ νερού, σαφώς και θα μπορέσουν και η μία και η άλλη , όπως και μια πιο μικρή (4000 wATT, ας πούμε)..

το θέμα είναι ότι ο τύπος τροφοδοτεί αυτή την αντίσταση με την μισή τάση, άρα παίρνει την μισή της ισχύ (2250 watt), που σημαίνει ότι και με 2500 WATT αντίσταση, κάνεις τη δουλειά, όσο αφορά το φτάσιμο της θερμοκρασίας, ΟΜΩΣ έχεις πολύ μικρότερη στιγμιαία θερμοκρασία γύρω από την αντίσταση!!

αν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, και αν δεν σου είναι πρόβλημα που το νερό γύρω από την αντίσταση θα ξεπερνά τους 90 βαθμούς, προχώρα με μια οποιαδήποτε αντίσταση από 2500watt (που θα μπορείς να την τροφοδοτήσεις από οποιαδήποτε ενισχυμένη πρίζα -16Αμπερ ασφάλεια)η/ μεγαλύτερη αν θες γρήγορο αποτέλεσμα......
Αν όμως υπάρχει πρόβλημα στην παράμετρο που σου περιγράφω, πρέπει να πάρεις 2 αντιστάσεις και να τις συνδέσεις σε σειρά!..

nyannaco
27-05-15, 13:55
το θέμα είναι ότι ο τύπος τροφοδοτεί αυτή την αντίσταση με την μισή τάση, άρα παίρνει την μισή της ισχύ (2250 watt)το ένα τέταρτο της ισχύος, διότι P = V²/R!

indian_xii
27-05-15, 16:41
καλως. ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις πληροφοριες.
Βρηκα εναν ηλεκτρολογο σημερα που πιστευω θα μου κανει την δουλεια γιατι δεν θελω να μπλεχτω με τοσο μεγαλα ρευματα.
ευχαριστω παρα πολυ!!